Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED mátrixos kijelző
Lapozás: OK   20 / 28
(#) proba válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 9, 2014 /
 
A villódzás abból fakad, a te főciklusod pl 10 ms en ként gyújt ki egy ledet, a PWM ciklusideje pl 3 ms mivel a két jel nincs szinkronban, lesz olyan led ami pl 10-4 ms ig világít lesz olyan ami 10-6 ig világít Így a fényerőd hullámozni fog. Akkora PWM -et meg nem tudsz választani ami ezt elhanyagolhatóvá teszi, mert azzal már egy rádió adót alkotsz.(bár lehet rosszul gondolom)
(#) cmdnetwizard hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Éppen egy nagy LED-matrix-ot tervezek, és segítséget szeretnék kérni, mégpedig, hogy a mellékelt kapcsolás működőlépes lenne-e?
A PIC programjával vezérelném az egészet, azért van ott két szintű 74HCT573, mert az első körben beírom mindegyik modulba az adatokat a 74HC85 segítségével, és amikor a CD4017 vált egy sort, akkor a második 74HCT573 -k pedig kiírják az adatot a kimenetre...

Gondoltam még shift regiszterekre, de szerintem programilag egyszerűbb bájtokat küldeni (elméletileg)

Üdv.: TLaci
(#) proba válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szerintem szellemképes lesz. Esetleg ha a 4017 léptetése előtt a kijelzőre sötétet küldesz, léptetsz, jön az új sortartalom, elkerülheted a szellemképet. A másik, nem tudom mennyire fogja a 74hct573 kimenete a nyolc ledet fényerővel győzni . Jó ledekkel elég lehet, de vakítani nem fog. A ledek soros ellenállásáról is elfeledkeztél, bár lehet a veszteségek miatt nem is fontos.( Az ic szerintem meg fog sértődni. -esetleg 3.5V -os ledekkel talán elviseli)
(#) proli007 válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Hello! Amúgy felesleges tiszteletkörök vannak itt.
- Nem kell ennyi komparátor IC, egy LS138-al nyolc címet lehet dekódolni. Enable lábával meg engedélyezni a beírást.
- De minek két tároló egymás után, OC lábuk meg fixen a GND-n? Ha beírod, ott marad az adat a kimeneten, az új kombinációig. Vagy olyan lassan akarod átírni, és egyszerre megjeleníteni? Akkor villogni fog. Átváltáskor az OC lábat ki kell kapcsolni, ahogy Proba is írja.
- A 4017-nek nincs szinkronja. Ha eltéveszti a lépést, más sorokat fogsz kigyújtani, mint szeretnél?
üdv!
(#) mythbuster válasza proba hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Megjöttek az IC -k, TI -ék 2 nap alatt szállítottak le amerikából mintaként ingyen 6 darabot ebből a tlc5940 csodából.

A PWM -n most elgondolkodtam, hogy oda kéne egy stabil 30MHz -s órajel, mivel az csak a ledek fényerejét szabályozza 0-xA -ig, ahol az x beállított áramkorlát. Ezzel levenném a terhelést a RaspBerryről, amúgy sem tudna szerintem 30Mhz -s órajelt generálni, így én egy ilyen
Kristály -ra gondoltam. A gond csak az, hogy ennek két lába van és fogalmam nincs hogy kell bekötni, gondolom ha sorosan ráhúzom a GATE -re nem fog egyből 40MHz -s órajelt generálni...
(#) proba válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Talán ilyen oszcillátor a te eseted. Számítógépekben van egy csomó fajta, ha nem fontos a pontos érték.Amit linkeltél ahhoz még némi körítés kell.Lásd kvarc oszcillátorok.Esetleg PLL címszó.
(#) mythbuster válasza proba hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Köszi a tippet!

Igyekszem méretre vásárolni, ha túl alacsony a freki akkor nem lesz elegendő áram a kimeneten, ha túl magas akkor szerintem kárt tehet az IC -ben, mivel túlhajtja az PWM körét. Találtam egy 30MHz -s oszcillátort a conrádnál, remélem jó lesz.

30MHz
(#) proli007 válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 5, 2014 /
 
Hello! Nekem sosem volt ilyen IC a kezemben, de az az érzésem, Te el vagy tévedve. A 30MHz a maximális adatátviteli sebesség, ha jól olvasom. Ezt nézted már? különös tekintettel alul a dokumentumokat.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2014
(#) mythbuster válasza proli007 hozzászólására (») Márc 5, 2014 /
 
Az is annyi, de a PWM órajel is annyi max. Én az SCLK -val nem foglalkozom, majd program szinten billentem a beírásoknál, a PWM -t karom állandó 30Mhz -n tartani, mert nem szeretném a fényerőt változtatni.

forrás: TLC 5940

Üdv.
(#) Povi_ hozzászólása Ápr 11, 2014 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy rövid videót arról, hogy hogyan is működik a multiplexelés. Egy 8x32-es LED mátrixról van szó, de logikailag 16x16-os bekötéssel, tehát egyszerre 2 oszlopnyi LED van vezérelve. A "képernyő frissítési frekvencia" fokozatosan nő 2Hz-től egészen 32Hz-ig.
Íme a link a videóhoz:
https://www.youtube.com/watch?v=TKqwxVs8g9M
(#) proba válasza Povi_ hozzászólására (») Ápr 11, 2014 /
 
Látványos, bár a valóságban a legtöbb ember szerintem a 60-70 Hz környékén veszti el a villogás érzetet, a 32Hz csak a kamerán keresztül tűnik nyugodtnak.
(#) Povi_ válasza proba hozzászólására (») Ápr 11, 2014 /
 
Igaz, a valóságban 32Hz-en még villódzik, csak a kamera nem látja, 64Hz-en már szép stabil a képe, azon használom, csak azt már fölöslegesnek tartottam felvenni.
(#) lajos1969 hozzászólása Nov 15, 2014 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem, megépítettem azt a led mátrixos órát de nem akar elindulni az óra! Megköszönném ha valaki tudna segíteni, itt vannak az infók róla.
Köszönöm.
(#) lajos1969 hozzászólása Nov 15, 2014 /
 
Eddig sikerült eljutnom, őszintén nekem kínai a programozás csak kilogikáztam, s sikerült a szöveget megváltoztatni az AVR Studióval! Csak az óra még mindig nem megy ha valaki aki ért is hozzá, megnézné nekem azt megköszönném! "Hát ez az óra megállt!!!"
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2014
(#) sooty válasza lajos1969 hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Olyam mintha nem szoftveres hiba lenne. Valami blokkolja az i2c kommunikációt. Az r1 r2 ellenállást próbáld csökkenteni 5k-ra. A progiban jók a lekérdezés paraméterei...
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2014
(#) lajos1969 válasza sooty hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Szia!
Azt már megtettem 4K7-re cseréltem de ugyanaz a probléma. A nyomőgombokra nem reagál egyikre sem!
(#) sooty válasza lajos1969 hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Az i2c és a gombok is a portc -n vannak lehet ott van valami elrontva ahol a portokat definiálja. A proteussal készült hex-el sem megy?
(#) lajos1969 válasza sooty hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Mindjárt megnézem!!
De az óra elindult megy rendesen egy fórumtárs "kala1982a" adta a tippet, hogy egy már beállított DS-t vár a program s igaza lett! De ez így elég kacifántos ha állítani kell az időt!
Gondolom ez segít valamit, csak a négy nyomógomb miért van?
(#) lajos1969 válasza sooty hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Most nyomtam bele a proteus-os hex-et azzal sem megy az óra! A proteusban érdekes megy de ott a gép idejét veszi át rögtön.
(#) lajos1969 válasza sooty hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Programban melyikre mi van kötve? /PORTC/
Rajz szerint a 23,24 lábra megy a DS 1307. De az Atmega 27,28 lába az SCL, SDA!?
(#) sooty válasza lajos1969 hozzászólására (») Nov 16, 2014 /
 
Viszont a gomboknak ott sincs semmi szerepe... A programban úgy van a PORTC mint az elvi rajzon.
(#) don_peter hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Srácok, tanácsotokat kérném a következő projektem kezdete előtt.
Rég óta nézegetem ezeket a Dot Matrix kijelzőket és szeretnék én is készíteni egyet magamnak.
PIC-el szeretném a vezérlését elkészíteni, de még egyelőre nem tudom milyen irányban kezdjek neki.
Vásároltam 100db 8x8-as LED Dot matrix kijelzőt, közös anódosat.
Arra gondoltam, hogy 3db-ot teszek egymásra ez adja a szélességet és 10db-ot egymás után ami a hosszát adja majd meg.
Ezzel a darabszámmal (30db) alig éri majd el a 10x30cm-es méretet ami egy órára, hőfok kijelzésre már szerintem elegendő lenne.
A gond a megfelelő meghajtó IC-k megválasztása mivel itt azért csak 3x8sor (24) és 10x8 (80) oszlop lenne ami elég szépen feladja a leckét.
És ez a sor is gyanús nekem: "Forward Voltage (V) : 2.1 ~ 2.5.", mivel ezek 3mm-es LED-ek, így még lehet reális is ez a 2.5v, gondolom ezt egy korlátozó ellenállással el lehetne intézni..

Ezen kívűl a program írására is szeretnék tanácsot kérni, hogy miképpen tudom ezt megírni....
PIC-nek egy 18F442-re gondolok vagy a 16-os családból 16F767, 16F690, 16F684 vagy esetleg 16F628.
Mit javasoltok, merre kezdjem el a dolgot?
Milyen meghajtó IC-éket kellene használnom és hogyan?
Előre is köszi..
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Sajnos már megvettem a kijelzőket.
Nagyon olcsó volt, így gondoltam felhasználom...
Ebben a felállásban nem lehet használni a max7219 -et?
Gondolok itt arra, hogy tranzisztorokkal megtámogatjuk?
16 kivezetése van a kijelzőnek: Bővebben: Link 270Ft 10db szóval elég előnyös ...
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Mi a véleményed milyen módon lehetne ezt kivitelezni?
Gondolom 74HC595 jó lesz valami tranzisztoros kiegészítéssel nem?
Az a baj, hogy mind a sorok mind az oszlopok meghajtásához kelleni fog tranzisztor nem?
A sorokénál NPN az oszlopokénál PNP..
(#) ktamas66 válasza don_peter hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Már ajánlgattam másnak, bár én sem használtam: fentre TD62783, alsónak SCT2024.
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ezt mire írod?
A tranzisztoros meghajtásra?
Ott gondolom ez mindegy mivel külön meghajtója lesz mind két kivezetésnek.
(#) proba válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ettől kezdve a MAX is teljesen jó, az Ebay-on ez is csak 1-200 ft.
(#) don_peter válasza proba hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Püff neki, ezt tegyétek tisztába számomra..
Akkor most még is jó a közös anódos kijelzőre is a MAX7219 ?
(#) zenetom válasza don_peter hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Szia!
Attól függ milyen elven akarod vezerélni a kijelzőt. Egyébként annyi az egész, hogy felcserélődik a sor-oszlop tartalom.
Közös anódos, közös katódos.
Szóval ha hardver oldalról nézzük, mindegy melyiket kötöd rá.
Szerk.: a szegmens lábak az anódra mennek, a digit lábak a katódra.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) don_peter válasza zenetom hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Értem, akkor vissza az első elképzeléshez. (MAX7219)
A kérdésem még az lenne, hogy ahogyan leírtam az első bejegyzésemben (3x8 széllesség és 10x8 hosszúság) miképpen lehetne ezzel az IC-vel megoldani?
Sorba lehet kötni a dolgot mint a 74HC595-öt?
Következő: »»   20 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem