Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2797 / 3965
(#) pucuka válasza nzozz hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Egy motor nem ohmos terhelés. Az 1,5 A az ohmos terhelésre vonatkozik, a motornál ez valamivel nagyobb, a cosφ miatt, és figyelembe kell venni az indítási áramfelvételt is. Ezért van ráírva motor esetén a teljesítmény korlátozás is.
(#) cross51 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Maga, hogy az LTC3780 hogy van bekötve azt nem tudom, de gondolom hasonlóan mint a gyári doksiban. A beyondlogic-os kapcsolás van amit találtam róla. Én egyébként arra gondoltam, hogy a Vosense = 0.8V és ha ez a láb nagyobb mint 0.8V akkor lekapcsol az LTC3780 (vagy visszaszabályoz) és ezt figyelni egy műveleti erősítővel, csak nem tudom, hogy kössem be úgy, hogy ne komparátorként működjön. Szóval ne az legyen, hogy elér egy küszöböt és egyszer csak bekapcsol a LED (vagy ki), hanem ha kezd az áramgenerátoros üzem felé menni akkor ezt egyre erősödő LED-ben lássam meg.
(#) Kovidivi válasza cross51 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
A visszacsatolást nem tudod ilyen módon felhasználni. Vissza kellene rajzolni a sönt részt. Ide kellene egy komparátor neked. Ha kisebb áram folyik, mint a beállított, akkor feszültség generátoros üzemben megy a táp, ha pedig megegyezik a kettő, akkor áramgenerátorosban. De ez nem elég pontos. Rajzold vissza ezt a részt, az a tuti. Elvileg a műveleti erősítő felrántja a visszacsatolás lábat, ha több áram akar folyni, ide kellene egy LED.
(#) Gafly válasza nzozz hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Első ránézésre az jutott az eszembe, hogy "kicsi/sovány/gyenge". Hosszú élettartamra ne számits... Komolyabb kapcsolót nem tudtál venni?
(#) vladcepes hozzászólása Jún 1, 2016 /
 
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne hogy ezt a zselés akku töltőt szeretném összerakni. Nekem 17V AC adapterem van. Elég csak egy olyat csinálnom mint amit a rajzra rajzoltam a DC-hez? A másik kérdés hogy a szövegben nem egészen értem a ledes részt hogy az mindaddig világít amíg feltölt? Vagy majd akkor gyúl ki amikor feltöltött? Választ előre is köszönöm!
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Igen. Ámbár a 25V kicsit határeset 17V-os adapterhez...
Idézet:
„The red LED indicates charging and as the battery voltage rises, the current flow decreases. The maximum is showd below and when it drops about 5%, the LED turns off and the current gradually drops almost zero.”

Ez röviden azt mondja, hogy "addig világit ameddig tölt"
(#) vladcepes válasza Gafly hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Köszönöm! Akkor rakok nagyobbat. 50V -at. A µF mekkora lehet? (csak hogy ne szaladja el most egy db kondiért a boltba). Ami van otthon a fiókba 50V az 2200 uF. De szétbelezek egy két cuccot hátha találok valamibe kisebbet. A szűréshez nem szükséges 100 nF kondi? most kerestem egy két képet ilyesmiről.
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
A 2200µF 50V tökéletesen megfelel. A 100nF(ok) az esetleges gerjedések ellen szolgál(nak). Mindenképpen érdemes betenni, a stabilizátor IC be és kimenetére is.
(#) vladcepes válasza Gafly hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Rendben köszönöm! A stabilizátor IC be és kimenetén ott van nem? Mármint a képen amit beraktam.
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Idézet:
„A stabilizátor IC be és kimenetén ott van nem? Mármint a képen amit beraktam.”

Te raktad be a képet, azon ott vannak. Mi a kérdés?
(#) vladcepes válasza Gafly hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Az zavart meg hogy odaírtad hogy "Mindenképpen érdemes betenni, a stabilizátor IC be és kimenetére is"
Lökött vagyok Nekem pluszba csak az egyenirányító híd meg a pl 2200µF kondi kell jól írom? ,mert ugye utána ott van már a 100nF kondi
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Igen, csak ezek kellenek.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jún 2, 2016 /
 
Sziasztok
Ellenállásháló adatlapokat honnan lehet letölteni?
9A821G és 9A152G mindkettőnél a falnak ment az alldatasheet
(#) vargaf válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
9A821G: 8x820 Ω ( 82x10 Ω , 10^1 )
9A152G: 8x1,5 kΩ ( 15x100 Ω , 10^2 )
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) zsoltee0001 válasza vargaf hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Köszi, ezt milyen katalógusból lehet kinézni, mármint lábkiosztásilag, hogy van?
Bocsi, de nem tudok normálisan dolgozni ezen a gépen állandóan homokórázik a netem, így nem lehet guglizni
(#) vargaf válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Keresőbe beírtam a típust és megtalálta:
9A152G
9A821G
9= lábszám
A= 1 közös láb ( ponttal jelölve )
821= két pozíción az érték, harmadik a szorzó 10^x
G= 2 %
Ennyi.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) zsoltee0001 válasza vargaf hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Köszi
(#) holyamoke2045 hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok.
Lehetséges egy leptetomotort kapcsoloval mozgatni? Egy 3allasu kapcsoloval lenne idealis.

Köszi a választ
(#) qvasz2 válasza holyamoke2045 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
1 szem kapcsolóval nem, kell hozzá vezérlés is (egy pici elektronika). Úgy emlékszem van külön témája keresd meg!
Ezeket olvasd át: Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) hzoli2 hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Üdvözletem mindenkinek!

Érdekelne a véleményetek a következő témában: Megoldható(_)-e(_), hogy mikró hullámmal fűtsűnk?

A témához itt egy videó a YouTube-ról: Bővebben: Link

Igazából ez nem ingyen energia, csak a hatásfoka többszöröse a mostani fűtő berendezéseknek.


Természetesen tisztában kell lenni azzal a fontos ténnyel, hogy a mikróhullámú sűtő berhelése(_), átalakítása veszélyes dolog! Nem azt kérem, hogy valaki kisérletezgessen a mikróval, megfelelő műszaki ismeretek nélkül!

A videóban a kisérletekhez nem szögletes égőteret használnak(_), hanem hengereset, így állítólag jóbb hatásfok érhető el a kísérlethez.
Az égőtér hengeres alakzatra alakítása nem nagy dolog.

Egyik hasonló videón a hengeres égőtér esetében kb.10x(_)-es hatásfokot említenek a hagyományos fűtéshez viszonyítva. Ez nagyon jó lenne, ha igaz lenne.

Szóval érdekelne a véleményetek a témával kapcsolatban, hogy esetleg túl sokat ebédelt a fizikusunk, vagy valóban lehet a témában valami?
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) rolie válasza hzoli2 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Szia!

Ugyan a videót nem néztem meg, nem is fogom. Egyszerűen leírva: butaság (persze mihez képest).
A gáz és vegyestüzelésű kazánoknál lehet jobb a hatásfoka, de a villamos fűtésnél biztosan nem.
Röviden leírva: energiamegmaradás. Egységnyi villamos energiából nem lehet több hőenergia, bármilyen átalakítót használunk. A felfűtési idő más kérdés, de az nem növel a hatásfokon.
(#) Collector válasza hzoli2 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Idézet:
„Egyik hasonló videón a hengeres égőtér esetében kb.10x -es hatásfokot említenek a hagyományos fűtéshez viszonyítva. Ez nagyon jó lenne, ha igaz lenne.”

Idézet:
„Igazából ez nem ingyen energia, csak a hatásfoka többszöröse a mostani fűtő berendezéseknek.

Ellentmondás! Egy sima villanyrezsó hatásfoka szinte 100%, mivel a veszteség is hővé alakul, csak a vezetékeken jelentkező hő veszik kárba. 1000%-os hatásfok mi más lenne, mint ingyenenergia?
Vegyél egy hűtő-fűtő klímát, azzal valóban tudsz spórolni, ha villannyal szeretnél fűteni
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) Collector válasza rolie hozzászólására (») Jún 3, 2016 / 1
 
Idézet:
„Egységnyi villamos energiából nem lehet több hőenergia, bármilyen átalakítót használunk.”

Hőszivattyú
(#) rolie válasza Collector hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Igen, ez kimaradt a mondanivalómból, a fűtőszálra, rezsóra, stb. gondoltam, ahol a villamos energiát hő előállítására használják, nem annak mozgatására.
(#) Elektro.on válasza hzoli2 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Elég beteg ötlet.
(#) dante007 hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok, tudnátok nekem abban segíteni, hogy a csatolt képen látható motort hogy is kéne hálózatba korrektűl bekötni?Villanymotor légkondiba
(#) zoka hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok!

Szerintetek hogyan lehetne megoldani egy RGB LED-es visszajelzést, a kép alapján, hogy mondjuk 35V-alatt piros, 42V felett kék fényt adjon, ha a kettő között van a vizsgált feszültség, akkor pedig az éppen aktuális színátmenetet adná a szivárvány színeiben (folymatosan változva analóg módon, tehát nem ugrálna a színek között). Milyen megoldáson gondolkodjak? (amúgy egy erősítő trafóját figyeli, mutatja hogy mennyire esik vissza a feszültség a "dob" hatására) Köszi.

rgb.jpg
    
(#) selectron hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Üdv!

A képen látható távirányítómat szeretném vezérelni 5V-al mikrokontrollerről. A pirossal és feketével jelölt pólusokat egy vezetékkel összekötve értelemszerűen működik, azonban ugyanezt a két pólust egy BC 548C tranzisztor C és E lábára rákötve és a tranzisztort működtetve nem történik semmi. Hol ment félre az ötlet?

Köszi!

RC.jpg
    
(#) Bakman válasza selectron hozzászólására (») Jún 3, 2016 / 1
 
A hibalehetőségek száma nagyon sok. Kellene legalább egy hozzávetőleges kapcsolási rajz, hogy a gomb hova, hogyan van bekötve. Ha ez nem fog menni, keress egy kis fogyasztású 5 V-os relét, kb. ez a legegyszerűbb megoldás.
(#) tomtech hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Üdv.
A következő problémában kérnék segítséget:
Régebben félreraktam egy kapcsolási rajzot amit nem találok, egy pár alkatrészből álló kapcsolás volt egy öreg hobbielektronika újságban.(elektromos kormánymű, vagy valami hasonló volt a neve)

Az volt a funkciója hogy 2 db potméter és egy villanymotor használatával az adóként használt potit kézzel elforgatva, a villanymotor a vele mechanikusan összekapcsolt másik potit is ugyan abba az állásba fordította. ( A két poti csúszkáján lévő feszültségkülönbséghez képest forgott a motor, az egyik vagy másik irányban, amíg fennállt a különbség)

Kb.15éve foglalkoztam elektronikával hobbi szinten, de csak annyira hogy rajz alapján megépítettem egy két áramkört, most viszont nagyon szükségem lenne valami hasonlóra,12v fesz-ről üzemeltetném.

Előre is kösz.
Következő: »»   2797 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem