Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   373 / 966
(#) gyuszo válasza habazutty hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Igen. A bejövő 0 a biztosíték felől az 1. helyre van bekötve, a kialakítás így nem felfűzött, hanem csillagpontos.
(#) Hx-2 hozzászólása Okt 4, 2014 /
 
Hi Mindenki!
Egy kerdesem lenne a Nagyerdemuhoz: adott egy mellekepulet ahova anno MM falvezetekkel vittek el a halozatot DE csak ketto er!!(Gondolom ez volt alapon!) Tehat van egy fazis es egy nulla. Muhelynek szeretnek kialakitani a mellekepuletet amiben majd kulonbozo berendezesek kerulnenek. Az MM falvezetek 4,00-as vezetek. Vedofoldeles kialakitasa lenne a cel. Megoldas lehet-e a foldelo szonda szerelese majd annak a csatlakoztatasa mint vedonulla a rendszerhez. De ebben az esetben a lakoter es a muhely kozotti vedonulla nincs kozositve.
(#) Bakman válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Védőnulla nincs, védőföldelés van. A fogysztásmérő szekrényből (gondolom a házfalban van valahol) húzzatok hátra egy új kábelt, távolságtól függően akár 3 x 4 mm2 is lehet. Az MM falvezetéket inkább csak ott használjátok, ahol semmi más lehetőség nincs.
(#) Hx-2 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Csak annyit meg hogy az MM falvezetek ugye a pucolas alatt van es nem csoben rombolasrol meg hallani sem akarnak (most ujitottak fel es most jutott "ez" az eszukbe.
(#) potyo válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Kábelcsatorna?
(#) Hx-2 válasza potyo hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Jol mutatna a felujitott lakaso keresztul.
(#) gyuszo válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
A padláson átvezetve, vagy földkábelen megoldható ?
(#) Hx-2 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Mivel a fogyasztasmero a lakasban van (regi epitesu epulet) ujra csak a rombolasal. Mi a problema a kerdesemben feltett lehetoseggel?
(#) ötfelezős válasza habazutty hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
A földelés pedig nem kiegészítő intézkedés...
Szerintem meg igen. Az ügyintézés feltétele nem villamos fogalom...
Ráadásul nullaszakadás esetén ha nincs földelésed...
Mint írtam, jobb a földelés, mint a nemföldelés, nekem ezt nem kell magyarázni. Azonban a nullaszakakadás ellen alapvetően úgy kell védekezni, hogy ne legyen nullaszakadás. E célt szolgálja a keresztmetszet, például. Bár, hadd jegyezzem meg magunknak, nullaszakadás, ha veszélyes, akkor az PEN szakadás.
A felülvizsgálói jegyzetekben és a 60364 sorozatban...
Hát, bocs, ezeket selejtezd le.
(#) gyuszo válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Az, hogy nem szabványos. Tömör vezeték csak 1,5 és 2,5 mm2 réz vezető keresztmetszettel használható.
Felújításnál, átalakításnál, gondolom az MM az 4-es ALU vezeték.
A 3x4 mm2 vezetéket is hajlékony sodrott réz vezetőként kell érteni.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) elektroncso válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Mondjuk az hogy szabványtalan. Ha a lakás főelosztójában szabályosan szétválasztottátok a nullát és a védőföldet akkor azután már összekötni nem lehet. Semmilyen okkal! Már csak azért sem mert az ÉV-relé nem működne utána.
(#) Bakman válasza Hx-2 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
MM kábelt viszonylag régebbi építésű házakban használtak amelyek mára kb. 30 - 40 évesek. Azt a régi kábelt megterhelni nem ajánlatos, a többit a többiek leírták. Mostanában szerencsére már csak ott használnak MM kábelt, ahol nem lehet megvésni a falat. Nincs mese, vésni kell egy kicsit (órától fel a padlásra).
(#) habazutty válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
nekem ezt nem kell magyarázni
Félrevezető vagy ezzel a nem muszály, de sokkal jobb verzióval. Nem Neked akartam magyarázni, hanem tisztázni a dolgot.
Mindegy is, Neked nem muszály földelned a bejövő PEN vezetőt, csak ha akarod.
Bár, hadd jegyezzem meg magunknak, nullaszakadás, ha veszélyes, akkor az PEN szakadás.Ez jogos, a PEN a helytálló megnevezés.

A dunántúlon egy időben nem volt kötelező a potenciálrögzítés a mérőnél. Belátták, hogy nem volt jó ötlet.
Nem értem miért kellene a jegyzeteimet kidobnom? Pláne az MSZ2364/Msz HD60364 szabványt...
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) VIM válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Nem akarok kötözködni de a védőrelén, keresztül kell vinni valamelyik szálat a kettő közül, az pedig a Nulla lesz. Ha ezután ezen a rendszeren bárhol összeköti valaki a Védővezetővel, az akkor leoldással jár. Tudom hogy tudod csak nehogy félreértse valaki aki nem tudja, hogy mi az az "előtte" és "utána" kifejezések.

FI.JPG
    
(#) proba válasza VIM hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Szerintem ez nem a tilos kategória. Abszolút biztonságos. Ami nincs az nem ráz...
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) elektroncso válasza VIM hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Köszönöm a kiigazítást, így jobban érthető. Kicsit már késő van és siettem is, közben dolgozok mással is.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2014
(#) VIM válasza proba hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
..... és csak a sötétben tapogatózunk amíg meg nem találjuk.
(#) BarnaPili hozzászólása Okt 5, 2014 /
 
A képen látható kötésdobozban úgy kötöttem be a védőföldet,hogy a meglévő kábelt megblankoltam,(nem vágtam el),és erre rátekerve a bekötendő vezetéket összeforrasztottam. Jó ez így? Hogy szokták,ha nincs neki sín kiépítve? A villanyóráig sajnos nem tudtam elhúzni.
(#) gyuszo válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Nem szabályos a forrasztás. Érvéghüvely, és be kell kötni a sínbe. A képen jól látható a helye, alul, felül látszik is a sín rögzítő, csak hiányzik belőle.

Küldök egy mintaképet.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2014

Kép 031.jpg
    
(#) elektroncso válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Jól látom hogy a biztosítók fölött a fázis átkötése kék színű dróttal van megcsinálva? Csúnya.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2014
(#) pont válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Forrasztás helyett, földelésnél Unimax :Bővebben: Link
(#) gyuszo válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
MSZ 2040.1995 EI vbk. 2.7.4.2.1. Nyomóerő hatásának kitett helyeken forrasztott kötések alkalmazása, valamint a sodrott vezető elemi szálainak forrasszal történő egyesítése tilos.
A sodrott vezetékhez érvéghüvelyt használj.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2014
(#) elektroncso válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Megvan mit lehet használni szabványosan sodrott huzalok toldására, elágaztatására. Toldóhüvely. Persze ez csak sodrottra jó.
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Köszi, de nem én voltam a kérdező, van gyakorlatom benne, de amit ajánlasz, az nem a fogyasztói főelosztó táblába való. Oda a rögzítő sín szükséges. Oldhatónak is kell lennie.
(#) elektroncso válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Tudom, hogy tudod. Csak a te hozzászólásodról jutott eszembe. Én a lakás egyszerű kiselosztóira gondoltam, oda jó, feltéve ha nem tömör huzalt használtak a befűzéshez.
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Igen, oda jó. Kiselosztókba 1,5-6mm2 között én WAGO-t használok. Fixet és oldhatót is.
(#) BarnaPili válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
A rendelkezésre álló zöld-sárga vezeték ekkora,ami a képen látszik.Hiába hintáztam rajta,nem jött,csak pár centit.Ha elvágom,hogy bekössem a sínbe,toldani kell.Legjobb lesz,ha veszek ilyen Un imax cuccot,és azzal megoldom.Csak,hogy oldható legyen.
Másik kérdés EPH ügyben: Itt megy a biztosítéktáblától nem messze a fűtés csővezetéke.Ide tegyem az EPH bilincset,vagy rákössem a gázkazán alatt a gázvezetékre? (Ami kinn a villanyóra mellet le van kötve a földvezetékre.
elektroncso: A fázist,jól látod,kékkel vezette a "szaki" aki csinálta a házat.Mi már így vettük meg,sem érvéghüvelyem,sem fekete darab vezetékem nem volt,hogy kicseréljem.Idővel ez is meg lesz oldva,szerencsére a vezetékezésből egyértelműen látni,ki-kivel van.
Fí relé teszt: Ha terhelőáram nélkül összeérintem a Nullát és a védőföldet,akkor is le kell oldania,vagy csak ha meghaladja az átfolyó áram a hibaáramot?
(#) gyuszo válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Bővebben: Link
EPH : fútéscsőre is, gázcsőre is, vízhálózatra is, védőföldelésre is, stb...Bővebben: Link
Ha ismerős a videónál a hozzászóló, nem véletlen

A FI relé teszt : igen, ha a védőföld és a 0 összeér, akkor is ki kell oldania.
Remélem ezzel sokat segítettem.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2014
(#) gyuszo válasza BarnaPili hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Az, hogy szorul és nem mozdul a vezeték nem jó jel, pláne hintázni rajta. Megsérülhet a szigetelése. Keresd meg hol szorul, ha kell, tegyél be plusz dobozd, ha hosszú a szakasz a könnyebb behúzáshoz.
Inkább azt is cseréld ki Ezzel is tanulsz.
A kivett vezetéket is fel tudod használni, pl : az EPH kialakításához.
(#) BarnaPili válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
A Fí relét lepróbáltam ,a TEST gombra leold.Amikor a védővezetőt érintettem a nullához,nem oldott le,de csak egy kis rádió ment terhelés gyanánt.Szerintem az nem vett föl 30 mA-t.
Következő: »»   373 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem