Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szimmetrikus tápegység
Lapozás: OK   37 / 41
(#) Massawa válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 7, 2014 /
 
Egy kicsit gondolkodj, mit csinál az 1 kondi és mit a kettö a középsö GND-hez viszonyitva.
(#) Attilawap válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2014 /
 
Félre érted. Akkor úgy mondom, hogy a plusz oldalra is 2 meg a mínusz oldara is 2. Tehát 2X2 4700uF, de miért? 2X10000µF miért nem jó?
(#) lukacsp válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 7, 2014 1 /
 
Két db. kisebb kondinak az ESR értéke párhuzamosan kisebb, mint egy db. nagy kondinak az ESR értéke. Azt hiszem ez lesz az ütőérv.
Ezen az elven még jobb lenne 4 x 2200 µF , még jobb 8 x 1000 µF , stb. Csak hát a költségek ugyanígy nőnek is keményen. De tény, hogy műszakilag ezek a felsorolás sorrendjében egyre jobb megoldások.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2014
(#) Balázs hozzászólása Nov 10, 2014 /
 
Sziasztok!
Adott egy 7V-os DC tápforrás, ebből kellene nekem szimmetrikus +/-5V-ot előállítanom úgy, hogy az 400-500 mA-rel terhelhető is legyen. Méréstechnikai célú analóg áramköröknek lesz ez a tápja, így minél simábbnak kellene lennie a feszültségnek. A pozitív ág stabilizálására 7805 teljesen jó is, a gondom a negatívval van.
Van ugyan pl. ez a jópofa kis kapcsolóüzemű modul, amivel nagyon egyszerűen megoldható a feladat, de az 50mVpp ripple nem a legjobb egy analóg szorzókból és műveleti erősítőkből álló áramkörhöz.
Ezért a végső feszültségeket lineáris stabilizátorokkal lenne jó előállítani, ehhez viszont a meglévő 7V kevés. Szóval arra gondoltam, hogy kapcsolóüzemű táppal meg kellene invertálni a 7V-ot, és azt 7905-tel stabilizálni, de egyszerűen nem találok olyan IC-t, ami úgy előállít -7V-ot (vagy mínusz akármennyit), hogy az terhelhető is legyen. Ebben kérném a segítségeteket, és persze alternatív ötletekre is vevő vagyok.

tap.jpg
    
(#) kadarist válasza Balázs hozzászólására (») Nov 10, 2014 / 1
 
Szia!
Van itt egy polaritásváltós konverter: Bővebben: Link.
(#) Balázs válasza kadarist hozzászólására (») Nov 10, 2014 /
 
Ez jónak tűnik, köszönöm!
(#) djface hozzászólása Jan 12, 2015 /
 
Sziasztok összedobtam 2 rajzot a készülőben lévő végfokok pufferjérhez az egyik egy 2 szekunderes a másik pedig egy közös nullás trafóhoz való megnéznétek hogy helyes e mindkettő?
(#) reloop válasza djface hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Szia! A szűrés akkor hatásos, ha kondenzátorlábtól-kondenzátorlábig megy, semmiféle megkerülő utat nem illik létesíteni a tápáram számára. A megcsapolt szekunder esetén célszerű minden kondenzátor-pár után létrehozni a testpontot onnan továbbvezetni az újabb pufferekhez.
A vezetősáv kialakítás a kondenzátorok átrendezésével lényegesen egyszerűsíthető, bár formája közömbös a használat szempontjából. Az egyik tervet megigazítottam.

Szűrés.JPG
    
(#) marone hozzászólása Jan 29, 2015 /
 
Helló !
Ha egy szimmetrikus tápba induktivitást szeretnék tenni szűrés és áramkorlátozás szempontjából, akkor azokat hová kell rakni ?
Az egyértelmű hogy a pozitív ágban hová, de a negatív ágban ?? A GND-be ? De akkor az ágak ellenállása nem lesz egyforma.
Sajnos olyan kapcsolási rajzot amiben van, olyat nem találtam.
Valaki tudja ezt hogyan oldják meg ?
Kösz !
(#) proli007 válasza marone hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Hello! Szűrést mindig a tápágba teszünk, nem a GND-be. De hogy ez áramkorlátozás is, az érdekes lenne. Egyébként mint olyan hogy "szűrés", számtalan okból lehet valamiben. Tehát általánosságban fogalmazni nem igen lehet. Mert általános kérdésre nincs jó válasz..
(#) reloop válasza marone hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Szia! Példa.
(#) marone válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Köszönöm !
(#) marone válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Úgy értettem hogy bekapcsoláskor mikor a kondenzátorok még töltetlenek, hogy akkor ne vegyen fel túl nagy áramot.
(#) reloop válasza marone hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Milyen tápegység lenne ez, hogy kritikus a a kondenzátor induló töltőárama?
(#) Ge Lee válasza marone hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Egy 50Hz-es trafóról táplált tápegység esetén nincs szükség fojtóra, egyrészt a szinuszos áramforma miatt, másrészt a bekapcsolási áramlökés nem jelent problémát egy darab huzalnak.
Kapcsolóüzemű táp esetén pedig a primer kör áramát kell korlátozni, amit leginkább NTC-vel oldanak meg.
(#) Pali79 hozzászólása Ápr 3, 2015 /
 
Sziasztok!
A linken lévő kapcsolással próbáltam szimmetrikus tápot előállítani egyszerű kétvezetékes trafóval. Az normális, hogy a 0 ponthoz képest csak fele feszültséget mérek, vagy én bénázok?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2015
(#) Bakman válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Igen, normális. A + és - között jelenik meg a trafó szekunder feszültsége. A két kondenzátor egyenként 1/2 szekunder feszültségre töltődik.
(#) Pali79 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Nem jó hír. Ez nem volt írva sehol, pedig elég fontos infó. Van olyan megoldás ami nem felezi le a feszültséget?
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Szia! Példa.
(#) Hurkafej1 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Ott van a rajzon ez is. Ez csak egy Graetz-es egyenirányítás, és a + - közé pedig betéve a két kondenzátort. Ne fogd arra, hogy eltitkoltak előled valamit, mert nincs bent semmilyen alkatrész, ami megkétszerezné a feszültséget.
(#) killbill válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Idézet:
„Van olyan megoldás ami nem felezi le a feszültséget?”
Van, az egyutas egyeniranyitas. Nagyobb terhelesre nem javasolt. A trafo egyik kivezetese lesz a 0V vagy GND. A masik kivezetesrol egy dioda csinalja a + kimenetet, egy masik dioda, termeszetesen ellentetes iranyban bekotve csinalja a minusz kimenetet. A ket kondenzator ugyanugy, mint a fenti graetz-es kapcsolasnal. A szinusz egyik felperiodusaban a + kondenzator toltodik, a masik felperiodusban a masik.
Idézet:
„A + és - között jelenik meg a trafó szekunder feszültsége.”
Nem a trafo szekunderfeszultsegere toltodik a kondenzator, hanem annak 1.41-szeresere! A ket darab egyutas egyeniranyitasnal a pozitiv kimenet feszultsege Uprimer * 1.41 - 0.7V, mig a minusz kimenet -Up * 1.41 - 0.7V. De ez a terheletlen feszultseg, ha megterheled, akkor kicsit hullamos lesz. A hullamzas merteke a kondenzator erteketol es a terheloaramtol fugg.
(#) Bakman válasza killbill hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Idézet:
„Nem a trafo szekunderfeszultsegere toltodik a kondenzator, hanem annak 1.41-szeresere!”
Nyílván, viszont a kérdező tudását alapul véve ennyi infó is elég egyszerre.
(#) Pali79 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Nem rossz! Más diódával 5A-t ki lehet húzni ebből?
(#) Bakman válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Elvileg igen, de gyakorlatilag azért nem lesz jó, mert nagyon hullámozni fog a kimenet. Az 5 A már jelentős tehelés kondenzátoros szűrésre. Bővebben: Link
(#) killbill válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Idézet:
„Idézet:
„Nem a trafo szekunderfeszultsegere toltodik a kondenzator, hanem annak 1.41-szeresere!”

Nyílván, viszont a kérdező tudását alapul véve ennyi infó is elég egyszerre.”

Ezzel nem ertek egyet. Attol, hogy nem ert hozza, meg nem kell valotlant allitani. Sot, eppen azert nem szabad, mert elhiszi, hiszen kezdo. Azert oyan sok info nem volt itt, hogy ez ne ferjen bele.
(#) Pali79 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Hát ez így sehogy sem lesz jó. Asszem jobb lesz másik trafó után nézni.
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Az 5A-t tartósan szeretnéd belőle kivenni, vagy ez egy változó terhelés maximuma? Bizonyos körülmények között azért el lehet lavírozni az együtemű egyenirányítással. Mit fogsz vele táplálni?
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A Quad405-höz szeretnéd?
(#) Pali79 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Igen, ahhoz.
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Arra a 2x30-36Vac 300VA transzformátor a megnyugtató megoldás. Nekem a 2x30V a szimpatikusabb azzal használom.
Következő: »»   37 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem