Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   584 / 843
(#) orcika70 válasza granpa hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Nálam működik, egyébként ez a rajz.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Igen az alapján mértem végig csak úgy kezdődik, hogy az IC1 4-6-os lábán 11,2V-nak kell lennie ami nekem 10,6V innentől borul az egész. A leírt jelenségtől függetlenül a fesz és áram szabályozható, csak nem tetszik az a -0,6V most annyit tettem, hogy módosította az IC1 erősítését hogy 11,2V körül legyen a kimenet most legalább nincs -0,6V. Még tesztelgetem hátha ezzel megoldódna a gond. De az nem világos, hogy egy 5,6V zéner hogy szórhat ennyit?
Egyébként kipróbáltam az IC-ket kivettem és a zénert felkötöttem tápra R4-el sorba és úgy is csak 5,4V esik rajta. Mivel erre a 11,2V-ra épül az egész kapcsolás így borul minden ha nincs meg. Az R17 miatt főleg.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
(#) granpa válasza orcika70 hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Köszönöm! Nálam még mindig nem működik. Seráfütty!
(#) kadarist válasza granpa hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Kicsit megszerkesztettem a linket, így jó: Bővebben: Link
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Hagyjad, a rövidebbet könnyebb elolvasni.

Közben elindult a táp. 28V-ig tudom állítani. "Apró" hibáim még vannak.
A kijelzőn urgál az érték utolsó karaktere. Gondolom az alkatrészek szórása miatt.
Illetve egyáltalán nemtudom állítani az áramot. Kijelzi, hogy mennyit fogyaszt a rákapcsolt eszköz, semmi egyéb.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
(#) granpa válasza kadarist hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Köszi, de ugyanaz van.
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Azóta kutatom a forumot a hiba megoldása után. A kijelző valószínű a 11V tápfesz miatt ugrál, kevés neki. Habár nempróbáltam az ötletet.
Nemtudom miért nemtudok egyáltalán áramot állítani.
Már nagyítóval kutatom a nyákhibákat, mert az előző is amiatt volt. Asszem többet nem vasalok..
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
(#) proli007 válasza q765 hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Hello! Lehet, hogy nem nézelődni, hanem mérni kellene valamit?
(#) granpa válasza q765 hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
Áramkorlátot szeretnél állítani, úgy-e? Ha úgy raktad össze (és abból, vagy nagyon hasonlóból), ami le van írva, akkor a "hiba az ön készülékében van". Tedd félre, és némi idő után nézd(mérd) végig megint.Ha rövid a zénered, toldd meg egy (két) diódával.
(#) q765 válasza granpa hozzászólására (») Dec 23, 2014 /
 
2x letakarítottam a nyákot. Nemlátok már rajta zárlatot. Átsípoltam nyáktalálkozásokat is.
Probléma a következő:
Mintha csak feszültséget lehetne állítani 2 potméterrel. A kijelző mutatja a rákapcsolt terhelés áramát, és a beállított feszültséget is.

Ha kiveszem az OPAt akkor megszűnik minden a kimeneten.
OPA tápja +5,6V -4.4V a kimenet + hoz mérve. (Mivel az a közös.)
Ugyanez mérve a TO92-eseken is.
TL431 - ref: -1,8V anod: 6V katod: -5,6V

Igazából azért olvastam, mert nem akartam már butább kérdéseket feltenni.
Proli: mit mérjek?
(#) Monster02 válasza q765 hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
Helló! Régebben én is megépítettem az Attila féle tápegységet. Amúgy meg nem így élesztünk. Használj mű terhelést mondjuk egy égő-t ! Más a hideg-ellenállása és a dc-motor erre nem alkalmas.
Idézet:
„Állandóan 30V van a kimeneten.”
Az áteresztő tranzisztorok valamelyike zárlatos vagy nem megfelelő típus (NPN)-(PNP). Kiveszed a műveleti erősítőt és megméred a kimeneten a feszültséget. Ha 30-V kint van akkor mind a 3 tranzisztor kiforrasztva kiméred dióda méréssel ellenőrizd. Kollektor-emitter / Emitter -bázist / Bázis -kollektor. Ha mindent jól csináltál akkor ha jól emlékszem 0,6-0,7V fogsz mérni. A műveleti erősítőt vedd meg hozzá normálisan mert vezetékezve nem biztos hogy úgy fog működik ahogy te szeretnéd. Ne cserélgesd az alkatrész hanem mérj ! A műveleti erősítőn végig kéne mérni a munkapontokat és a referenciát. IC4D az áramot szabályozza, IC4C pedig a feszültséget. Nagyon fontos, hogy a táp földpontja nem a negatív ág, hanem a pozitív! IC4D és IC4C komparátorok a referenciából leosztott feszültséget kapják. A Referencia 2,5V. Nem tudom hogy nézz ki a panelod jó lenne látni róla egy képet. És még annyit hogy a tervező által ajánlót feszültséget és áramerősséget ne növeld ! Mert szét mennek a tranzisztorok a elfűtendő hőmenyiségtől még ha jól is hűtőd. A panel meg nincs felkészítve 2A-nál nagyobb áramerősségre. Különben a vezetősávok lemorzsolódnak!
(#) Ghoost válasza q765 hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
Attila86, ezt irja az oldalan -megerositve Monster02-t:
Idézet:
„...az áramköreim a legkisebb és „legjóindulatúbb” változtatása hatására könnyen megtörténhet hogy hibásan fognak működni, vagy akár működésképtelenek lesznek....”
(#) q765 hozzászólása Dec 24, 2014 /
 
Boldog karácsonyt Nektek! Épp lefeküdt a gyerkőc, így díszítés előtt gyorsan felnéztem ide.. ( HOVÁ MÁSHOVA)
Rajzoltam a változtatást. Mivel még elezőtt nem csináltam ilyet, sőtt életemben még nem is láttam ilyen tápegységet - gondolom azt kellene csinálnia, hogy a beállított áramot mutatja, és ha elérte a terhelés, akkor kivillogja a L.E.D.
Ehelyett nálam kijelzi, hogy mekkora áram folyik át a terhelésen.
Nemhiszem hogy így kellene neki csinálnia. Hol lehet a zárlat, ha ez a hiba jelentkezik? Csak a magam hibájára tudok gondolni.. Ma reggel még át akartam tanulmányozni, hogyan is működnek a műveleti erősítők, de nem hiszem, hogy a végére érek.
Proli: Ezért is próbáltam sokat olvasni itt.
Szerintem ha Ti ránéztek, egyből kitűnik hol baltáztam el.
Monster: Már áttokoztam 3 IC-t és mind ezt csinálja.

Amúgy minden alkatrész "elfekvő" új.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2014
(#) kadarist válasza q765 hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
El kell, hogy keserítselek, mert az egy beépített árammérő műszer.
(#) Alkotó válasza q765 hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
A műszer a kimeneten folyó aktuális áramot méri. Ez akkor lesz azonos az áramkorláttal, ha a kimenetet rövidre zárod (éppen így szokás beállítani az értékét).
(#) q765 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
hm... Akkor igazából lehet, hogy jól működik?..... Valahol olvastam, pár tíz oldalal ezelőtt, hogy rövidrezárva lehet az áramkorlátot beállítani. Ki is lőtte a biztosítóm. 500mA van beillesztve. Lehet ha 3A raknék be be lehetne állítani? Hiába forgatom az árampotit, nem történik semmi. A leírásában csak írta volna Attila. Ezért vagyok kétségbeesve. Az ICL akkor sem jelezné ezt a megoldást. Értem. Akkor alálőtem a vadnyúlnak.
(#) q765 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
Infileonnál vagy? Cegléd?
(#) kadarist válasza q765 hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
Ott
(#) q765 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 24, 2014 /
 
Akkor boldok karácsonyt! Énis ceglédi vagyok!
Majd holnap reggel 6-kor elgurulok hozzád, hogy jó-e a kapcsolás..
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2014
(#) demcar hozzászólása Dec 25, 2014 /
 
Üdv, mindenkinek.

Én megépitettem ezt a labortápot Bővebben: Link és az mitől lehet hogy kinet mikor csak kipróbáltam szépen müködik minden frankó, elkeztem bedobozolni, mikor kész lettem a dobozolással bekapcsolom és a dobozba már nem müködik. Minden vezetéket már átnéztem vagy 100-szor, minden jól van bekötve, és mégsem müködik ez mitől lehet? Bekapcsolni bekapcsol, csak nem lehet szabályozni állandóan 5és 6 Volt között ugrál az érték.
A segitséget előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2014
(#) Monster02 válasza q765 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Helló! Boldog Karácsony-t Mindenkinek ! Jó lenne egy fénykép a kész tápegységről. Amúgy a módosított alkatrészekkel működnie kéne.
(#) Monster02 válasza demcar hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Helló! Mérd végig a műveleti erősítőn a munkapontokat. Referencia? tápfeszültség ? zenner feszültségek ? Mit változtattál ? Esetleg kép ?
(#) abcdabcd válasza demcar hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Esetleg nem valami olyasmiről lehet szó, hogy fém távtartókat használtál a nyák sarkain, amik alá raktál valamilyen alátétet, ami mondjuk hozzáérhet egy vezetősávhoz a nyákon, és így valamilyen zárlat van a ház felé? Akár ha mind a 4 sarkát fém távtartóval fogattad le, akkor akár így bizonyos vezetősávok egymással lettek akaratlanul összekötve? Kép alapján tényleg többet lehetne mondani amúgy, mint így látatlanban..
(#) Monster02 válasza abcdabcd hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
A fém távtartók nem igen érnek a vezetősávokhoz, még ha M3 alátétet is teszel alá! Általában össze szerelés közbe valami meg lett változtatva vagy hibát vétettél. A 3db tranyó-t el kell szigetelni a hűtőbordától és hogy ne érjen hozzá a házhoz. A potmétereket zsinórral kötöd be , figyelni kell a helyes bekötési irányra.Én például egy 10k és 1 k használok.
(#) abcdabcd válasza Monster02 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Én? Gondolom a kollégának akartad írni...
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2014
(#) Monster02 válasza abcdabcd hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Nem te , csak leírtam a gondolataimat.
(#) q765 válasza Monster02 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Ugyanaz még mindíg a hiba. Igaz nem próbáltam még jobban terhelni, de gondolom, ha lecsavarom mindkét trimmert akkor már egész kis terhelésnél is ki kéne villognia a korlátot.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2014
(#) Monster02 válasza q765 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Megnéztem a képeket , elfogadható a munkád. Ha semmi nincs a kimeneten és minden le van tekerve , akkor a lednek világítani kell. Keres egy jó égő-t amiről tudod hogy 2A és 24v elbírja 2Db 12V sorba kötve. És kezdjük el méregetni. Mennyi a bemeneten a feszültség egyenirányítva és pufferolva ? A műveleti erősítőn a 11 és a 7 -es lábon menyit mérsz ? De arra figyelj hogy mindkettő pontot a földhöz képest mérd. Mivel 2 darabstabilizátor van, az egyik 5 volt a másik -5 volt. a kettő együtt 10V-lesz. Ez működteti a műveleti erősítőt , ez egy szükséges plusz. A tl431 az egy vezérelt dióda. Az állítja be a referencia feszültséget. Az R15/R16 állítja be 2,5V. Az R8 / R18 tetején is tudod mérni földhöz képest. Ha kiveszed a műveleti erősítőt menyi van a kimeneten? Ha ezek rendben van akkor írd meg és folytatom.
(#) q765 válasza Monster02 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Köszi, hogy ajándékozol pár percet ezekből a szép napokból.
Írtam már. :
OPA tápja +5,6V -4.4V a kimenet + hoz mérve. (Mivel az a közös.)
Ugyanez mérve a TO92-eseken is.
TL431 - ref: -1,8V anod: 6V katod: -5,6V
79;7805 is kb 5V a stab feszültség.
Azért nem gondolom, hogy számítana annyira a pontosság, mivel valami vacak multival mérem.
Ha kiveszem az OPA-t, megszűnik minden a kimeneten.
Beterheltem párhuzamba 2db 24V 700mA-el. 2A felett már nem jelez ki az ICL.
A korlát ledje még végállásban sem mukkan meg.. (mind a két végállást is próbáltam a trimmerrel)+ a potival is. . .

A led jó, mert néha ha tekergetem a max-min fesz. tekerentyűt - néha kiakad max feszre és a led is világít akkor...
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2014
(#) kadarist válasza q765 hozzászólására (») Dec 25, 2014 /
 
Milyen érdekes lámpák ezek, mintha vas-hidrogén csövek lennének.
Következő: »»   584 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem