Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Nem nem ezek TV kimenők .Pacsirta kimenő
Igen, ez más. Van több félém, majd egyszer lefényképezem őket. De azokból semmi komoly nem születhet sajnos.
Ott 'izgatsz' azokkal a szép EM80-akkal.
Ezek Orion tévében lévő trafók. Ilyen van többek közt az AT459 Victoria Super, és AT1459 Orilux-ban is. Enyhe visszacsatolással nekem tetszik a hangja.. annyi tuti hogy meglepően szépen muzsikál, és össze nem lehet hasonlítani az ilyen olyan TBA-kal vagy TDA-kal.
Igen, de ha így kiemeled. Amúgy börzén kapni újakat? mert egyszer el kellene mennem.
Ide is ide írom, de azt hiszem hogy mi már ezt pont ennek a fényképnek a hatására kibeszéltük. Szóval a hátsó trafó egy orion TV-ből van , míg az előtte lévő VT/TV kimenő trafó. Ezek kommersz gyári kimenők. A televíziókban egy darab 4 ohm-os széles sávú hangszórót (egyes VT-kben+magasat) hajtottak. Ezek a trafók mind eléggé sávhatároltak, osztatlanok és mellé picikék is. Kevéssé kimunkáltak, hiszen nem a hifi hangzás volt a cél. De megjegyezném hogy egy akkori csöves televíziónak messze jobb hangja volt, mint egy mai lapos csipogónak. Az Orion tévémen szeretek egy-egy zenei műsort megnézni mert úgy szól mint az ágyú. Szegény ember vízzel főz, és egy kezdő projektnek, illetve kísérletezésre, kipróbálásra tökéletesek. Kis állítgatással, visszacsatolással játszadozva jól szólnak.. meg kell hallgatni. Remélem nem 230V-ot küldtél a trafóra és úgy mérted meg hogy 6V. Nem szereti..
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2014
Ez egy középiskolás koromban megépített tápegység belseje.
Egy ismerős szerezte, TV szerelő volt az apja. Hozta, hogy 230V/6V-os trafó. Szóval én abból szedtem ki 6V AC-t.
Hát a 230V váltót rátenni nagyon nem elegáns. Meg ezek valóban nem is bírják.. zúg és melegszik. Mondjuk én is játszottam ilyet a hangkimenővel. Nagyobb és más az áttétele. Én előfeszhez fogtam be egy képkimenő 34V-os szekunderét, illetve faterom komplett IC-s erőlködőket hajt képkimenővel 230/12, illetve orosz hajsütővas trafóval. Ezek nem biztonsági trafók! Nincs rendesen elkülönítve a primer és a szekunder, így ha bármi baj van.. (lehet hogy sosem lesz, de ha mégis.) Nos azt fantáziára bízom hogy mit művelhetnek..
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2014
Köszönöm a válaszod!
Sziasztok!
A Djhans féle pcl86-hoz nincs valakinek nyákterve? Most szeretnék építeni egy sztereó ecl 86-ot. Meg tudom én is tervezni, de jobb egy kipróbált, mint egy kezdő által tervezett.
Általában nem szoktuk nyákra tervezni a nemes egyszerűsége miatt, de van erre is példa.. például a Laci (CIROKL) fórumtársunk picasából akár.. többek közt ilyesmi is leleshető. S remélhetőleg nem is haragszik meg a tippért.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Egyet értek de vannak kivételek , ez az erősítő oly annyira egyszerű hogy nem feltétlen kell hozzá nyák , lehetséges a légszerelés vagy bármi más megoldás .
Nálam is csupán technikai oka volt a nyákos kivitel és sajnos nincs is hozzá kész nyáktervem mert csak papíron ceruzával rajzoltam az adott alkatrészekhez egy valamit és ennyi . PCL86se
Szia! Láttam a kimenő trafó tervét is, azt hol tudom megtekertetni ?
Bárhol aki teker kimenőt , ennél nem vészes hisz alig lett osztva .
Keresd itt fleta fórumtársat ... nekem is ő csinálta anno . A terv az szigoruan SM65 -re lett tervezve . A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Ha PL500PP elé PCF82-es csövet teszek (fázisfordító + trióda), akkor közel hasonló erősítést kapok mintha a 6N2P-s fázisfordító elé teszem be a PCF triódát? Vagy azért nem annyira? Most így van a 4 cső/oldal, mert a megépítettet most nem zargattam, és hatalmasat erősít így. Már-már sok is.. potival vissza kel szabályozni. Talán még a gitárt is elvinné. Persze "suhog" is rendesen. Mondjuk a PCF trióda "műje" 42.. elég izmos. (Lehet keresek egy PCF80-ast azé "csak" 20.)
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Mmm ,találtam egy layt a PCL-hez ha ez esetleg segítség ?
Nincsenek, viszont...
a ventit minél távolabbra szerelném a csövektől, és ésszerű minimumra csökkenteném a légáramot. Legjobb lenne lentről felfelé áramoltatni, hogy szimmetrikusan hűtse az üvegbúrákat. A foglalatok túlhűtése nélkül, mert az megintcsak feszültséget kelthet az üvegben, pont a legrosszabb helyen, a kivezetéseknél. 6sz33sz-nél a viszonylag kis teljesítményre méretezett szeptár foglalatok érintkezőinek passzív hűtése szerintem egyszerűbb... tudom, láttam én is izzó anódos 6sz33sz végfokot, de nem ajánlom ennyire megizzasztani, mert leromlik a hangminősége. Idézet: „A bemenetről nem érdemes a csatoló kondit lespórolni” A bemenőkondi után viszont nem lehet lesprórolni a rácslevezető ellenállást, amely, ha önmagában (=kondi nélkül) nem szünteti meg a recsegést, akkor bizony a bemeneti ECC levegős és/vagy végelgyengülésben szeved. Úgyhogy más oldalról nézve kiváló figyelmeztetés Idézet: „A segédrácsra hidegítő kondit tennék, mert így most anódként viselkedik, és nem látja el a feladatát, nem szünteti meg az anódvisszahatást.” Persze hogy nem, tudatosan van az ott kvázitriódának kötve Hidegítve visszaáll a pentóda mód és sokszorosára nő a dinamikus belső ellenállás, lerontva többek között a kimenőtrafóval visszacsatolás nélkül elérhető frekiátvitelt. Vissza kellene csatolni, és két fokozat nem lenne elég... A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Egy szobai erősítőbe ventilátort nem raknék. Általában a jobb hangzás érdekében választjuk a csöves technikát, kár tönkretenni a ventilátor zajával.
Csak egy ötlet:
ha ionizátort építenétek a csövek hűtésére , vagyis az általa keltett légáramot használni hűtésre , az mennyire lenne zajos elektromosan ( mert nincs ventillátor lapát , csak viszonylag kicsi légáram ) ? És hogy ne legyen ion kiáramlás , a csúccsal szemben fémszövet lenne , akár mint egy árnyékolás ...
Ne szórakozzunk már a csövet nem kell hűteni ez nem tranzisztor !
Anno a csöves televíziókban a 15-20 cső mellé is bőven elég volt a hátlapi szellőzés.. Ezek a túlmisztifikált dolgok mint a csövek hűtése és az egyen fűtés.. 10-20.000µF-os szűréssel.. nos disagne elemek. De semmiképpen nem elengedhetetlen kellékek..
Én is így gondolom , de a kérdést nem én vetettem fel , csak ötleteltem , mivel az erősítőkben általában kívülre teszik , a szükségesnél is jobb a hűtése , de ha kérdezték ...
Egy pc 12 V-os venti 5V-ról járatva szinte teljesen zajmentes és érezhetően kavarja a levegőt.
Az általam említett kínai erősítő félig zárt, a 4 db 6C33 ott benn sütötte a kenyeret, díszüveg volt az előlap fele... Szóval, kb. 15 cm-es hűtőventi volt 2 db egymás mellett oldalt és biztos vagyok benne, hogy nem üvöltött benn a szél. Lehet ezt finoman is csinálni. A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Így van , de ez túl egyszerű ...
Szerintem járható út, bár lehet, hogy a fémszövet nagyobb mértékben akadályozná a légáramlást, mint amennyire az ionizátor elősegítené.
A csövek környékén felmelegszik a levegő és felemelkedik, ez okoz némi légáramlást. Ez akár a kémény hatás elvén működő passzív hűtővel is fokozható. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Szia! Nos ebben a kivitelben jogos a hűtés, mert nincs természetes szellőzés. Egyébiránt az összes gyári csövesnél (legalábbis hangszer technikában) van szabad légáramlás, ami pont elég, pedig ott a nagy teljesítmény és az alkalmazás miatt nem is lenne zavaró egy kis ventizaj. Egyébként ahogy én látom a "vájtfülü" alkalmazásoknál szeretik látni a csöveket, tehát nem dobozolják. Ezzel a hűtés meg is van oldva. Más kérdés a szerelési oldal, mert ha az zárt tér bizony kell neki hűtés a teljesítmény ellenállások miatt. Bár szerintem ott is egészségesebb jó szellős szereléstechnikát és természetes szellőzést biztosítani.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
Nem a csöveket akarom hűteni, hanem a belsejéből a meleget kinyomatni. Most 40 fok körüli a belső hőmérséklet...
Nem nekem szólt, de mennyi üzemidő után?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |