Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NiMh akku-töltő
De nekem a fogkefém már 4 éve rajta van a töltőn és működik .Ugyanakkor nem értem hisz szájba van rágva hogy a NIMH aksikat nem szabad félig feltölteni meg szaggatva tölteni de ha egy fogkefét nézünk azt használod és már vissza is teszed . Van egy morzsaporszívó is azt is használod és visszateszed majd egész nap világít hogy tölti . Akkor hogy is van ez a töltési technológia? Én sem látok benne komoly elektronikát mivel nincs is benne hely és csak egy adapter megy bele a dokkolóba amiben nem látok semmit.
Hány percig mosol fogat? 2-4? Ez a trükk. Morzsaporszívóval takarítod a nappalit? Nem. Csak az asztalról gyűjtöd össze a koszt pár perc alatt. Annyi akku van benne, amivel gyári állapotban szerintem 30-50 percet is menne (túlméretezés renedesen), 4 év múlva ebből marad 5 perc üzemidő, ami pont elég a 3 perces porszívózáshoz. Egy fogkefe sem fogyaszt sokat. Lehet nem is Nimh akksi van benne, hanem egy jó nagy kondi.
Szuper kondenzátrra gondolsz á nem ez oral b nimh aksi van benne rá van írva.
Igen, nagy százalékban ezek Ni-Mh akkukról üzemelnek.
Sziasztok,
tanácsot szeretnék kérni, hogy milyen akku/töltő megoldást válasszak a következő feladathoz: - Van egy Raspberry Pi-s vezérlés, ami normál esetben folyamatosan működik. Ha viszont áram szünet lenne, nem szeretném, hogy "ki legyen rúgva a szék alóla", hanem az egyik bemenetén figyelném a bejövő tápfesz meglétét, és ha ez megszűnik, akkor a program csinál egy shutdown-t. Erre az 1-2 percre kéne neki akkus tápellátást biztosítani, úgy, hogy egyébként normál állapotban az aksik folyamatosan (éjjel-nappal, egész évben) kapnák a (csepp?)töltést. Gondoltam arra, hogy egy 6,8V-ra beállított stabilizált tápra direktbe kötni egy legkisebb 6V-os zselés akksit, utána pedig egy 7805 vagy hasonló csinálná meg a Raspbinak az 5V-ot. Ez esetben rajta lehet az aksi éjjel-nappal a 6.8V-on? A súly és a méret miatt szimpatikusabb lenne NiCd/NiMh/LiIon cellákkal megoldani, ez esetben milyen egyszerű töltőt javasolnátok? A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
Üdv!
Egyszerűen csak zselés akksival tudod megoldani, a töltési paramétereket az adatlapjából tudod meg. A többi típushoz viszont intelligens töltésvezérlés kellene, mert egyik sem szereti a folyamatos töltögetést. Az utóbbiak közül talán a Li-Ion lenne a legmegfelelőbb, ha kis helyre kell eltenni.
A zselés megoldást riasztó központokban láttam, volt egy 13,8V-ra beállított stab.táp, és a kimenetére közvetlenül volt kötve az akksi is meg a fogyasztók is.
Ha a LiIon-hoz tudnátok olyan kapcsolást ajánlani, ami a "99,9% időben töltünk/szinten tartunk, 0,1%-ban akksiról megyünk" feladathoz passzol, az is érdekelne, ha profibb megoldást lehet összehozni így, akkor rászánom a munkát. Köszi!!! A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(Igazán ) nagy kapacitású kondi nem lenne jó? pl. ez: Bővebben: Link Pár darab, hogy meglegyen a feszültség és egy kapcsoló üzemű feszültség stabilizátor a jó hatásfok miatt. pl ez: Bővebben: Link. Ennek adatlap szerint max. 1.8V-al kell több feszültség, mint amennyit a kimenetére beállítanak. Abban van hozzá jó kapcsolás is. 4, vagy 5 olyan kondi sorba kötve már lehet, hogy elég sokáig felette marad 6.8V-nak, ha teljesen fel voltak töltve. Arra kell figyelni, hogy ezek a kondik képesek nagy áramot felvenni feltöltéskor, amit lehet, hogy a tápod nem bír el, ezért a max felvehető áramot neked kell szabályoznod. Legegyszerűbben ez egy ellenállás és két (schottky) dióda. Ha még nem hallottál ilyen kondiról, akkor a szuperkondenzátorra keress rá
Jó ötlet! Meg kell mérnem a rendszer fogyasztását, hogy ki lehessen számolni, meddig bírnák a kondik.
Ha elég az idő, akkor 4db 2,5V-os kondit sorba kötnék, 7,5V tápegység etetné, és utána jönne az LM2596-tel szerelt táp panel, ilyenem van is készen.
Sorbakötésnél feleződik a kondik kapacitása! Plusz a Rasperry pi relatív sokat fogyaszt!
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2015
Tényleg, ezt el is felejtettem...
Szóval pl. 4db sorbakötött 1F kondiból 0,25F lesz, ugye? A Raspbyn még 7" LCD is van, szóval nem 10mA-t eszik... Majd lemérem. A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2015
Ha percek kellenek a leálláshoz, akkor más megoldást kell keresned, vagy úgy beállítani a Rasperry-t, ha lehet, hogy amint megszűnik a feszültség, mindent ami felesleges kapcsoljon ki, a belső perifériákat, portokat, mindent! Van ennek kis fogyasztású állapota? Abba kellene belépni. Órajelet lecsökkenteni, főleg, ha eeprom-ba mentesz, mivel az lassú folyamat, addig meg ne fusson már le 10000x a delay függvény. És akkor megnézni, mennyit fogyaszt.
Amit én csinálnék: egy bármilyen akkumulátor, de nem lenne folyamatosan a töltőn, hanem mivel már ott van egy programozható eszköz, okosan tölteném. Hetente-kéthetente lemeríteném félig, majd feltölteném, gondoznám. Egyébként a Lithium ion cella önkisülése annyira minimális, hogy ha feltöltöd, lehet nem is kellene csak 2 hónap múlva foglalkoznod vele (persze ha addig mondjuk csak párszor lett 1percre igénybe véve).
A bennük tárolható energia mindegy hogyan kötjük, összeadódik.
És a NIMH ceruzaaksikat bármeddig bennt lehet tartani a töltőben? Elvileg ha a fogkefét állandóan tölti és még nem robbant fel akkor ezen az analogián benne hagyhatom az 1,2V os ceruzákat is ? Mivel ha csak 20 órát hagyom benne akkor van amelyiket nem tölti fel a négyből és csak kettesével működik a töltő .
A Nyolc lábbal AVR IV. részben szereplő processzoros, automata NiMH tőltőhöz terveztem egy nyákot, gondoltam felteszem ide hátha valakinek hasznos. Egyszerre csak 2 AA elemet töltök vele de lehet, hogy fog kelleni négyet is majd tölteni így két részesre terveztem. Ha bármi észrevételetek vagy nem jól terveztem volna kérlek szóljatok, köszönöm szépen. Esetleg ilyen akkuval van itt már valakinek tapasztalata? Bővebben: Link
Azt a töltőt, ami csak párosával tud tölteni, érdemes levélnehezéknek kinevezni - arra való, hogy rögvest tönkretegye az akkuidat, amint letelt a kötelező garancia.
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne felétek,hogy egy Nimh akkut,hogy érdemes/szabad tölteni,sorosan avagy párhuzamosan. Példa: Tegyük fel van 4db 1,2V 2000mAh-s akkumulátorom,ezeket párhuzamos kötve kapok 1,2V 8000mAh-t. c/10-el számolva így 800mA-al kell töltenem ha jól tudom. Ez a jobb megoldás,vagy az ha sorba kötöm akkor a kapocs feszültségem lesz 5V és 2000mAh és akkor viszont 200mA-val kell töltenem. Melyik jobb az akkumulátornak? A töltőm az egy 6Amperes turnigy balanszeres töltő ami tud mindenféle akksit tölteni. Nicd,Nimh,Lipo,Life,Nizn,Lilo,Pb.
Üdv!
Ha balanszeres akkor sorosan is töltheted a megfelelő bekötéssel. Viszont a legjobb, ha egyenként van feltöltve mindegyik. A párhuzamos kötést egyáltalán nem ajánlom.
A balanszer bemenetére nem tudom rákötni mert a programba nem engedi a balanszert Nimh akkuknál csak a Lipo-nál.
Akkor ha sorba kötök 2db 1000mAh-s akksit akkor a töltőáramot 100mA-ra kell állítanom?
Volt egy ilyen megérzésem. Igen akkor annyira, de ha már van egy intelligens töltőd, akkor tölthetsz nagyobb árammal is. C/10-el 12-14 óra mire feltölti, de ilyen kis áramnál, csak az időkorlát jöhet szóba, mert a dV/dt-t lehetetlen megállapítani.
Az be van állítva az időkorlát,de állítólag hosszú távon nem tesz jót neki ha gyors töltöm.
Mondjuk a C/2-t én még nem nevezném gyorstöltésnek, meg ha töltés előtt szépen kisüti a cellákat, akkor nem lesz baj.
Rendben,akkor marad az egyesével való töltés,egy kis AAA-s akkura ami 900mAh-s az van írva,hogy 7órán át tölteni 190mA-val.
A párhuzamos töltéssel mi lehet a gond?
Ez a 190mA elég reális érték. Az "AAA" akkukat szerintem nem érdemes ennél jóval nagyobb árammal tölteni.
A párhuzamos kapcsolással az a baj, hogy nem azonosak az egyes akkuk belső ellenállása, így nem azonos áram fogy folyni beléjük. Az azonos belső ellenállás csak az akkupakkoknál biztosított (elvileg).
Értem,de ha van két akksim az egyiknek mondjuk 184mOhm az ellenállása,a másiknak meg 250mOhm és ha egyesével töltöm őket mondjuk 190mA-al,vagy párhuzamosan akkor is ugyan annyi áram fog belefolyni mintha külön-külön tölteném,nem?
Soros töltésnél elméletileg kiegyenlítik egymást ha nem írok nagy baromságot.Vagy ilyenkor a belső ellenállás értékek is úgy viselkednek mintha két különböző értékű ellenállást kötnék össze párhuzamba? A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2015
Ugyan úgy kell rájuk gondolni mit a sorosan vagy párhuzamosan kötött ellenállásokra. Soroson ugyan az az áram fog mindegyiken folyni, de a rajtuk eső feszültség lesz különböző. Párhuzamosan meg az áramok lesznek különbözőek. Kirchhoff I-II.
Ha egyesével töltöd őket, akkor ezzel nem kell foglalkoznod.
Rendben akkor marad az egyesével való töltés.
A baromi okos gyors töltők amiket lehet kapni azok külön külön töltik a cellákat vagy tojnak rá magasról és mindet egyforma árammal töltik? Vannak az autómata töltők amiknél se áramot se feszültséget nem lehet megadni,csak bele az akksi és kész. Azok,hogy tudják megállapítani,hogy mekkora árammal kell tölteniük az akksit? Vagy töltik ahogy töltik és nem kell csodálkozni rajta ha idő előtt elhaláloznak az akksik?
A normálisakban van egy ucontroller, ami teszteli a cellákat töltés előtt.
Értem,köszi mindenkinek.
Ez elég változó, van ami tojik rá és általában kettesével töltenek, de a normálisabbak minden cellához külön töltő, kisütő és figyelő áramkört használnak mikrovezérlő felügyelete mellett.
Amiknél nem lehet beállítani semmit, azok biztosan egy féle árammal töltenek, és jó esetben nem időkorlátos programmal működnek. |
Bejelentkezés
Hirdetés |