Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   11 / 194
(#) shelby14 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 21, 2007 /
 
Itt van. Nem túl minőségi és szakadt, de lehet, van még esélye. A hangszórót is lefényképeztem, így nagyjábol elétek áll a kép. Hozzáteszem, akármilyen hangszóróval csinálja. A többi képet mindjárt rakom
(#) szamóca válasza shelby14 hozzászólására (») Dec 22, 2007 /
 
Jajj!
Ez egy 19 éves muzsik center!
És elég viseltes állapotban. Valamilyen AN-es végfokkal, gondolom. Azokra pedig eleve jellemző a magas alapzaj.
Álltalában ezekbe nem építettek be koppanásgátlót, és más védelmi eszközt sem. Ezektől az készülékektől indult el az "sok-occón" iparág.
Én a helyedben nagyon megfontolnám hogy érdemes-e időt fordítani rá.. :yes:
A hangdobozodra pedig amit irtam igaz. Ugy látom ez egy DC2020-as lehet.
(#) szamóca hozzászólása Dec 22, 2007 /
 
Sziasztok!
Nemrég tettem fel a topikba, egy egyszerű hangszóróvédő áramkört.
Most terveztem hozzá egy panelt Lay-be.
(próbaként, mert még nem használtam nyák tervezőt)

(#) Sword hozzászólása Dec 22, 2007 /
 
Közben iután működőképessé vált a hangszóróvédő áramköröm ismét újabb hiba lépett fel (asszem ez nálam természetes).
Van egy sztereo kivezérlésjelzőm, amit a védelem tápjáról hajtok 9voltra stabilizálva. És amint jelet kap a VU meter
a védelem bekapcsol. (magában a VU meter tökéletsen működik). Lhet esetleg az a gond, hogy a kivezérlésjelzőn találkozik a jel és a táp gnd-je?
(#) shelby14 hozzászólása Dec 24, 2007 /
 
Tx mindent, akkor egy olcsóbb végfokot vegyek inkább, mint hogy ezzel foglalkozzak. Ajánlottak nekem új 2x30-as végfokot 10E-ért, abban lehet-e vmi védelem? Ill. szerintem nemfogom még lefedni a hangládát, mert a végfok ne tud nagy teljesítményen menni, így nem szedhetné szét a mélyszórt. THX mindenkinek, és várom esetleges ötleteiteket
(#) Sword válasza shelby14 hozzászólására (») Dec 24, 2007 /
 
Ha HI-FI sztereó végfok akkor sz.tem kéne benne lennie védelemnek. Ha bekapcsolás után kattan a relé, akkor van benne védelem
Mondjuk az újabbakban (10-12 évvel ezellőti) más szilárdtest reléket is használtak, itt meg nem kattan semmi, révén, hogy nincs is benne mozgó alkatrész.
Mindenesetre korrektebb hifi erősítőkbe szoktak rakni védelmet.

Kellemes ünnepeket!
(#) shelby14 hozzászólása Dec 29, 2007 /
 
Lenne még kérdésem:
Mit csináljak ahhoz, hogy a hangszóróm (dc2020-as) hangosabban szóljon, mint egy philips? Azt elvileg a magashangoknak szánom, az sem új darab. Viszont az hangosabban szól, mint a Videoton. A Videoton 8 ohmos, a Philpsek 4 Ohmosak. A Philipsek és a Vidoton külön van kötve a hang miatt. Ill. hogy van-e olyan program, amellyel szoftveresen lehet hangszínt, effekteket állítani?
THX mindent, bár ez sajnos már nem ehhez a témához illik! BUÉK 2008
(#) 0123456789 hozzászólása Dec 30, 2007 /
 
hello
nekem is jól jönne egy koppaásgátló a tda 2030-hoz

24v-ra és 25-w-os
(#) Ise hozzászólása Jan 13, 2008 /
 
halihó! nekem egy olyan hangszóró védő kapcsolás kellene amin van peak és egy protect led és mindez + - 92 voltra előre is köszönöm
(#) Sword válasza Sword hozzászólására (») Jan 16, 2008 /
 
Üdv!

(#156085)-re valaki tudna megoldást?
(#) szabi83 válasza Sword hozzászólására (») Jan 16, 2008 /
 
sztem kevés a táp, ezért a relé elejt.
jó lenne dokumentálni, mi hogy merre satöbbi..

kép kép kép.....
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jan 16, 2008 /
 
Így nem túl érthető a dolog, esetleg ha lerajzolnád, akkor tudnának a "népek" segíteni.

üdv! proli007
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Jogos, majd mindjárt összerittyentek egy rajzot.
(#) Sword hozzászólása Jan 17, 2008 /
 
Megvan, csak remélni tudom, hogy érthető az ábra.
Egyébként a trafó 2 szekunderes és összesen 6VA leadására képes. A relé áramfeltévetele max 90mA, a kivezésrlésjelzőéé sem számottvető sztem, tekintve, hogy ritkán világít az összes led, Az IC pedig nem fogyaszt sokat.

TÁP+vu.JPG
    
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Jesszus! még jó, hogy nincs füst!
Jól csómóra kötötted, ha így van. (nem is biztos)

A rajzom alapján alakítsad ki a tápellátást, és a +32V-ból készítsed el a 7809-el a +9V-ot.
A váltót bármelyik trafólábról leveheted (kivétel a test).
A trafó két tekercsét, fázishelyesen kell sorbakötni. A GND-hez képest 2x24Vac-t kell mérned, a két vége között, meg 48V-ot.

Ha mégis probléma lenne, akkor ki kell számolni, hogy a váltó le tudja-e zárni a tranyót, és milyen feszültségnél.

üdv! proli007

+-24V.jpg
    
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Ja, és a GND-t az erősítő "kék" vezetékével, össze kell kötni! (De átalakítás után!!!)

üdv! proli007
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2008 /
 
Köszi, a rajzod világos, tudom h így kéne csinálni középkivezetéses trafónál, de nekem 2szekunder-es/4 kivezetéses paneltrafóm van. A végfok is egy hasonlórol jár, csak az cseppett nagyobb darab, 4 kivezetés, 2graetz híddal egyenirányítva és simítva, stb.
Lehet egyszerűbb lenne külön tápról járatni a kivezérlésjelzőt, csak nem feltétlen akartam trafótemetőt csinálni az erősítőből

Kicsit kulturáltabb rajzon látszik, h v.hogy így néz ki az erősítő tápja, illetve detto ilyen a védelem/VU meter tápja is, csak van az egyik + ágban egy 9voltos stabkocka.
Az lehet a gond, hogy a táp eredetileg csak plusszos, mert a vu meter-nek elég azis, + a másik ága is csak +os, mert oda egy ventit lehetet rakni eredetileg. Csak közben kellett egy táp a védelemnek is, és középtájon lett belőle egy +/- táp
Ez a megoldás nyilván halott ötlet, másik táp kell. Csak nemtudtam, hogy ez a gond.
(#) Sword hozzászólása Jan 18, 2008 /
 
Valmi olyasmire lenne szükségem, amiről le lehet venni a védelem táplálásához szükséges feszt kb +/- 32V-ot.
Illetve 7809 és 7812 stab IC segítségével lenne egy +9 és egy +12voltos kimenete is. Nem kezdenék bele a tervezgetésbe, mert nemhinném, h összejönne, látva az előbbi kísérletet
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jan 18, 2008 /
 
Szia!

