Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   175 / 299
(#) Ge Lee válasza daystealer hozzászólására (») Jan 14, 2015 /
 
Szerintem bármilyen műveleti erősítővel amit a fiókodban találsz.
(#) proli007 válasza daystealer hozzászólására (») Jan 15, 2015 /
 
Hello! A félreértések elkerülése végett leírnám hogyan működik ez a kapcsolás.
- A kapcsolásban "tervezett" áramkorlát nincs, az OPA komparátorként dolgozik.
- Alapvetően a töltőáramot az LM belső áramkorlátja és hőkorlátja karöltve fogja meg határozni. (Ha nem vesszük figyelembe a tápláló egység belsőellenállását.)
- Az LM belső áramkorlátja minimum 5A tipikusan 8A. Természetesen ez csak megfelelő ki-bementi feszültség különbség mellett és megfelelő hűtés esetén lesz csak igaz. Így egy tényleges alkalmazásban, várhatóan a hővédelem is bele fog szólni a dologba.
- Az R6 ellenálláson eső feszültség, arányos lesz a töltőárammal. Ha feltételezzük, hogy az LM 5A-ra korlátozza az áramot, és az aksi feszültsége 12V, akkor az R6-on eső feszültség, 5A*0,2ohm=1V értékű lesz. Vagy is ekkor a stabi kimenti feszültsége 13V lesz.
- Ahogy az akis feszültsége nő, úgy fog a stabi kimenti feszültsége is emelkedni. Egy feszültségérték felett, az LM korlátozni fogja a kimenő feszültséget. Ekkor már a töltőáram csökkenni kezd. A stabi kimenti feszültsége akkor fog korlátozódni, mikor R3+R2 ellenálláson eső feszültség, már a belső 1,24V referencia feszültséget eléri.
- Számoljuk ki, a stabi maximális kimeneti feszültségét. Az R1 ellenálláson ugyan az az árma fog átfolyni, mint R3+R2 ellenálláson. Az áram I=Uref/(R3+R2)=1,24V/(230+15)=5,06mA. (De számoljunk tovább 5mA-el, mert a belső referenciának is van tolerancia határa.)
- Az R1 ellenálláson eső feszültség (ADJ láb 0,2uA áramát figyelmen kívül hagyva) UR1=IR1*R1=5mA*3k=15V. A tényleges kimenőfeszültség maximumát a két feszültség összege adja. Uki=15V+1,24V=16,24V. Eddig a feszültség értékig folyhat az 5A áram. Vagy is az R6 1V feszültségesését ebből leszámolva, 15,24V-ot kapunk. Ezek aksi feszültségérték felett fog csak a töltőáram csökkenni. (Láthatóan az adatlap kapcsolás maximális feszültsége eltúlzott, bár csak 12V-os akkumulátorról írnak, de a típusáról nem..)
- Az OPA összehasonlítja az R2 ellenálláson eső feszültséget az R6 Shunt ellenálláson eső feszültséggel. Ha az R6 feszültsége nagyobb, mint R2 feszültsége, akkor az OPA kimenete magas szinten van. Így ekkor a kimenetre kötött dióda le van zárva, az OPA nem szól bele az LM működésébe. Amikor R6 feszültségesése kisebb lesz, mint R2 feszültsége (lecsökkent a töltőáram), az OPA kimenete átvált. Ekkor R4 ellenállása párhuzamosan kapcsolódik R1 ellenállással, és a stabi kimeneti feszültsége lecsökken. ez tovább csökkenti a töltőáramot és az áram akkor fog újra folyni, mikor az aksi feszültségcsökkenése eléri a stabi új maximális feszültség értékét. (A feszültség számításnál figyelembe kellene venni a dióda nyitóirányú feszültségesését, és az OPA minimális kimenti feszültségét is.)
- Tekintve, hogy R3+R2 feszültsége 1,24V a feszültség korlátozás alatt, R2 feszültségét a feszültségosztó képletével számolható. UR2=R2/(R3+R2)*Uref=79mV. Vagy is az OPA akkor fog "csepptöltésre kapcsolni", mikor az R2 ellenálláson átfolyó áram ennél kisebb feszültséget ejt. It=79mV/0,2ohm=395mA. Vagy is amikor az 5A-es töltőáram 400mA alá esik már le. Természetesen ekkor a Q1 tranyó is kinyit, és a Led ezt az állapotot jelzi.
- Az OPA típusának azért választották az LM301-et, mert annak bementi feszültsége elérheti a tápfeszültség értékét. Helyettesíteni olyan IC-vel tudjuk, ahol ez megengedhető. Pld. TL071, esetleg LM741. Bár ennek adatlapi paraméterei nem engedik meg ezt az üzemmódot. Van még egy lehetőség, ha az OPA-t nem a stabi kimenetéről, hanem bemenetéről tápláljuk. Ekkor annak 2..3V maradék feszültsége elegendő a bementi paraméterek betartásához.
- Amennyiben a hálózat bekapcsolása után tesszük az aksit a töltőre, az már átkapcsolt csepptöltésre. Így már nem tud felkapcsolni az 5A áramra. Ekkor kell a nyomógombot megnyomni. Más integrált áramkört használva, figyelemmel kell lenni a nyomógomb bekötésre. Mert az LM301-nél a nyomógomb az Offset bementi áramköret billenti el drasztikusan, így az OPA kimenete magas szintre vált. És ha a töltőáram 400mA felett lesz, úgy is marad. De nem minden OPA Offset áramköre a negatív tápfesz oldalon van kialakítva..
(#) zosza18 válasza csongore hozzászólására (») Jan 16, 2015 /
 
Szia!
Megépítettem én is ezt a töltőt, egyenlőre próbapanelon. Eljutottam odáig, hogy a feszültség lekapcsolás már működik és elvileg jól is, viszont az áram állítása esélytelen. Vagy koppon tölt, vagy semmit se. Nem tudom milyen feszültség értékek a jók az áramos részénél, ha tudnál néhány felvilágosító adatot, vagy tanácsot adni, akkor azt megköszönném.
(#) pic13 hozzászólása Jan 18, 2015 /
 
Hello
9 voltos elem töltött szeretnék csinálni könnyen és egyszerűen és az a legfobb hogy kicsi legyen elore is köszönöm!
(#) Ge Lee válasza pic13 hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Ennyiért biztos hogy nem szórakoznék vele, csak kell egy dugó átalakító a végére: Bővebben: Link Bővebben: Link
(#) Hurkafej1 hozzászólása Jan 21, 2015 /
 
Üdv. Ennél a kapcsolásnál mennyire lehet eltérni a transzformátor feszültségétől?
Ha a feszültségem magasabb, csak többet disszipál el a tranzisztor?
(#) zolika60 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Melyik kapcsolásnál?
(#) Hurkafej1 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Jogos a kérdés, lehagytam a linket, bocsi!
Bővebben: Link
(#) zosza18 hozzászólása Jan 29, 2015 /
 
Üdv Mindenkinek!
A kérdésem főként proli007-nek szól, mert az Ő gyerekét építettem meg, de ha más is tud segíteni, akkor örülök!
Megépítettem az autómatikát, ami lekapcsolja a töltést, ha elérte a beállított feszt. Ez jó is, de ez 12V-os rendszeré, nekem meg kellene egy 6V-os is és nem tudom mit változtassak rajta, legalábbis nem akarok kísérletezni vele. Erről lenne szó
Tudom, hogy nem szokás csak úgy konyhakészen kapni rajzot, de nem volt időm foglalkozni vele és a töltő meg kellene. Elég, ha csak azt eláruljátok amin változtatni kell.
(#) proli007 válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Hello! Ezt nem tudod 6V-ra átalakítani, már abból az egyszerű okból sem, hogy a 723 10V alatt nem tud működni. (Belső referenciája 7,2V.)
(#) zosza18 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Óóó istenem... megint hamarább írtam, mint gondolkodtam.
Akkor maradt a keresgélés, valami komparátoros lekapcsolón, aztán annyi. A 6V-os rész úgyis ritkábban kell.
(#) stelok hozzászólása Jan 31, 2015 /
 
Hello.
Kérdésem Proli007-nek szól mert az ő töltőjét építem.
Link
Ha töltő maximális áramát 10A-re akarnám beállítani akkor elég ha a shunt értékét 10 milliohm-ra cserélem vagy kell más alkatrészt cserélni? Van egy 20A-es multiméterem ami rossz abból vettem ki a shunt ellenást.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Hello! Elég ha a Shunt értékét cseréled. De egy mezei multiméter Shunt ellenállása általában nem bírja tartósan az áramot. Ki kell próbálni.
(#) proli007 válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Hello! Rajzoltam számodra egy 6V-ost. De hangsúlyozom, csak rajzoltam..
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Hello! Akkor esetleg vennék egy 10A-os shunt-öt de az 75mV-os.
Meg tudnád mondani hogy az erősítő ellenállásait milyen értéküre kell cserélni.
Link
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Sajnos egy mezei OPA-val nem túl szerencsés növelni az erősítést, mert az offset feszültsége egyre jobban összemérhető a bementi jellel. De az R23 és R24-et kellene cserélni 1,65kohm-ra.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Akkor első körbe megpróbálom a műszer shunt-öt, szerintem jobb mint ha rézdrótból csinálnék ellenállást. Meg talán ha a műszerbe 20A-ra tervezték nálam csak 5-6A fog rajta menni.
Még egy kérdésem lenne. Hogy tudnám az Alkotó féle digitális alapműszert illeszteni a töltő áram mérő részéhez, ha 10A a végkitérés.
Köszi.
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Az ICHG kimenetre teszel egy 1kohm-ot és egy 100ohm-ot párhuzamosan, és mérheted rajta a feszültséget. 100mV fog tartozni a 10A áramhoz.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Szia! Akadt egy kis problémám a töltő beállításával. Az ICHG kimeneten P2-es poti letekert állapotában is 60mV feszültség mérhető. Mitöl lehet ez?
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Hello! Mint említettem, van az IC-nek offset hibája. De az a környezetétől is függ. A két bemenetén egyforma impedanciát kell látnia. Vagy is R23 nak R24-e, és R25 az R26-al meg kell egyeznie. A Sunt ellenállásnak a bemeneten kell lenni és nem szabad, hogy feszültség legyen rajta. Ha ez sem segít, akkor az IC offset hibája magas. A bementi offset feszültséget még az erősítés szerint az IC fel is erősíti. Ha azt növeljük, a hiba is nő.. Az LM747 helyett egy OP14 lenne az ideális, de az se égen sem földön nem látható manapság.
(#) zosza18 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Helló!
Köszönöm a kedvességed és azt, hogy rajzoltál nekem komplett áramkört. Most próbálgattam a komparátoros lekapcsolót, amit feltettél 12V-os akkukhoz, csak átméreteztem az elejét, hogy 6V-os akkuhoz jó legyen. Mivel lesz benne panelműszer is, így adott a 12V-os segédtápom, úgyhogy a komparátoros lekapcsolónál csak az osztókat kellett átvariálni, minden más maradt. Szemezek ezzel is amit most csináltál, egyedül az AC bemenet nem jó nekem, mert per pill nincs ilyen optóm, de megcsinálom azt másképp és kipróbálom! Majd jelentkezek, Köszi!
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Hello! Probálgattam több Ic-vel is bár én UA747-et tettem bele de nincs változás. Van itthon CA747-em de azzal el sem indul. Ennyire különbözik a két IC? Lehet hogy kellene szereznem LM747-et?
Az MP4-es mérőponton 9V-ot mérek 10A-nál az sok? Azt irtad a cikkben hogy 8V-nak kellene lenni?
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
- Igazából elvileg nem az IC gyártója lenne a kérdés, hanem hogy az adott darabnál mennyire sikerült eltalálni (esetleg válogatni, mert azt is szokták) az offset értékét. De a 747-ben tulajdonképpen két 741-es van csak közös tokban. De amikor ezt készítettem, ilyenem volt..
- Az MP4 tulajdonképpen a szabályzó fokozat kimenete. Ott nem töltőáramnak megfelelő nagyságú feszültség van, hanem akkora feszültség, amekkora feszültség szükséges a tirisztor gyújtás szabályozójának kivezérléséhez hogy a 10A (vagy is végáram) folyjon. Tehát a szabályzó fokozat összehasonlítja P2 potiról érkező feszültséget az U5 Shunt erősítő kimenetével, és addig növeli/csökkenti MP4 feszültségét, míg a kettő egyenlő nem lesz.
8V-ot maximum azért írtam, mert az UAA145 0..8V feszültségre változtatja a gyújtásszöget minimumtól maximumig. Ha most 10V van ott, akkor az aszt jelenti, hogy a 10A eléréséhez már nem elegendő a tirisztorok gyújtásszöge. Vagy is az maximumon áll már. Tehát vagy is tulajdonképpen a trafó feszültsége, vagy teljesítménye kicsi a 10A eléréséhez. (Vagy éppen a határon van most.)
(#) proli007 válasza zosza18 hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Helo! Tulajdonképpen meg lehet oldani opto nélkül is csak így elegánsabb.
Mert nem írtam le a működését az áramkörnek. De az opto csak a nullponton van kikapcsolva. Vagy is akkor, mikor a töltő és az aksi között nem folyik áram. Mintegy kapuzza a feszültség figyelést. Ennek célszerű oka az, hogy így a kapcsolás figyelmen kívül hagyja a töltőáram hatására létrejövő feszültség emelkedést, de főképpen a vezetékek átmeneti ellenállásával okozott hibát. Vagy is még akkor is jól méri vissza a 555 komparátor a feszültséget, mikor a töltő és az aksi közé egy izzót tesznek. Kapuzás nélkül ez nem lenne lehetséges.
De megoldható úgy is ahogy az eredeti áramkör első példányában volt, hogy két segéd diódával egyenirányítjuk a töltő váltófeszültségét, és egy mezei tranyóval kapuzzuk a komparátor feszültségét.
Ekkor nem kell opto. De előfeltétele a dolognak, hogy a töltőben egy egyenirányító híd legyen, az aksi és a híd negatív pontja közös legyen, a relé a híd pozitív ágát kapcsolja. Mert a két segéd dióda és a főegyenirányító híd alsó ága alkotja így a teljes hídkapcsolást.
De ennek akár hozadéka is lehet, ha a relét is erről a segéddiódákról tápláljuk. Mert töltés közbeni hálózat kimaradás esetén nem terheli az aksit a relé..
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Tulajdon képpen két OP07-tel is meglehetne oldani a kapcsolást csak a nyákot kellene áttervezni hozzá. Viszont azt nem értem hogy a CA747-el miért nem megy. 3 db-ot is próbáltam.
Arra is gondoltam hogy a Shunt-ről veszem le a müszernek a 100mv-ot mert most hogy kicseréltem 10 mohm-ra annyi jön le 10A-nál. Ez nem okozhat problémát a töltésnél. Az hogy a ICHG kimeneten
60 mV van a tirisztorok szabályzását nem befolyásolja mer lezárnak a poti letekerésekor.
(#) iringotilda hozzászólása Feb 1, 2015 /
 
Sziasztok, egy kicsit másról szeretnék kérdezni,csináltam egy autó akkútőltőt a kimenőfeszt beálítottam kb 14,2v ra, mikor rárakom az akkúra a fesz rövid idő alatt megemelkedik 16v fölé,
útána átköttem a 230 at mert van még egy benet a primeren,igy 13v jön ki,
ami greatz után 11 és valami,de mikor rárakom az akkúra igy is 15v fölé emelkedik,es ha tőltés közbe mérek rá a váltófesz nem változik csak a greatz után emelkegik meg a fesz, na most én ezt nem értem,a greatz egy autógenerátor hid, ami mérésre jó,es kivettem 2 diodát hogy neme az a gond de nem,ha valaki tudna segiteni az jó lenne,előre is köszönöm.
(#) kaqkk válasza iringotilda hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Ha az egyenirányítóról 11v jön ki akkor a pufferként működő akksin 11*1,41 = 15,51v jelenik meg. A primer tekerccsel köss sorba egy 100W os 230v os izzót -vagy az egyenirányító után tegyél egy fényszóró izzót annak a fényerejéból tudsz következtetni a töltöttségi szintre (lemerült akksi erős fény-feltöltött akksi gyenge fény) és a töltőáramot is szabályozza.
(#) iringotilda válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Kösz a gyors választ, azt szeretném még kérdezni hogy ha ezt az áramkört megépitem foge müködni,hogy ne keljen az izzókkal babrálni Bővebben: Link
(#) kaqkk válasza iringotilda hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Ezt nem tudom , talán rajzold be a tina nevű szimulátor programba majd ő megmondja .....
Következő: »»   175 / 299
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem