Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2706 / 3967
(#) janoskamark válasza sunside hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
És létezik olyan, ami mint mágnes üzemel mindaddig, amíg rá nem kötjük az adott áramerősséget?
(#) sunside válasza janoskamark hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Érdekes felvetés, elvileg megoldható, gyakorlatilag én nem találkoztam ilyennel.
Az elektromágnes lényege, hogy áram hatására mágneses tér keletkezik, ha kikapcsoljuk a működtető feszültséget megszűnik a mágneses tér.
(#) janoskamark válasza sunside hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Valahol olvastam olyat, hogy állandó mágnes van benne, majd mikor az elektromágnes életbe lép, az pont "ellendolgozik" az állandó mágnesnek, és ezért fog oldani. De akkor ez nem olyan ezekszerint...
(#) sunside válasza janoskamark hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Igen, erre írtam, hogy megoldható.
Amit linkeltél, nem olyan.
(#) janoskamark válasza sunside hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ezekszerint akkor te sem tudod, hogy hol lehet ilyet beszerezni.Azért köszönöm a segítségedet.
(#) RoliNyh válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ha neked 30EFt a legalja, akkor az már lehet akát 100EFt is...
Annyiért már biztos kapsz jó tápot...
(#) szb9 hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
A múltkor már írtam az éjjelifényemről, akkor kértétek hogy szétszerelve is mutassam be.
Íme. A fehér részben a szürke félhenger tartalmazza a lámpákat (ledeket). A NYÁK egyik oldalára van felszerelve a fényérzékelő.
A gond az, hogy a kapcsolóval csak a világítás időtartamát lehet állítani, a fényérzékenységet nem. Én azt szeretném, hogy csak vaksötétben kapcsoljon be.
Van valami ötlete valakinek....? Előre is köszönöm!
(#) RoliNyh válasza szb9 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Persze, a fényérzékelő dióda egyik lábán van egy ellenállás, elvileg azt kell szabályozni...
(#) balint1983 hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Kedves Mindenki!

Tanácsotokat szeretném kérni! Ha rossz topikban teszem fel a kérdést úgy előre is elnézést kérek!

Az alábbi lámpát szeretném megépíteni.
Bővebben: Link

A lámpa már kész van működik nincs is vele semmi gond egyet leszámítva. Nem tudom, hogyan kell bekötni a billenőkapcsolót. A srác ugyan magyarázza a vidóban de sajnos abból nem értem.
Nekem jelenpillanatban kapcsoló nélkül tökéletesen működik, ha közvetlen áramforrásra dugom.

Készítettem egy nagyon egyszerű kis ábrát. Be tudná nekem valaki rajzolni színekkel megjelölve mi köt mit. Igyekeztem hozzácsoltni a bejegyzésemhez remélem látszik!

A kapcsoló 2 lábbal rendelkezik és az ábra szerint van bekötve a kék és a barna vezeték.

Köszönöm szépen ha valaki tudna segíteni!

Üdv.:
Bálint...
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) RoliNyh válasza balint1983 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Esetleg így próbáltad már:
(#) balint1983 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Még nem próbáltam. De köszönöm a tanácsot!
Szerinted így jó lesz? A srác szerint igencsak oda kéne figyelnem mit hova, hogy ne menjen tönkre, én meg úgy vele sok időm elment már az építésével, hogy a célban hasaljak el.

Szóval azt mondod így jó lesz!?
(#) RoliNyh válasza balint1983 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Vagy így?
Ez a hivatalosabb, általában pozitív szálat szakítjuk ha csak egy áramkörös a kapcsoló...
(#) RoliNyh válasza balint1983 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Mindkét kapcsolás jó lesz, feltéve, ha jól adtad meg az alkatrészeket...
(#) balint1983 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséged!

Ezt a második általabb hivatalosabbnak mondott összekötést megcsinálom és keresztbe teszem az ujjam...
(#) RoliNyh válasza balint1983 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Közbe azért ne nézz bele a teljesítmény ledbe...
(#) balint1983 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Pedig mindig a szépre süt a nap!

Amúgy valóban erős ez a 100W. A hűtést is sikerült megoldanom, tegnap, hogy kész lettem vele, megveregettem a vállam! Életem első saját készítésű elektronikai ketyeréje!
(#) proli007 válasza janoskamark hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Alapvetően kétféle változat képzelhető el.
- Egyik amit állandó mágnes tart, és amikor áram folyik, lemágnesezi arra a pillanatra az állandó mágnest, és elenged a zár.
- A másik pedig az áram állandóan zárva tatja, és ha megszűnik az áram akkor enged el.

Az első változatot használja az összes elektromágneses daru, a hulladék telepen. A működés a biztonság irányába hat, mert nem ejti el a terhet, ha megszűnik a villany. Meg kevesebbet is fogyaszt.

A tűzgát ajtóknál viszont a második verziót használják. Mert az áram megszűntekor elenged és a hidraulika bezárja az ajtót. Ez is a működési biztonság irányába hat.

Hogy a tied melyik típus, annak utána kell nézni.
(#) Kovabe hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Sziasztok

Egy olyan kapcsolást keresek ahol az +5V megszünése kapcsol 12V-os aksit egy aktív hangszoróra.
Van valakinek valamiegyszerü megoldása?
(#) nedudgi válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Egy 5V jelfogó morze érintkezővel?
(#) Bakman válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
5 V-os relé nem elég egyszerű? A 12 V-tal sorbakötöd a relé egyik COM (közös) én NC (alaphelyzetben zárt) érintkezőjét. A tekercsre pedig az 5 V-ot kötöd és készen is van.
(#) Kovabe válasza Bakman hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Nem feltétlen mert 24 órában menne ésfélő hogy tévesen jelezne, valami tranzisztoros megoldás?
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Tranyóval is meg lehet oldani, csak semmit nem tudni. Mekkora áram, melyik tápágat kel bontani, stb. Mert igencsak nem mindegy.
(#) Kovabe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
A lényeg a +5V-ot kell figyelnem és haeltünik akkor megszolal az aktív buzzer, kb 0,5A amit kell kapcsolnide ha feszültségvesztésnél behúz egy relét, az is jó lenne.
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 / 1
 
Ennyire egyszerű a dolog. Mindössze invertálni kell.

BUZZER.png
    
(#) Kovabe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Köszönöm, errevanszükségem.
(#) Kovabe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ilyeneket hol találni?
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
A fejemben.. Belenézel?
(#) Kovabe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Nem feltétlen örülnélneki, és a rajzot mibenkészíted, nemhiszem hogy ránézel a monitorra és kirajzolodik.
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
A TINA demó programjával, mert abban a leggyorsabb egy ilyen Mórickát készíteni. Na, meg láthatod is hogy miképp működik.
(#) Kovabe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Köszi már keresem is.
Következő: »»   2706 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem