Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 291
(#) Bonanza02 válasza Remci hozzászólására (») Márc 2, 2008 / 4
 
Speciális trafót.
A gyújtótrafó egy sajátságos dolog. Ha nincs ahová kisüljön,akkor ő megtalálja az utat a másodlagos statikus feltöltődés során és kúszóáram alakul ki. Akár 30-50kV is megjelenik a tüskéken.
230V-ról egyébként könnyebb készíteni készüléket,csak kell leválasztó trafó.
Javaslom,hogy a kondin mérhető fesz gyújtótrafó esetén ne legyen magasabb 350V-nál. Amint már írtam, ez úgy mérhető digitális műszerrel,hogy nincs benne a tirisztor,hanem maga az oszcillátor működik csak. Az igaz,hogy lényeges a kondi értéke,de nem kell túlzásokba esni, elég 2-4 mikro/400V. Modulos TV-kből, VT hangváltókból kiszedhető 1 mikro, párhuzamosan kell kötni őket.
A kérdés az,hogy hagysz-e elég időt a kondik feltöltésére? (ezzel súgtam egy kicsit)
(#) mex válasza panther2000 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Kedves panther2000! Ha már felajánlottad megkérdezném én is hogyan is lesz a 2 db 8.5µF kapacitásban tárolt energia 3.2J ami a készülék dobozán fel van tüntetve?
(#) Remci válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Értem. A feszt.beállítottam hogy 3-350volt között töltötte a kondit, digit műszerrel mérve, tirisztort ki hagyva. Viszont nincs analóg műszerem hogy tirisztorral is tudjam mérni Így nem tudom mennyi idő alatt tölti fel.Úgy kb 1-1.5mp-re van beállítva a kisütés./az a spec.trafó nagyon érdekelne /
(#) car1 válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Nekem az ármfelvétel kb. 110 mA-ről indul és olyan 250 mA -ig megy fel,igaz 35 µF /450V AC/ kondival próbálva.Viszont a rajzon feltüntetett diódát betéve a kapcsolás csak akkor működik ha az R1-et kb 1,2K ig növelem. De akkor se olyan jól müködik mint dióda nélkül
(#) Bonanza02 válasza Remci hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
A fesz rendben van.(Analóggal tudnád mérni a feltöltési időt.)Ha beleteszed a tirisztort,akkor inkább ne mérd digit műszerrel a kondin a feszt. Az a nagy gond még, hogy a gyújtótrafó két vezetéke közös, össze van kötve belülről.(Nem ajánlom hogy szétszedd és átalakítsd,az olaj miatt ne tedd!)
Ha pedig össze van kötve,akkor előfordulhat,hogy a tűimpulzus rákerül (visszarúg) a DC tápra,amit nem minden alkatrész visel el sokáig.
Amit még mérj meg: 1 perc alatt hány impulzust ad a szerkezet. Utána beszélünk.
Spec trafót így nem tudok neked ajánlani,de valaki írta,hogy TV trafó. Hát még mindig jobb egy uranus trafó,mint egy gyújtótrafó. Uranus trafóval 50mJ, a gyújtótrafóval 10mJ-t mértem régen.De ha van régi csöves tv sorkimenő,az is jó. Persze zárt vasakkal együtt és közöttük legyen egy papírlap darabka.A TV 18 nagyfesz dióda nem kell.(avagy a csövesnél DY86 cső). Nézz körül mi van otthon.
(#) László zs válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Az energiát hogyan szoktad megmérni? Van valami spéci műszer vagy valami kapcsolásod a méréshez?
(#) Bonanza02 válasza László zs hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Spéci digitális műszer.Mér feszt is 25kV-ig, és energiát is 10J-ig.
(#) Remci válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Üdv!

Hát sajnos semmilyen tv-s cuccom sincs, de azért körbenézek.Az impulzust úgy érted hogy hányat üt? Mp-ént 1-et.Amúgy 1 régebbi könyvben találtam 1 vill. pásztor rajzot, ennek a trafója szerinted mennyire használható?

trafó.doc
    
(#) jespy válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Milyen műszer ez pontosan, hol lehet venni és mennyiért? Ez engem is érdekelne.
(#) Bonanza02 válasza Remci hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Felejtsd el ezt a tarfót. Ne kezdj hozzá. A szigetelést úgysem tudod tökéletesen megcsinálni.
Hozzám már küldtek egy maszek villanypásztort, a gyártó saját maga tekercseli a trafót. Sajnos átütött a rossz szigtelés miatt és nem lehetett vele mit kezdeni.

Hátha van egy ismerősnek régi nagyképernyős fekete fehér tv-je a padláson.

Az impulzusszámot így mérd: stopperóra indít, 1 perc alatt hányat üt.
(#) Bonanza02 válasza jespy hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Sajnos már nem tudok én sem venni tartalékba másikat. Nem magyar a készülék. Volt 2 db-om belőle,de az egyik tönkrement,amikor egy más által gyártott gyújtótrafós készülék kimenetére rátettem. Később kiderült egy osztót beiktatva, hogy kb. 40kV jött ki belőle és az energia 5mJ volt.
Szóval vigyázni kell a méréssel! Igazodni kell a szabványhoz is, ne akarjunk 10kV-nál többet,mert felesleges, és az impulzus jel ideje sem mindegy egy "ütés" alatt.(Erre is vonatkozik a szabvány.)
(#) sniperx válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Szerintem a dióda fordítva van a rajzon, mivel így a töltéskor hidalja át R2-t. Az értékek a rajzon adottak, nem variáltam. Csak annyi, hogy 220R + 2k potival van belőve.
A freki így kb 2kHz-2,4kHz-ig változik.
Semmi nem melegszik, ilyen baja nincs.
Nálam a max felvett áram 120mA, ez megy le 80mA-ig, a végén a kondi 16uF.
Egyenlőre így marad, mivel sürgette a haver, így odaadtam neki, hadd tesztelje.
Eddíg jó.
(#) sniperx válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Te milyen kondit szoktál rájuk rakni a végére?
Ez tuti bírni fogja, mivel gyárilag ez volt benne, de ha venni kell bele, miféle kell?
Motorra való folyamatos üzemű megfelel? (mosógépmotoré, stb)
(#) Cavalier válasza sniperx hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Lomexnél szoktam venni, ha épp arra járok motorkondikat, 500-2000 Ft-ig vannak 4-80µF-ig, tökéletesen mennek vele jó ideje a készülékek, meg pár gyári cuccban is ugyanilyeneket láttam, úgyhogy biztos jók. Főleg, ha nem megy 400V-nál feljebb a fesz.

Hát, az inverter előtti alkatrészadatok tényleg csak tájékoztató jellegűek, trafótól függően nagyon szórnak, asszem amiket rárajzoltam, az az itteni elektroboltban kapható kis trafóhoz van. Nyáktrafóhoz kellett variálni vele, hogy rendesen kiadja a feszt.
(#) jespy válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Azon gondolkodom, hogy megkérhetnélek e, hogy mérd meg azt a villanypásztort amit én csináltam, mert egyenlőre nekem is csak számított értékeim vannak és nem bízom bennük, viszont nekem semmim nincs amivel ilyen nagyfeszt tudnék mérni. Igazából max 15kV-ra és max 0.5J-ra tippelem.
(#) László zs válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
A műszer működési elvéről tudunk valamit? Esetleg van róla fényképed?
(#) Bonanza02 válasza jespy hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
500mJ az már sok lenne egy gyújtótrafótól. De ha leírod,hogy tényleg milyen trafó van a végén, kapcs rajz,akkor mérés nélkül is megmondom (+/-10% eltéréssel)
(#) jespy válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
...Ne haragudj de nem adhatok kapcsolási rajzot...Viszont valóban autótrafó van benne, de nem csak ez számít. Szóval akkor nem méred meg?
(#) sniperx válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 3, 2008 /
 
Én HQVideótól rendeltem bele a 230/9V-os trafót, 3,5VA-est. Ezzel a multi szerint üzem közben mérve is felment a 16u kondi 260V fölé. (persze a multi szagatva mér, azért ennyi tuti volt, de inkább több)
Majd kiderül, elég erős-e.
(Azért ha véletlen nem elég, megpróbálom kicsit növelni a töltési időt, aztán kiderül)
(#) Bonanza02 válasza jespy hozzászólására (») Márc 4, 2008 /
 
Akkor mi számít még?

A gyújtótrafó szekunder oldali huzal kicsi keresztmetszete miatt a szekunder oldali áram pici.
Nem kell rajz. Ha autótrafó van benne,akkor 10mJ-nál több nem tud kijönni Szamara trafóval sem.
Villanypásztorként ez az energia kb. 50m-re elég,tovább sajnos nem. 100m után már csak 1-2mJ mérhető.
Autótrafós méréseket nem vállalok,mert a mérési eredmény ismert. Max. a kimenő feszt lehetne megmérni,de minek. Ha több 15kV-nál,akkor az már inkább Tesla tekercs,mint villanypásztor.
Ha pedig lecsökkented a kimenő feszt a gyújtótrafónál 10kV-ra,akkor az energia is lecsökken 2-3mJ-ra sajnos.
Ha le tudod mérni az ív hosszát milliméterben,akkor kb. egyenenes arányos a fesszel,vagyis 10kV=1cm.
Ha behatárolod belső ívközzel a feszt, vagyis hogy inkább ott húzzon át, akkor pedig hol itt,hol ott fog áthúzni. Viszont az ív a dobozon belül nem túl biztonságos megoldás. Gondolj bele, hogy gázszivárgás, por, szalmapor, búzakorpa por.
Eltelik 5 év, gyúlékony porral, kosszal telimegy a doboz, begyújtja és ott a tűz.(Szerinted kit keresnek meg utána? Némi felelősség is van a dologban,ha másnak eladod.)
Ív helyett javaslok inkább glimmlámpát! (túlfeszvédőt)Akkor legalább nem annyira veszélyes.


(#) jespy válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 4, 2008 /
 
Köszönöm a kimerítő választ, látom nem tudlak a mérésre rábeszélni......
(#) sniperx hozzászólása Márc 4, 2008 /
 
Jut eszembe!
Ha belül a szikraköz helyett glimmet akarok rakni, szerintetek életképes ötlet?
Hogyan lehetne ezt méretezni?
(#) Bonanza02 válasza sniperx hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Ha glimmet akarsz tenni,akkor kell egy feszültség osztó.Úgy is jó,csak 2W-os ellenállás kell kb. 4 db, olyan,ami 20kV-ot bír. (lábtávolság!)

Túlfeszvédő glimmet láttál már??

(#) Cavalier válasza sniperx hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
A szikraköznek az a lényege, hogy maximálja a kimenőfeszt, a glimm is ezt tenné, de kb. 60-100V-ra, szóval nem volna jó. Akkor meg már nem glimmként működne, csak simán átütne belül.
Osztóval lehetne egy visszajelzést csinálni glimmlámpával, de a szikraközt nem helyettesíti. Az kell pl. akkor is, ha a trafónak nincs belső szikraköze, akkor megvédi az átütéstől. Illetve, ha a kerítés nincs terhelve, akkor a szikraközben záródik az áramkör, ha valaki megfogja a drótot, akkor megy a föld felé az áldozaton keresztül.
(#) sniperx válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Marad a szikraköz.
Csak a tűzveszélyes volta miatt jutott eszembe.
Amúgy ez a kapcsolás kb mekkora karámra jó tapasztalataid szerint? (szikraköz 10mm-re belőve)
Egy Simson trafó van a végén jelenleg. (nem túl nagy, de egyenlőre csak próba, a kondi 16u kb 300V-ra töltve)
A hangja elég kemény, ahogy elcsattan üresjáratban a szikraköznél. Hangra durvább, mint a szomszéd gyári cucca... (ez hogy lehet???)

(#) sniperx válasza Bonanza02 hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Nem láttam...
De azért érdekes, hogy a gyári német villanypásztorban is volt szikraköz, én is erre kötöttem most a nagyfeszt.
Az hálózati üzemű volt, Ranger N2 típus.
(Pont a nagyfesz része volt rommá égve, amit ki isdobtak belőle, mire hozzám került. Azért érdekes volt, mert a panelt tartó távtartó műanyaglábak is olvadoztak kicsit)
(#) Cavalier válasza sniperx hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Gyáriakban szerintem a trafóban van beépítve a szikraköz, ha nekem kéne csinálni, akkor egy műanyag, üveg, kerámia cső végeit ledugóznám, és két oldalról belehajtanék egy-egy csavart, beállítanám, aztán rákötném a drótokat, és az egészet műgyantába önteném. Ha nagyon profi akarnék lenni, levegő helyett valami nemesgázzal tölteném meg a cső belsejét.
Nekem trabant 6V gyújtótrafóval is működött jól, meg nagyobb asszem ladából származóval is. A gyáriakban olyan 1:10 áttétel van, a gyújtótrafókban szerintem ennél nagyobb, talán ezért a különbség.

A kerítéshosszt nem tudom, max. 1km madzaggal volt próbálva, de azt gond nélkül vitte. Kell csinálni egy egyszerű ellenállás-glimmlámpa létrát, azzal elég jól lehet mérni a feszültséget, de egy állítható szikraközzel is meg lehet becsülni, ha a kerítésen sok energia veszik el, akkor közelebb kell tekerni a szikraközt, hogy ott süljön ki. Ha fél centinél kisebb a köz ahol biztosan áthúz, akkor már gyanús.
(#) jespy válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Elmagyaráznád nekem, hogy a szikraköz, hogy állít feszültséget? Szerintem a trafó szekunder menetszáma határozza meg a kimeneti feszültséget, nem a szikraköz nagysága.....
(#) Remci válasza Cavalier hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
Üdv!

Hogy is van ez az ellenállás-glimmlámpa létra? Egy ismerősöm mondta hogy mikor villanypásztort vett, akkor a srácnak volt egy glimmlámpás kütyüréje amit a drót túlsó végére tett, és minél több glimm világítot rajta annál nagyobbat ütött. Ez átverés lehetett, vagy tényleg van ilyen? Hogy kell egy ilyet készíteni?
(#) Cavalier válasza jespy hozzászólására (») Márc 5, 2008 /
 
A szikraköznek az a lényege, hogy maximálja a kimenőfeszt, idézem magamtól.

Valahol el kell menni annak az energiának, ami kijön a trafón. Vagy a kerítésen, és a lovon, kecskén, emberen, vagy a szikraközön. Ha nem, akkor esetleg a trafón belül fog tetszőleges helyen átütni, azt meg nem szeretnénk.
Következő: »»   9 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem