Fórum témák
» Több friss téma |
Jópofa!
Én egy ilyennel tervezek egy állítható tápegységet csinálni úgy, hogy a trimmer potikat kiforrasztva normál potmétereket kötök be, ill. egy panelműszerrel mérem/állítom be majd az áramot/feszültséget. Minden megvan már hozzá, csak időm nincs....
Olyat ezzel érdemes inkább csinálni, és akkor látod is a kijelzőn az aktuális feszt és áramot, ami akku töltésnél és tápként való használat során is jól jön.
Boost konverternél okozhat alacsony frekvenciájú rezgést a túlméretezett induktivitás? Konkrétan egy MC34063 27V-ból álít elő 95V 250mA-ert ledeknek áramgenerátor üzemmódban. A kapcsoló frekvencia 90KHz környékén van a minimum induktivitás ehez a feszhez és terheléshez elvileg 130uH környékén lenne, viszont jelenleg 350uH induktivitás van benne (ilyen van éppen) és az egész "búg" 300Hz-en és ilyen frekvenciájú tüskék is vannak a kimeneti fezsültségen. Hidegen amikor magasabb a feszültség néhány volttal, magasabb a búgó frekvencia is, egyébként 100uf-al van pufferelve a kimenet. Ettől eltekintve működik rendesen, a hatásfoka is majdnem 90%, nem melegszik, viszont nem szivesen tekernék le az induktivitásokból feleslegesen.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2016
Szia!
A kimeneti kondenzátorok tényleg 450V-osak? Érdemes lenne kisebb feszültségű kondenzátorokat használni.
Bezony, nincs más sajnos, legalább 200V kell, mert szakadás esetén annyira ugrik fel a fesz mégha csak rövid időre is, mert PIC is figyeli az áramot és leállítja ugyan ha valami nem stimmel, de későn.
Nézd meg 250V-ossal vagy más típussal. Az elkók képesek furcsa jelenségeket produkálni tekercsek mellett.
Azt már egy előző verziónál végigpróbálgattam, a kapacitástől függ ez a frekvencia inkább, viszont mindíg is jelen van bármekkora kondit is rakok rá, próbaképpen mellé raktam néhány mikrós fóliakondit is, de nem változott semmi.. A kijelző 12V-ját is buck konverter csinálja az is hasonló frekin búgott 150uH tekerccsel, viszont 22uH-vel megszűnt a jelenség (ehhez 15uH a minimum) a fesz egyenes lett és el is némult, ezért gonodolom, hogy az induktivitás méretezésével lehet itt is a probléma, de egyszerűen nincs ilyen tekercsem most ami bírna ekkora áramot. Tudnak érdekes jelenségeket produkálni ezek a kapcsolóüzemű szörnyűségek az biztos.
Sziasztok!
Ha kisebbet vagy nagyobbat teszel be mint amit ajánlanak akkor nem károsodik az eszköz? Ha pl. kisebb induktivitást teszek bele mint amit írnak akkor csak annyi történik hogy kevesebb energia tárolódik a tekercsben és sűrűbben kapcsolgat a fet?
Kissebbet nem lehet belerakni, ha a frekvencia fix, vagy határolt, ekkor valóban csunyán elkezd fűteni a kapcsolóelem (MOSFET általában), mivel túl nagy kitöltési tényezővel dolgozik ilyenkor. A túlméretezés is problémás, viszont attól baja nem lesz. Túlméretezéskor nem a kapcsolási frekvencia csökken le, hanem nem bírja követni az áramkör a feszültség ingadozását ezért alakul ki alacsony frekvenciájú hullámzás, legalábbis step-down megoldásnál.
Ez nem önrezgő kapcsolás, aminél kapacitás-induktivitás arány függvénye a frekvencia. Itt a vezérlő egy fix frekvenciát határoz meg és ezt kell lekövetni.
Eszembe jutott egy kérdés: Melyik frekvencia az előnyösebb az alacsony (~100-200KHz) vagy a magasabb (1-2Mhz)?
A frekvencia függ a felhasználás céljától és a használt vasmagtól, a kívánt teljesítménytől, meg még sok mindentől. De MHz -es frekvencián kapcsolgatni... arra nem nagyon találsz sem vasat, sem kapcsolásra alkalmas félvezetőt, főleg nem nagy teljesítményre. A 100..200 kHz körüli frekvenciákon még jól elboldogulnak a megfelelő vasmagok és a félvezetők. Ettől magasabb frekvenciákon már problémás a kivitelezés.
Minél magasabb a freki, annál kisebb induktivitás és kapacitást igényel a konverter. Ez kis méretű alkatrészeket igényel, ezek olcsóbbak, és spórolsz helyet. 1MHz nem annyira probléma, rengeteg konverter van Ebay-en, ami ekkora frekin ketyeg. Pl. a 2db AA cella 3V-jából 5V-ot előállító áramkör, az MP1548-as buck konverterek is. A félvezető már bent van az IC-ben, azzal már nem kell szórakozni. Ekkora frekin nem sípol, nincs semmi hangja a konverternek.
Szevasztok!
Szükségem lenne egy izolált 12/5 voltos stabil, minimum 2 amper terhelhetőségű dc-dc konverterre! Alap gondolatom a következő: Tl494 közép megcsapolt trafó, kimeneten szűrés miatt még esetleg egy analóg low-drop stabilizátor. A 12voltos oldalon kellene még az alacsony feszültségre is figyelni, és esetlegesen túláramra. Ha valakinek van valami jó kapcsolása, gondolata, kérem ossza meg velem!
Szia!
Egy ötlet: Bővebben: Link Az UC3843-ban van alacsony feszültség figyelés. A tápegység árammódusú, ezért minden kapcsoláskor nézi az áramot. A beépített sönt szabja meg a max. kapcsolt áramot.
Sziasztok!
Találtam egy érdekes DC-DC konvertert. Olyan, mintha a nyákon lenne kialakítva a tekercs, és rájuk kerül a vasmag. Bővebben: Link 48V 30A-t írnak rá, ami majdnem 1.5KW. Látott már valaki ilyet? A vasmagok is elég furcsa kialakításúak... A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2016
Itt hasonló megoldással találkozunk: Bővebben: Link 48V-ból 12V 33A-t írnak rá. Elképesztő.
Az előzőt elnéztem, 2V mellett 30A a kimenő feszültség, a bemenő a 48V. Ez 60W akkor is. A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2016
Előszeretettel alkalmazzák mostanában ezt a nyáktekercses megoldást, még diszkrét alkatrészeknél is. Én azon csodálkozok hogy még gyártanak bármiféle elektronikát az USA-ban.
Én még nem láttam, de ha jobban megvizsgálod a képeket, azon a fotón amin a címke is látszik a vasmagon, nézd meg a vasmag jobb alsó sarkát. Ott úgy néz ki, mintha a felületszerelt vasmagnak ott lenne beforrasztva a kivezetése.
Szóval azt tudom elképzelni, hogy a vasmag tartalmazza a tekercselést négyzetes keresztmetszetű zománzozott profilból, ami csatlakozik a vasmag kivezetéseihez, úgy mint egy normál kisteljesítményű SMD tekercsnél. Ez így viheti a 30A -t. (Azon a képen amit Zsora linkelt a másodikon szemmel látható is a benne lévő profiltekercs.) Az a tekercs pedig ami a panelra van nyomtatva, valószínüleg valamilyen visszacsatoló tekercs lehet a vezérlő részhez. Mert tutira veszem, hogy azon a 0,5mm széles csíkon nem fog átmenni 30A. (Vagyis lehet, hogy átmegy, de max egyszer, akkor is kb 0,0018 mp -ig...) A Zsora által mutatott első képen viszont valóban csak panel van, de szemmel láthatóan több rétegű. Kb ahogy kivehető a képből, 8 réteg lehet, szóval ha ezt párhuzamosan kötik meg is szorozhatjuk 0,35mm -el, akkor máris kijön 2.8mm a tekercs vastagságra. Ha a szélességet is hozzávesszük, máris megvan egy elég erős keresztmetszetű tekercsünk. A harmadik képén pedig az is látható, hogy szintén több rétegű panelről van szó. Balról jobbra ha végignézed az érintkezősort ott vannak beforrasztva lépcsőzetesen az egyes panelek... Szóval ez lenne az én elméletem... A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2016
Planár transzformátornak hívják.
Bővebben: Link Ez akkor jó, ha több rétegű a panel. De lehet kísérletezni akár több vékony lap egymásba forrasztásával is ha az úgy olcsóbb. Vagy vastagabb rezet növeszteni rá 2-3-4oz. Nagy frekin előnyös ha nem kell sok menet és van hely a sok menet helyett keresztmetszetre nyomulni. A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2016
Szép dolog. Köszi mindenkinek a linket, és a hozzászólást!
Sziasztok!
Van egy LM2596 működő konverter. Erre a kis szerkentyűre 4-40V rakok betápot és a túloldalán 1.3-37V vehetek ki feszültséget amit a kis trimmerrel kalibrálok. Eddig ok! Kérdésem, hogy a bemenő oldalon mondjuk egy akkumulátor van és az használat közben merül, attol a kimeneten tartja a beállított feszültséget? Mekkora árammal terhelhető egy ilyen? Köszönöm a segítséget! A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
Üdv! Ez a konverter a bemenő feszültségnél csak kisebbet tud előállítani ( Step-DOWN) ! Ahogy az adatainál szerepel, kb min 3V-tal több kell a bemenetén, mint amit beállítasz kimenetnek (több lehet). Ha ez alá csökken az akku fesz, akkor csökkenni fog a kimenete is. Az IC az adatlapja szerint 3A-t bír. Annyit biztosan tud. Ha növelni szeretnéd az akku feszültségét, akkor Step-UP konverterre van szükséged.
Egyébként a hatásfokuk egész jó, pl. ha 6V 2A-t akarsz kivenni belőle és 12V-os a bemeneted, akkor ott kb 1A lesz a fogyasztása. Persze valamivel több, de csak minimálisan. A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
Jelenlegi formájában a 3A mereddek neki, az ilyen paneleknél fel is szokták hívni a fiyelmet arra, hogy (X) A felett hűteni kell az IC-t.
Szia!
Erre már Set-Up van írva, ez jó lehet? Egy RC távirányítóban szeretném használni. A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
Úgy érzem súlyos hiányosságok vannak, gyanítom, hogy a kedves kérdezőnek fogalma sincs az akkuk üzemeltetéséről.
Az akku kapocsfeszültsége üzemszerűen csak egy megadott, aránylag szűk tartományban lehet. Ha ezen a tartományon kívülre kerül, az súlyosan károsítja, vagy a tönkremenetelét idézheti elő! Tehát a teljesen lemerült akku kapocsfeszültsége, nem egyenlő a 0 volttal. Tudni kellene hogy az RC táv milyen feszültséget, áramot kíván. Valószínűsítem gyári berendezés, tervezett tápellátással. Most már folytathatjuk a társalgást, hogy miért is kell dc-dc konverter... A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
Az akkumulátornak a feszültségét van mi figyelje, számomra az a lényeg,hogy 12V-nál kevesebbet ne kapjon a táv.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
Akkor kell egy 12voltos akkupakk a megfelelő amperórás kapacitással, és kész is vagyunk.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |