Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2759 / 3965
(#) killbill válasza jkornel hozzászólására (») Márc 18, 2016 / 1
 
A keresztmetszete 0.24 kvadrat, ami nem igazan nyero 8A-re... Nagyon vekony.
Az ellenallasa = (0.0175Ohm * 1m) / 0.24mm2 (rószorelperá) = 0.073 Ohm/m. Ez 8A eseten 0.58V, azaz 4.66W veszteseg meterenkent.
(#) havranarpi hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni ( Kérlek ne kövezzetek meg , tudom ,hogy van erősítős Topic de nem akartam ezzel traktálni az ott lévőket)
Ha van egy erősítő aminek 110V-os a kimenete és én a Vakerán találok olyan trafót amit úgy hirdetnek ,hogy 4 Ohm -os kimenetet illeszt 110V-ra akkor ezt a trafót én beköthetném fordítva?
Hogy a 110V-ot letranszformálja vagyis illessze a 4 Ohm -os hangfalamra?Tehát az a kérdés ,hogy megfordíthatom-e a trafót?
(#) kadarist válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Természetesen megfordíthatod, mert a transzformátor oda-vissza működik. Csöves erősítőről van szó?
(#) havranarpi válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Igen APX 100
(#) nedudgi válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Én meg eddig csak olyan szalaggal találkoztam, ami 12V feszültségről működik. Egy ellenállás korlátozza az áramot és slussz.
(#) Brazsik hozzászólása Márc 19, 2016 /
 
Sziasztok,

anno a riasztós topicban próbáltam erre megoldást keresni, de tulajdonképpen értelmezésben rosszul közelítettem meg a kérést - és emiatt nem is igazán oda való, mert itt nem a riasztón van a hangsúly, hanem a nyitott kollektorok használatán és az arduino-n.

A lakásriasztóm kimeneteit szeretném arduino-val értelmezni. Egyfajta okosotthon a cél.
Azaz konkréten a riasztómnak vannak programozható kimenetei (nyitott kollektorosak), amik különböző, programozható eseményeknél változtat (lásd kép. Lehúzza 0-ra a kimentet, egyébként szakadást ad.)
Sink-elni tud áramot egyedül a leírása alapján.

Namost ezeket a kimeneteket mégis hogy használjam?

Az eddigi logikám alapján a riasztó 12V-ja és az ilyen kimenetek közé beteszek egy relét, amit majd eseménykor behúzna. Csak épp nem akar ez működni!

A kimenet és a 12V között multiméterrel mérem a 12V-ot, csak a relét (G5V2 Omron - külön táppal tesztelve működik) nem húzza be ha rákötöm!

Azaz ha valaki el tudná mondani, hogy általában hogy működnek ezek a nyitott kollektoros kimenetek, hálás lennék.
(#) kadarist válasza Brazsik hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
A "normally open" kimeneteknél alaphelyzetben szakadás van és a "normally low"-nál van test alaphelyzetben.
(#) nedudgi válasza Brazsik hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
A leírása alapján mekkora áramot tud elnyelni?
Az az áram amit nem szabad átlépni, különben károsodik a kimenet. A +12V és a kimenet közé kell egy ellenállást tenni, és a kimeneti ponton mérni a feszültséget. Ez 12V (nem aktív) és 0,xV (aktív) között változik.
Ha Arduino-val használod, akkor a kimenetre egy ellenálláson keresztül kösd a mikrokontroller tápfeszültségét. Ez az ellenállás legyen mondjuk 5k ohm. Ilyenkor értelemszerűen +5V és közel 0V a két kimenő állapot. Alapállapotban az ellenálláson keresztül folyik az áram, aktív kimenet esetén gyakorlatilag semmi, mert a riasztó kimeneti tranzisztora földre húzza ezt a pontot.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) eSDi válasza gammabuta hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Üdv!

Persze, hogy úgy marad, az MOC302x az optotriak. Ha egyszer begyújt, akkor úgy is marad amíg áram folyik rajta.
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Áramgenerátoros igényű LED szalagot még nem láttam. A normál LED szalagokban három LED és egy ellenállás van sorbakötve. Ez ad egy csoportot és 12 V-ra vannak méretezve az egymással párhuzamosan kapcsolt csoportok. Fura is lenne egy ármgenerátoros igényű LED szalag, hisz minden mérethez más-más áramerősség tartozna, plusz párhuzamos kötésnél veszélyes az áramgenerátor.
(#) kissattila88 hozzászólása Márc 19, 2016 /
 
Mért van hogy a lm350 kapcsolásnál 10k potninál 12v bemenő feszültségnél csak 2v jönki 4k7 potninál meg ki jön a 12? Meg változik az osztási arány? Eredetileg 2k5 poti kellne bele de az nincs itthon.

A kapcsolás
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) kadarist válasza kissattila88 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Mire tippelsz, megváltozik az osztás, ha megváltoztatod az egyik ellenállás értékét?
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) kissattila88 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Rájöttem hogy meg változik. De akkor mért lehet még használni 4k7 potvival amikor eredetileg 2k5 poti lenne bele jó?
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Hello! A kimeneti feszültség Uki=Uref*(1+(P1/R1)). Az Uref az LM358 belső 1,25V feszültsége.
Tehát nagyobb poti esetén nem lehet kisebb. De 12V bementi feszültségnél sem lehet 12V, mert az IC-nek a ki és bementi feszültsége között minimum 2V feszültség szükséges. Vagy is Ube=12V-nál, a maximális kimenti feszültség 10V lehet. Ha pedig aP1/R1 számolt osztási arány nagyobb mint a maximális kimenti feszültség, akkor nyilván nem növekedhet tovább ennél.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) matyi014 hozzászólása Márc 19, 2016 /
 
Sziasztok! Van egy nyomásmérő szenzorom, rajz szerint bekötve. A kimeneten (jel-, jel+) negatív érték, -52 mV jelenik meg. Nyomás esetén pedig -50 mV körüli az érték. Mi lehet a hiba? Köszönöm!
(#) vargaf válasza matyi014 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Szia!
A "rajz szerint bekötve" nehezen értelmezhető a rajz nélkül. A szenzor típusát is megadhatnád, ne a segíteni akaróknak kelljen kitalálni.
Üdv.: Feri
(#) matyi014 válasza vargaf hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Szia!
Bővebben: Link Ez az a szenzor, a bekötés pedig:
Zöld-rózsaszín: Táp -
Barna-szürke: Táp +
Jelfeszültség: Fehér -
Sárga +
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) proli007 válasza matyi014 hozzászólására (») Márc 19, 2016 / 1
 
Ha nyomás nélkül, 50mV van a hídátlóban, akkor vagy elkötötted a cella kivezetéseit, vagy vége a cellának.
(#) Peet19 hozzászólása Márc 19, 2016 /
 
Sziasztok!
Van egy 3 fázisú villanymotor amit egyenirányítani szeretnék. Az egyenirányított rendszerben max. 15A fog folyni. A kérdésem az hogy mekkora egyenirányító diódát használjak fázisonként, és hogy ez a 15A eloszlik-e a diódákon egyszerre. Úgy értem hogy mivel 120°-os a fáziseltolás soha nincs egyszerre fázisban a három tekercs vagyis mindig csak az egyik diódán folyik áram, persze 120°-onként mindig a másik diódán. Mármint ha jó az elképzelésem . Tehát fázisonként 15A-es dióda kellene, vagy elég az 5A-es?
Előre is köszi a segítséget!
(#) vargaf válasza matyi014 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Mekkora feszültségről táplálod a hidat? Én rajzot most sem látok.
(#) matyi014 válasza vargaf hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
6V, nincs rajz, elírtam, leírás alapján kötöttem be.
(#) vargaf válasza matyi014 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Hol a leírás?
(#) vargaf válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Mit szeretnél egyenirányítani a 3 fázisú motornál?
(#) Peet19 válasza vargaf hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Boccs, generátor nem villanymotor.
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
A 15A-re méretezz! Ha jól értem, akkor generátornak használt motorról van szó.
(#) vargaf válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Az mindjárt más. Méretezz 25 A-re és gondoskodj megfelelő hűtésről.
(#) matyi014 válasza vargaf hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Szia, itt a leírás:

cella.PNG
    
(#) vargaf válasza matyi014 hozzászólására (») Márc 19, 2016 / 1
 
Akkor proli hozzászólása igaz lesz, a cella hibás.
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Tehát 3db 15A-es diódával egyenirányítsam? Nem is tudom van-e akkora dióda. A csillagpontot földelem és csak egyutas egyenirányítást csinálok mind a 3 fázisnál. Biztos nem jó a 3db 5A-es?
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
15A-re méretezz, tehát nagyobb kell, mint 15A-es. Hidd el van 100A-es dióda is, ez nem lehet akadály. De inkább 6 db dióda lenne jó: Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
Következő: »»   2759 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem