Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2802 / 3975
(#) kadarist válasza ironman82 hozzászólására (») Jún 14, 2016 / 1
 
Szia!
Nominális teljesítmény 20 %-on (kVA): 20%-ra leszabályozott állásban mekkora a hálózatból felvett teljesítmény.
Rövidzárlati áram (kA): Ha a kimeneti kapcsok rövidre vannak zárva, akkor azokon legfeljebb mekkora áram folyhat.
Üresjárati szekunder feszültség (V): Amikor a készülék be van kapcsolva, de nem folyik a kivezetésein áram, akkor mekkora feszültség mérhető a kimeneti kapcsokon.
Késleltetett biztosíték: Olyan biztosíték, amely a bekapcsoláskor fellépő áramlökést kibírja.
(#) ironman82 hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Köszönöm szépen a választ! remélem gyakran figyeled ezt az oldalt
(#) bicorp hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Üdv
Lenne egy buta kérdésem olvasgatam utánna de egyértelmü választ nem kaptam, elöre is bocs ha kérdésem tul alap, mivel most kezdek barkácsolni.
Lényeg nekikeztem egy áramkörnek sikeresen vasaltam és marattam a panelt... és készül az összerakás de tartalmaz egy 100nF kondit, de kondibol is több féle van, vagy csak az érték számit?
Másik a kapcsolási rajz nem jelzi hogy melyik az anod és katod, ilyenkor mivan?
Bocs ha lefárasztalak titeket.
(#) vargaf válasza bicorp hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Talán ha a kapcsolási rajzot mellékelted volna könnyebb lenne válaszolni. Az "egy áramkör" megnevezés sokat nem árul el. De a 100 nF kondenzátor biztosan bipoláris, ott nincs polaritás jelzés, a kivezetések felcserélhetők. A kondenzátor funkciójától függően kell megválasztani az anyagát, nem csak az értéke a feszültsége is számít.
(#) bicorp válasza vargaf hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Bocsi de azt nem tudtam ferakni valamiért nem engedi.
Ez egy fényeröszabályzó alkatrésze lenni
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2016
(#) vargaf válasza bicorp hozzászólására (») Jún 14, 2016 / 1
 
Ha a kép 2 MB-nál nagyobb akkor át kell méretezni. De linket is tehetsz fel, ha a rajz megvan az interneten.
Itt az oldalon is "lenni" ilyen kép:
Triakos teljesítmény szabályozó
Használj ilyen kondenzátort:
100 nF 400 V
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2016
(#) trickentrack hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Üdv!

Nemrég tanultuk suliban a fáziseltérést, amit sehogy nem tudok megérteni, hogy mitől függ, hogy hány fokos? Valaki elmagyarázná, vagy linkelne valamit, mert nagyon idegesítő?

Előre is köszönöm!
(#) mikrokapcsolo válasza trickentrack hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Attól függ, hogy milyen a terhelés jellege. Ha tisztán ohmos jellegű a fogyasztód, akkor a feszültség és áram fázisban van. Ha kapacitív jellegű, pl kapcsolóüzemű táp, akkor az áram siet a feszültséghez képest, ha induktív, pl motor, akkor pedig késik. Az, hogy mennyire tér el, a cosfí értékével jellemezzük.
(#) kadarist válasza trickentrack hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
A háromfázisú áram visszavezethető forgómozgásra (mint a generátornál), így könnyű szögekkel jellemezni azt. Vektoros ábra itt: Bővebben: Link.
(#) pont válasza trickentrack hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
(#) trickentrack válasza pont hozzászólására (») Jún 14, 2016 1 /
 
Már értem is, nem is olyan bonyolult! Lehet pont arról az óráról hiányoztam, mikor ez elmondták!
Köszönöm!
(#) Klorid válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Köszi, de nekem high-pass filterhez kellene.
(#) kadarist válasza Klorid hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Tekerj lejjebb, ott lesz a kívánt szűrő.
(#) teszti hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Sziasztok!

Pici DC motort szétszedtem, de összekaráskor eltörtem a rugós kefe érintkezőit. Bővebben: Link
Lehet valahol csak ilyet kapni?
(#) zolika60 válasza teszti hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Attól tartok, hogy csak motorral együtt.
(#) Klorid válasza kadarist hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Meg tudnád mondani hanyadik oldalon van? Mert nekem kieseik a szemem akkor sem találom ezt a fajta szűrőt.

filter.JPG
    
(#) Vertexel hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Sziasztok!

Régóta próbálok egy normális erősítőt építeni, de valamiért (saját kútfőből) sohasem akar működni.
Hogyan kezdhetném el? Csináljam meg egy egyszerű kapcsolás alapján? Az úgy nem túl fantáziátlan?

Köszi!
(#) zolika60 válasza Vertexel hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Miért kéne feltalálnod a spanyolviaszt?
(#) vargaf válasza Vertexel hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Ha nincs megfelelő gyakorlatod az erősítők tervezésében akkor építs meg egy bevált kapcsolást. Ha az építésben nincs gyakorlatod akkor kezdj egyszerűbb kapcsolásokkal.
(#) Gabesz8 hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Sziasztok! Annyi kérdésem lenne, hogy a minap megérkezett a gimbal a drónomhoz és véletlenül fordítva raktam rá a kábeleket! Kicsit füstölt is!
Van esély arra, hogy megmenthető, vagy kuka aza egész?
(#) zolika60 válasza Gabesz8 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
A másik topicban már írtam, hogy erre a kérdésre látatlanban nem lehet válaszolni. Még akkor sem, ha többször megkérded.
(#) moderboy válasza Gabesz8 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Üdv!
Szerintem ha itt kell érdeklődnöd, akkor kuka. Esetleg keress valaki hozzáértőt aki meg tudja vizsgálni.
(#) kadarist válasza Klorid hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Valami hasonló problémát tárgyalnak itt.
(#) Balázs válasza Klorid hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Ennyi idő alatt már kiszámolhattad volna.

IMG.jpg
    
(#) sardi_hunor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Udv, az aramfelvetel kb fel Amper, tehat olyan 500mA kornyeken jar, tulajdonkeppen egy elofokrol van szo egy erositobe! Ahhoz kellene nekem egy jol szurt es stabil 12 volt! Ehhez rendelkezesemre all a trafon egy 32 voltos valtoaramu kijovetel, amit egyeniranyitva 42.4 voltot kapok. Na ezt kellene nekem lecsokkenteni egy stabil 12 voltra! Erre mit ajanltok? A trafobol valo letekeres nem lehetseges mert az erosito szimetrikus szekunderje alatt van, es nem fogom megbontani a gyari tekercselest! kisebb tapegyseg beepiteset nem szeretnem mert az plusz zajforras es konnyen bughat tole a vegfok! Ezert kellene nekem lecsokkenteni a 42.4 voltot stabil 12 voltra, kb fel Amperre!
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2016
(#) sardi_hunor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Gondoltam mar arra is hogy LM7824, ami 24 voltra csokkentene es az utan pedig egy LM7812, ami adna a stabil 12 voltlt, persze max egy 1000µF kondi utana hogy szurjon egyet, mert a 40 volton mar eleve van 6800µF kondi ami szur mar eleget!
(#) qvasz2 válasza teszti hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Valóban, csak másik motorból, viszont szinte mindben ilyen van, így egy hasonló méretűből simán átteheted!
(#) proli007 válasza sardi_hunor hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Hello! Megoldható, de nem túl ésszerű dolog amire készülsz..
- Ha a bemeneti feszültség 42V és a kimenti feszültség 12V, akkor a különbözet 30V. Fél amper terhelés mellett itt 15W hő fog képződni.
- A 12V-os stabi részére egyszerű előszabályzással lehet feszültséget előállítani. Ha ennek kimeneti feszültsége 27V, akkor az előszabályzón és a stabin megoszlik a feszültség. Vagy is a 15W hő is két felé fog oszlani. (De ettől még a 15W-nyi lesz.)
- A szükséges hűtőborda a kettőhöz, egy kb. ilyen 2,5K/W hőegyütthatójú borda, és 30 fok környezeti hőmérséklet mellett a borda hőmérséklete kb. 70°C lesz. Ami még elfogadható. De a borda mérete 88*100mm körüli, amely tárfogatban egy segédtrafó is már elférne.
- Hatékonyabb megoldást egy kapcsolóüzemű szabályzó lenne, ami viszont zajokat termelhet.
- A 24V-os stabi csöbörből vödörbe, mert annak is 40V a maximális bementi feszültsége. Ugyan vannak "magasfeszültségű" stabik, de az áruk is meglehetősen magas.
- Szűrni viszont szükségtelen, mert maga az előszabályzó is szűrni fog, nem csak stabilizálni. A 12V-os stabilizátorról nem is beszélve.
- De ha még is ezt az analóg disszipatív utat választod, akkor az előszabályozás három alkatrésszel megoldható. (Szűrőkondit nem számolva, ami a 7812-höz amúgy is szükség lenen.) Bár nem tudom mi az "előfok", ami 500mA áramigényű lenne. Más dolgokkal, (mint kijelző ventilátor és egyebek ) nem érdemes egy előfok tápját terhelni.
- Mielőtt megkérdeznéd, a negatív oldalhoz ugyan így megoldható az előszabályozás, csak PNP tranyóval és fordítottan bekötött zénerrel.
(#) RoliNyh hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Vagy esetleg ha megoldható, simán tekersz néhány menetet zománchuzalból a trafóra és készítessz egy külön 12-14V -os szekunder tekercselést, amit úgy szürsz meg stabilizálsz ahogy akarod.
Toroid trafónál tuti ráfér, EI vagy hasonló vasmagosra meg ki kell próbálni...
Ezzel jársz a legjobban szerintem.
(#) reloop válasza sardi_hunor hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Szia! Be tudnád ezt az előerősítőt mutatni? Talán pontosabban meghatározhatnák az áramigényét és a megengedhető táphullámosság mértékét.
Következő: »»   2802 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem