Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » BEAG APX 100
Témaindító: Gubán_Gábor, idő: Márc 1, 2009
Témakörök:
Az infókat különböző helyekről szedtem össze. Itt egy része.
Idézem: -Az első fokozatban egy neg.visszacsatolás:C3;R4(5µF-ráadásul elektrolit-és47k)vedd ki. A C1, C2 22n cseréld 100n-ra, a C5 47n-t 220n-ra éppúgy, mint a C6,C8,C9 csatolókat is. A második fokozatban a C7 33p és R12 10k magasvágót vedd ki. A védelem minden alkatrészét kioperálhatod, de az R1 1M alsó felét testre kell forrasztani. Amennyiben kell a visszacsatolás R25, C10, a testpontot vékony huzallal! a visszacsatolási pontnál lévő R11 ellenállás testpontjára kösd, ne pedig a táp testjére. Ha nincs visszacsatolás, nő a dinamika, nő az érzékenység, de a zaj is. - Az első fokozatot érdemes átalakítani úgy, hogy a két csőfelet párhuzamosan kötöd, tehát összekötöd az anódokat, a 100k-os anódellenállást hagyod meg, a rácsokat is párhuzamosítod, így csatlakoznak a C1-re, a katódok összekötése után 1db 820ohmos katódellenállást kell bekötni. A többi alkatrész kijön. Az anódon 170V körüli feszt kell mérni. A párhuzamosan kötött csőnél nő a meredekség, és csökken a zaj. A visszacsatolás megszüntetésekor nem szabad brummnak előjönnie, ha mégis, árnyékolási vagy testelési hiba van. -A bemeneti fokozatnál (V1-es cső és környéke) minden változtatás nélkül az erősítés 27dB, a -2dB 50Hz-re adódik. Ha kicseréled a csatolókondikat, a -2dB 20Hz-ig lejjebb ereszkedik. Amennyiben a két csőfelet párhuzamosan kötöd, az erősítés 28dB-re nő, a sávszélesség (csak az első fokozaté) 10Hz-200kHz -0,2dB, miközben a zaj az eredeti 70%-ára csökken. -Amit még kellene változtatni rajta: R1 alsó végét a földre kötni. Ezzel a védelmet kiraktad belőle. Ha hangerőt is akarsz szabályozni, akkor a P1-t az R8 helyére kéne tenni, P2-t meg kivágni onnan a fenébe, R1-et 100k-ra cserélni.
A bemeneti érzékenység problémára mit tanácsolsz? Esetleg x k Ohmos ellenállás a kondi elé?
Még több ellenállás a bemenetre rontja az érzékenységet. Arra gondoltam, hogy a módosítással csökken az erősítés, de az írás szerint nem. Amit idéztél, jónak tűnik. A NVCS-nál nem kell az általam említett plusz ellenállás, hanem közvetlenül a katódra csatlakozik. Ezután jön az a rész, hogy tessék egy teljes deszkamodellt összehozni, majd mérni a nyugalmi munkapontoktól kezdve a kimenő teljesítményig mindent, amit egy erősítőnél fontos.
Van 3 APX-100-am. ebből egy alkatrésznek(de ez is működik). Ebben APT100 trafó van fordítva bekötve. Ezen lehet kisérletezni, próbálni, mérni. Ha minden jó akkor mehet az előfok a másik kettőbe.
A munkaponti beállításokhoz jó lesz, de a dinamikus jellemzők méréséhez már nem. Két trafó a jelúttal sorba sokat elvesz.
Akkor a felét itt mérem, a felét meg ott. A kérdés, kezdhetem-e a panel tervezését?
Ha hifire lesz, én nem tenném bele a fél megás osztót a két fokozat közé. Ezzel tulajdonképpen azt éred el, hogy a párhuzamosított cső erősít egyet, ezt újra visszaosztod, hogy a másik cső újra erősítsen rajta. Feleslegesen rontod a jel/zaj viszonyt benne.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2016
Én inkább a párhuzamos cső esetében csökkenteném az anódellenállást, ezzel csökkentheted az erősítését és a bemenetre tennék egy hangerő szabályozót. A visszacsatolás amúgy 5K körül szerintem elég erős, ezen is tudsz variálni, ha kell. Ehhez jó lehet egy szkóp.
Idézet: „Grafit anódos csövet csak egyet találtam: ECC 40(Tungsram).” Érdekes lenne Legfeljebb black plate, de az nem ugyanaz, nem grafitos. És nem mindegyik ECC40 fekete anódos. Általában a régebbi csövek feketített anódosak, pl. magyar ECC8X-k is vannak. Véleményem szerint csak részben a "black plate" a jobb hang titka, kb 1/3 arányban. Másik egyharmad a régebbi csövek jobb gyártása. A maradék egyharmadot meg úgy hívják: placebo
Mondasz valamit. Fekete anódos, eddig nem tudtam, hogy nem grafit. Az ilyen csővel épített erősítőt tovább hallgattam, az biztos.
Igen, a grafit anódos cső az teljesen más, mint a feketített anódos, talán kormozott, azért fekete? Azért is írtam a GK71-et, mint végcső, mert az grafit anódos, és ezzel kezdik gyártani az egyik Qualiton erősítőt. Egy gyártást pedig nem lehet alapozni egy olyan csőre, amelyet már nem gyártanak. Ha meg mégis, és elfogyna a NOS katonai készlet, akkor leállna a gyártása az erősítőnek. Szóval szerintem ez elég valószínűtlen, tehát szerintem a GK71 egy mai napig gyártott orosz cső. Egyébként az orosz GM70-es triódából is van grafit anódos, és réz anódos is, természetesen a grafitost szeretik az audiofilek.
Félreértés ne essék: csupán azt nem tudtam, hogy az ECC 40 grafitanódos. Azért is javasoltam az "APX 30" jellegű építést folyamatosan gyártott csövekből, mert az lesz. Lehet építeni ma már alig hozzáférhetőkből, csak nem lesz pótlás. Érdekes, hogy még az oroszok sok csövet gyártanak, nem is rosszakat. Lehet, hogy balfék vagyok, hogy sok típust csak apróhirdetésekben találok.
Kicsi csőből nem készítettek tudomásom szerint grafit anódost, csak nagyméretű adócsövekből. Szerintem fizikailag nem lenne lehetséges, mert olyan vékonyság mellett egyszer valaki odaüti és eltörne. Az anódlemezeket több fémből hengerelték össze. Már pontosan nem emlékszem a mesére. De a feketítésnek is valamennyire ehhez van köze. Na és elfelejtitek a misztikumból a rácsanódos csöveket. Klemó itt pár éve hanyatt esett a szkópomban láttott mesh EF86-osra.
Ebay tele van jó állapotú olcsó orosz csövekkel. Megtúrtam a padlást a szülői háznál. Előkerült egy 30 watt körüli sasszi trafóstól. Anno guberáltam a MÉH-ben vagy 15 éve. Indul is a kísérletezés. PL36 lesz az alany APX100 szerű elrendezésben.
Hány darab 6P36sz csöved van és mennyi darabja? ha3gj@teamcomp.hu
Olyat én is keresek.
Ebayen van, ha kell.
Sziasztok!
Boldog tulaja lettem egy apx 100 nak. Az átalakítást a tápcserével kezdeném, táppanel a késleltetővel együtt nyák és kapcsolási rajzát keresném. Valaki esetleg tudna ez ügyben segíteni. köszönöm.
Az Apx 100 kapcsolását nézve a két pl 509 es cső fűtése 40v ról megy.
Az én erősítőmben Orosz 6p36sz csövek vannak. A fűtése külön trafóról megy sorba kötve 14 v ról. Ez így jó szerintetek? Rá lehet kötni az eredeti kapcsolás szerinti helyre az orosz csöveket?
Azért van külön trafó mert más a cső. Nem lehet, nyilván a 40 volt magasabb. Én nem a táp szétszedésével kezdeném, hanem a kimenő trafó környékén, amennyiben 100 Voltos. A szekszerű megoldás nyíregyházáról megrendelni a megtekert csévét és áttenni a vasat. Ha mindenképpen 40 Voltos csövet akarsz, akkor azt keresni kell börzén és kiveheted az orosz csöveket.
Tehát: van egy APX100-as doboz, benne valami átalakított erősítő. Az már nem APX100. Ezt te tovább akarod alakítani. Mi a cél? És mi van a dobozban? Az is lehet, hogy a kimenő is már áttekert 4/8 ohmra. Több infó kellene.
Szia!
A kimenő már át van tekerve,az 4 ohm-os. Pl 509 es csöveket szeretném visszatenni. A lábkiosztása azonos az Orosz 6p36sz csövekkel? Minden infót szivesen fogadok,nem szeretnék f...zságot elkövetni.
Helló! Ilyenkor az eljárás: Google. Le kell tölteni a cső adatlapjait. Nem biztos hogy a kimenő nem ezekhez a csövekhez van tekerve. Ha amúgy szól, miért akarod "megjavítani"?
A célom az,hogy legyen 2db apx 100 as erősítőm zenehalgatásra igényesen kivitelezve.
A kimenőm már 4 ohm-os . Infókat és tanácsokat gyűjtök az elinduláshoz,nem szeretnék valami hülyeséget elkövetni infó hiányában. Inkább kérdezek és a tanácsokat szívesen fogadom. Teszek fel képeket az erősítőről később. Köszi.
Az orosz csőről nem találtam semmit a Google-val
Nincs esetleg rajzod róla? Öt perc után kialszik a piros kontrolllámpa,és elkezd az erősítő változó erővel búgni.
A 6П36С a Radiomuseum szerint az EL500 -nak felel meg.
Köszönöm.
Szia!
Készítettem egy pár képet az erősítőről működés közben és egy avi fájlt is Ezt produkálja kb 5 perc után az áram növekedésével nő a brumi is. Találkoztál már ilyennel? Köszi. A képeket és a videót ide nem tudtam feltenni. Az e-mailodra elküldöm.
Sikerült egy pár képet készíteni az erősítőmről.
Ezt megosztanám.
E-mailra nem jött, majd holnap adok másik címet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |