Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   446 / 973
(#) Buvarruha válasza simley hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Ne a DC-t vezesd hosszan, hanem a táp a kamerához közel legyen és a 230-at hosszabítsd. Akkor szinte bármilyen kábel jó, mert minimális áram folyik a 230-on.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2016
(#) simley válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Padláson vinném gégecsőben.
Az nem baj, hogy nincs földelés? Vezetékek kb. 20 évesek.
Azok is nyáron lesznek cserélve.
Tehát e konnektorból vigyem a kamerához a 230V ot?
(#) Buvarruha válasza simley hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
A legtöbb kamera 12V-ról jár és nem földelt a tápjuk, így nem kell földelés. Igen a 230-at vidd a kamerához.
(#) simley válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
A padláson a konnektort milyen dobozba tegyem?
Vízálló?
(#) Buvarruha válasza simley hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Ha azt is megkérdezed, hogy milyen hosszú csavart tekerj be, akkor letérdelek. Ha beázik akkor vízálló, ha nem, akkor nem szükséges.
(#) Gabó válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Ne adj ötletet neki
(#) simley válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Óvatos vagyok XD Miellőt hülyeséget csinálnék
Akkor így jó lesz:
GÉGECSŐ
DUGVILLA
DUGALJ
1,5 mcu
1 db kamera 2m van a konnektortól. Itt Vihetem a DC-t mcu 0.5-ön?
(#) mineral hozzászólása Ápr 25, 2016 /
 
Sziasztok!

Családi házunk felső szintjének elektromos fogyasztását szeretném mérni. Találtam Sínre pattintható kivitelűt almérőt is. Ez lenne a legegyszerűbb. A Lakáselosztóban a bőven el is férne. Két kérdésem lenne felétek.
1. Ez esetben mit jelent az 5A-es áram? Ib?
Almérő
Használati utasítás
2. A fogyasztók között elektromos főzőlap és sütő is van. Igaz , hogy Imax 32A de tényleg bírja az ilyen nagy terheléseket?

Válaszokat köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 25, 2016
(#) vargaf válasza mineral hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Szia!
Ott van a használati utasításban a használati áramtartománynál, hogy 1-32 A.
Üdv.: Feri
(#) mineral válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Köszönöm azt látom. De ott van az is a használati utasításban, hogy 5A Bázis áram. Így is van feliratozva a fogyasztásmérő, hogy 5 (32) A. Ezt nem értem, hogy az mit jelent.
(#) szamóca válasza mineral hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Áramváltó használatakor a műszerre kapcsolható áramérték.
(#) elhungaro hozzászólása Ápr 25, 2016 /
 
Sziasztok Kollegák!

Svájcban szerelem a Villanyt.
Már másodszor kerülök olyan helyzetbe,hogy az itteni kollegáim, Rövidzárási áramerösséget,Hurok impedanciát, leoldási sebességet mérnek,és a berakott kismegszakító leoldó áramerösségével hasonlítják össze a Rövidzárási értéket.

Esetünkben C13 volt és 136A ami nem jó mert 10 szer nagyobb.....

Ez mi?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
(#) Bakman válasza elhungaro hozzászólására (») Ápr 25, 2016 / 1
 
C13 kismegszakító esetén legalább tízszeres rövidzárlati áramot kell mérni, akkor jó a hálózat. Különböző típusú (B, C, olvadó stb.) biztosítékoknál más-más szorzó van meghatározva, de a tízszeres érték elég mindegyiknél.
A hozzászólás módosítva: Ápr 25, 2016
(#) szamóca válasza elhungaro hozzászólására (») Ápr 25, 2016 / 1
 
(#) elhungaro válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Aha tehát legalább!!! tehát lehet nagyobb....akkor a hurok impedanciával van összhangban?
Netán a teljesítmény és a hurokimpedancia?
Hol lehet ennek utánnaolvasni és mi a szakmai neve?
Köszi!
(#) elhungaro válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Szamóca ez a link nagyfeszültségre szól nem baj?
(#) Gabó válasza elhungaro hozzászólására (») Ápr 25, 2016 / 1
 
Majdnem a lap alján van a sima kismegszakító is.
(#) Bakman válasza elhungaro hozzászólására (») Ápr 25, 2016 / 1
 
Mivel a biztosítékok (automata, olvadó) bizonyos tűrésekkel készűlnek, kell biztonsági tartalék, hogy zárlatkor biztosan leoldjanak. Zárlati áram mérésekor a műszer megmutatja a hurokimpedanciát is, tehát egy laza kötés azonnal rontja az értékeket. Lépcsőzetesen illik mérni, a betáplálástól a fogyasztók felé, lehetőleg minden fogyasztónál és minden vételezési ponton. Így, ha valahol hirtelen ugrás van, azonnal lehet tudni, hogy valamilyen hiba van a rendszerben.

A zárlati áram és a hurokimpedancia kéz a kézben járnak.
(#) elhungaro válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Tehát akkor pl C 13 nál 130 A minimum ami elindítja időben a lekapcsolást,
ÉS a másik szám a 6-8 10000 15000 asszem az már késes?
Azok meg a maximális, amit képes megszakítani?
(#) Bakman válasza elhungaro hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Nem. Lehet, hogy egy C13-as már 15 A-nél is leold. Ez a tízszeres szorzó egy biztonsági ráhagyás, ez a tuti.

Nem tudom, mit értesz másik szám alatt, de igen, minden biztosítéknak van megszakító készsége, ami felett már kb. olyan, mint ha ott sem lenne, nem tudja megszakítani. Igaz, ezt az értéket mondhatni nem olyan egyszerű elérni házi körülmények között, esetleg közvetlen villámcsapással.
(#) ötfelezős válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Bocs, de nem. Van annak definíciója direkt mérésnél is. A maximális áram az, aminél még a pontossági osztályon belül van a mérés. Direkt mérőnél ez egyébként az alapáram (Ib) egész számú többszöröse, míg áramváltós mérőnél a névleges áram (In) 1,2- vagy 1,5- vagy 2-szerese.
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Nem egészen... C esetén:
1,13 névleges: 1 órán belül nem old ki
1,45 névleges: 1 órán belül kiold (ezt mondjuk az előző utáni fűtött állapotból kell, a többi hideg állapotból)
2,55 névleges: 1 és 60 másodperc között kiold
5 névleges: 0,1 s alatt nem old le
10 névleges: 0,1 s alatt leold
(#) kameleon2 válasza simley hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
A padláson inkább a por veszélyes. Erre figyelj.
(#) habazutty hozzászólása Ápr 25, 2016 / 2
 
Mellékeltem egy táblázatot az ÉVÉ kézikönyvből.

A német kolléga korrektül járt el, mikor ellenőrizte, hogy a védelem kellően gyorsan lekapcsolhat-e zárlat esetén. A célműszerek a feszültség és a hurokimpedancia alapján automatikusan számolnak egy várható rövidzárási áramot és, ha az kisebb, mint a védelem karakterisztikájához rendelt minimális érték, akkor nem megfelelő.

B karakterisztika esetén 5xIn, C esetén 10x In, D esetén 20xIn.

Szerintem.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 26, 2016 / 1
 
Értem én, de próbáltam egyszerűen magyarázni.
(#) elektrorudi válasza habazutty hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Valamit kellene módosítani a szabályokon, vagy a kismegszakítókon. Mi is nap, mint nap ütközünk ebbe a problémába. Ha B karakterisztikájú kismegszakítót teszünk be, akkor az elektronikus előtétek miatt, a bekapcsoláskor gyakran leold a kismegszakító. Ha C karakterisztikájút teszünk az áramkörökbe, akkor meg a hurokimpedancia mérésnél van bukta. Megjegyzem, egy 10A-es kismegszakító terhelését max. 2,8A névleges üzemi áramra tervezünk. Tovább ront a helyzeten, hogy az egy elosztóhoz tartozó leágazó áramkörök vezetékhossza meglehetősen változó. 5m és 100m között szórnak. Illetve az egy vezetékre kötött fogyasztók távolsága is hasonlóan szór.
(#) elhungaro válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Igen a másik szám alatt a maximális rövidzár értéket értettem amit egy négyszögbe irnak a biztositékra!
Kezdem érteni.
Utánakérdeztem ma is:
B 5xrövidzár érték
C10x
D 20x
Dolgoznak itt svejcban
Köszi
Ja már irtátok mégegyszer thanks
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2016
(#) ötfelezős válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Az elektrotechnikai probléma megoldható, a vonal mentén egy kisebb megszakító beiktatásával már jó lesz a hurokimpedancia.
Hogy ez macerás, többlet kiadás, stb, az egy másik lap.
(#) mineral válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Nem teljesen értem de köszönöm a választ.
(#) arma760 hozzászólása Ápr 27, 2016 /
 
Sziasztok, elnezeseteket kerem, de nem hasznalok ekezeteket. Uj vagyok itt, nem is biztos, hogy jo helyen teszem fel a kerdesemet. Fagor beepitett villany tuzhelyunk van. A problemam hogy az also, es a felso futoszal kulon-kulon mukodik, de amikor egyszerre szeretnem mukodtetni, es a pozicio kapcsolot beallitom, hogy mindketto mukodjon, akkor a felso futoszal nem mukodik. A segitseget elore is koszi, es megegyszer bocsi az ekezetek miatt.
Következő: »»   446 / 973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem