Fórum témák
» Több friss téma |
Szia! Szerény véleményem szerint az a felső valami egy hőbiztosíték, és rajt kellene lennie ezen a fordulatszám állító ellenálláshálón. Sanda gyanúm, hogy a leszakadása miatt nem tudsz mérni ellenállásértékeket. Próbáld meg visszaapplikálni.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2013
Sziasztok! Valaki meg tudná nekem mondani, hogy hol lehet 0,1%-os tűrésű ellenállást beszerezni? Nekem sajnos 1%-os a legkisebb. Más: 2 ellenállás értékét szeretném összehasonlítani. Van egy digitális multiméterem, ami tud 2000 mikroampert (2 mA) mérni. Na mármost szerintetek mekkora pontossággal lehet így összehasonlítani 2 ellenállást, ha 9V-ot kötök 2 db egyenként 4700 ohm-os ellenállásra és 1914 mikroAmper folyik át rajta? Szerintem olyan +-1 ohm-al.
Híd módszert javasolnék. Ekkor határ a "csillagos ég"...
Szia!
Wheatstone-híd.
Magorh! Ahogyan vottokar is írta, az hőbiztosíték, 120-130 fokos. Gondolom autóban volt a cucc és most csak a legnagyobb fokozaton megy a fűtőventilátor. Mindenképpen hőbiztosítékkal pótold.
Sziasztok!
Egy 2 Wattos ellenállásnak szobahőmérsékleten kb. hány C°-nak kell lennie 2 Watt teljesítmény alatt? Azért kérdezem, mert 1 Wattnál kb. 5 másodperc után éget és fél perc után karnyújtásnyi távolságról bűzlik.
Szia!
Az ellenállás blokk tetején lévő alkatrész, ahogy előttem már irták-helyesen-, egy hőbiztosíték. Alkatrészboltokban beszerezhető. A kiolvadási hőmérséklete 120-150'C körül van. Ha szerencséd van talán olvasható még a fémházán. Ha csere után sem mérsz semmit, akkor sajnos a huzalellenállások is szakadtak, akkor az egész egységet cserélned kell. Üdv! Justice
Egy ellenállást sohasem ajánlatos tartósan a maximális teljesítményén üzemeltetni. Szerezzél festetlen kerámia ellenállást, láttam olyan kapcsolást ahol ezeket fűtőbetétnek használták (sötétben halványan izzottak), még sem mentek tönkre és nem is büdösödtek.
A kezemben fogok pár ellenállást és egy színkód táblázatot. És nem vagyok képes rájönni, valószínüleg van valami egyszerű szabály, amire még nem jöttem rá. Honnan tudom, hogy melyik irányban kell tartani az ellenállást? Azaz, hogy jobbról-balra, vagy balról jobbra kell leolvasni?
Konkrétan: piros,piros,fekete,fekete,barna = 220 Ohm +- 1% vagy: barna,fekete,fekete,piros,piros = 10 KOhm +- 2% ???
Hali!
Nekem csak egy rövid, elméleti kérdésem lenne érdeklődésképp: Kb. mekkora lehet az eddig létrehozható, előállítható, alkalmazható, működő legnagyobb >értékű< ellenállás. Nem az ellenállás testi méretére, térfogatára vagyok kíványcsi, hanem a legnagyobb áramkörben alkalmazható ellenállásértékre. Pl. az én multiméterem 2000 MOhm-ig képes ellenállást mérni. Ezek szerint az iparban előfordulnak még 1-2 GigaOhm-os ellenállásértékek... és azon túl? Lehetséges lenne mondjuk még ennél is nagyobb (pl. 10-20 GigaOhm-os) ellenállásokat megépíteni (az esetleges nagy mérettől most vonatkoztassunk el) és áramkörben, pl. akár egy nagyon alacsony frekvenciás oszcillátorban alkalmazni? Vagy ennek van valami elvi akadálya? Az ilyen nagy (gigaohmos) ellenállásértékek már máshogy viselkednének az áramkörökben, mint egy "normál" (késleltető, áram/feszültség-beállító jellegű) ellenállás?
Sziasztok!
Készítenem kell egy speciális ellenállás dekádot a következő paraméterekkel: 000,0 Ohm...999,5 Ohm, lépés 0,5 Ohm, P=> 1W, pontosság =<0,5%. Fejben megvan a megoldás: Sorba kötve o-->0,5R--1R--2R--4R--8R--16R--32R--64R--128R--256R--512R<--o 1W/0,5%-os ellenállás. Alapból egy-egy relé záró kontaktusával rövidre-zárva egyenként az összes. Majd a bináris értéknek megfelelően nyitogatni az aktuális értékeket. Vajon hol tudok beszerezni ehhez megfelelő ELLENÁLLÁSOKAT, és RELÉKET? Ha tudtok beszerzési forrást, kérlek segítsetek. Köszi: mezjoc
Szia!
1W-os ellenállásokat nehéz beszerezni ilyen pontossággal. Ha van pontos műszered, valószínűleg olcsóbb, ha az elterjedt 1%-os 0,6W-os ellenállásokból építkezel válogatással. Több ellenállás sorba és/vagy párhuzamos kapcsolásával tudod elérni a nagyobb terhelhetőséget, és így a nem szabványos értékek is kialakíthatók. Az elképzelésed szerintem nem szerencsés. A 0,5ohmos ellenállás a kivezetéseken biztos nem lesz a tűrésen belül a sok-sok kontaktus átmenet miatt. Relének célszerű lenne aranyozott kontaktusú típust választani, lehetőleg kettős kontaktussal, amit érdemes volna párhuzamosan kötni a biztosabb kapcsolás érdekében. Ilyen alkatrészeket (ellenállás, relék) minden elektronikai kereskedésben kaphatsz.
Ilyen kisértékű, és viszonylag nagy terhelhetőségű ellenállásokat ellenállás huzalból szokás kialakítani. A pontos érték beállítása csak a műszered pontosságától függ. Ellenállás huzalt a neten találhatsz, de láttam a fórumunk aprójában is hirdetni.
Ha nagyáramú feszültségosztónak használod, és az osztó terhelése nem túl nagy, akkor jó a soros kapcsolás, de ha előtét ellenállásként, akkor a párhuzamos kapcsolást preferálnám, és úgy, hogy az áramkör sohase szakadjon meg.
Sziasztok,
Volna egy problémám amit sajnos az iskolában tanultak alapján nem tudok megoldani, nevezetesen: Adott egy 100kohmos potméter (jelen esetben digitálisról lenne szó) ennek az "átfogását" kellene kb. 470kohmosra módosítanom, tehát nem soros megoldásra gondolok, hanem valami másra, hogy 0-470kohmig változhasson az ellenállás értéke. Köszönöm előre is a segítséget. A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2014
Gondolom azért nem tanították, mert nem lehet. Maximum az áramkörödet hozzá alakítani.
Digitálist nem tudom, nem értek hozzá. Hagyományost lehet, párhuzamos ellenállással, de csak magasabb értékről alacsonyabbra. A párhuzamos ellenállás képlettel. Ha sorosan köti akkor növekszik az ellenállás értéke, de nem 0 lesz a kezdő ellenállás.
Köszönöm a hozzászólásokat, sajnos az áramkör átalakítása nem járható út, egy Amiga gépről van szó, de lehetne C64 is... Kettő darab 470kohmos potméterrel lehet az analóg-kontroller funkciót (Paddle) használni, ehhez szeretnék digitális illesztést, pontosabban digitális vezérlést, de sajnos az össze digitális potméter csak max. 100kohmot tud, ennél nagyobbal nem találkoztam, pl 1Mohm is jó lenne abból már lehetne kisebbet csinálni.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2014
Sziasztok.
Lenne egy összetettnek számító kérdésem. (nekem legalábbis annak tűnik) Beladobtam az autóm üllésésébe 3 fűtőegységet. Szeretném őket fokozatonként felfűteni. A rendszer természetesen 12Voltról működne és 2-3 fokozatban szeretném állíthatóvá tenni a hőmérsékletleadásukat. Van amely szivacsréteg mögé került, így jóval gyengébb ellenállást igényel, hogy erősebb hőt adhasson le. Nem számoltam a fűtőszál ellenállásást, átmérőt, hosszát, csupán beledobtam. Nem szeretnék bonyolult méréseket és számításokat végezni, csupán 3 átlagos ellenállási értéket szeretnék megtudakolni. Nem Tesco-s gagyikról van szó, hanem jókategóriás fűtőpanelekről. Szóval megköszönném ha valaki tudna segíteni. Petya
Méréssel nem próbálkoztál még?Mi úgy szoktuk.
Jók az öteletek, köszönöm a tudástárat.
Épp ezt taglaltam, miszerint nem vagyok atomfizikus, de mihamarabb átnézem őket. Köszönöm mégegyszer.
Én úgy látom, ezeknek a hőmérsékletét bimetál szabályozza, semmilyen soros ellenállás nem kell hozzá. Bővebben: Link
Köszi a válaszod!
Egyenlőre "elvi" szinten továbbgondoltam a megoldásomat. A "Lehel-úti" elektronikai kereskedésben kapható Relé [42-02-04] kontaktus ellenállása (adatlap szerint) - Maximum 50mΩ. Ebből kettő párhuzamosan az (legjobb esetben) 25mΩ. Tehát 000,5Ω - nál ez annyi mint 0,5+10*0,025=0,75Ω. Ez 50%-os hiba??? a dekád-ellenállás hibáját nem számítva. Szóval valamilyen kompromisszumot kell kötni.
Üdvözlet!
Régi ellenállások jelölésénél a harmadik érték a terhelhetőség? ellenállás A kép alapján tehát: 1.érték: 1,1Kohm 2.érték: 5% tűrés 3.érték: 6 watt ?
Sziasztok!
Szerintetek létezik olyan ellenállás,hogy fuse resistor? Az biztos,hogy nem sima ellenállás. 220 ohm meg 470 ohm? |
Bejelentkezés
Hirdetés |