Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1892 / 2495
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Nem csábít, hogy szépen rendezetten, NYÁK-ba ültetve kapcsolódjanak a tranyók a hűtőbordához?
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Nincs pénzem új hűtőbordákra, megmondom őszintén. Inkább költök pl. normális Nichicon Fine Gold kondikra, meg jobb USB-s DAC-ra, minthogy ezért adjak pénzt... Őszintén szólva nem zavar, hogy 5-10cm drót van ott. Mások is csinálták már így, és nem fájt nekik.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Nem ismervén a hűtőborda okozta korlátokat, csak annyi merül fel bennem, hogy egyszerűbb a tápot 3 érrel az erősítőhöz huzalozni, mint a 6 tranzisztort 6x3-mal. Végül is ennek Neked kell megfelelnie, én csak a nagyobb érszámban statisztikailag rejlő hibalehetőséget látom.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Ez valóban igaz, talán érdemes lenne külön NYÁK-ra elhelyezni őket.
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Majd elfelejtetem megdicsérni a korrekt csillagpontos testvezetést
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Köszönöm. Igen, végülis nagyrészt emiatt készült volna úgy, ahogy. Van most is egy Hiragám, de az csak egy összedobált darab. Szépen hajtha a T+A Criterion-okat, nem arról van szó, de most lett időm.
(#) zenebolond hozzászólása Szept 1, 2016 /
 
Sziasztok!

Mi lehet a baj, hogy ilyen hülyén szól az erősítőm (ST151). Olyan recsegősen. Nincs semmiféle hangszínszabályozó rákötve, sem előerősítő.
A hibát én okoztam amikor az előerősítő érzékenységét állítottam, hirtelen túl magas lett a bemenő jel. Az összes tranyót cseréltem, de kimérve jó mind.

Hang000_2.mp3
    
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Szia.
Hangszóró esetleg?
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) lajos1969 hozzászólása Szept 1, 2016 /
 
Sziasztok!!
Lenne egy kis problémám hátha tudtok segíteni. Van nálam ez a keverőerősítő, sajnos a gazdája a nyugalmi áram trimmert eltekergette /VR1 BIAS/ Hogy tudnám beállítani mit hol kellene mérném nem nagyon akarom szétszedni!! Hátha találkozott már pont ezzel az erősítővel valaki. Vagy kapcsolási rajz esetleg valakinek-
Köszönöm szépen!
Ő lenne az:Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Nincs baj a hangszóróval a másik oldalra kapcsolva tökéletesen szól.
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Nem melegszik jobban a hibás oldal?
(#) reloop válasza lajos1969 hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Szia! Mérj meg egy pár ellenállást, ami a végtranyók paneljén van, mekkora feszültség esik rajtuk?
4-5mV körül már elmegy.
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Kimeneti DC-t javaslom megmérni.
Az összes tranyó cseréje, az egy nagyon fura javítási mód. Sokkal praktikusabb ha csak a hibásakkal teszel így.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Szia! C5, C6, T1 helyére raktál újat?
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Az a baj hogy nem találtam hibásnak egy tranyót sem. De mivel túl nagy bemenő jelet kapott a végfok gondoltam kicserélem a őket. (2N5551). Inkább volt magas frekvenciás jel.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
A végtranyók emitter ellenállásain igaz nem mértem feszültséget, de végső elkeseredésemben már végtranyókat is cseréltem.
A C5,C6-ot nem cseréltem, a T1-et viszont igen.
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Egyáltalán nem melegszik jobban a rossz oldal.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
A hibás jelforrásból érkező feszültség a bemeneti részen tehetett kárt, cseréld a kondikat!
(#) lajos1969 válasza reloop hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Köszönöm! Megmérem!!!
(#) gazspe hozzászólása Szept 2, 2016 /
 
Sziasztok!
Új vagyok a témában, ezért gondoltam érdeklődök, mielőtt bármibe belevágnék.
Tervem egy lithium telepes hordozható erősítő. Bemenete egyenlőre egy vonal szintű sztereo jack, ha ez a része összeállt még szeretném tovább építeni. Lithium telep cellafeszültségét ic-hez választanám, ehhez igazítanék egy step-up convertert, egy szimmetrikus tápot, ugyanis alkalmassá szeretném tenni 12V-os töltésre, külön töltő áramkör a telepnek és onnan kezdődne az erősítő. Egyszerűség kedvéért IC-s erősítésre gondoltam.
2×40/50W-ra gondoltam, ami gyakorlatba két kis kétutast hajtana, valamint egy külön alul áteresztős mélyet.
Kérdéseim: mekkora lithium telep teljesítményre kellene számolnom 4-6 órás üzemidőhöz (Wh), egyáltalán érdemes e ekkora telepet építeni? Milyen IC-t javasoltok, ami kellő hangminőséget biztosít és nem nagyon zsebbe nyúlós? Milyen frekvencia szűrőt javasoltok?
Alkalmas arra a bemenet, hogy párhuzamosan levéve a végfok körével, egy kondin keresztül 3 sávra osztva egy tranzisztort hajtson a hangminőség romlása nélkül?
Az erősítő-táp körre egy 10-15 körül gondoltam költeni, szükség esetén bővítem. Ahogy néztem, a puffer elkók kezdetnek egy 2000-el leveszik a keretet.
Válaszokat előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) martin96 válasza gazspe hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Erősítőnek én TPA3116-osat néznék. Elég jó hangja van, jó hatásfoka is van. Ha úgy csinálnád meg, hogy 6 soros akkut használsz, akkor már csak töltő kéne hozzá, ami képes 6 sorbakötött lihium akkut tölteni (IMAX B6)
Akksiból meg én minimum 300-400Wh-sat csinálnék hozzá. Hogy megéri azt te tudod. Kb 25 000-be kerülne ekkora kapacitás.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) gazspe válasza martin96 hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Hmm, köszönöm, körbenézek. Elkövettem azt a hibát, hogy hamarabb kérdeztem, minthogy informálódjak, ekkora cellatelep ára és súlya elvette a kedvem ettől a mobilitástól, továbbá nem bánom, hogy lemarad a töltő és védő áramkör. Ha valakinek van valami további javaslata, az eredeti terv a fenti módosítással még mindig áll.
(#) martin96 válasza gazspe hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Ha elég lenne 3x20w (Ugyanaz a TPA3116-os. Van 2.1-esben is. Kb 2,5K), akkor az akksitelep kb 10 ezernél megállna.
Akkor 4S akksi elég lenne, az 14,4V. BMS hozzá 2,5K. Tőltő meg jó lenne hozzá egy xl4016-os (1K), amivel lehet állítani a feszültséget és az áramot. Ez kb 20V bemeneti feszültséget igényelne, tehát, ha 12V-ról szeretnéd tölteni, akkor kellene elé egy step up konverter. Egy 150W-os kb 1-1,5K.
Tehát összesen: 17-18K-ból jönnél ki.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) Ge Lee válasza gazspe hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Több szempont van amiket érdemes mérlegre tenni, és a legvégén még ott van ugye az ár is. Ha nem lenne annyira lényeges a hatásfok, akkor a legegyszerűbb megoldás egy autós erősítő lenne (használtan néhány ezer Ft). Ebben alapból benne van minden, csak rákötöd a 12V-os akkura, és lead 2x vagy 4x70W körül 4 ohmra. Akkupakknak inkább hagyományosat választanék, a lion többe kerül, meg több vele a macera is.
Viszont ha akkus táplálás akkor lényeges a hatásfok, tehát kizárólag a D osztályú erősítők jöhetnek szóba. Ebből ismerek egyet ami nagyon jó tulajdonságokkal bír, egyszerű, olcsó és ugyanúgy 12V-os táp kell neki, viszont csak 15-20W körül tud (TA2020). Nyilván léteznek nagyobb teljesítményű megoldások, de azokhoz nagy eséllyel nagyobb tápfesz is kell, tehát a DC-DC konvertert nem úszod meg, amit persze szintén szolgáltathat akár egy autós erősítő tápja is.
(#) Buvarruha válasza gazspe hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Inkább érzékenyebb hangszórók kellenének és akkor nem kell drága táp, sem erősítő. De annó 12V-ról üzemelő PC hangszórókkal (volt külön sub is) két éjszakát zenéltünk egy nem jó álapotú 12V 7.2Ah aksival. Ha ilyen aksiból fogsz kettőt, akkor van +-12V-od amiről egy TDA2030 20W(+) teljesítményre képes 4ohm-on és alig több, mint 10K-ból megvan az erősítő és az aksi is zsír újan és üzemidőben is bőven megvagy.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Szia reloop!

A bemeneten lévő kondikat cseréltem, de nem hozott változást. Minden ellenállást kimértem, jó. A bemeneten lévő két 1n 4004 diódát kivéve is megmértem jó.
A kimeneten rövidre zárt bemenet mellett 17mV-ot mérek.
A végtranyók emitter ellenállásain 3,4-3,7 mV-ot mérek.
A végtranyók test és bázis lábai közt, 5200-nál 593mV-ot az 1943-nál 607 mV-ot mérek.
Az MJE350-340 tranyók test és collektor lábainál 1,1V-ot mérek.
Mindezt 2x42V tápfeszültség mellett.
(#) szilva válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Most sikerült meghallgatni a felvételt, nekem ez nagyon erőtlennek tűnik, mintha a végek, vagy legalábbis az egyik oldal nem tudna nyitni, áramot pumpálni. Én első körben a végtranyók emitterében lévő 0.33ohm-okon mérnék feszültséget, ha lehet, mindegyiken.
Ahonnan még el lehetne indulni, az az, hogy minden tranzisztor minden lábán mérsz egyenfeszültséget, és ezt felírod egy táblázatba, majd mellé méred a jó oldalon ugyanazeket. Ahol szemmel látható eltérés van, ott kellene tovább kutakodni.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Az MJE tranzisztoroknál gondolom a táp és a bázis között mértél.
Nem tudom kérdezte-e már valaki, a biztosítékok szorosan állnak a foglaltban?
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Az MJE tranyóknál a test és a kollektor közt mértem az 1,1V-ot.
A biztosítékokat meg alig bírok kipattintani a helyükről azok jók
(#) zenebolond válasza szilva hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Mindegyik végtarnyók emitter ellenálláson 3,4 és 3,7 mV-ot mértem. Minden ellenállás jó. Ezt a táblázatos dolgot elvégzem meg a többi méricskélést. Majd jelzem mire jutottam. Addig is bármit lehet tanácsolni, szívesen fogadom.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Következő: »»   1892 / 2495
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem