Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2796 / 3965
(#) pucuka válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Olcsónak olcsó, de négyszögjel a kimenete. Nem tudom, hogy a Set Top box ezt hogyan tolerálja. Ezt csak próbával lehetne eldönteni, szerintem annyit megér.
(#) cupika97 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Ennyi pénzért mit küldenek? Bővebben: Link Műanyag boritást?
(#) RoliNyh válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 27, 2016 / 1
 
Szerintem tök felesleges a DC-AC inverter használata. Az eredeti ötleted alapján valósítsd meg, és hagyd ki a 230V -os részt...
(Szerintem így jársz a legjobban, bár ez csak az én véleményem)
(#) eSDi válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Energiatakarékosság szempontjából ez lenne a leghelyesebb megoldás. Csak 2db DC-DC kell hozzá és némi vezeték.
(#) cupika97 válasza eSDi hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
(#) eSDi válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Jó lenne, de meg kell nézni, hogy mi a két fő tápfesz a box-ban. Ha az egyik 12V, akkor egy Buck-Boost DC-DC kell, mert a linkelt csak feszültséget csökkenteni tud. A másik tápfeszhez, ha kisebb mint 12V, akkor ez jó lesz hozzá.
(#) Bakman válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Nagy valószínűséggel nem. Hasonló van itthon, más célra. A tesztelés körülményei: Ube: 13V, Uki: 5V. 1-es kép: terheletlen, 2-es kép: 22 Ohm-mal terhelve. A képek a kimeneti feszültség hullámosságát mutatják. Szinte biztos, hogy ezt nem fogja szeretni az elektronika, attól érzékenyebb. Esetleg, ha valamilyen szűrőt is raksz a kimenetre (pl. többfokozatú LC).

1.jpg

2.jpg
   
(#) Kovidivi válasza Bakman hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Ha kiszámoltad, a jobb oldali ábrán 5%-nyi (kb. 250mV) hullámosságot látsz. Szerintem nem akkora probléma ez. Terheletlenül meg 60mV semmi gondot nem okoz.
(#) qvasz2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Egyrészt oda van írva, hogy 302 mV, másrészt elég gáz az a táp így. Agyon kell még szűrni, hogy használható legyen.
Ha egy procinak (kontrollernek) ilyen tápot adsz, majd nem győzöl csodálkozni, hogy látszólag minden jó, de valahogy mégse akar rendesen menni.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2016
(#) gazspe válasza pont hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
12v-t, amit ha kell visszafogok az elektronikának egy zénerrel. Terheléles tekintetében, egy to22-es tokozású 317-est használok, ami ha kell kap bordát. Egyébként 1 A 12v-ról 5-re.
(#) pont válasza gazspe hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Ezt nem értem bocs. Ha zenert teszel akkor minek a 317, a 317-nek ahhoz hogy 12v-ot tudjon leadni min.14v szükséges. Mutatok egy elvi rajzot, hogy én hogy gondolnám, bár az én tapasztalatom, hogy 1A-nél nagyon melegszik. Sajnos a szimulációm nem működik, pontos alkatrészértékeket így nem tudok, ha esetleg valaki lefuttatná, tranziens grafikonra....
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2016
(#) RoliNyh válasza pont hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Hogyne melegedne, hiszen disszipatív jellegű!
Azért kell rá a hűtőborda...
(#) ktamas66 válasza pont hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Valami ilyesmire gondoltál?

LM317.JPG
    
(#) pont válasza ktamas66 hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Így is nagyon jó, de simán tranziens analízisben 10mp. időtartamban is jó lett volna. Közben készítettem én is egy szimulációt:

Bővebben: Link
(#) kriszrap hozzászólása Máj 29, 2016 /
 
Sziasztok
Mekkora problema ha a tranziztor emiter laba nez a led - laba fele??? Es a collektor -5 volt ra ??? Osszedugdostam probanyakon mindegyik mukodik ha felcserelgetem a labakat akkor is.
(#) Bakman válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Sok a kétértelműség a kérdésben így nem lehet rá váalszolni, de ha neked megfelel, hajrá.
(#) kriszrap válasza Bakman hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Igy csináltam véletlenül.
Van valami hátránya??
(#) Bakman válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Leginkább az, hogy teljesen hibás az egész. Mellékletben egy jó bekötés.

LED.jpg
    
(#) kendre256 válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Igen, van. Így a tranzisztor inverz aktív üzemmódban van, az erősítési tényezője mondjuk 100 helyett lesz vagy 5.... Mellesleg a bázis-emitter záróirányba előfeszítve vagy kibírja a rá kerülő feszültséget, vagy nem. Általában 5V körüli feszültséget bír ki.
(#) kriszrap válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Kedves Bakman

Elnézést az ellenálásokat nem rajzoltam be ugyan ez a kapcsolás csak a tranziztor emittert és collector lábbat megcseréltem.

kendre256:
5v ról menne mert a ledkockák "-" lábát müködtettné(ne a picbe menjen az áram).
5x5x5 ledkockáról van szó.

inkább forrasszam ki a 25 db tranzisztor és cseréjem meg???
bc337 a tranziztor tipusa
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2016
(#) kendre256 válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 29, 2016 /
 
Ismerős dilemma...
Pár napja jöttem rá, hogy 7 db (szintén) BC337-et fordítva kötöttem be. Én megfordítottam őket, de csak 7 db volt. Nekem led kijelző kijelző közös katódját kapcsolja mindegyik . Ha maradt volna úgy, akkor vagy kevesebb kollektoráramot tudott volna produkálni -> ez nagyobb feszültséget jelentett volna a tranzisztoron -> ez kisebb szegmensáramot, kevesebb fényt. Vagy növelhettem volna a bázisáramot a fordított tranzisztor megfelelő kinyitásához, az meg a mikrovezérlőn folyó áramot (meleget) növelte volna.
Maradtam a normális bekötésnél (megcseréltem), bár nekem is 5V-ról működik, valószínűleg hosszabb távon sem mentek volna tönkre, de a biztonságosabb, normális megoldásnál maradtam.
(#) gazspe válasza pont hozzászólására (») Máj 30, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget, erre gondoltam. A zénerrel csak az elektronikának gondoltam megfogni a feszültséget, ha kell. Offsettel számoltam, pc tápról hajtanám, nem akarok stepuppoltatni, szóval el kell fogadnom ezt a kompromisszumot. Köszönöm a segítséget még egyszer
(#) pont válasza gazspe hozzászólására (») Máj 30, 2016 /
 
Ha a pc táp -12v és a +3.3v közé teszed akkor van 15volt, hogy a 317 után is legyen 12v, csak ez attól függően mekkora a táp lehet, hogy csak 0.4A( de mint írtam szerintem a 317 nem is való sokkal többre). Viszont az elvi rajzból még hiányoznak a 317 adatlapján szereplő kondenzátorok, és induktív terhelés esetében a védődióda. Viszont, ha pc tápot használsz adná magát az idő váltórelé átkapcsolás 5v-ra és akkor tizenakárhány amperjaid lennének....
(#) nooorbi hozzászólása Máj 30, 2016 /
 
Sziasztok!

Ha egy Suzuki generátorból a lehető legkevesebb sallanggal akarok kicsikarni 12V-ot(aksi töltésre) akkor mit hogy kell kötnöm?
A háza a -, a nagy kivezetése a +, de van még rajta 3 másik csatlakozó is. Azok mik? És melyik szükséges a működéséhez? Ha egyáltalán szükségesek.
(#) proli007 válasza nooorbi hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Hello! nem csak a generátor kell, hanem a töltésszabályzója is, mert túl fogja tölteni az aksit ha az nincs benne. Egyébként meg a gerjesztő tekercsre kell gerjesztőáram, mert anélkül nem termel megfelelő áramot a generátor. A feszültség szabályzó is ennek áramát változtatja..
(#) nzozz hozzászólása Máj 31, 2016 /
 
Sziasztok!
Van egy billenőkapcsolóm, 6A 125-250VAC, 1/4HP 125VAC, 1/2HP 250VAC feliratokkal. Itt melyiket kell figyelembe venni? Ha motorhoz akarom használni, akkor a max. teljesítményt kell figyelembe venni, más esetekben a max. áramerősséget?

Köszönöm
(#) vargaf válasza nzozz hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
1/4 HP és 125 V esetén ugyanakkora áram folyik a kapcsolón mint 1/2 HP és 250 V esetén. Az áramerősség 1,5 A mindkét esetben, a kapcsoló 6 A áramerősségre készült.
(#) cross51 hozzászólása Máj 31, 2016 /
 
Sziasztok!

Rendeltem ebay-en egy ilyen DC-DC konvertert, itt megtalálható, hogy hogyan működik a feszültség/áramszabályzása (csak a D2-es lehet, hogy schottky).

A kérdés az lenne, hogy ezen részek ismeretéből, hogy tudnék egy CC CV LED indikátort hozzáilleszteni a kapcsoláshoz?

Köszi!
(#) nzozz válasza vargaf hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Ez okozza a bizonytalanságot, hogy a feltüntetett 2 teljesítmény esetén 1,5A az áramerősség (ami a tervezett 750W -os motorhoz kevés lenne), de egy 6A -es áramerősség is meg van jelölve...
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2016
(#) Kovidivi válasza cross51 hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Ha tudsz szerezni hozzá egy kapcsolási rajzot, akkor megnézem. A vezérlő IC adatlapját nézted?
Következő: »»   2796 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem