Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   660 / 1207
(#) Hp41C válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Ápr 14, 2015 / 2
 
16F628A -n a PGD a RB7 / T1OSCI, a PGC a RB6 / TCOSCO.
Ha a programban belső oszcillátor van beállítva vagy a panelen az oszcillátor ki van építve és a MCLR funkció le van tiltva és a program a PCG és/vagy PGD lábat kimenetté vagy T1 oszcillátornak állítja be közvetlenül az indulás után, a programozó nem tud kapcsolatot teremteni a kontrollerrel. Ebben az esetben a program elején néhány ms várakozást kell elhelyezni.
A "Vpp first programming entry" módot használva kellene megpróbálni törölni.
(#) Ferkógyerek válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Ez volt a probléma, köszönöm a segítséget!
Még jó hogy az MPLAB nem ismeri ezt a funkciót, le kellett töltenem a PICkit3 programmert, azzal sikerült.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Még egy apróság a 16F627A, 16F628A, 16F648A -hoz: Az alacsony feszültségű programozáshoz szükséges lábon (PGM) megjelenő jelváltozás megzavarhatja a magas feszültségű programozást.
(#) hapci hozzászólása Ápr 14, 2015 /
 
Szervusztok! Segítséget kérek, nagyon elakadtam.Első PIC-es készülékemen minden működik, csak a vref-es komparátorból nem tudok interruptot kicsikarni. A 16F628 PA1 kapja a jelet, PA2 "levegőben", PA0,PA3 földelve. A vonatkozó prg részlet:
  1. START   CLRF    FLAG_REG
  2.                 CLRF    PORTA
  3.                 CLRF    PORTB
  4.                 MOVF           CMCON,W
  5.                 ANDLW   0x80
  6.                 IORWF   FLAG_REG,F
  7.                 MOVLW   0x02 ;two multiplexed comparators vref mode
  8.                 MOVWF   CMCON ;0x1f ;   ;cm<2:0> = 010
  9.                 BSF             STATUS,RP0      ; Bank1
  10.                 MOVLW    0X0F ; RA<3:0> bemenet, initialize data direction
  11.                 MOVWF   TRISA   ;Set RA<3:0> as inputs, RA<4:> as outputs
  12.                 BCF             OPTION_REG,7 ;Felhúzó ellenállás!!!
  13.                 MOVLW      B'00110000' ; RB<3:0> kimenet,
  14.                 MOVWF      TRISB
  15.                 MOVLW   B'10101000' ; high range 2,50 V(8x0,16)**
  16.                 MOVWF   VRCON;  0x9F;
  17.  
  18.                 BCF             STATUS,RP0      ; Bank0
  19.                 CALL            DELAY10
  20.                 MOVF            CMCON,F ;Read CMCON to end change condition
  21.                 BCF             PIR1,CMIF       ;Clear pending interrupts
  22.                 BSF             STATUS,RP0      ; Bank1
  23.                 BSF             PIE1,CMIE       ; Enable comparator interrupts
  24.                 BCF             STATUS,RP0      ; Bank0
  25.                 MOVLW   B'11001000' ; Enable GIE, PEIE, RBIE interrupts
  26.                 IORWF   INTCON,1 ;
  27.        
  28. IND     CALL          DELAY10  
  29.         GOTO    IND ; ciklus
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2015
(#) hapci válasza hapci hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Elnézést az összevissza sorokért, nem sikerült jól rendezni...
(#) Rick06 hozzászólása Ápr 15, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy PIC-et szeretnék vezérelni attól függően ,hogy van-e feszültség vagy nincs.
18V-ról van szó. Az egyik lábát be is állítottam bemenetnek és bekapcsoltam a felhúzó ellenállást.
Működik is, generál megszakítást. Galvanikus leválasztást szertnék mert két külön áramkörröl van szó! Egy 4N25-ös optóval és egy 78l05-ös fesszabályzóval próbáltam meg kapcsolni a bemenetet ,de nem működött!

PIC_4N25.png
    
(#) killbill válasza Rick06 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Minek a 78L05? Eleg egyetlen ellenallas. Csak persze nem 330 Ohm, hanem mondjuk (18V-1.15V)/10mA = 1.68kOhm.
Azon felul, ha galvanikus szogetelest akarsz, akkor ne kosd ossze a PIC foldjet a LED oldali folddel.
(#) fsub válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Ó de jó, hogy írtad ezt a segítséget, pont én is így jártam a napokban. Azt gondoltam már, hogy kinyírtam két 628A-s picet. Mindig tanul az ember! Köszönöm én is az útmutatást!
(#) Kari55 hozzászólása Ápr 15, 2015 /
 
Sziasztok.
Építettem egy PICkit2_klón programozót, A PC felismerte és rendben lefutott a Troubleshoot. Most próbálok égetni csak elakadtam. A PROTEUS és a Microc pro for Pic párossal elkészítem a kapcsolást és a Hex fájlt, de nem tudom, hogy az ICSP csatlakozóról mit, hova kell csatlakoztatni a kontrollerhez.

Köszönöm.

link a kapcsolásról és a klónomról.
PICkit2-klón: http://gulielektronika.ucoz.com/index/pickit_keszites/0-16
A kapcsolás: https://www.youtube.com/watch?v=MKQm2d5xklM&feature=youtu.be
(#) Pali79 válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Pickit2 lábkiosztás: 1: MCLR, 2: Vdd, 3:Vss, 4: PGD, 5: PGC
Ugyanezeket kell a pic-en megkeresni ha nincs kiépítve az ICSP csati.
(#) Rick06 válasza killbill hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Ok, kivettem a 78l05-öt és a földelést is leválasztottam, viszont még mindig nem kapcsol!
(#) usane válasza Rick06 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 / 1
 
Ellenőrizd az opto kimenetét multival be és kikapcsolt állapotban is, ez az első lépés. Ha jó akkor jöhet a szoftveres hibakeresés. A 4-es láb hova megy a földön kívül, mert máshová nem kellene? A kollektoros lábon a felhúzó be van kapcsolva?
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2015
(#) Kari55 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Szia.

Megpróbáltam beégetni a fent említett kapcsolás hex fájlját, amit a PICkit 2 v2.61 progi be is égetett hiba üzenet nélkül, de a próba panelon nem akar működni. Ott ugye csak az 5 voltot és a testet kel bekötni? Mit ronthatok el?
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2015
(#) kissi válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Konfigurációs bitek jól vannak beállítva ?
(#) killbill válasza Rick06 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Ha megnezted multival, hogy kapcsol-e, es nem kapcsol, akkor ellenorizd, hogy az opto LED-jen folyik-e aram, amikor bekapcsolod a 18V-ot. Ha akkor is foldon van az opto kollektora, amikor a LED-en nem folyik aram, akkor vagy rossz az opto, vagy nincs bekapcsolva a felhuzo ellenallas. (Kulso 10k ellenallas megoldja a kerdest.) Ha akkor sem megy le a kollektor foldre, ha a LED-en folyik aram, akkor szinten rossz az opto. Ha a LED-en nem folyik aram, pedig van feszultseg, akkor rossz az optoban a LED vagy az ellenallas. Ha szakadt az opto LED-je, azt ugy tudod kimerni, hogy rakotod a 18V-ot az ellenallason keresztul, es megmered az opto LED-jen a feszultseget. Az kb. 1.1...1.2V kell legyen, ha jo a LED. Ha 18V-ot mersz rajta, akkor szakadt.
(#) Bakman válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
A RESET (MCLR) lábat is bekötötted (5 V-ra)?
(#) Kari55 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Azt nem. Tehát a VDD, VSS és az MCLR is kell egyszerre?
(#) Pali79 válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
A helyes bekötés: Vdd, Vss és ezek közé 100 nF kerámia kondi, MCLR 10k ellenállással a Vdd-re.
(#) DJozso hozzászólása Ápr 15, 2015 /
 
Sziasztok! Lenne egy gyors elméleti kérdésem. Vezeték nélküli PIC-es hőmérőt szeretnék építeni, ami mondjuk 10 percenként elküldi az aktuális hőmérsékletet. Mivel elemről működne, a pic a két "adás" közt sleepben lenne. De hogy tudom felébreszteni a picet? External interrupttal tudom (mondjuk egy külső 555-el), vagy esetleg WatchDog timerrel is lehet? (Ez fut sleep üzemmódban?). Ti hogyan csinálnátok? Köszönöm a segítségeteket.
(#) Kari55 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Így sem működik.
Egyébként a nyáktervem jó? (melléklet)
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2015

Pickit2.lay6
    
(#) Pali79 válasza DJozso hozzászólására (») Ápr 15, 2015 / 1
 
Az adott PIC adatlapjából ez kideríthető, hogy mivel lehet felébreszteni. Lehet WD-vel is, de annak a futási ideje 7-30 ms, tehát 1 sec alatt többször is felébreszti. Tehát ha ezt akarod használni akkor jó az irány, de kicsit kevés. Több változó léptetését kéne megszakításba tenni és a WD túlcsordulásakor azokat léptetni. Illetve vigyázni kell, hogy a program egyéb futása közben folyamatosan törölve legyen, különben bezavar.
(#) Pali79 válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Az a baj, hogy nem értek a C-hez. Ha esetleg áttérsz assemblyre akkor szívesen segítek a kezdeti lépésekben. Ha tök nulláról kezded akkor még talán jobb is áttérni vagy legalábbis az alapokat azon megismerni.
(#) Kari55 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
A proteusban rendesen működik a szimuláció, csak a próbapanelen nem akar.
(#) nedudgi válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Nem tudom, a kérdező milyen kontrollert használ, de könnyen lehet olyan PIC-et találni, amelyik komolyabb postscaler osztást tartalmaz a WDT időzítésre.
(#) Pali79 válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Hát nálam párszor fordítva volt, az életben működik, a proteusban nem. Ha még ráérsz egy kicsit megírom nekd az a programot és felteszem a hexet.
(#) Pali79 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Hát igen, ez nem derült ki...
(#) Kari55 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Köszi.
(#) zenetom válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Ez a PICKit2 nyákterve
16F877A a cél PIC? Mind a két Vss-t bekötötted? (8, 19-es lábak).
(#) Kari55 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Idézet:
„(8, 19-es lábak).”

Ezek nem Vss lábak!
(#) Pali79 válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Van ezzel több gond is:
1. bár nem értek a C-hez mint mondottam, de gyakorlatilag semmi inicializálást nem láttam a példában, de lehet, hogy C-ben nem is kell.
2. ha úgy állítottad össze az áramkört ahogy a videón van, nem is fog működni az életben sem, mert ez a PIC nem működik külső kvarc nélkül!

Amire a kolléga gondolt azok a 12,31 lábak, de ennél a PIC-nél nem kell bekötni az összes táplábat, mert a tokon belül össze vannak kötve.

Szerk: Mellékletben lévő HEX, 4 MHz-es kvarccal működik, futófény a PORTD-n.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2015

877A.hex
    
Következő: »»   660 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem