Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2795 / 3976
(#) levaitamas válasza gyulank hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Próbáld meg ilyen kábellel.
(#) gyulank válasza levaitamas hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Miért?
(#) mikrokapcsolo válasza gyulank hozzászólására (») Máj 26, 2016 / 1
 
Egyszerűen nem értem, mit kötekedsz. Leírtam, leírták. Mit szeretnél még? Csináljuk meg helyetted?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Ha fejhallgató kimenetet akarsz erősítő bementére kötni, akkkor a kettő közé neked egy kicsi, aktív erősítő fog kelleni, mert a füles kimenet kb. nulla esetben ad elég feszültséget. Közvetlen kábellel is össze lehet kötni, de akkor az eszközt, amin a füles kimenet van, teljes hangerőre kell tekerni és még így is kétséges, hogy elég lesz-e, nagy valószínűséggel nem.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Engem az impedancia illesztés érdekel, annak minden módja.
(#) morgo válasza gyulank hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Szerintem ezt műveleti erősítőkkel lehet egyszerűen megoldani.
Bővebben: Link
(#) gyulank válasza morgo hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Ezek szép képek, de nem tudom, melyik illeszt fejhallgató kimenetet vonalbemenethez, meg némelyikbe trafó is van, ami bonyolít a dolgokon. Milyen lehetőségek vannak még?
(#) csavarkulcs hozzászólása Máj 26, 2016 /
 
Sziasztok!
Valaki el tudná magyarázni hogy hogyan kell lemérni ezeket az értékeket?
A suliban megépítettem a kapolást, de nem értem hogy a mért értékeket hogyan kell meghatározni, kiszámolni.
(#) gyulank hozzászólása Máj 26, 2016 /
 
Ez?
(#) gazspe válasza gyulank hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Sziasztok!

Egy digitálisan nem vezérelhető DC motor teljesítmény szabályzását szeretném megoldani, az előbb leírt okokból kifolyólag analóg módon. A problémám az lenne, hogy az indításkor a szerkezetnek kell az üzemi fesz. Kérdésem az alábbi: van e olyan megoldás, hogy pl. egy LM317-es kezdetben tápot enged, majd t idő elteltével (2 sec>t) akár lépésszerűen, akár folyamatosan lecsökkentené a fogyasztóra eső feszt egy beállított értékre? Az áramkör lényegi bonyolításával meg tudnám oldani a problémát, de én valami egy-két diszkrét elemes, lehetőleg IC nélküli, pl. RC körre gondoltam (nincs felszerelésem NYÁK készítéshez), ha lehetséges.
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) teszti hozzászólása Máj 26, 2016 /
 
Üdv!

Tönkre tud menni úgy egy trafó, hogy a primer feszültség lesz a szekunderen?
(#) mikrokapcsolo válasza teszti hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Ahhoz elég drasztikus hibának kell lennie, hogy ez bekövetkezzen, de elvileg nem kivitelezhetetlen. Bár ez inkább kapcsitápnál fordulna elő, sima hálózati trafónál az esélye kb annyi, mintha megnyernéd a lottót. Kétszer. Egymás után.
(#) teszti válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Laptop táp lenne a kérdéses alany. Pl. egy rövidzár előidézhet ilyet?
(#) pont válasza gazspe hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Először is győződj meg róla, hogy az lm317 teljesítménye elég a dc motorhoz. A legegyszerűbb, ha egy időrelé kapcsolja az új feszültségnek megfelelő ellenállást a 317 lábára, de ez így lépcsőnként egy időrelé, viszont mást nem tudok elképzelni nyák nélkül.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2016
(#) mikrokapcsolo válasza teszti hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Rövidzár nemigen csinál ilyet. Biztos, hogy ott van a teljes hálózat? Nem pedig a szokásosnál nagyobb az átcsordogáló áram? Mivel mérted a kimenetet? Terheld meg valamivel, és mérd meg ismét.
(#) teszti válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Nincs semmi baja, csak az elmélet érdekel, hogy lehetséges-e ilyen? Pl. akkor ha a trafó túlmelegszik és megolvad a szigetelés a réz kábelen?
(#) cupika97 hozzászólása Máj 26, 2016 /
 
Sziasztok. Van egy Bensat BEN 150 HD set top boxom, amit valahogy működésre kellene bírni 12V ról. Lehetséges egyszerűen ez? Mellékeltem a készülékről egy képet.

IMG_4034.JPG
    
(#) mikrokapcsolo válasza teszti hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Ja értem. Ha pl összeolvad a tekercsed egy gumóba, az ott rövidzár lesz, ami a bemeneti részt (bizti/kapcsolófet) fogja kinyírni, és nem fog továbbmenni a fesz. Esetleg, még azt tudom elképzelni, hogy akimenet és a bemenet közötti kondi hibásodik meg, és onnan jut ki nagyfesz a kimenetre, de egy rövidzár miatt ez nem nagyon fog bekövetkezni.
(#) mikrokapcsolo válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Helló! Még akár meg is oldható. Meg kellene mérni, hogy ha áramot adsz neki, akkor a trafó milyen feszültségekkel látja el a panelt. Sejtésem szerint van neki egy standby feszültsége 5V körül, és ha szerencséd van, egy üzemi, 12V magasságában.
Nagyon óvatosan adj rá áramot, és mérd meg a táp kimeneteit. Az üzemi lesz a képen a nagy kondi alul, a stanby pedig az ec3 szerintem. Figyelj, hogy a primer oldalhoz (fehérrel elkerített rész) még véletlen se érj hozzá, és kihúzás után is várj vele egy kicsit, az ottani két nagy elkóban is lehet 350V körüli fesz.
(#) kadarist válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 26, 2016 / 1
 
Persze, a 12V-os tápkimenetre megy a 12V-os betáp, az 5V-ot pedig a 12V-ból kell eőállítanod, például egy nagyobb áramú stabkockával, jó nagy hűtéssel. Én már csináltam ilyet a saját tápjának a hibája miatt.
(#) gazspe válasza pont hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Rc-komparátor pnp-npn tranyó lenne a legegyszerűbb megoldás? Ha igen, akkor kibír teljesen nyitni egy 741-es kimenet egy kisebb fetet vagy raknom kellene még egy erősitő fokozatot a kettő közé (esetleg darlington elég, vagy opamp oda is)? Nem akarok relézni, se hely, se kedv hallgatni a kattogást. (ezeket még ha nagyon muszáj összerakom univerzálison... :/ )
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2016
(#) pont válasza gazspe hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
Tulajdonkép mekkora a tápfesz, mekkorára kell visszavenni 2mp után, esetleg hány mA a terhelés?
(#) cupika97 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
És még olyasmit kellene megoldanom, hogy autó akkuról is menjen, és ne merüljön nagyon le, mert akkor nem tölti az akkutöltő.
(#) gyulank hozzászólása Máj 26, 2016 /
 
Az jó?
(#) BarnaPili válasza cupika97 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Én vennék egy 12V~230V átalakítót. Arról lehet a beltéri,nem nagy a vesztesége,szóval órákig bírja. Sőt, sokban van automata kikapcsolás,ha nagyon lemerülne az akksi. Esetleg csinálhatsz egy 12V 300V DC tápot a beltéri elé,arról elindul a tápja.( Régebben a Thomson kistévék voltak így megoldva ,melyek 12V-ról is mentek.
István
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) jani1987 hozzászólása Máj 27, 2016 /
 
Van egy szimulátor program műveleti erősítőhöz. Kell tápegység?
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Úgy látszik, hogy táp nélkül is van kimeneti feszültség, mégpedig jó nagy.
(#) cupika97 válasza BarnaPili hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Én is gondolkoztam az átalakitón. De nem lenne kihasználva, csak a set top box menne róla, mert a TV 12 voltos.
(#) morgo válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Ez nem szimulátor, hanem kalkulátor, ami jelen esetben elméleti értékeket ad. A valóságban természetesen kell tápfeszültség a műveleti erősítőnek. A kimeneti feszültséget az fogja korlátozni.
(#) cupika97 hozzászólása Máj 27, 2016 /
 
Sziasztok. Nézegettem íbéjen az invertereket, és egy ritka olcsóra találtam rá? link Ez elég lenne a set-top boxnak amire 6-7 watt van ráírva. Vagy ilyen olcsókat felejtsek inkább el? Vagy inkább ezt?
Következő: »»   2795 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem