Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2710 / 3967
(#) edison14 válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Kisebb alkatrészeknél ónszívó szalag IC-knél pedig szenvedés van. Bár még sosem szedtem le egy IC-t sem mert nem volt rá szükség.
(#) gerry válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Ha nekem megy egy "csehszlovenkápráhábrátyiszlava" K.G.S.T. pillanat pákával a 1206-os és kisebb méretű smd-k beforrasztása, akkor neked is menni fog!
(#) kissattila88 válasza gerry hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Még nem próbáltam smd-ből építeni.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
(#) kissattila88 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Forró levegő fúvó jó meg oldás lehet a ki forrasztásnál?
(#) edison14 válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Szerintem igen. De nekem olyanom nincs tehát még nem tudtam kipróbálni.
(#) kissattila88 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Neten láttam hogy egy autó lcd kijelzőjének a szalag kábelkét azzal forrasztatták le.
(#) kissattila88 válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
(#) Bakman válasza dudzsi hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Nem szabadna.
(#) dudzsi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Oké. Köszi, akkor bizok benne.
(#) RoliNyh válasza tutegal357 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Valójában az lehet az eltérés oka, hogy 1 méteren belül eltérő darabszámú SMD LED van...
Minél több van rajta, annál nagyobb az áramfelvétel.
Van 150db/5m, 300db/5m és 600db/5m (ha jól emlékszem)...
(#) tungsram82 hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Sziasztok.

Olyan transzformátorról nem tudtok, amin a bemeneten mondjuk 10 mA megy be, és a kimenetin tegyük fel 15mA jön ki?

És ha lenne ilyen transzformátor, akkor azzal mit tudnál kezdeni?
(#) sunside válasza tungsram82 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Akkor az egy 2:3 áttételü trafó lenne. De persze ennek így semmi értelme. Milyen feszültségre és mire gondolsz?
(#) Bakman válasza tungsram82 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Bármelyik transzformátor alkalmas a feladatra. Mindössze az kell, hogy a primer és szekunder meneteinek száma 15:10 arányban legyenek egymáshoz.

Bemenet 15 V / 10 mA, kimenet 10 V / 15 mA (eltekintve a veszteségektől).
(#) RoliNyh hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Feltéve akkor, ha a szekunder oldalon a terhelő ellenállás ezt lehetővé teszi.
Ha túl nagy az ellenállás, akkor nem fog folyni 15mA ha a fene fenét eszik sem, azért ezt is tegyük hozzá.

De ez miért nem a trafós topikba került?
(#) granpa válasza tungsram82 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Számtalan ilyen trafó létezik, de nem áramot, hanem feszültséget transzformálunk. Valamint akármire használható, ha olyanra van szükség. Pl. 230V, 10mA be (2.3VA); ~150V, 15mA ki (2.25VA). Valóságos hatásfok figyelembevétele nélkül. Én mondjuk nem kezdenék vele semmit.
(#) granpa válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
"De ez miért....", mert nagyon kezdő. Látom sokak fantáziáját megragadta a kérdés!
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Jan 15, 2016 / 1
 
Néha az az érzésem, hogy ha lankad egy topik, valaki szándékosan dob bele egy nagy követ. Magyarul trollkodik.
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Sejtettem, hogy nem a BT volt benne a TC226 sokkal érzékenyebb. De kipróbálhatod a BT-vel is. De szkeptikus vagyok abban, hogy elég lesz a tápárama hozzá. Az 555 bírná, csak ahhoz impulzus gyújtás kellene. Ebben meg várhatóan nem az van, ha csak egy 555 van benne.
(#) proli007 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Hello! Elég zavaros a leírásod. Milyen panel? Milyen 1,8V referencia, kimenet 2,67V. Talán gondolatolvasás segítene..
De ha jól értem, 3,27V-ból 3,07V kellene. Csak hogy nem elég a feszültségbeállító ellenállás, soros ellenállás is van és terhelőáram. Valamint bementi feszültség változás tartománya.
Egyébiránt ha a Gate-Anód között 10k van és a Gate-Katód között a 3,3k, akkor a kimenti feszültség Uki=(1+(R1/R2))*Uref=(1+(3,3k/10k))*2,47V=3.28V lenne. A bemeneti minimum feszültségnek meg ennél illene nagyobbnak lenni. Így kapásból nem is tudna stabilizálni, 3,27V-ról.
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Beletettem egy soros 220R , és egy lehuzó 1K ellenállás. Működik..
Kérdés lehet hogy meddig? ...
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Meddig? Még el nem romlik..
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Van rá esély hogy hamar elromlik ebben az összeállításban?
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Egyszerre jós legyek és látnok is?
Jelszavunk a régi.. "A lehetetlent azonnal teljesítjük, a csodákra cseppet várni kell!"
Egy áramkör ha működik, és nincs alul méretezve semmi, akkor működni fog az idők végeztéig, vagy az elkók kiszáradásáig. De valamitől eredetileg is elromlott, inkább azt kell kideríteni miért. Mert pld. ha az izzó kiég, lehet túláram. Akkor bizti kell. Lehet benedvesedés, kondenzvíz kiválás (gondolom szabadban van). Akkor azt kell megoldani.
(#) tsab hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Sziasztok,

Szeretnék segítséget kérni tőletek, van egy kapás jelző és valamiért a benne levő buzzer néha recseg, néha meg tökéletesen működik. Kicsit kapcsolgatom, nyüstölöm egyszer csak halkabban szól és recsegős. Majd megint nyomkodom egy kicsit és pik-pak megjavul.

Szerintetek mi lehet a gond?

Ha kell, csinálok képet is a nyákról.

Üdv.
(#) edison14 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Szia!

Elnézést a zavart leírásért. Igen valóban 3.27 - 3,29V-ból szeretnék 3.07V-os feszültséget csinálni. Soros ellenállásom van, az 100Ohm-os. Valamit nagyon elnéztem az ellenállás értékekkel. Szerintem rosszul számoltam. Most kiszámoltam újra, az R1=2.8k, az R2=12k. Így ha 2,48V-os referenciafeszültséggel számolok akkor 3,058V jön ki, ami már jó lenne nekem. A gond még viszont mindig megvan. Készíteni szeretnék egy panelmérőt amin a referenciafeszültséget a TL431-es biztosítaná a PIC-nek. Viszont az áramköri lapon amit terveztem nem működik jól a TL431. A gond az, hogy a Gate lábon nincs meg a 2,48V-os feszültség, csak 1,8V-ot mértem, és nem tudom hogy ez mitől lehet. Ebben kérnék segítséget, hogy mi lehet az oka, hogy ha beforrasztom az áramkörbe a TL431-est akkor a 2,48V-os feszültség lecsökken 1,8V-ra.
(#) proli007 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
A Gate láb feszültsége alapból nem terhelhető. Hiszen ha terheled megváltozik a kimenti (katód) feszültsége is. Annak terhelhetőségét az R1/R2 osztó határozza meg.
(#) edison14 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
A gate lábat nem terhelem semmivel. Csak az R1 és R2 van rákötve ahogy a dokumentációjában le van írva. De az adatlapban csak az Iref-re találtam információt ami minimum 2uA maximum 4uA lehet. Hogyan határozza meg az R1/R2 osztó, hogy mennyire terhelhetem a Gate lábat?
(#) proli007 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Félek, félre érted a dolgot. A Gate egy bemenet. Ami terheli az osztót maximum 2..4uA-el. Ezt azért adják meg, mert megváltoztatja az osztás viszonyt, ha az osztó árama kicsi. Ezzel a kimenti feszültség is változni fog. Ezért nem célszerű az osztó ellenállásait nagy értékűre választani. Mivel ez egy Shut szabályzó, a katódban mindig folyik áram. Az mellett az osztó árama elhanyagolható. Ha a G-A között 10kohm van, azon 247uA fog folyni. Ezt a Gate árama mintegy 1,6%-ban változtatja meg. Ha ez gond, akkor növelni kell az osztó áramát.
De nyilván ha 1,6%-al eshet le, ha bekerül a TL az áramkörbe. Nem számítva, hogy ekkor a katódfesz is csökken, hiszen el kezd stabilizálni. De az is elképzelhető, hogy gerjed a TL. Ekkor is "oktalanul" változhatnak feszültségek. Sokszor az anód-katód közé kötött szűrőkondi a ludas. Leginkább hanyagolni kell, a szűrést, vagy megváltoztatni a kapacitást. Általában egy 100nF-tól gerjedni szokott, egy 10µF-tól meg abba hagyja.
(Szkóp kell minden táp üzembe helyezésnél. Még akkor is, ha látszólag csak egy mezei egyenáramról van szó. Mert minden stabilizátor egyben egy komplett szabályzó fokozat is. A szabályzástechnikában ismert minden nyűggel egyetemben. )
(#) edison14 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Értem, akkor megpróbálok kisebb ellenállásokkal számítani, hogy meglegyen az a minimum 2uA. Sajnos szkópom nincsen. Az anód és katód között van egy 100µF-os elektrolit kondi az után pedig egy 100nF-os kerámia. Érdekes, hogy próbapanelen szépen működött pedig ott is ilyen nagyságú trimmereket használtam.
(#) proli007 válasza edison14 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Vedd ki a kondikat és úgy nézd meg mit tesz. Nézd meg milyen visszacsatoló kondit (hálózatot ) szoktak használni a Katód-Gate között.
Következő: »»   2710 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem