Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   637 / 780
(#) Ge Lee válasza t0bi hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Szkóppal kellene ránézni. Egy hasonlóval szívott egyszer egy ismerősöm, minden jó volt mégse ment. Mondtam neki hogy tekerjen még 1-1 menetet a gyűrűre a tranyóknak. Megcsinálta, azóta működik.
(#) vteo válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Szerintem jó helyen keresgélsz.
Az IC tápellátása hiszterézissel rendelkezik (2V) ezt használják ki. Az indításnál a 3*270k-val feltöltenek egy 33µF kondit (kb. 11V-ra, ekkor indul el az IC, 9V-nál áll le). A 33µF kondiban levő, 2V-hoz (11V-9V) tartozó töltésmennyiség biztosítja a szükséges árammennyiséget az induláshoz. ( Ha kisebb kapacitású kondenzátort választasz, rontasz a helyzeten. ) Ezt a szükséges árammenyiség számítását írja le a „dt94-10.pdf” design tip (többször csatolva lett a fórumon). A legnagyobb árammennyiséget a FET-ek kapcsolása igényli. Az általad csatolt „AN-1160” Qg=30nC FET-et használtak, erre méreteztek.
Amiket te írtál FET-et (IRF740, IRFP460,STH8NA60FI) 60nC és 250nC van a Qg-je, azaz több áramot, illetve jelentősen több áramot igényel.
(#) Transztyuszeres válasza vteo hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Köszi a választ!
Akkor megnövelem a kondi értékét.
Az se baj, ha 2 másodperc míg beindul a táp.
(#) Buvarruha válasza vteo hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Ez oké, de ha megnézed a videóját tápfesz van bőven, viszont el sem indul az IC.
(#) Transztyuszeres válasza Buvarruha hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Itt egy videó nagyobb kondival: Youtube videó
Gate jelnek szikrája sincs, pedig 111µF van rajta.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2016
(#) GPeti1977 válasza t0bi hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Ilyent már én is javitottam. Ugy hogy legyártattam egy hagyományos torroid trafót.
(#) Skori válasza Buvarruha hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Igazából erre az lenne a logikus hibakeresési módszer, hogy megnézzük: egy külső tápról vajon elindul-e az IC (pl. egy sima stabilizált kimenetű 12V-os dugasztápról). Ha úgy indul , akkor az indító kör hibás, ha úgy sem indul, akkor egész máshol kell keresni a hibát.
Persze van aki inkább találomra alkatrészeket cserélget , igen ez is egy módszer, csak kevésbé célravezető.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Ha megnézted volna a videóimat(Bővebben: Link), akkor láthatnád, hogy labortápról(is) indítom.
Úgy megy. Illetve ment. Most csak üresjáratban 320V nélkül indul, ráadásul újabb egy IC mínusz.
Már csak egy van...
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2016
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Ez a dolog kezd engem a közel tíz évvel ezelőtti hegesztőépítési lázra emlékeztetni, amikor belevágtak jó páran, nem éppen sok szakértelemmel, és marékszám durrogtak az IGBT-k.
Kellene írnod az IR-nek, meg elküldeni nekik az elmúlt 20-30 oldalt a fórumból, hogy mivel ennyit reklámoztad az oldalon a vackukat, igazán küldhetnének egy zacskóval ajándékba.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Mindegyik IC a HQ-ból való, lehet az a gond.
(#) szendi001 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Kétlem, hogy az IC lenne a hibás.
(#) Transztyuszeres válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Van benne valami, de nem vennék rá mérget!
A HQ-ból rendelt IRFP460-am is 0,46 Ohm-os 1A-en 0,27 helyett, valamit többen jelezték a hamis bipoláris tranzisztorokat is.
(#) Transztyuszeres válasza ufy92 hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Három(vagy több) oka van a ZVS kondinak:
1. Igy kb. 1nF-os a holtidő beállító kondi, amivel ez kb. 900ns, az IRFP460 belső diódájának trr-je meg 860ns.
2. Az Uds-en lévő kondi megakadályozza a gyors jelváltozást, így talán az IC nem tilt be minden apróságra - de ez csak az én elgondolásom, lehet helytelen.
3. Kisebb frekit használok, mint Laci a tápjában, vagy az App.note-ban.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Az 1-es pont: mi köze a kettőnek egymáshoz?
(#) ktamas66 hozzászólása Feb 25, 2016 /
 
Épp azon gondolkodtam a múltkor, hogy milyen fura hogy programozáskor ha valami nem úgy működik, ahogy kellene, nem az az első gondolatunk, hogy rossz a processzor, míg analóg áramkörnél avval kezd az ember, hogy végigméregeti az alkatrészeket.
(#) GPeti1977 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Ennyire komoly projektnél egy megbízható beszerzési forrást kellene találnod, akár a márkaképviselet vagy közvetlen a gyártó.
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Mondom én, hogy mégiscsak kellett volna az a 10-es IC csomag a TME-től
Most mitől szállt el az IC?
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Milyen módszerrel méred az Rdson-t? A lenti leírásnak megfelelően?
Ugs=10...15V Uds->1A áramgenerátor.
A FET-nek hidegnek kell lennie a mérés közben, mert az Rdson eléggé hőmérsékletfüggő.
Ha melegszik, akkor kisebb árammal kell mérni, és/vagy nagyon erősen hűteni kell!
Feszültség mérése: mérőtűkkel az FET tokozásához közel a "láb tövében"!
Ez utóbbi a legfontosabb, hogy a csatlakozás (krokicsipesz v. forrasztás) ellenállását ne mérjük bele.
(#) Dudus válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 25, 2016 1 /
 
Természetesen az IC hibás! Hogy is lehetne másként?

(#) Dudus válasza Skori hozzászólására (») Feb 25, 2016 1 /
 
Ha jól emlékszem többen javasoltuk, hogy érdemes nagyobb készletet rendelni, ami árban is elég optimális és nem kell darabonként beszerezni..... ha visszaolvasol nem talált értő fülekre az ötlet
(#) Skori válasza Dudus hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Nem kell hozzá visszaolvasnom, emlékszem rá...
(#) Skori válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Szoktam olyan áramköröket és nyákot tervezni, ami később kis sorozatban készül. Egész másképp kell hozzákezdeni, mint egy hobbi nyákhoz. Pl. kollégám aki a mechanikát tervezi megadja mekkora hely van a dobozban a nyák számára, hol lehetnek a rögzítő furatok, melyik részen lehetnek sorkapcsok, hogy be lehessen kötni a vezetékeket, milyen csatlakozók és hol lehetnek a nyákon, hogy passzoljanak a készülék előlapjához. Tehát első a nyák mérete, a furatok, csatlakozók sorkapcsok pontos helye. Ezután jön az, hogy honnan mekkora távolságokat kell tartani, pl. 230v-os vezető mennyire lehet közel mondjuk a rögzítő csavarhoz. Utána ellenőrizni kell, hogy melyik alkatrész mekkora, hol fog elférni, melegedni fog-e ill. kell-e hűteni majd és ha igen akkor hogyan. Majd csak azután jön az hogy tervezzük meg a nyákot, és persze jó elrendezéssel, és jól huzalozva, megfelelő szempontokat figyelembe véve. Az említett projekt nem ilyen. De ez nem baj, egyszerűen úgy tekintem, hogy egy hobbi nyákot készít a kolléga. Mondjuk innentől a "komoly" idézőjelbe írandó.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2016
(#) Skori válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Semmi. Rezonáns tápban a FET body dióda trr-je nem sokat számít.
Kivéve persze ebben a speciális esetben, ahol a tervező figyelme erre is kiterjed!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Skori hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Azt én tudom, hogy te pontosan tudod. Arra lettem volna kiváncsi, hogy akinek címeztem, annak erről mi a véleménye...

Egyébként, nincs igazad. Cikk is van róla, akkor keletkezett,amikor az IR kihozta a csoda FET-jlt D-class-hoz. ( nem találom sehol, de lehet, hogy nem IR cikk volt )
A lényege az, hogy pl. az alsó FET kikapcsolása után elkezdenek töltődni a ZVS kondik ( mindegy, hogy térben hol vannak ) Amikor 1 V-tal feljebb ment a félhíd kimeneti feszültsége mint a tápfesz, akkor kinyit a felső FET diódája. Eddig rendben is van. De ha bekapcsol a felső FET és az áramirány megváltozik, akkor a felső FET vezeti tovább az áramot. A diódája meg magára marad és, a benne tárolt töltés csak nagyon lassan fog kiürülni. Mi ennek a következménye? Hát az, hogy esetleg még tele van töltéssel akkor, amikor bekapcsol az alsó FET! Mindjárt együtt vezet a felső dióda, meg az alsó FET. Jó nagy árammal. Nyilván, ennek a kialakulása egyrészt a tárolt töltéstől függ, másrészt a frekvenciától. Egy ilyen régi FET az irdatlan nagy tárolt töltésével a diódájában még kisebb frekin is okozhat problémát. Csak elég áttételesen, de van köze a holtidőhöz.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Dudus hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Szerintem, befejezhetnétek a gúnyolódást... Mondjuk egy kicsit kreatívabb is lehetnél! A javaslatodhoz nem kell tárgyi tudás...

Esetleg bemutatnád, hogy a tied mit tud?
(#) olahtamas válasza p_kowa hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Mellékeltem a nyákot. Tudom nem a legjobb kapcsolás, de meg vannak a tisztázási távolságok tartva. Sajnos ma épp fogta magát és villant egyet. Erősítőt hajt meg szólt egy darabig kicsi hangerőn aztán elszálltak a FET-ek (védelmet még nem volt időm belerakni). Kb 2 hónapig hibátlanul működött.

tap nyak.PNG
    
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
katt és Többiek:
A sorozatgyártás kimerül kb. 100-200db-ban, ennyi, nem kell olyan komoly dolgokra gondolni.

Kérdésedre: A rajzokon szereplő "szuperfetek" diódájának trr-je 300ns körüli, gondoltam igazítom a fetemhez ezt az időt, hátha nyitnak a diódák a holtidőben...erre már nem emlékszem.

Skori: az lesz, TME 10db + 2db STP12NM50, hogy azzal mit mutat.
Tegnap elszállt egy valamiért, abba is hagytam, majd ma elküldöm az utolsót is, pedig a gyári AN terve van megcsinálva.
Rds(on)-t meg úgy mérek, hogy FET hűtőre szerelve, áramkorlát 1A(4A), majd gyors Uds mérés műszerrel a lábain, ami nagyon minimálisan és lassan kúszik felfelé.

Valamint tekerek egy új trafót ETD49-et(3C90), ez az ismeretlen ferrit aggaszt.
Azt nem tudom, hogy mi zajlik le a bekapcskor, mert nincs tárolós szkópom. Egyáltalán túláramra tilt, vagy az UVBS(?)

Tegnapelőtt sikerült a második kimeneti 1000µF/35V Jamicon kondit fordítva beforrasztani - öreg hiba -, nagy füst és egy hatalmas pukkanás, de az IC nem tiltott le(külön labortáp 15V-ról ment).
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Lesz rendelés az tuti.
Nem tudom mitől szállt el; labortápról próbáltam, kicseréltem az IRFP460-at az STH-ra, erre tilt, majd IC néma. Vissza forrasztottam a 460-akat, szintén néma, IC csere után üresjáratban működik, ha rajta a 320V, akkor tilt egyből, pedig nem változtattam semmin. Nem értem.
A nyák tervet nem teszem be, mert nincs meg a 7mm!
Privátba átküldhetem? Ránézel?
(ami nincs a nyákon az a trafó és a böszme Crez kondi, na meg a bemeneti rész)
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2016
(#) Bassmester válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Ami nekem így elsőre szemet szúr rajta, az a meghajtás.
Nagyon messzire raktad a feteket az ícétől. Főleg az alsó oldal a gáz, nézzél csak rá hogy kisütéskor mekkora hurok van...(alsó fet, G-S között)
Milyen fetek ezek? Freki mekkora?
(#) Bassmester válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Az IC táplálása is problémás. Jól látom, hogy 3x270k, azaz 810k-ról megy? Ez egy jó nagyságrenddel több a kelleténél, így nem lehet terhelni az ícét. Gondolom folyamatosan beesett 8V alá, elégtelenné válhatott a fetek töltése - kisütése, összeakadtak és megtörtént az említett villanás.
Majd ha a következő nyákot tervezed, a kondiknál csinálj normális áramutakat, hogy el tudják látni a feladatukat, bár esetedben ez most csak harmadlagos probléma.
Következő: »»   637 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem