Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1661 / 2208
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Szept 20, 2014
Nem nem ezek TV kimenők .Pacsirta kimenő
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 20, 2014
Igen, ez más. Van több félém, majd egyszer lefényképezem őket. De azokból semmi komoly nem születhet sajnos.

Ott 'izgatsz' azokkal a szép EM80-akkal.
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Szept 20, 2014
(#) küzmös Gergely válasza Doncso hozzászólására (») Szept 20, 2014
Ezek Orion tévében lévő trafók. Ilyen van többek közt az AT459 Victoria Super, és AT1459 Orilux-ban is. Enyhe visszacsatolással nekem tetszik a hangja.. annyi tuti hogy meglepően szépen muzsikál, és össze nem lehet hasonlítani az ilyen olyan TBA-kal vagy TDA-kal.
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 20, 2014
Igen, de ha így kiemeled. Amúgy börzén kapni újakat? mert egyszer el kellene mennem.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Szept 20, 2014
Ide is ide írom, de azt hiszem hogy mi már ezt pont ennek a fényképnek a hatására kibeszéltük. Szóval a hátsó trafó egy orion TV-ből van , míg az előtte lévő VT/TV kimenő trafó. Ezek kommersz gyári kimenők. A televíziókban egy darab 4 ohm-os széles sávú hangszórót (egyes VT-kben+magasat) hajtottak. Ezek a trafók mind eléggé sávhatároltak, osztatlanok és mellé picikék is. Kevéssé kimunkáltak, hiszen nem a hifi hangzás volt a cél. De megjegyezném hogy egy akkori csöves televíziónak messze jobb hangja volt, mint egy mai lapos csipogónak. Az Orion tévémen szeretek egy-egy zenei műsort megnézni mert úgy szól mint az ágyú. Szegény ember vízzel főz, és egy kezdő projektnek, illetve kísérletezésre, kipróbálásra tökéletesek. Kis állítgatással, visszacsatolással játszadozva jól szólnak.. meg kell hallgatni. Remélem nem 230V-ot küldtél a trafóra és úgy mérted meg hogy 6V. Nem szereti..
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2014
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 20, 2014
Ez egy középiskolás koromban megépített tápegység belseje.
Egy ismerős szerezte, TV szerelő volt az apja.
Hozta, hogy 230V/6V-os trafó. Szóval én abból szedtem ki 6V AC-t.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Szept 20, 2014
Hát a 230V váltót rátenni nagyon nem elegáns. Meg ezek valóban nem is bírják.. zúg és melegszik. Mondjuk én is játszottam ilyet a hangkimenővel. Nagyobb és más az áttétele. Én előfeszhez fogtam be egy képkimenő 34V-os szekunderét, illetve faterom komplett IC-s erőlködőket hajt képkimenővel 230/12, illetve orosz hajsütővas trafóval. Ezek nem biztonsági trafók! Nincs rendesen elkülönítve a primer és a szekunder, így ha bármi baj van.. (lehet hogy sosem lesz, de ha mégis.) Nos azt fantáziára bízom hogy mit művelhetnek..
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2014
(#) mmajka válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 20, 2014
Köszönöm a válaszod!
(#) konyak6 hozzászólása Szept 20, 2014
Sziasztok!
A Djhans féle pcl86-hoz nincs valakinek nyákterve? Most szeretnék építeni egy sztereó ecl 86-ot. Meg tudom én is tervezni, de jobb egy kipróbált, mint egy kezdő által tervezett.
(#) küzmös Gergely válasza konyak6 hozzászólására (») Szept 21, 2014
Általában nem szoktuk nyákra tervezni a nemes egyszerűsége miatt, de van erre is példa.. például a Laci (CIROKL) fórumtársunk picasából akár.. többek közt ilyesmi is leleshető. S remélhetőleg nem is haragszik meg a tippért.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) CIROKL válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 21, 2014
Egyet értek de vannak kivételek , ez az erősítő oly annyira egyszerű hogy nem feltétlen kell hozzá nyák , lehetséges a légszerelés vagy bármi más megoldás .
Nálam is csupán technikai oka volt a nyákos kivitel és sajnos nincs is hozzá kész nyáktervem mert csak papíron ceruzával rajzoltam az adott alkatrészekhez egy valamit és ennyi .
PCL86se
(#) antalka válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 21, 2014
Szia! Láttam a kimenő trafó tervét is, azt hol tudom megtekertetni ?
(#) CIROKL válasza antalka hozzászólására (») Szept 21, 2014
Bárhol aki teker kimenőt , ennél nem vészes hisz alig lett osztva .
Keresd itt fleta fórumtársat ... nekem is ő csinálta anno .
A terv az szigoruan SM65 -re lett tervezve .
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) küzmös Gergely hozzászólása Szept 21, 2014
Ha PL500PP elé PCF82-es csövet teszek (fázisfordító + trióda), akkor közel hasonló erősítést kapok mintha a 6N2P-s fázisfordító elé teszem be a PCF triódát? Vagy azért nem annyira? Most így van a 4 cső/oldal, mert a megépítettet most nem zargattam, és hatalmasat erősít így. Már-már sok is.. potival vissza kel szabályozni. Talán még a gitárt is elvinné. Persze "suhog" is rendesen. Mondjuk a PCF trióda "műje" 42.. elég izmos. (Lehet keresek egy PCF80-ast azé "csak" 20.)
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 21, 2014
Mmm ,találtam egy layt a PCL-hez ha ez esetleg segítség ?

PCL86SE.lay
    
(#) bta válasza szili83 hozzászólására (») Szept 21, 2014
Nincsenek, viszont...
a ventit minél távolabbra szerelném a csövektől, és ésszerű minimumra csökkenteném a légáramot. Legjobb lenne lentről felfelé áramoltatni, hogy szimmetrikusan hűtse az üvegbúrákat. A foglalatok túlhűtése nélkül, mert az megintcsak feszültséget kelthet az üvegben, pont a legrosszabb helyen, a kivezetéseknél.

6sz33sz-nél a viszonylag kis teljesítményre méretezett szeptár foglalatok érintkezőinek passzív hűtése szerintem egyszerűbb... tudom, láttam én is izzó anódos 6sz33sz végfokot, de nem ajánlom ennyire megizzasztani, mert leromlik a hangminősége.
(#) bta válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2014
Idézet:
„A bemenetről nem érdemes a csatoló kondit lespórolni”

A bemenőkondi után viszont nem lehet lesprórolni a rácslevezető ellenállást, amely, ha önmagában (=kondi nélkül) nem szünteti meg a recsegést, akkor bizony a bemeneti ECC levegős és/vagy végelgyengülésben szeved. Úgyhogy más oldalról nézve kiváló figyelmeztetés

Idézet:
„A segédrácsra hidegítő kondit tennék, mert így most anódként viselkedik, és nem látja el a feladatát, nem szünteti meg az anódvisszahatást.”

Persze hogy nem, tudatosan van az ott kvázitriódának kötve
Hidegítve visszaáll a pentóda mód és sokszorosára nő a dinamikus belső ellenállás, lerontva többek között a kimenőtrafóval visszacsatolás nélkül elérhető frekiátvitelt. Vissza kellene csatolni, és két fokozat nem lenne elég...
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) varttina válasza szili83 hozzászólására (») Szept 21, 2014
Egy szobai erősítőbe ventilátort nem raknék. Általában a jobb hangzás érdekében választjuk a csöves technikát, kár tönkretenni a ventilátor zajával.
(#) jucsaba válasza varttina hozzászólására (») Szept 21, 2014
Csak egy ötlet:
ha ionizátort építenétek a csövek hűtésére , vagyis az általa keltett légáramot használni hűtésre , az mennyire lenne zajos elektromosan ( mert nincs ventillátor lapát , csak viszonylag kicsi légáram ) ?
És hogy ne legyen ion kiáramlás , a csúccsal szemben fémszövet lenne , akár mint egy árnyékolás ...
(#) CIROKL válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 21, 2014
Ne szórakozzunk már a csövet nem kell hűteni ez nem tranzisztor !
(#) küzmös Gergely válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 21, 2014
Anno a csöves televíziókban a 15-20 cső mellé is bőven elég volt a hátlapi szellőzés.. Ezek a túlmisztifikált dolgok mint a csövek hűtése és az egyen fűtés.. 10-20.000µF-os szűréssel.. nos disagne elemek. De semmiképpen nem elengedhetetlen kellékek..
(#) jucsaba válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 21, 2014
Én is így gondolom , de a kérdést nem én vetettem fel , csak ötleteltem , mivel az erősítőkben általában kívülre teszik , a szükségesnél is jobb a hűtése , de ha kérdezték ...
(#) Orbán József válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 21, 2014
Egy pc 12 V-os venti 5V-ról járatva szinte teljesen zajmentes és érezhetően kavarja a levegőt.
Az általam említett kínai erősítő félig zárt, a 4 db 6C33 ott benn sütötte a kenyeret, díszüveg volt az előlap fele...
Szóval, kb. 15 cm-es hűtőventi volt 2 db egymás mellett oldalt és biztos vagyok benne, hogy nem üvöltött benn a szél. Lehet ezt finoman is csinálni.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) jucsaba válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 21, 2014
Így van , de ez túl egyszerű ...
(#) varttina válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 21, 2014
Szerintem járható út, bár lehet, hogy a fémszövet nagyobb mértékben akadályozná a légáramlást, mint amennyire az ionizátor elősegítené.
A csövek környékén felmelegszik a levegő és felemelkedik, ez okoz némi légáramlást. Ez akár a kémény hatás elvén működő passzív hűtővel is fokozható.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) Szammer válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 21, 2014
Szia! Nos ebben a kivitelben jogos a hűtés, mert nincs természetes szellőzés. Egyébiránt az összes gyári csövesnél (legalábbis hangszer technikában) van szabad légáramlás, ami pont elég, pedig ott a nagy teljesítmény és az alkalmazás miatt nem is lenne zavaró egy kis ventizaj. Egyébként ahogy én látom a "vájtfülü" alkalmazásoknál szeretik látni a csöveket, tehát nem dobozolják. Ezzel a hűtés meg is van oldva. Más kérdés a szerelési oldal, mert ha az zárt tér bizony kell neki hűtés a teljesítmény ellenállások miatt. Bár szerintem ott is egészségesebb jó szellős szereléstechnikát és természetes szellőzést biztosítani.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) szili83 válasza bta hozzászólására (») Szept 21, 2014
Nem a csöveket akarom hűteni, hanem a belsejéből a meleget kinyomatni. Most 40 fok körüli a belső hőmérséklet...
(#) Szammer válasza szili83 hozzászólására (») Szept 21, 2014
Nem nekem szólt, de mennyi üzemidő után?
(#) szili83 válasza Szammer hozzászólására (») Szept 21, 2014
3-4 óra után.
Következő: »»   1661 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem