Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   354 / 578
(#) _BiG_ válasza CT-3 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Az AFC az Automatic Fading Correction (vagy Control, ki hogy hívja), gyakorlatilag egy antennajeltől függő erősítésszabályozás, az elhalkulások (fading) kiegyenlítésére. Többnyire a demodulátor előtti csövekre szokták alkalmazni (előkör (ha van), keverő, KF-erősítő). A demodulátoron képződő hangfrekvenciából szűréssel előállított, lassan változó negatív egyenfeszültség, amivel szabályozzák ezen csövek erősítését. Ezért használnak ezeken a helyeken változó meredekségű csöveket, amik erősítése a negatív előfeszültségtől függ. Tehát a negatív előfeszültség nem csak a munkapontot tologatja, hanem az erősítést is változtatja.

Ha túl sok a negatív feszültség, lehúzza a csövek erősítését. Ilyesmi főleg akkor van, ha a szűrőellenállás értéke csökken, vagy egyéb hiba van, mondjuk a demodulátoron túl nagy áram folyik és ez megnöveli ezt a feszültséget. Bár ilyenkor torzítás is fellép.

Ha megnézed egy ilyen csőnek vezérlőrácsfeszültség-anódáram diagrammját, láthatod, hogy erősen görbült, a lezárási pont (cutoff) messze a negatív tartományban van. Az állandó meredekségű csövek viszont eléggé határozott anódkönyökkel rendelkeznek, sőt, némelyiket ki is "hegyezik erre" (sharp cutoff).

Szakirodalom van több is feltöltve a 4shared.com-ra, amik rádiójavítással foglalkoznak (Pabst, Gyurkovics stb.).
(#) _BiG_ válasza Gafly hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Az AFC itt nem ez!
(#) gbiro72 válasza 954karpitos hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Köszönöm a rajzot!
(#) CT-3 válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Köszönöm.
(#) color válasza CT-3 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Nézd meg a hangerő potiról is hogy brummog.
Ha innen jobban megy akkor a csatváltóban lesz a hiba ha innen is halk akkor a végfokban.
(#) Janó bácsi válasza color hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Hol is van egy csöves rádióban a csatornaváltó????
(#) color hozzászólása Feb 27, 2015 /
 
Jogos elírtam nem csat hanem hullámváltó.
Így már remélem senkiben nem marad képzavar.
Kár hogy nem lehet javítani a saját hozzászólásban.
(#) zolika60 válasza color hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Lehet egy ideig.
(#) color hozzászólása Feb 28, 2015 /
 
Orion 322 skálaégő lehetett gyárilag fehérre festve?
Vagy ebben a példányban valaki extrázott?
Köszi a válaszokat.
(#) Janó bácsi válasza color hozzászólására (») Feb 28, 2015 / 1
 
Az ötvenes, hatvanas években szinte minden rádió skálaizzója gyárilag fehérre volt festve. Valószínűleg tompább szórt fényt akartak ezzel elérni.
(#) Janó bácsi válasza Janó bácsi hozzászólására (») Feb 28, 2015 / 1
 
Helyesbítek, ez persze csak a hátsó megvilágításra vonatkozik, az él-világítású skálákra nem.
(#) color válasza Janó bácsi hozzászólására (») Feb 28, 2015 /
 
Sajnos mind a 2 izzó rossz benne.
Van normál skálaégőm mivel lehetne befesteni?
(#) Janó bácsi válasza color hozzászólására (») Feb 28, 2015 / 1
 
Ne szenvedj a festéssel, inkább csak divat volt, normál külső szoba megvilágításnál nem nagyon látszik a különbség.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2015
(#) CT-3 hozzászólása Feb 28, 2015 /
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
(#) _BiG_ válasza CT-3 hozzászólására (») Feb 28, 2015 /
 
Szívesen
Hasznosnak bizonyultak? Azért kíváncsiak lennénk, mik voltak a hibák és majd a megreparált remekműről is hallanánk örömmel.
(#) color válasza Janó bácsi hozzászólására (») Feb 28, 2015 / 5
 
Köszönöm nem szenvedtem a festéssel.
De ne csak dumáljak itt az eredmény:
Öt hiba lett javítva. Szól AM FM minden müxik rendeltetés szerűen.
Még a műhelyasztalon, de már összerakva.
(#) Janó bácsi válasza color hozzászólására (») Feb 28, 2015 / 1
 
Szép lett, gratula.
(#) Szikravadasz válasza color hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Nekem is tetszik. Még egy ilyent be fogok szerezni.
(#) Szikravadasz hozzászólása Márc 1, 2015 / 1
 
Egy tavaly év végi projekt: Videoton RZ4900 Zengő. Alapvetően működőképesen került hozzám, csak a két legfontosabb nem működött, a varázsszem, és a zengető. A zengetőt a magassugárzó hajtja, ezért itt kerestem a hibát, ami jól elvolt dugva: a magassugárzó vezetéke elszakadt, a membrán alatt, a zengető rugói mögött. Megforrasztottam, a varázsszemet pótoltam, és kész.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) CT-3 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szerintem 2-3 héten belül megleszek vele,ugye mindig az idö hiányzik,mindenképpen referálok
ha kész.
(#) Szikravadasz hozzászólása Márc 1, 2015 /
 
Most egy Orion AR 604 van soron, és ehhez kérnék egy kis segítséget. Az URH egység hiányzott belőle, amit egy bontásból megmaradt egységgel pótoltam (valamikor régebben volt szó róla, egy OIRT-ra átalakított példány). Viszont nem nagyon akar működni. A hullámváltó csúszkákat rendbe raktam, az összes AM sáv tökéletesen, üvöltve szól, de az URH-n még csak az alap sistergés sem hallatszik. Az ECC85-öt kicseréltem egy biztosan működőre, de semmi változás. Kapcsolási rajz alapján mértem, a fesz. választó 220V állásában az egyik anódján a 120V helyett 140V van, a másikon 112V helyett 70V, ez gyanús. Mi okozhatja?
Előre is köszönöm.
(#) _BiG_ válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szerintem nem rezeg az oszcillátor.
Ha van szkópod, nézd meg URH állásban az ECH81 heptódarácsán, van-e váltófesz (10,7 MHz).

Az, hogy miért nem rezeg, azt alkatrészméréssel kéne kideríteni. A kondikat zárlatra (trimmereket is) és kapacitásra. A két anód- és rácsellenállás értékét is meg kéne nézni, hogy stimmelnek-e.

Aztán a csőaljzat jó-e, nincs-e korrodált forrasztás, érintkező, ilyesmi.

Ezek alapdolgok ilyenkor.
(#) Szikravadasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
A szkópom jelenleg javításban. A csőaljzat, forrasztások jók. Az alkatrészek megméréséhez rendesen szét kell szedni az egész blokkot (és akkor már vissza is alakíthatom), úgyhogy az a hét valamelyik napjára tolódik. Addig is köszi.
(#) laszlo karoly hozzászólása Márc 2, 2015 / 2
 
László Károly vagyok,új a fórumon.Csak azt szeretném kérdezni hogy van két 120 éves műszerem,Radványi Elek gyártmány.Apámtól örököltem.Szeretném tudni hogy milyen értékük van.
(#) kameleon2 válasza laszlo karoly hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ilyen állapotban? Szerintem egészen magas. Persze ez inkább piaci kérdés. Ha van rá kereslet - mint Amerikában - akkor magas. Ha nincs - akkor nulla De mindenképpen szépek dísztárgyként is.
(#) gkari válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Gyönyörűek, kiváltképp a balik. Érdekesség a cégfelirat: "Co.m.b.H", ez vegyesen angol, meg német. Company mit beschraenkte Haffnung (GmbH)
(#) Szikravadasz válasza laszlo karoly hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ilyet is ritkán lát az ember, nagyon szépen megmaradtak.
(#) ronin75 válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Az oszcillátort rácsáram mérésével is ellenőrizheted, nem kell hozzá feltétlen szkóp.
(#) Janó bácsi hozzászólása Márc 2, 2015 / 3
 
Ládarádió
(#) Szikravadasz válasza ronin75 hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Jó estét!
Ma este volt egy kis időm foglalkozni vele. Átnéztem az URH dobozt és találtam benne egy furcsa, a kapcsolási rajzon nem szereplő kötést (képen jelöltem). Fényképről összehasonlítottam egy másikkal, abban sincs. Kikötöttem, így a feszültségek rendbejöttek, de nem kelt életre. Nézzétek el járatlanságomat, remélem, jól mértem az ECH81-en rácsáramot. A képen pirossal jelölve, 0,5-0,7 μA.
Jó éjt!
Következő: »»   354 / 578
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem