Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC-ről hajtott relé
 
Témaindító: sztiksz, idő: Márc 15, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 6
(#) don_peter válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
Ezt értem, de eredetileg, a relén kívül minden egy nyákon lesz.
Tehát a tranzisztorról folyó áram egy KB. 3m-es kábelen fog eljutni a reléhez.
(#) nedudgi válasza don_peter hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
Én mindössze azt feszegetem, hogy a tranzisztor lehet közvetlenül a relé mellett, akkor csak egy kisáramú jelet kell eljuttatni a vezérlőpanelről a reléhez.
(#) don_peter válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
Ja értem már.
Ez nem is rossz ötlet...
Köszi...
(#) nemgyuri válasza niedziela hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Szia! Nem akarok "proba" helyett válaszolni, de szerintem a BD részleges nyitására gondolt. Abban a földelt kollektoros kapcsolásban a tranzisztoron néhány volt esni fog....(melegedés, relé behúz?)
(#) don_peter válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Ezen elgondolkodtam kicsit és eszembe jutott még valami.
Persze lehet nem jól gondolom, de egy kérdést megér a tisztán látás kedvéért.
Itt ügye azt javasoltad, hogy a PIC vezérlő lába után tegyünk egy 470 Ohm-os ellenállást.
Aztán a kivezetés: (forrpont, tüskesor, sorkapocs...stb)
Utána jön a relé panel amelyre : bevezetés (forrpont, tüskesor, sorkapocs...stb), 470 Ohm ellenállás, tranzisztor, és a relé, reléhez persze dióda is és kész.

Ami eszembe jutott mivel itt kis áramról van szó, az a 3m hosszú vezeték ami a vezérlő jel és a relé közt húzódik.
Nem szedhet fel zajokat vagy egyéb olyan elektromos töltéseket ez a kábel amely aztán a relé előtti tranzisztort megzavarja és kapcsolgatni kezdi?
Gondolok ilyenre, hogy : remegés, súrlódás által keletkezett töltés, egyéb elektronikák által gerjesztett elektromos sugárzás vagy esetleg elektromágneses zavarok...stb.
Lehet túl gondolom, de mint mondottam egy kérdést megér..
Előre is köszi.
(#) kaqkk válasza don_peter hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Ha több relét akarsz meghajtani használj uln 2003 tranzisztormezőt mezei dip ic tokban van és 7 kimenetet tud kapcsolni 500mA es terhelést bír csatornánként ,ja és közvetlenül ráköthető a pic lábára ...
(#) don_peter válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Köszi, igen néztem ezt az IC-t már.
Lesz majd olyan projekt ahol több relé kell, de most ez nem olyan, itt csak egyet kell vezérelni.
(#) proli007 válasza don_peter hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Hello!
"Lehet túl gondolom.." Ez a kérdés, és a jó válasz is egyben. A sima tranzisztor áramra működik, nem töltésekre. Azt pedig lehet "érzékteleníteni" bázisosztó és egyéb alkalmazásával. A tranyó helytelen működésénél sokkal nagyobb a veszélye annak, hogy a 3m-eres kábelen összeszedett zaj, a PIC-et fogja bezavarni..
(#) proba válasza niedziela hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Mert a tranzisztoron több feszültség marad, min 0,6-1V-al. ez 1A esetén már 0.6-1W fűtés feleslegesen.(amit a hasznos terheléstől vesz el.)
(#) don_peter hozzászólása Júl 23, 2014 /
 
Kipróbáltam élesben is a kapcsolást.
Csatoltam a képet, hogy melyiket és hogyan.
R20 (100Ohm) elég jól melegszik. (pár kapcsolás után már forró, szerintem elégne)
Most 0.6Wattos ellenállást pakoltam, oda, de kicserélem minimum 1Watt-ra.
Kérdés az, hogy ez így természetes?
Az áramfelvétele behúzott relénél 170mA.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) niedziela válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Egyáltalán nem jó ha melegszik.
Most próbáld ki amit linkeltem képet.
képek
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Ezért...
Újra kell számolnom a úz egészet.

niedziela: ilyen alkatrészeket most nem vettem, ettől független szimulátorban ki fogom próbálni.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
De ott a relé tekercsének áram a 1A -nek feltételezett...
Mekkora áram is kell a reléd tekercsének? Ebből az adatból kell viszzafelé számolni.
(#) don_peter válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
70mA-kell a relének. (Adatlap szerint) Link: sra-12vdc-cl
Mi 1A-rrel számoltunk.
KB 2Watt hő termelődik most a 100Ohn-on.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Ha 70mA elég neki, akkor a Q2 bázisárama 7 mA alá is vihető, azaz a R20 értéke 1k is lehet. Az R20 disszipációja így a tizrdére csökken. Az R21 értéke maradhat 10k továbbra is.
(#) don_peter válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Igen 1 dolgot benéztem.
R21 10K helyett 1K-ost tettem és most számoltam ki én is és 1K kell 100R helyett és akkor elvileg 99.8mA lesz ami 30%-al több mint elég viszont tizede az előzőnek..
Kipróbálom, csak most meg rövid zárban kinyírtam a BC-t
Levegőben építettem és a labortáp kábelével zártam valamit...
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Próbálok biztosra menni ezrét a BD242.
A lényeg, hogy biztosan működjön és ne legyen hőtermelődés, vagy csak nagyon kevés.
A 100mA már bőven elégnek kell lennie a relé tartós behúzásához..
(#) nedudgi válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
A 180 Ohm relétekercsen 12V tápfeszültségről szerintem elég bonyolult 100mA áramot keresztülhajtani.
(#) proba válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Amit hiányolok, az a dióda, vagy a relé tekercséről, rosszabb esetben a tranzisztorról.
(#) don_peter válasza proba hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Az egyen irányító dióda benne van a kapcsolásba amit majd hajtani fog.
Csatoltam.
A szimulátorba nem tettem be....
Ha szépen megkérnélek levezetnéd (e kérés megy mindenkihez) a kapcsolásom alapján hogy miként tudom megfelelően kiszámolni a számomra legoptimálisabb ellenállásokat.?
Annyi most már a töredék információ, hogy kezdek besokallni és már nem tudom merre mit és hogyan.
Tehát BC337 és BD242 áll a rendelkezésemre ettől most már nem térnék el..
12v-ot akarok kapcsolni a relére, hogy az behúzzon.
A relé 12v-on 66.7mA-etvesz fel és 180 Ohm-os a tekercs ellenállása..
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) niedziela válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Don_ a tranzisztoraid jók ahhoz amit linkeltem, ellenállásod meg remélem van többféle.
Kezd az egész az atomfizikához hasonlítani
Aztán hol van még a PIC ?
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) niedziela válasza proba hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
1A behúzótekercshez akkora relé tartozik mint a fejem
Itt meg szó sincs erről, a maradék fesz pedig elég közel van a szaturációhoz.
(#) don_peter válasza niedziela hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Kész van az egész vezérlő kapcsolás az eredeti relés kapcsolással tökéletesen működik.
...
Írtam pár sort de töröltem.
Azt hiszem már kellőképpen össze vagyok zavarodva a tranzisztoros kérdésben.
Kell valaki akivel szóban beszélhetem át a dolgokat. Ha valaki hajlandó szóban elmagyarázni mit hogyan és miért, akkor privátban jelezzen nekem. Skype-on tudunk beszélni. Köszönöm.
(#) vilmosd válasza don_peter hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Nem ertem ez a tulbonyolitott megoldas miert jo? Egy kozonseges olcso ULN2003 7 csatornan (ULN2803 8 csatornas)tud kapcsolni kulso alkatreszek nelkul. Csatornankent 500 mA a max arama. Be van epitve a szabadonfuto dioda, es kozonseges DIP tokban is kaphato keves magyar forintert. Egyszeru mint a faek. Adatlap.
(#) niedziela válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Szia !

1 árva reléhez minek 8 darlington ?
De az igaz ez a téma már a túlbonyolításon is túl van, de 8 darlingtonnal sem lenne másként
(#) vilmosd válasza niedziela hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Ha egy db 16 labas IC van berakva 100 Ft-ert es nem egy rakas alkatresz mar nyertunk, es ez erre van kitalalva. Nem kell mas alkatresz. Hely, ido es munka ha tobb alkatreszt hasznalok. De vegulis nem en bonyolitom a dolgot. En ilyen meghajtast annakidejen DC motor PWM meghajtasara alkalmaztam. Ma mar arra sem, mert egy 40-50 amperes IRF olcsobb megoldas. de egy relehez nem kell ennyi bajlodas. 5 voltos relet akar direkt a PIC is elvisz.
(#) don_peter válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 23, 2014 /
 
Köszönöm, biztos vagyok benne, ha nem érdekelne a téma simán váltanék egy ilyen IC-re, mert könnyebb lenne.
De érdekel a tranzisztorok működése és érdekel, hogy lehet megoldani az adott alkatrészekkel.
Értem én, hogy mindenki jót akar, csak kevesen értik, hogy miért ragaszkodom.
A tudás hatalom ..
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2014
(#) nedudgi válasza don_peter hozzászólására (») Júl 24, 2014 /
 
Úgy érzem, nem tudsz a lényegre koncentrálni, mert túl komplikált megoldást választottál. Ha érdekel a téma, akkor érdemes először egy egyszerű kapcsolással kezdeni, ami ráadásul a feladatot megoldja. Szemléletet kellene váltani, megismerni az alkatrészek működését. Biztos alapismeretek nélkül csak időpazarlás, amit csinálsz. Először az "Ohm törvény", Kirchhoff törvényei, elektromos teljesítmény fogalma, ami nélkül a tranzisztorok működését megérteni túl nagy falat.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2014
(#) kaqkk válasza don_peter hozzászólására (») Júl 24, 2014 /
 
Nézd meg az uln adatlapját , ott fent van egy csatorna kapcsolási rajza (alkatrész értékekkel) egyszerűen lemásolod és van egy jól megtervezett bevált kapcsolásod , amit kedvedre tuningolhatsz később az igényeidnek megfelelően...
(#) don_peter hozzászólása Júl 24, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget.
Külön köszönet: proli007-nek a részletes tranzisztor kurzusáért

Remélem mindent megértettem, de ami biztos az az, hogy jó úton haladok.
Mivel az egész kapcsolásom kiszámolásának leírása hosszú lenne csak a BD242 kiszámítsanak részletét osztanám meg és csatolom a végleges és jó értékekkel ellátott kapcsolásom.

Tudjuk, hogy a relének 66,7mA kell, számoljunk kerek 70mA-el.
BD242 70mA-nél 130-as az erősítési tényezője.
Kollektor - emitter szaturáció 0,17v
Bázis - emitter szaturáció 0,65v
R20 == ? (ezt az értéket keressük)
R21-es ellenállásunk 1K-os.

Kollektor áram: (70mA / 130) x 5 == 2,7mA
2,7mA + (0,65v / R21) == 3,35mA

Tehát itt a bázisáramunk 3,35mA lesz, ez 130-as erősítés mellett: 435,5mA ami több mint elég a 70mA-es relének.
(feltételezve a legrosszabb esetet)

R20: (12v - 0,65v) / 3,35mA == 3.4K
Tehát R20, 3.4K-os ellenállás amely majd beállítja nekünk a 3.35mA-es bázisáramot.

A maradék feszültséggel itt nem foglalkoztam, de akár hozzá lehetett volna adni.
((12v - 0,65v) + 0,17v) / 3,35 == 3.4K

Aztán ugyan így a BC337.
Következő: »»   4 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem