Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   6 / 93
(#) Carter válasza Dzsoni hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
A 4db 10000µF-et gondolom úgy kell összekötni, hogy 2-2 párhuzamosan. Kell oda még vmilyen alkatrész, vagy simán csak összeköthetem?
(#) Istike88 válasza Carter hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
nem kell semmi extra hozzá, összekötheted
(#) akiro hozzászólása Dec 19, 2007 /
 
Üdv mindenki! Olvasgatom ezt a topicot és egy kérdés merült fel bennem. Ki és miért találta ki ezt a +V/-V tápellátást általában az erősítők részére? A kérdésem komoly, mert nyílván valamiért így jobb, de miért? Csak nekem mint kezdő, fura; nem értem a lényegét. Egyszerűbb a kapcsolás? Lehet, csak a táp lesz szerintem bonyolultabb. Vagy tévedek. Ami valószinűbb. Én eddig csak TDA végfokokat csinálgattam, mind sima tápos, nem volt vele gond. Miért jobb ha +40V/-40V, miért nem jó a +80V, hisz egyszerűbb előállítani? Kérem a gúnyolódást elhagyni, kérdésem komoly lenne, tényleg érdekelne.
(#) Carter válasza akiro hozzászólására (») Dec 19, 2007 /
 
A jobb TDA-k is +- táppal mennek.
(#) Müszi válasza akiro hozzászólására (») Dec 19, 2007 /
 
Ez engem is érdekelne...
(#) aflmor válasza akiro hozzászólására (») Dec 19, 2007 /
 
Csak egy, a sok közül: ha egy nagy végfok +- 70, vagy akár 90V-ot kíván, még megoldható. Ellenben helyette, a "sima" 140, vagy 180 egyenfeszt. például, hogyan szűrnénk?
(200-250V-os, 10-20-40ezer mikros kondik horror árban-és méretben lehetnének)
(#) lamalas válasza akiro hozzászólására (») Dec 19, 2007 /
 
Ennek az az oka, hogy nem szukseges a kimenetre csatolo kondenzator. Ez tobb okbol is elonyos viszont egy plusz veszelyforrast tartalmaz meghozza azt, hogy az erosito meghibasodasa eseten egyenfeszultseg juthat a hangsugarzo(k)ra ami ellen erdemes vedekezni. Egy kettos tapot elkesziteni egyebkent nem jelent hatalmas plusz koltsegeket egy szimpla taphoz kepest, a kimeneten levo csatolo kondi elhagyasa viszont jelentosebb elonyokkel is jarhat. A kettos tap alkalmazasa ezen felul lehetove teszi a komplementer szimmetrikus felepitest is ami szinten elonyos lehet. Mindezek a felvezetos erositokre igazak!
(#) pb válasza lamalas hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
helló
Én is épp az st151 építésébe fogom vágni a fejszém csak nekem itthol 24voltos trafóm van azzal mennyit adna le wattban ez az erősítő 8ohm-on?
Ja és ez az erősítő hány ampert vesz föl?

Köszi
(#) lamalas válasza pb hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Udv,

Feltetelezem, hogy 2x24V valtofeszultsege van a trafodnak. Ha igen akkor ebbol egyeniranyitas es szures utan kb. 2x33-34V egyenfeszultseg lesz. Ezzel 8ohmon kb. 50-55W-ot tudsz kivenni az erositobol. Az erosito aramfelvetele a kivezerlestol fugg mivel ez AB osztalyu erosito. Max. kivezerleskor kb. 2.5A-t (eff.) vehet fol a tapbol, de csucsban ez tobb is lehet.
(#) Peti_85 válasza pb hozzászólására (») Dec 30, 2007 /
 
Hát igen. De annyit vesz fel amennyit tud. Illik azért minimum egy 100, de inkább 150 VA-es trafóval hajtani.
(#) Peti_85 hozzászólása Dec 30, 2007 /
 
Más.

Az ST-ben a bemeneti jelföld el van választva diódákkal és ellenállattal a GND-től. Namármost! Akkor nekem az előfokban is el kell választanom a bemeneti jelet? Mert nekem eddig most olyan, hogy az előfokon a jelföld és a GND az ugyan az, tehát most az ST-n a föld elválasztás szinte hasztalan, mert az előfok úgyis összehúzza.
Remélem érthető voltam.
Miért jobb így elválasztva?
(#) Dzsoni válasza Peti_85 hozzászólására (») Dec 31, 2007 /
 
Hali,

Ebben az esetben az ellenállás (47Ohm) + 2×1N4004 helyére simán tegyél egy átkötést, vagy alulról a panelon egy kis szigetelt huzaldarabbal zárd rövidre őket.

Hogy miért van az áramkörben ez a 47Ohm-os földhurokmentesítés? Mert kb. 20-30dB-el csökkenti a brummot. Meg nem szünteti, de csökkenti.
Másrészt nem csak brumm (100Hz-es hibajel) szempontjából érdemes elválasztani egy adott áramkörben (nem feltétlenül erősítőben!) a nagyáramú és a kisáramú földet, és ez nem csak a földelésre hanem a tápveztetékezésre is igaz lehet.
Hiszen a nagyáramú földben 5-10A-es csúcsáramok "rohangálnak", míg a jelföldben kb. 100-200uA csúcsáramok, a kisjelű fokozatok tápárama pedig 1...10mA. értelemszerű hogy ezek a zavarvédelem miatt elválasztandók.
A két antiparalel dióda pedig magát a 47Ohm-os elválasztó ellenállást védi meg rossz huzalozáskor, max. 0,5...0,6V-os enged meg rajta, ezt az ellenállás simán elviseli.

Üdv., BUÉK!
(#) janika002 válasza Peti_85 hozzászólására (») Dec 31, 2007 /
 
Szia!Ugyebár két csillagpontod van az erősítőben egyik a teljesítmény föld a tápegységen ide kötöd a hangszóróföldet a védelem földet a végfok GND-jét!A másikat az előfokon hozod létre ez lessz a jelföld csillagpont ide kötöd a bemenetválasztót(ha van,ha nincs akkor a bemeneti aljzatot) és a végfokjelföldet ugyebár az árnyékolt kábelen keresztül!A teljesítmény és a jelföld csillagot egy vastag vezeték kösse csak össze!Én a bemeneti aljzatnál kötöm egy 1mikrós MKT kondival a házat testre!Nálam ez vált be. Remélem segítettem ezzel!BÚÉK!
(#) sound.man hozzászólása Jan 1, 2008 /
 
Mit kellene alakítani a kapcsoláson hogy 150w legyen 8ohmon? A végtranzisztor tuti csere a tápot meddig kellene felhúzni?? +-55-re?? Milyen végtranyó lenne bele így jó nem kellene 4ohm-os terhelést bírnia csak 8 ohm-ost. Végtranyó milyen típusú lenne MJ15003-15004?
(#) Dzsoni hozzászólása Jan 1, 2008 /
 
Kb. +/-60V-os tap (terhelve +/-55V) kene.
Osszes tranyot cserelni: bd139/140 a feszerositoben es aramgeneratoraban mje340/350-re, meghajto bd139/140 csereje mje15030/31-re, vegtranyok helyett pl. mj15003/4.
bc547-ek helyett a differositoben es annak aramgeneratoraban mpsa42, a vedelemben maradhat a bc547/557.
ha nem akarsz to3-as vegtranyoval dolgozni hogy az eredeti nyakot hasznalhasd akkor alkalmazd a plasztiktokos mjl21193/21194-et.

ezek a javaslataim.
(#) sound.man válasza Dzsoni hozzászólására (») Jan 1, 2008 /
 
Köszi a választ szerintem a plasztikost fogom választani Nah mégegyszer köszi és Boldog Új Évet
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 18, 2008 /
 
össze raktam.. teszt
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Picivel több, mint 2 órája megy max hangerőn, +-32v, borda 25-30 fokos, aktív hűtés nincs.

Príma cucc :yes: (hardcore-hoz is ideális , tapasztalat )

Végre van, amit lehet nyúzni, és nem fáj neki
(#) lamalas válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Idézet:
„Picivel több, mint 2 órája megy max hangerőn, +-32v, borda 25-30 fokos, aktív hűtés nincs.”


ez hogy is van? +-32V-on ha 8ohmos terhelesed van akkor is kb 45-50W-ot le tud adni teljes kivezerlesen az ST151. Ha atlagos erzekenysegu hangsugarzokat hajtasz vele akkor is akkora hangerot produkal agy atlagos szobaban, hogy azt 2 oran keresztul nehez elviselni. Mindemellett 25-30fokos borda szinten kevesbe kepzelheto el, esetleg csak akkor, ha egy fel radiatorra szerelted a vegtranyokat. Nekem az a gyanum, hogy ez az erosito vagy nincs teljesen kivezerelve (azaz nincs elegendo nagysagu bemenojel) vagy egy hutohazba tetted be es azert nem melegszik es nem zavar a nagy hangero, vagy kitetted a kamraba ahol nincs futes es hideg van + muterheles van rajta es ezert nemhogy nem zavar a hangero de nem is hallasz semmit, vagy nemtom mi van, de valahogy valami santit a dologban. Felre ne erts, nem azt akarom mondani, hogy Te loditasz, csak azt, hogy a kozolt adatok habar lehetsegesek, normal szobai korulmenyek kozott kevesbe valoszinuek .... mindenesetre orulok, hogy tetszik az erosito
(#) Dzsoni hozzászólása Jan 19, 2008 /
 
Szerintem lehetséges a dolog, reálisak a megadott körülmények/adatok.
A csúcsteljesítmény, ahol a szinuszjel négyszögesedik kb. 80W (25Vpp) 8Ohm-os ládánál.
Hardcore zene dinamikája mondjuk 3...6dB, tehát az átlagteljesítmény kb. 10...20W-RMS. Ez kb. 10...20W disszipációt okoz, ami egy normális, nem spórolós, mondjuk 0.5K/W-os bordánál a környezeti hőmérséklethez képest 5...10°C-os hőmérsékletemelkedést okoz.
20...25°C-os szobai hőmérsékletnél ez pont 25...30°C körüli bordahőmérsékletet takar.
Szóval nekem abszólút összeáll a kép, stimmel a sztori!

Szabi,

Jól, stabilan működik? Próbáltad kínozni (rövidzár a kimeneten!)?
Hangra neked hogy tetszik? Nálam szereti a psytrance-et
Alapzaja van? Kimeneti DC offszet van?
Ja és nyugalmi áramból te mennyit állítottál be? Asszem a tervező 30mA-t javasolt... Nálam is akkor volt a legszebb a 20kHz-es négyszög kisjelű (1W) kivezérlésnél. Van aki szerint többel (50...100mA) jobban szól, nem tudom mert én hittem a mérésnek.
Bocs hogy sokat kérdezek csak érdekelnek ezek az adatok is

Üdv.!
(#) Gery válasza lamalas hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Azis lehet hogy nemvolt a szobában Én is úgy szoktam, hasonló teszteknél, zene be, szobábol ki, néha ránézni.
Különen attol is függ mithallgat az ember Mondjuk CopyCon? Azt én elviselném akár 3óráig is(tapasztalat)
(#) szabi83 válasza Dzsoni hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Szeva!

+-32, bassznál +-30-ra leesik(digit multival mérve)
Ez atom stabil!, 30mA nyugalmi.
Alapzaj nincs, +6,3mV offszet.

Üdv


Szerk: 1 válasz lemaradt.
A tip142/147 tranyós, hangra élethűbnek tűnik, gondolok a levegő vételre, koncert felvétel élethűben szól, mintha a szobámba lenne a zenekar.. Ez ami hiányzik nekem az STből

Idézet:
„rövidzár a kimeneten”

nem jött elő, peddig a hardcore, az hardcore(3 step head )
(#) szabi83 válasza Gery hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Copy Con, Fankadeli is hallgatok..

üdv
(#) Gery válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Nekem az st +-41V-rol fog menni kocsiba, 4ohmra :yes: Ott is ezek és hasonló zenék fognak szólni
(#) lamalas hozzászólása Jan 19, 2008 /
 
Dzsoni:

A 3..6dB-es dinamika igen keves, de mint tudjuk az ilyen jellegu zeneknel ez teljesen termeszetes, hatalmas dinamikakompresszion megy keresztul szinte minden felvetel. A lenyeg megis az, hogy ilyen merteku dinamika csokkenesnel a zenei atlagteljesitmeny jobban megkozeliti a szinuszjel eff. erteken mert teljesitmenyt. De legyen igazad es legyen mondjuk 20W atlagteljesitmeny. Ez a teljesitmeny egy atlagos hangsugarzon is igen nagy hangerot jelent. De mint szabi83 igen izletes hozzaszolasabol megtudtuk nem atlagos a szobaja, valszeg a hutoborda sem altagos es valszeg a jelforras sem atlagos igy minden OK.

kellemes tovabbi zenehallgatast
(#) lamalas hozzászólása Jan 19, 2008 /
 
Ha mar a Nagy Testver ezen a forumon is jelen van es torolget, akkor sztem jobb lett volna egeszen az en hozzaszolasomtol torolni: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_167853.html?highligh...167853

(#) vtsoftware hozzászólása Jan 20, 2008 /
 
Sziasztok

Megépítés alőtt állok, de nem sikerült trafót szereznem.
Az ST151-et lehet-e kapcsolóüzemű táppal hajtani?
Ha igen tudnátok egy kapcsolási rajzot adni nekem?
Köszi szépen
(#) lamalas válasza vtsoftware hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Igen, lehet uzemeltetni az ST151-et kapcsolouzemu taprol, de sztem nehezebb jol megepiteni egy ilyen tapot mint magat az erositot. Eleg sok problematol megkimelned magad ha hagyomanyos tapegyseget epitenel az ST151-nek. Nehezen tudom elkepzelni, hogy egy megfelelo trafot nem tudsz beszerezni hozza. Kapasbol talaltam egyet a vateran: ITT
(#) vtsoftware válasza lamalas hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Most vágom magam hanyatt...
Mondjuk a Vaterán nem néztem szét
Köcce', erre lehet le is csapok

De ez 2x25V-os, az SThez nem 2x35V-os kell?
(#) lamalas válasza vtsoftware hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
2x25V-os valtofeszbol kb. 2x35V egyenfeszultseged lesz. 4ohmon nem fogsz tudni kiszedni az erositobol 100W-ot hanem kb. 80W-ot (8 ohmon pedig kb. a felet) ami otthoni zenehallgatasra meg mindig bosegesen elegendo (tul sok is). Ha megis kell a 100W-os kimenoteljesitmeny, akkor masik trafot kell nezni ... nem csak a vatera letezik
Következő: »»   6 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem