Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1848 / 2500
(#) reloop válasza djcaveman hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Szia! A végtranzisztoroknak hiába növeled a tápját, csak akkora jeled lesz ami a TDA7293-ból kijön. A félhidat gyakorlatilag 2Ω-mal terheled, nagyon hamar eléred így is a végtranyó terhelhetőségi határát.
Az a tapasztalatom, hogy egy hagyományos tranzisztoros kapcsolás jobb és olcsóbb a TDA729x toldás-foldásnál.
Ha a kívánt teljesítmény és tápfeszültség hídkapcsolásra kényszerít, másolj le egy autós végfokot!
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Lerajzoltam darlington tranzisztorokkal. A T4-et a végtranzisztorok hűtőbordájára kell fogatnod!
(#) tpet8 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Tényleg téves ezt csak most vettem észre. Azért nem forrasztottam oda sarut mert nem volt különben a helyét kifúrtam. Amit küldtem kép azon meg még nincsenek rajta a kimenő bejövő jel csatlakozói. Egyébként a Uki gnd-t oda forrasztottam. Akk. vszínű ez lesz a gond.
(#) tpet8 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
A NYÁK-ot pedig kézzel rajzoltam. Mindig így szoktam készíteni. Az erősítő meg sem fettel sem fet nélkül nem szólt rendesen. Akkor majd holnap kipróbálom úgy hogy a Uki gnd-t jó helyre forrasztom.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Ha a negatív tápot használtad hangszóró testnek, akkor csak egy csatoló kondi menthette meg a hangszóródat, különben leégett volna az egyenfeszültségtől. Félek az alap hiba máshol lesz.
A kézi rajzra azért kérdeztem rá, mert néha elvéti az ember a vezetősávot és nem a helyére húzza. Ebben úgy tudunk segíteni, ha lefotózod a forrasztási oldalt ás összevetjük a tervvel, több szem többet lát alapon
Mennyi a ± tápfeszültséged?
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Es igy mekkora lesz a teljesitmeny?
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Darlingtonoknak milyen tipust ajanlasz
(#) djcaveman válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Hasonlóan gondolom én is, viszont azt nem tudom, akkor mi késztette a konstruktőrt eme kapcsolás létrehozására? .
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Lehetne például TIP142, TIP147. 70-80W kimenő teljesítményre számítok.
(#) reloop válasza djcaveman hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Ráköthesse a hídra a 4Ω-os hangsugárzót.
(#) djcaveman válasza reloop hozzászólására (») Ápr 29, 2016 /
 
Így érthető... Mindig is óckodtam az ilyen kapcsolásoktól, ezért kérdeztem meg okosabb, hozzáértő szakembereket.
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Ertem koszi
(#) tpet8 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Ez a forrasztási oldala.
Azóta a Uki gnd-t átforrasztottam a helyére de így sem jobb az erősítőm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2016

x.JPG
    
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Ápr 30, 2016 / 1
 
Kérlek nyugtass meg, hogy azok pöttyök nem rézből vannak, hanem csak a szeme káprázik!
(#) djcaveman válasza reloop hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Akkor én szemem is káprázik, mert én is rézpöttyöknek látom...
(#) reloop válasza djcaveman hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Ez esetben félő, hogy az áram nem csak a kívánt irányokban fog folyni, bár lehet a kifúrt panel azért rendesen lett maratva.
(#) tpet8 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Mielőtt kifúrtam őket lekapartam a pöttyök egy részét. Amúgy ezek ottléte nem oszt nem szoroz. Az más lenne ha két egymás melletti vezető összeérne a nyákon.
Az pedig biztos hogy nem ezek felelősek azért hogy halk az erősítőm.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Ápr 30, 2016 / 1
 
A kapcsolás erősítésének mértéke a 47k/1k8 visszacsatoláson dől el, illetve az ott lévő 47µF 35V kondi kapacitása sem lehet nagyságrendekkel kisebb.
Elvileg a bemeneten jöhet még létre nem kívánt mértékű leosztás, ha oda helytelen értékű ellenállás került (1k8, 47k).
(#) mykymokus hozzászólása Máj 1, 2016 /
 
Sziasztok lenne Amcron Power Base2 végfokom, halkan szól. Végtranzisztorok, ellenállások, táp kimértem azok jók. kikapcsolás után is megmarad a feszültség lassan sül ki. A végfok felépítése nem szokványos sima 100 Voltról üzemel valami szembefordításos dolog van benne mert a kimenetet viszont 0 pontról veszi ami a a földel és a erősítő dobozzal közös ponton van. Hangfal védő nincs benne de ha kikapcsolom nem szól a kondin a feszültség pedig megvan. Nem értem a működésének elvét és hogy hol folytassam a keresést. Csatoltam egy kapcsolási rajzot köszönöm a segítséget.
(#) tothbela válasza mykymokus hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Szia. Nem tőlem fogod megkapni a választ, de köszi a rajzot, mert most láttam először teljes mivoltában a "Grounded bridge" kapcsolást. Itt a hídalt erősítő földpontja az egyik kimenet. A szimpla táp pedig lebeg, vagyis nincs valós földpontja. Ez az a kapcsolástechnika, amikor két ilyen hidalt erősítő még további hídba kapcsolható. Persze csak akkor, ha a terhelő impedancia megengedi. Sokszor feltették azt a kérdést, hogy hídba köthető-e egy eleve hidalt erősítő. Itt most igen a válasz.
(#) Karesz 50 válasza mykymokus hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Ez a földelt hidas kapcsolás. A jobb oldali végfok lebegteti a 100V-os tápot. Ennek az áramát, egyben a túláramát is figyeli a kettős differenciál/áramtükrös fokozat.
U104C hibajel erősítő vezérli Q101,102 földelt bázisú tranzisztorokat, melyek Q105,110 nagyjelű erősítőt hajtják meg.
Kikapcsoláskor lenémít Q1,2, ami egyben koppanásgátló is. Ilyenkor Q121,122 lezárja a földelt bázisú áramát, ezzel a nagyjelű erősítőét is, megszűnik a nyugalmi áram, ezért sül ki lassan a pufferkondi.

Kicsit át kell rágnod magad az egész rajzon. Nem egyszerű.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Megelőztél, de nem láttam. Ilyenek a Dynacord L1600, L2400-es sorozatú erősítői is.
(#) mykymokus válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Rágom rajta magam tegnap óta de nem jutok dűlőre. Halkan szól. A másik oldali végfok panel nincs tápfesz alatt esetleg a vezérlő azt is figyelné és nem engedi nehogy hídba legyen kötve és elszálljon a hangfal?
Szívesen a rajzot ...
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2016
(#) Karesz 50 válasza mykymokus hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Ehhez mindenképpen szkóp kell. Mérd meg a koppanásgátló kimenetén a feszültséget mindenek előtt. R11,15 közös pontján -4.4V-nak kell lennie. Aztán nézd meg szkóppal a hibajel erősítő kimenetén mekkora feszültség van. Nem tudom pontosan definiálni a "halkan szól" fogalmát. Az mégis mekkora feszültség a kimeneten és torzan szól, vagy tisztán?
(#) mykymokus válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Nincs szkópom. Bemenetre laptopról zenét kapcsolva a kimeneten 8 OHm os hangfal terhelés mellett Váltakozó áramot mértem digitális műszerrel. 0,1Volt ig szép tisztán szól ez kb beszédhangerő nagyságú lenne. Hangosabbra véve nem emelkedik a hangerő csak elkezd torzítani. Max hangerőn 1.2V volt amit legnagyobb feszültséget mértem.
(#) Karesz 50 válasza mykymokus hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Szkóp nélkül nem merném javítani ezt az erősítőt. Ha jól veszem ki a rajzból, a kettős differenciál erősítő véd túláram, illetve rövidzár ellen és ezzel lehet a tápszimmetriát beállítani. Mérd meg Q100,103 bázisán a feszültséget miközben szól. Itt 0 Volt körül kell lennie a jelszintnek. De ne közvetlen a multiméter mérőcsúcsával mérj, mert begerjedhet az egész fokozat. Köss előtte sorba a bázisokkal 10k körüli ellenállást.
(#) mykymokus válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Rendben holnap tudom megcsinálni, lassan megyek dolgozni. Töltöttem le sok doksit és este nekiesek a rajzoknak leírásoknak kicsit.
(#) Karesz 50 válasza mykymokus hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Jól elbonyolították, de szellemes kapcsolás. R121,132 potikkal csak a túláramkorlátot lehet beállítani, a tápszimmetriát nem. Ha jól látom, benne van a visszahajló karakterisztika is. Túlmelegedés ellen is ez véd. (Oda is van írva, csak el kellett olvasni.) Az LM334-nek nem látom mi a szerepe. Le kellene szimulálni az egészet, de annyira nem érdekel.
(#) tpet8 válasza reloop hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Ellenállások és kondik értékei is megfelelőek.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Máj 1, 2016 /
 
Lássuk mennyire van élet az áramkörben, kérlek mérd meg testhez képest a BC182B-vel jelölt tranzisztor kollektor, valamint emitterfeszültségét! ±1,1V-ot várunk.
Következő: »»   1848 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem