Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1807 / 2514
(#) Buvarruha válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Amúgy mindegyik beleszól a hangba, de, ha már ilyen hangerőszabályzót szeretnél, akkor a PGA2311-et javaslom.
(#) hallenbec hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
Szép estét mindenkinek.
Van egy Schneider 6200 PA erősítőm.(pár napja vettem).
Ha fél hangnál tovább húzom a hangerőt,el némul sercegve.Kis idő után be kapcsolom,szól újra.
Tanácsot szeretnék kérni,mi lehet a diagnózis?
Nálunk itt a környéken nincs hozzá értő ember.
(#) pucuka válasza steelbird hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ahhoz képest a majd 5000 Ft -os árával nem is olcsó.
(#) reloop válasza hallenbec hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Szia! Keresd meg hol szakad meg a jel útja és mérd meg azon részegység tápfeszültsége megváltozik-e elnémuláskor! Ha van hozzá kapcsolási rajzod, oszd meg velünk!
(#) WaRL0 válasza steelbird hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek. Lehet maradok a sima potinál. Csak olyant akartam ami legalább 1,5 szer körbe fordul.
(#) steelbird válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Inkább a PGA2311.
(#) krisz69 hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
Lágyinditó mondenkép kell! Egy 800w os torid is inditáskkor akár 15-20ampert isfelvehet pillanatig. Még fel nem mágneseződik teljesen.
(#) WaRL0 válasza steelbird hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ahogy nézem +-5V kell neki. Mivel autóba lessz jobb lenne egytápos.
(#) steelbird válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
A -5V könnyen előállítható. A +5V szintén.
(#) Buvarruha válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ha egytápos akkor esetleg a PT2258, vagy a sztereó változata, persze ezekhez kell mikrovezérlő is, hacsak nem találsz komplett kit-et. Amúgy MC34063-al lehet - feszültséget előállítani és olcsó is.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Szia! Nézd meg a MAX5440-et! Bővebben: Link
(#) nagy_david1 hozzászólása Jan 5, 2016 /
 
Jó reggelt!
Lenne egy elég kezdő kérdésem és ide gondoltam, hogy írom mivel itt biztosan sok a jártas a visszacsatolásos témák terén. Adott a következő kapcsolás. Az én esetemben mások az alaktrészek és értékek de a topológia ugyan az. A probléma a következő: 2 MOS-al is kipróbáltam és az áramkör nem stabil. Oszcillál és MOS-tól függően változik a Vpp és frekvencia. Azoknál a FET-eknél mit használtam a frekvencia ~2.2MHz és ~3.3MHz volt. Olyan szépen oszcillál, hogy akarattal nem tudnék létrehozni ilyen stabil oszcillátort. Az érdekes dolog az, hogy ha a FET-et bipoláris tranzisztorra cserélem a kapcsolás tökéletesen működik. Nem "gyaláztam" meg a CMVR tartományt, kipróbáltam már, hogy adok egy lehúzó ellenállást a Gate-Source közé, gondolván, hogy a kimenete az OPAMP-nak alacsony impedanciás míg a FET Gate-je magas, a táp szűrve, oszcillószkóppal megvizsgálva. Bemenet is tiszta. Valami alap hiba lehet ami miatt hiányos ismereteim miatt nem jövök rá hol a probléma. Megkérlek szépen magyarázzátok el mi lehet az ok mivel eléggé zavar, hogy egy ilyen "szimpla" áramkör ennyire kifog rajtam. Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2016
(#) reloop válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 5, 2016 / 1
 
Szia! Az oszcilláció alapja a fázistolással létrejövő pozitív visszacsatolás. Ez lehet a FET belső kapacitása, vagy a szerelés parazita kapacitásai miatt.
(#) hallenbec válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Köszönöm a gyors választ.
Sajnos nem vagyok a feladatra alkalmas.Csak sejtem,hogy a végtranzisztor lehet a hibás.
Indokolatlanul melegszik a hűtőborda,STK 4231.
Azért regeltem ide az oldalra,hátha találnék egy csupa szív,megszállott Szakit aki meg javítaná az erősítőmet.
(#) nagy_david1 válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Szia!
Amellett, hogy utána nézek a "fázistolással létrejövő pozitív visszacsatolás" rejtelmeinek, szeretném megkérdezni, hogy mi ennek a jelenségnek az orvoslása (feltételezzük, hogy a "szerelésnek" nincs semmilyen parazita kapacitása -ideális-, csak a FET-nek)? Hol és mivel szokás kompenzálni, csillapítani ezt? Nagyon szépen köszönöm, hogy beazonosítottad a probléma okát. Legalább tudom hol kell keresgéljek.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2016
(#) reloop válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Csökkentsd a műveleti erősítő sávszélességét!
(#) reloop válasza hallenbec hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Ha kimérnénk, hogy biztosan az STK4231 a hibás, vállalkoznál a cseréjére? Bővebben: Link
(#) hallenbec válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Szerintem ki tudnám forrasztani de,nincs multi méterem csak forrasztó pisztolyom.
Tudom viccesen hangzik,vergődök mint a mocsárba ragadt ember.
Ezt a vételt be kajáltam sajna.
(#) Resistante hozzászólása Jan 5, 2016 /
 
Sziasztok kedves fórumtársak!
Nem szoktam fórumozni, de jött egy ötlet, amit most nem valósítanék meg, de gondoltam hátha mások fantáziáját megmozgatná, természetesen erősítőről lenne szó, de újragondolva. Az ötlet annyi, hogy az erősítő lehetne maga a DAC. Egy DAC meg lenne toldva egy power kapcsoló kimenettel, nagyáramú szűrő elemekkel, és az analóg részek és a visszacsatolás teljesen kimaradnának. Az ötlet nyilván másokban is felmerült már, de neten nem találtam ilyet, ha valaki tud róla, megírhatná. A dolog egyből fel is vet pár problémát, pl. hogyan állítható a hangerő (nem degradálva a kvantált hanganyagot), milyen legyen a táp(ami itt közvetlenül befolyásolja a kimenetre jutó jelet), hogyan kezelné az eltérő mintavételi frekvenciájú hanganyagokat(kimeneti szűrő) stb. A felépítés mutatna némi rokonságot a class-t, class-d erősítőkkel, így nehéz rá audiofil megoldásként tekinteni, műszakilag viszont akár ideális lehetne, persze csak a digitális hanganyagoknál. Szerintetek lenne értelme megvalósítani?
(#) Buvarruha válasza Resistante hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
A digitális jel nem PWM ez így nem működne..
(#) pucuka válasza Resistante hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
A digitális jel PCM, nem PWM. A PCM -ből DAC -al lehet analóg jelet produkálni, a PWM -ből szűrővel.
Nézz utána az impulzus modulációs módoknak.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Resistante hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Ez 16 biten 16 db félhídat jelentene. Ez még nem lenne baj, de hogy dolgoznának ezek rá egy szűrőre? Egyébként, ha ez menne, akkor tökéletes lehetne ( majdnem ) Valószínű, jobban vissza tudná adni a cd-re rögzített hanganyagot, mint bármilyen erősítő.
(#) Resistante hozzászólása Jan 5, 2016 /
 
És egy olyan DAC-al, aminek PWM kimenete van? Úgy értem, olyan PWM jelet adna ki, amit szűrővel interpolálva előállna az analóg jel. Hogy erre létezi-e kész IC, vagy meg kell építeni hardveresen/szoftveresen az más kérdés, de elvileg lehetséges, nem?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Resistante hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Igen, ha jól tudom, van valami ilyesmi, pl a Zetex-nek. De semmivel sem szól jobban, mint egy D-class.
(#) steelbird válasza Resistante hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Nincs új a nap alatt...
Link
(#) Resistante válasza steelbird hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Hát igen, gugli a barátod, csak ehhez kell a megfelelő kérdés Köszi, és a többieknek is!
(#) Karesz 50 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 5, 2016 /
 
Tegyél egy 1kOhm-os ellenállást az OPAMP kimenetére, esteleg az invertáló bemenetre is.
(#) nagy_david1 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 6, 2016 /
 
Ezen már átestem a kérdés feltevése előtt de sajnos semmit se segített
(#) Karesz 50 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 6, 2016 /
 
Akkor csakis az IC gerjedhet, mert nem bírja az egység erősítésű visszacsatolást. Vagy esetleg még lehidegíteni a tápfeszt. Vagy túl kicsi a fet Ugs feszültsége és akkor ellenállás osztó a gate elé.
Sok ilyen áramgenerátort csináltam, de még nem találkoztam gerjedési gondokkal.
(#) steelbird válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 6, 2016 /
 
Szia.
Más műveleti erősítővel kipróbáltad már a kapcsolást?
A műveleti erősítők kimenő árama kb 20mA körül van, ezzel az árammal tölti maximum a fet G-S kapacitását. Ha túl nagy a kapacitás, akkor relative lassan töltődik a kondi, ami miatt a Source kivezetésen -azaz a visszacsatolási ponton- nem jelenik meg időben a jel, hanem késik. Az ic-nek az egységnyire beállított erősítés miatt nagy a sávszélessége, vagyis gyorsabb, mint kellene, a fet mindig "lemarad". Ebből adódik az oszcilláció. Ha nem kell MHz -es sávszélesség, akkor lassítsd be az ic -t, vagy használj külső kompenzációra alkalmas ic -t és próbálj bele egy alacsony bemeneti kapacitású fetet.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2016
Következő: »»   1807 / 2514
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem