Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2670 / 3971
(#) szarkazsolt válasza szabjo hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Szerintem nagyon egyszerű, ha van voltmérőd. Nézd meg megy e áram a motorra. Ha nem akkor visszafelé nézd végig. Ha a motor kap áramot akkor sajnos a forgórész réz érintkezőit nézd végig. A leggyakoribb hiba ott szokott lenni.
(#) Bakman válasza krabor hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Erre keress: lágyindító motorhoz.
(#) szabjo válasza szarkazsolt hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszi mindenkinek, végignézem.
(#) Bakman válasza daveredline hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Lehet kapni 230 / 110 V-os átalakítókat. Azt viszont nem nagyon értem, miért onnan rendeltél ilyesmit, köztudottan a legtöbbje tűzveszélyes.
(#) pucuka válasza daveredline hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Mekkora égők (hány W -os) vannak benne? Kicsit soknak tűnik az a 400 W.
Egyébként ilyenre van szükséged:
Bővebben: Link
(#) krabor válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
rakerestem,de nagyon sokfajta van,es ugyanilyent nem talaltam.
ezt talaltam ami hasonlo,bar nem ertek hozza.
Bővebben: Link
ez ugyanaz lenne?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) Bakman válasza krabor hozzászólására (») Nov 17, 2015 / 1
 
Igen, ez az. Ritkán használják, ezért kevés az infó róla. Ha a szerkezet működik és 10 - 15 eFt -ért elviszik, jónak mondható.
(#) krabor válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
ok koszi a segitseget.
azt nem tudom mukodik-e ki tudom valahogy probalni?
(#) Bakman válasza krabor hozzászólására (») Nov 17, 2015 / 1
 
Három izzóval olyan hálózatban, ahol van három fázis. Ha csak kicsit is bizonytalan vagy a bekötésével kapcsolatban (400 V), hagyd a fenébe.
(#) krabor válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
ok, hagyom
(#) daveredline válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszi a válaszokat! Az izzókra nincs írva semmi. Van a dugvilllában biztosíték és arra vonatkozik, hogy max 3A. Kicsit drága lenne az átalakító az ezerpárszáz forintos izóssorhoz. Nincs valami egyszerűbb megoldás, hogy rá lehessen csatlakoztatni?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) gyoran válasza daveredline hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Szia
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás persze az lenne, ha egy ugyanilyen izzósort sorba kötnél vele.
Ha ugyanolyat nem tudsz szerezni, akkor elvben lehetne talán olyan izzósort találni 220-ra aminek az izzói ugyanolyan tulajdonságúak (értsd:áramfelvétel, ami Nálad nem a 3 A hanem lényegesen kevesebb), annak a felét is fel lehet használni. Ha viszont a bekapcsolásnál másképp futnak fel, akkor a lassabb gyilkolászni fogja a gyorsabbat. Ehhez a megoldáshoz viszont mérni kell (110 volttal megtáplálni és áramot mérni).
Elvben egyutas egyenirányítással is fele effektív feszültséget kell kapjál, legalábbis régi ismereteim szerint. Csak szerintem az izzók lehet, hogy mégsem szeretik nagyon sokáig a félhullámos táplálást. Valószínű megy egy ideig aztán gyorsabban kiégnek az izzók, mint egyébként. Azért persze jó lenne, ha valaki itt a fórumon még megerősítené ezt a feltételezésemet, mert ez a legegyszerűbb megoldás (egy soros dióda). Hogy azután a többi része hogyan viseli a 220 voltos félhullámú táplálást (pl. a szigetelés) azt csak akkor lehet eldönteni, ha valaki a kezében tartja. Lehet, hogy még akkor sem.
És persze feltételezem, hogy ez egy N darab sorba kapcsolt izzóból álló "hagyományos" karácsonyfaizzósor. Ha nem ez, akkor a fenti megoldásaim nem biztos, hogy működnek.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2015
(#) Gafly válasza gyoran hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Idézet:
„Csak szerintem az izzók lehet, hogy mégsem szeretik nagyon sokáig a félhullámos táplálást.”

Igazából semmi bajuk nincsen vele. Én például a hagyományos karacsonyfa égősorral is sorbakötöttem diódát, valamint az ablakdiszzel is, miután meguntam a a folyamatos izzócserét és vadászatot Azóta nem égett (még) ki izzó és fénye is sokkal szebb (lágyabb). Kis szerencsével a dugvillában elhelyezhető egy 1N4007 (vagy erősebb).
Idézet:
„többi része hogyan viseli a 220 voltos félhullámú táplálást (pl. a szigetelés)”

Emiatt én is aggódnék. Csak remélni lehet hogy elég rátartással méretezték...
(#) elektromos hozzászólása Nov 18, 2015 /
 
Sziasztok!
Nem tudtam hova tegyem fel a kérdésemet tehát ide tenném fel.
Ki milyen egeret használ nyák tervezésnél ami nem lassú ?
Vettem vezeték nélküli egeret de mindig gondolkodik a tervező program, és így nagyon nehéz valamit is csinálni. Ma próbára fel tettem egy vezetékes olcsó egeret és a probléma meg szűnt.
Szeretnék továbbra is vezeték nélküli egeret használni de nem tudom, hogy melyik a jó és kényelmes használatú. Valakinek esetleg véleménye?
(#) BEMcorp válasza elektromos hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Mégis, milyen az a vezeték nélküli egér? Valami tesco-s, pl.: "Technika" márkájú?
Nekem klaviatúra+egér kombó van vezeték nélküliben (Silvercrest), de semmi ilyet nem tapasztalok.
(#) Mircsof hozzászólása Nov 18, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy olyan problémám van, hogy a csatolt áramkörrel kapcsolok egy az autóban használt elekto mágnest (nem gázt és nem is bendzint nyit/zár). A probléma, hogy a szerencsétlen C8 kondi igen hamar feladta a küzdelmet!
Sajnos nem terveztem, hogy ilyen eszköz lesz vele kapcsolva... Bővebben: Link
Mikor kézzel próbáltam a szelepet táppal el látni, már akkor feltűnt hogy néha megráz mikor leveszem a táplálást róla. Gondolom ez az a hatás ami a kondít is kinyírja.
Gondolom diódával megoldható a probléma, de hogyan kellene bekötni, hogy életben maradjon a kondi?
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2015

szelep.JPG
    
(#) proli007 válasza Mircsof hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Hello! A szeleppel párhuzamosan kell kötni egy diódát (pld. 1N5402) úgy, hogy a katód nézzen a szelep +"kivezetése" felé. Akkor nem fog rugdosni. (Ugyan úgy, mint ahogy a relé is védve van egy ilyen visszafutás diódával.)
(#) Mircsof válasza proli007 hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Köszönöm! Ezt a kérdést megint nem gondoltam át teljesen...
Viszont azt csak nem sikerült megértenem, hogy hogyan tudja bántani a kondenzátort, átütne a relé éppen nyíló érintkezői között? A relé igazság szerint csak a GND t bontja, mivel a 12V kevésnek tűnt a meghúzáshoz, így 24V-ra lett kötve, egy 33R 5W ellenállással sorba.
(#) proli007 válasza Mircsof hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Ha a GND-t bontod, az a legrosszabb változat. mert akár kapacitív úton is bele tud rugni a tápba. De amiikor bont az érintkező, akkor alakul ki, az ellenindukált feszültség is. A kontaktus bontása sem egyből megy végbe, közben keletkezik az ív. Ha nem zárt a relé, látni is kell a szikrát..
(#) teszti hozzászólása Nov 18, 2015 /
 
Hello
Ha két diódát párhuzamosan kötök, akkor a rajtuk eső feszültség megfeleződik?
(#) qvasz2 válasza teszti hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Nem bizony!
(#) teszti válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Hogyan lehet megoldani, hogy minél kisebb legyen a feszültség esés a diódán?
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Sehogy. Maximum Schottky diódát használsz. Amúgy meg ez csak elvi kérdés, ha sem a felhasználás sem az áram nincs megadva..
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Egy lithium akkuhoz kellene, kb. 1A max áramhoz. A schottkyn ebben az esetben mennyi esne? Amit kipróbáltam azon kb. 0.5V esik, és már kevés marad a cuccnak ami épp működne róla.
(#) qvasz2 válasza teszti hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Rossz PC tápból kukázol egyet, azon kb. 0,2-0,3V esik
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2015
(#) Mircsof válasza proli007 hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Igy már értem!
Azt szeretném még kérdezni, hogy vajon ez a típus jó lenne az általad linkelt helyett, vagy nagyobb amperűt érdemes választani? Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Annyit tennék még hozzá az izzólámpák "félhullámú" táplálásához, hogy az nem "fél" teljesítményt jelent (hanem nagyobbat)...
Persze ettől a "filléres" megoldás a dióda.
(#) proli007 válasza Mircsof hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Gyors kapcsoló dióda alkalmazása felesleges, mezei hálózati egyenirányítóval ugyan oda jutsz. Nem ismerem a tekercs áramát, de vagy azzal egyenértékű, vagy azt meghaladó áramú diódát célszerű választani. Tranziens üzemben a diódák terhelhetősége úgy i s sokkal nagyobb, mint a folyamatos nyitóirányú áramuk. Ráadásul egy szelep nem másodpercenként 50-szer van kapcsolva, hanem csak hébe-hóba alkalmanként..
(#) szabjo válasza szabjo hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
A tekercselés jó, a szénkefék is, érintkeznek is. Lebontottam a tekercs oldaláról a papír szigetelőszalagot mert valami dudort láttam. A képen látható "rizsszem" volt alatta. Mi ez? Hőbiztosíték? Azon nem húz át az áram. Kellene? Ha igen akkor remélhetőleg megvan a hiba.
Ez van ráírva: V3F TAM 250V 3A

IMG_4199.JPG
    
(#) Mircsof válasza proli007 hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Olyan 500mA kell a szelepnek, ha jól emlékszem. Ezek szerint ha jól értem a szavaidat használható az általam kiszemelt is. Tudom, hogy nem kell gyors dióda ide, viszont ez már itt van az asztalon vagy 2 hónapja... így ö volt az első kiszemelt áldozat.
Következő: »»   2670 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem