Fórum témák
» Több friss téma |
Ha tudsz segíteni, megköszönném, a gal 16v8 megismertetésében és programozásában.
Egy logikai áramkört szeretnék létrehozni a gal-al, de nem vagyok tisztában a dolgokkal. Leírás is érdekel, bár a LATTICE oldalról elolvastam az adatokat. A következő lépés az égetés lenne. Ha tudsz, írj, köszi: Gyuri
légyszi írjad meg hol_ http? nézted
Érdekelne engem is akad nekem is pár darab Ponthegesztő Robotból bányásztam ki
többször programozható?, mert nekem is van egy pár darab.
üdv
Itt van egy magyar leírás a programozható logikai eszközökről...olvassátok el.
Itt találsz GAL-égetőt,hozzá assemblert,még példákat is, meg egy kis ismertetőt.
Most hogy az egyetemen érintőlegesen előkerült ez a PAL, dolog, engem is foglalkoztat. Már csak azért is, mert a házi feladat is ehhez kapcsolódik.
Esetleg olyan okosságot nem lehetne kitalálni, hogy PIC -kel programozzunk GAL -t? Csak egyszer kéne valakinek kiizzadnia, és cserébe leegyszerűsödne az "égető" elkészítése. Nem tudom jól láttam-e de a LOMEX-nál n*10Ft -ért osztogatják a szóban forgó programozható logikai blokkokat. Tehát minden képen érdemes lenne beruházni egy szatyornyi GAL -ba, ha van hozzá némi szakértelem.
Megint látóterembe kerültek olyan régi technikák, ahol lenne létjogosultsága GAL-ok használatának. Mivel van is pár ilyen eszközöm, illetve majdnem fillérekért be is lehet szerezni ilyeneket, felmerült bennem, hogy kellene építeni hozzájuk programozót. Tegyük fel, hogy a programozandó Jedec filet elő tudom állítani (erre vannak eszközök, utoljára ABEL-t használtam vagy 20 éve, de elérhetőek modernebbek is), csak a fizikai beégetésre lenne szükség. A netet keresztül-kasul túrtam, szinte nulla infót találtam erről. Esetleg nincs valakinek valami használható dokumentációja ezeknek az eszközöknek a programozásáról?
Aha, kösz, kb. ennyi volt, amit én is felleltem rengeteg keresés után. Reméltem, hogy valami közelebbi esetleg előkerül, de akkor lehet, hogy össze kell lógatni egy próbát és a meglévő cuccokból legalább az azonosítókat kiolvasni, értelmezni. Valamelyik régi Rádiótechnikában volt egy pár részes írás a GAL-okról, azt előkotortam, az megvan.
Itt megint az a bajom, hogy a különböző gyártók kölönböző eszközeinek pont a különbözőségéről nincs semmi infó. Ahogy láttam netes szövegekben, itt még a névleges programozófeszültségben is pár tizedvoltos eltérések vannak. Nyilván nem mondom, hogy ilyen szinten be akarnám állítani, de jó lenne ismerni az értékeket, hogy néhány olyat ki tudjon az ember találni, amivel jól lefedhető nagy valószínűséggel mind. Annyit minden esetre valahol már sikerült elcsípnem egy szövegben, hogy elvileg 12V-tal mind megszólítható, legalább annyira, hogy a PES-t a Programmer's Electronic Signature-t kiolvassa az ember belőle. A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2012
http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/Programmers/Ga...EN.htm ))
a Gal 20v8 elég gyakori még Szerintetek jó ez a programozó?
Lehet felületes voltam, de a programozó feszültség nagyságáról és kezeléséről nem ír. Pedig tönkre lehet tenni az eszközt, ha nem a megfelelően kerül rá. (Hello?)
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
Szia! Én semennyire nem konyítok hozzá, de van pár darabom, és ahogy nézegetem a PIC árakat, ha valaki felderítené a dolgot, talán lehetne használni. Amúgy nézegetve az adatlapokat, mintha írna valamit a feszültségekről, meg egyebekről, de angolból sem vagyok penge.
Idézet: „http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/Programmers/Ga...EN.htm )) a Gal 20v8 elég gyakori még Szerintetek jó ez a programozó?” Nem toom, de egy heten belul, ha minden jol megy kiprobalom
Sziasztok
A linken található kapcsolás és program gyakorlatilag a "minimum effort GAL programmer" nevű megoldás és valóban működik, viszont régebbi gép kell hozzá. Én P1-es laptoppal égettem be a héten ezzel a megoldással egy Lattice gyártmányú GAL16V8-at WIN98 alatt, tehát működik. Valószínüleg XP alatt is menne, de kell hozzá a DLPortIO (vagy hasonló nevű) nevű program. Azt viszont jó ha tudjátok, hogy PAL-t és ATF-szériát nem tud sem olvasni sem írni. Csak Lattice, National és STMicro GAL-t kezel. Nálam a helyes égetési sorrend a következő volt: 1. Elindítom a programot 2. Ráadom a +5V-ot a GAL-ra 3. Bedugom a printer portba az égetőt 4. Ráadom a +12V-ot 5. Égetek, vagy olvasok, vagy törlök. Ha befejeztem akkor visszafelé ugyanez, tehát először a 12V-ot leveszem stb... Ha egyszerre adtam a GAL-nak tápot és égetőfeszültséget akkor nem mindig látta a program.
Szia!
Sajnos a programozós dolgokhoz nem értek. Nekem Portugal gyártmányú GAL-jaim vannak, nem tudom jók-e ehhez. Még annyit; miket lehet beléjük programozni (mire lehet felhasználni: pl. kisebb tudású PIC-ek helyett)? A jövő héten hazalátogatok, megnézem milyenek is a GAL-jaim. A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2013
Idézet: „Még annyit; miket lehet beléjük programozni (mire lehet felhasználni: pl. kisebb tudású PIC-ek helyett)?” Az adatlapjaikat kell megkeresni, abban általában még le is van rajzolva a struktúra. Fajtától függően szokott bennük lenni 6-8-10 kimenet, meg 8-10-12 bemenet (némelyiken egyes lábak állíthatóak, hogy kimenet vagy bemenet legyen), ezekre fajtától függően vagy aszinkron kapuhálózatot lehet definiálni (rakás AND meg OR kapu), vagy kimenetenként van egy-egy D flip-flop, és annak a vezérlőbitjeire lehet aszinkron kapuhálózatot definiálni (így az egész végülis egy szinkron hálózat lesz). 5-10-15 TTL/CMOS IC-t lehet egy ilyennel kiváltani (kapuk, számlálók, shift regiszter, dekóder, ilyesmik). A "programozó" nevű dobozkával a kapuk, kimenetek/bemenetek összedrótozását lehet állítani.
Köszönöm!
Most már világosodik, számlálók helyett pont jó lenne, de nézek még alkalmazásokat (helyettesítést). Az adatlapokat megtaláltam, csak nem értelmeztem. Biztos lesz még kérdésem.
hellotok,
Felig megepitettem ezt GAL20v8 -ra, de ugy csinaltam hogy nem lehetseges csak egyszerre radni a feszultsegeket, majd meglatjuk. Amivel viszont nem vagyok kibekulve - az IC-nek az 1-es es a 11-es laba, ezek most mar mik is pontosan, ha tudtok segiteni. Esetleg lehet hasznalni I meg O lehetosegnek ?
Szia!
Megnéztem: Lattice GAL-jaim vannak (L és Q jelű is), tehát lehetne az általad mutatott módon programozni ezeket, de én nem tudok se programot írni, se programozni (még az égetőt összetákolnám), így a felhasználásuk eléggé kétséges (főleg úgy, hogy még nem tudom mit programoz(tat)nék beléjük, mert több dolog is van a fejemben, csak nem tudom melyiket lehetne átszerkeszteni rájuk). PL.: gondoltam PIC-es mérőműszerek PIC-e helyett használni.Az biztos nem egyszerű, mert az eredeti PIC progit át kéne írni GAL-ra (ha egyáltalán lehet). Vagy olyan ötletem is van, hogy számláló (akár óra) helyett (amikben akár tucat TTL van) egy-két ilyet használni. Írjátok meg, ha marhaságot gondoltam; de oda is adom valakinek, ha kísérletezni szeretne velük. A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2013
Szia!
Idézet: „gondoltam PIC-es mérőműszerek PIC-e helyett használni” Nem lehet sajnos a pic helyett használni, csak nagyon kis feladat esetén jöhet szóba. Arra tervezték őket, hogy gyors működésű logikai hálózatokat (kombinációs és / vagy sorrendi) lehessen egyszerűen megvalósítani. Leggyakrabban egyes MSI vagy annál nagyobb áramkörök helyett használták fel, ahol a gyári típusoktól eltérő működés kellett. Pl. számlálót olyan kimenettel, ami a standard típusok között nem található meg (dobókocka, jelzőlámpa), egy teljes fázisregiszteres vezérlő, stb. A lényeg azon volt, hogy a működése gyorsabb (volt), mint (az akkor elérhető) kontrolleres megoldásé. Az óra részei közül 24 -es, 12 -es, 60 -as módusú BCD számláló biztosan kialakítható velük.
Szia!
A PIC-es műszeres csak kósza gondolat volt (bár a frekimérőben is csak számlál, ill. a nem PIC-esben van egy csomó TTL, amit helyettesíthetne). Közben újból megnéztem az adatlapokat, és én a gyorsítós lehetőséget, ill. sok TTL helyetti alkalmazását láttam inkább. Az óra dolog érdekelne; vajon egy adott kapcsolás helyett, vagy új felépítésű lenne. Egyelőre nem érzek elég affinítást, belemélyedni a lelkivilágukba.Ha valaki kitalálná, szívesen megcsinálnám.Van nagy rakás kacatom, biztos lenne hozzá minden.
Sziasztok! Úgy látom elég régi hozzászólások vannak, de hátha... Végül a GAL többször írható vagy sem? Van itthon pár darab és a programozóm ki tudta olvasni a tartalmukat és szerintem írni is tudná (VS4000 Stager). Csak jó lenne kicsit több direkt infó.
Egyrészről meg is válaszoltam magamnak. 1-ből 0-ba tudtam írni a fuse táblában adatokat. 0-ból 1-be viszont már nem. Ennek a GAL-nak annyi...
Szia!
Nálam is teljesen elült a projekt (nem értek hozzá), de gondolom végigolvastad e rövid topicot, és aszerint alakítottál. Nem mindegyiket lehet újra programozni. Kár, hogy nem jön valaki, aki vágja témát, mert még megvannak a GAL-jaim.
Szia !
Már vagy 10 éve nem programoztam GAL-t, de nagyon kényes IC-k ! Sajnos az egyszerű programozok, csak azt az egy típust tudják programozni amihez készültek. Más típust hajlamosak megölni. Nekem a GALBLAST programozó vált be, avval több IC-t is sikeresen programoztam. Win98 alatt tökéletesen működött. A mellékletben minden benne van az után építéshez!
Sziasztok! Vállalkozó kedvű hozzáértőt keresek GAL16V8D 15LP C225DD15 megnevezésű IC olvasásához és másolat készítéséhez. Budapesti helyszíni olvasással (ha nem olvasásvédett a darab). Köszi,
|
Bejelentkezés
Hirdetés |