Nem tudom mi az a nagy gond?
- A Te két tekercses trafódból játszi könnyedséggel kialakíthatod a "középkivezetéses" trafót!
Csak a két szekunder tekercset sorba kell kötni és már kész is a négyből, a három láb. A rajzra rárajzoltam, hogy helyes bekötés esetén, mit kell mérni a trafón. Még egy egyenirányítót is meg fogssz spórolni. (A két Greatz-es egyenirányító soros kapcsolásának nem sok értelme van, ha két vezetéke közös. Csak ha két külön 24V-os trafód lenne.) Ha a rajzod(Trafo_2sec.JPG) szerint vezeted a váltót a védelmi fokozat felé, akkor nem kapod meg a 24V váltófeszültséget.
- Ha az erősítőd is ilyen kapcsolású volt, akkor átalakítod és már rá is kötheted a védelmet. (Eredetileg azt hittem, hogy az erősítőn kívül akarod elhelyezni a védelmet és nem akarsz belerondítani az erősítőbe és ezért kűzdesz. Minden jel erre mutatott.)
- A +12V-ot és a +9V-ot kicsit netszesen, de elkészítheted a +35V feszültségből. A Stabik nem fognak örülni a 35V-nak, de ha a terhelés kicsi (nem melegszik) akkor nem lesz probléma. A stabik előtt-után elhelyezett 100nF-os kondik a gerjedésgátlás miatt vannak. Ha a stabit hosszú drótokkal viszed a hűtőbordához, akkor a kondikat közvetlen a stabi lábán célszerű elhelyezni.
- Ha a 12V-os stabi terhelése kicsi, akkor a 9V-os stabi bemenetét a +35V helyett a 12V-ról is megtáplálhatod.
- A puffer elkók értéke természetesen akkora, amit az erősítőd megkövetel. A +12 és +9V-os áramkörben is természetesen szükség van elkóra. (gondolom van is bene)
- Ha még is a külön táplálást választod, akkor a GND pontot össze kell kötni az erősítő GND pontjával.
- Én a védelmet az erősítő trafójáról táplálnám, a +12V és +9V-nak pedig betennék egy külön kis trafót egyenirányítóval, kondival. (230V/12V-os trafó és egy greatz)

A tápegység huzalozásával kapcsolatban, olvasd el a KD mester leújabb cikkét, ott részletesen le van rajzolva a követendő módszer!

Őszintén remélem, hogy ezek után már menni fog a dolog. Nem oly nagy csoda ez, csak szerintem Te elmisztifikálod a dolgokat.

üdv! proli007
(#) Sword hozzászólása Jan 19, 2008 /
 
Oké, így már világos
Stab ic-ken van hűtőborda, a terhelés meg egészen minimális.
Azért szerettem volna külön tápot a védelemnek, hogy minél kevesebb zavart kapjon a végfok a táp felől, másrészt meg a végfok tápfesze mindössze +/- 21V terheletlenül. Nem biztos, hogy teljes terhelésen nem esik annyit a fesz, hogy a relé ne ejtsen. De átgondolom ezt a dolgot mindeképp. Így látva a rajzot valóban nem olyan bonyolult, csak teléjesen hobbiszinten foglalkozok ezzel, 1évig tanultam mindössze elektrót és könnyen belezavarodok olyan dolgokba, amiről azthittme, hogy értem, aztán mégsem...
És persze köszönöm szépen a segítséget!
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jan 19, 2008 /
 
Szívesen!

Egy tisztes 24V-os relé, kb. 18V-on húz meg és 12V-on ejt el, úgy hogy soros ellenállás nélkül működnie kellene.
A végfokot, meg nem igen zavarhatja a védelem, mert ha működik, akkor már mindegy.
A csúcsindikátor, meg magasabb tápfesz miatt nem biztos hogy jelezni fog, mert pont azt figyeli, hogy megközelíti-e a kimenő jel a tápot. (Igaz, csak a mínuszt.)

Szóval Én minden gond nélkül rákötném.

üdv! proli007
(#) Vacok hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
Üdv!
Lentebb láttam, hogy ez a védelem sztereo erősítőhöz készült, ha én kiveszem az R11-hez tartozó AMP bemenetet, az SPK kimenetet, és az R11 ellenállást, akkor elméletileg monot kapok. Ezzel a módosítással fog működni? Köszi a segítséget.

protect.gif
    
(#) dbase hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
Norberto14 privát kérdésére válaszolnék itt:
Szevasz!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy ezen a kapcsoláson milyen alkatreszeket kellene változtatni ahoz, hogyha pl. egy 400W-os erősitőhöz szeretném rakni vagy egy 50W-oshoz?Mert gondolom számit az erősitő teljesitmenyenek nagysága?
Válaszodat előre is köszönöm!

Semmit nem kell változtatni gyakorlatilag, mert az áramkör csak egyenáram hatására müködik.Nálam + -70V-rol megy az erősítő és kibírta az áramkör a 70V-ot a bemenetén.Esetleg arra kell figyelni, hogy a 2 kondenzátor ami sorosan van kötve 70v esetén minimum 40V os nak kell lennie darabjának.Persze a tápfeszültség az áramkörnek ajánlott stabil 12V. Széles feszültség tartományra reagál a kapcsolás, mert már 2-3V rol is elejt.
(#) szamóca válasza Vacok hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Igen fog működni.
(#) Vacok válasza szamóca hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Köszi a segítséget.
(#) Master_of_the_web hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
HELLÓ!

Én is megépítettem a majki féle hangszóróvédelmet, azomban működni már annyira nem akar, avgyis csak félig-meddig.

Először is én bc182-es tranyókkal csináltam, mer az énnálam lévő fesznek azok is megfelelnek, az 1N4148 as diódák helyett videóból kibontott felirat néküli diódákat tettem, előtte kimértem őket multival, mindegyik jó. a másik az, hogy 12V os relét tettem bele. Az elkenállással ami előtte van még játszani kell, most 50ohm osat tettem oda, mer azzal elindult leglább...
A ledek a rajz szerinti beültetés alapján nem világítottak ezért megfordítottam midnet, úgy már világítottak. A cilp led nél lévő tranyó bontott mert már csak olyan volt.

A hibajelenség a következő: Mikor áram alá helyzem, az összes LED világít. kb. 10 mp múlva behúz a relé, ekkor a protect led kicsit gyengébben világít, a többi ugyanúgy tovább mint a előtte. A védelem rész is működik, mert ha egyenfeszt adok rá akkor leoldja a relét. Tehát ezekre kéne megoldás: Ne világítson midnen led(főleg a peak led-nek nem kéne mert rá sincs kötve erősítő), és hamrabb húzzon be(bár ez utóbbira kondicsere lehet a megoldás)

üdv

100_8219.JPG
    
(#) Master_of_the_web válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
A protect led gondja megoldva, már csak a clip led folyamatos világítása jelent problémát. Továbbra is számítok segítségetekre!
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
A "clip fokozat a -tápról táplálod?
Mérd meg a Clip fokozatban az alkatrészeken a feszültségeket, és írd be.

A BC-nek nyitva kell lenni, és ez söntöli le a led-et alapesetben, tehát ezért nem világíthat.

üdv! proli007

(#) Master_of_the_web válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
mérek is mindjárt, egyelőre ennyit tudok, mondani, ha a tranyó bázisa ki van kötve akkro is világít ha be van kötve akkor is. Lehet az gond, hogy ezt a led-et is átfordítottam?
(#) zotyo hozzászólása Jan 22, 2008 /
 
Sziasztok!

Leteszteltem a majki féle védőáramkört egy B5 erősítővel.
Működik tökéletesen, de…
Az áramkör az erősítő tápjáról kap 2x37 V-ot.
24 V-os Omron G2RL2 relével építettem, ami használat közben picit melegszik.
Ekkor a relén 32V tápfeszt mérek. Érdemes növelni az R1 220 ohm-os ellenállást, vagy bírja a relé és hagyhatom így?

protect.gif
    
Következő: »»   11 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem