Fórum témák
» Több friss téma |
Látom te teljes más világban élsz azzal a vezérlővel.
Az arra jó csak hogy pénzt fektettél bele de használhatatlan vacak. Ezen jót nevettem.
Sziasztok!
Sajnos egy hét most kimaradt, nem tudtam még ránézni se a gépre. Múlthét pénteken odáig jutottam el, hogy már az X tengelyen sincs lépésvesztés. Ugyan úgy kötöttem be a motort, mint a Z tengelyen A Step pulse dir pulse jelek a maximumra lettek állítva(25uS). Így megszűnt a minimális lépésvesztés ami még a motor átkötése után volt az X tengelyen. Viszont nem értem ezt a léptetőmotor bekötést, mert ahogy elméletileg kellene lennie, úgy nekem nem működik jól. Kimérem a 4 kivezetéses léptetőmotoron a két tekercset, de az A és B tekercs lábait fel kell cserélnem. De ami még érdekesebb, ha ugyebár nem jól van bekötve, nem is megy rendesen a motor, össze vissza indul el. Ha úgy kötöm be, hogy szépen menjen, akkor viszont egyik féle variációnál jelentkezik a lépésvesztés, a másiknál nem. Jövőhéten tudom folytatni, akkor bekötöm az Y motort is a másik kettő szerint, és meglátjuk. Még egy számítógép cserét is meg fogok próbálni, kíváncsi vagyok hogyha lejjebb veszem a step pulse és dir pulse jeleket, akkor a jobb géppel menni fog-e. Ha nem, akkor valóban a vezérlő nem bírja a strapát... A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2016
Nem muszáj egyformának lenni az időzítéseknek, a Dir maradhat pl. 25us, a Step pedig mondjuk 5us.
A z illesztő valóban nem egy kifinomult cucc, de ha a bekötéssel tényleg ilyen durván változik, akkor azzal is lehet a baj. A PC kimenet pedig egész biztosan sokkal jobb mint a távol-keleti kártya.
Sziasztok!
Abban kérem segítségeteket, hogy most építünk Édesapámmal két cnc-t, 0ról, és ahhoz keresek egyszerűen használható programokat. A nagyobbik egy plazmavágó lesz, a kisebbik egy "sima" cnc. A csúszócsapágyak, görgős tengelyek már megvannak, most jönnek a vezérlők és a motormeghajtók. Viszont a vágóhoz nem tudom milyen program kellene, amit egy idősebb, programozásban 0 tapasztalattal rendelkező is tudna használni. Előre is köszönöm!
Szia!
Szerintem a Mach3 a legelterjedtebb, viszonylag egyszerű és van magyarnyelvű leírása a neten. Hátránya, hogy leginkább párhuzamos porton való vezérlésre használható.
Sajnos az valószínűleg nem lesz jó, USB-s a vezérlő, legalábbis úgy emlékszem (most nincs a közelemben).
De ezzel a programmal már a kész cnc-fájlt kell átküldeni a vezérlőre, vagy hogy működik ?
El kell különíteni a dolgot. A "gyári" cnc gépekben benne van a PC ami a vezérlést ellátja általában sajátos operációs rendszerrel és/vagy vezérlőprogrammal. Ezekre lehet "átküldeni a PC-ről a cnc-fájlt. A házi megoldásokban a vezérlő nem képes önállóan feldolgozni a cnc-fájlt, kell egy PC ami folyamatosan küldi az utasításokat a vezérlőre. Ha USB-s a vezérlő akkor általában a gyártó vagy ajánl egy programot vagy ad egy CD-t a vezérlő mellé amin legalább egy demó szoftver szokott lenni.
Bocsánat, rosszul fogalmaztam meg a kérdést.
Olyan rajzoló/képfeldolgozó programot keresek, ami a plazmavágóhoz használható rajzot/fájlt elkészíti, avagy el lehet vele készíteni egyszerűen. Egy olyan fémmegmunkálásban jártas - de számítógép-kezelésben közel sem - szakember számára is használható kellene lennie.
Itt megint csak keveredés lesz. A legtöbb rajzoló program nem tud a cnc gépek számára felhasználható G kódot készíteni. Vannak gyermekcipőben járó törekvések amik egy hobbistának is megfizethetőek, de korántsem univerzálisak. Amit termelőüzemekben láttam eddig ott úy csinálták, hogy pl AutoCad-del megrajzolják amit ki akarnak vágni és egy CAM programmal generálják a G-kódot.
Igen, pont az autocad-től és társaitól tartok, mert az nem az a szint, amit egy szakmunkás nyugdíjas csak úgy megtanul használni.
Néztem ilyet, hogy FreeCad, valamennyire magyarul is tud, de főleg 3D nyomikhoz van. Viszont a DWG-től kezdve minden szutyok fájlformátumba képes exportálni. Ez a G kód milyen, hogy néz ki?
Szia!
Próbáld ki szerkesztésnek a QCAD programot, aztán meg ezt használd ami megcsinálja neked a G-kódot és még a CNC gépedet is tudja vezérelni : ESTLCAM Mindegyiknek van próba lehetősége, utána viszont fizetősek, de nem egy horribilis összeg egyik sem.
A CAm programok általában dxf-ből tudnak jól dolgozni. Teljesen midegy, hogy az mivel készül.
A G kód a tulajdonképpen a vezérlőutasításokat tartalmazza kódok formájában. pl: G00 X10 Y15 Z-2 Ez azt jelenti, hogy a szerszámot gyors menetben a megadott koordinátákra állítja. Ezek vannak egymás után felsorolva egy "cnc-fájlban". De ezekből rengeteg van, nem lehet 0 tudással nekiugrani egy ilyennek, mert a gép ha elég erős összetöri saját magát egy pillat alatt. Erről rengeteg információ van a neten, olvasgass!
Igen, így már emlékszem, én is programozgattam anno szakközépben valami leharcolt HUNOR CNC esztergát ilyen programnyelvben.
Elektromos: Köszi, megnézem őket!
Nem szabad a Hunort leszólni, ma is használunk ilyen vezérlővel gépet, semmivel sem tud kevesebbet, mint egy mai, csak nem szaggat nokedlit, és nem fej tehenet.
Nem megijeszteni akarlak de ha a plazmavágást komolyan gondolod, akkor nagyon keményen bele kell mélyedni, nem elég a szerszám pályavezérlése, az csak a könnyebbik fele. Ami plusz: 1, Minden lyukasztás előtt fel kell mérni a lemezt, hogy hol milyen magasan kell lyukasztást indítani 2. a vágási kontúron kívül kell végezni egy lyukasztó ciklust (ívgyújtás, átfúvás a plazmaáramforrás és a gázkonzol vezérlésével nem egyszerű M3) 3. rá kell futnia a vágási kontúrra, az épp aktuális lemezvastagsághoz tartozó fúvóka kifúvási résének megfelelő kontúrkövetéssel. Még a ráfutás módjának kiválasztása is tapasztalatot kíván. 3. menet közben a vágófej-magasságot az ívfeszültségből számított értéken kell tartani 4 kifutás után ívet ki kell oltani, és a fejet parkolómagasságon a következő lyukasztási helyre vinni A gépen kell lehetővé tenni a nullpontfelvételt és a koordinátarendszer elforgatást, mivel a lemez felhelyezése még 1mm-es pontossággal is nehézkes. Ezt csak úgy kézből programozni nem nehéz de nagyon pepecs munka, a szabásterveket termelékenyen összeállítani, és megfelelő posztprocesszorral a gépnek gyorsan átadhatóvá tenni komoly programozási meló. Fej felfüggesztésnél két síkú ütközési vészkapcsoló is tanácsos, szintén a vezérlőbe bekötve. (A vágott darab vagy lehullik, vagy kibillen, és gyakran belóg a munkamagasságba. Szintén meg kell etetni a vezérlővel a plazma-áramforrás összes üzemi jelzését, amit egyébként a kezelő lát, a vezérlőnek is kell. A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016
Megoldható a Mach3 használata USB-ről is UC100 driverrel.
Az Inkscape egy rajzoló program, de írtak hozzá G kód generáló modult. Gcodetools néven találod meg a modult a kiterjesztések menü alatt. Én marási munkához használtam. AutoCAD-ben készítettem a rajzot. DXF 2013 fájlba mentettem és ezt exportálom be az Inkscape-be. Az Inkscape-ben is lehet rajzolni természetesen, hisz ez egy rajzoló program. A Youtubon találsz oktató videókat a használatához. Az Inkscape ingyenes alkalmazás.
Szerintem így a legegyszerűbb elkezdeni. A képen lévő kivágás rajza AutoCAD-ben készült. A G-kód generálás a Gcodetools-al. A vezérlő Mach3. 3db. G kódból áll a munka. középen a furat, 10-es anyának süllyesztés, kivágó marás. Anyaga 18mm vastag fenyő. A szerszám 1/8"-os. A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016
Az aspire-t próbáld ki . Ha kijöttök tartok oktatást is ...
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016
Én pedig etherneten keresztül vezérlem CSMIO-val (szintén Mach3 és egy Win10-es laptop).
Még sorra kerülhet az is
Ezeket lehetne plazmavágóhoz is használni?
Ha figyelmesen olvasod amit ""Stewe""" megfelelő posztprocesszorral ami a lényeg.
Ha nincs benne olyan ami neked jó lehet, akkor nem használhatod az aspírt. De lehet hozzá írni bármilyen posztprocesszort ha értesz hozzá. És a még az elektronika sem olyan egyszerű akár ívgyújtáskor lefagy a PC stb. Az már nem hobby de meg lehet csinálni ha eléggé értesz hozzá.
Megijeszteni nem fogsz, max kicsit elszomorítani...
A plazmavágós cnc-t édesapám szeretné, nem nagydarabszámú alkatrészanyagok kivágásra. Gyakorlatilag a meglévő kézi plazmavágóját akarja gépesíteni.
Van olyan plazma- és lángvágó CAM program, ami örökké működik a gyártó regisztrációja nélkül is, de a nesting nem működik, csak egyetlen alkatrészre hajlandó G kódot generálni...
Ez hobbi célra ideálisnak látszik. Persze a gépet hozzá kell alakítani a kimenethez. A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2016
Miután rákerestem erre a nesting-re, tényleg jó lenne, ha nem is tudja azt csinálni.
Tudsz mondani ilyen programot?
Egyik ismerősöm keres olyan programot amivel a régi Hunor és Okuma gépek vezérlőire PC-ről soros porton át lehet küldeni a programot. Emlegetett valami V24-et, ez valami régi DOS alatt futó alkalmazás volt, de nem találtam működő verziót belőle.
A CIMCO 7 nálam tökéletesen működik, teljesen konfigurálható a soros kommunikációja. Sajnos nem ingyenes.
Azt írtad, a V24 nem működik... Milyen kábellel próbáltad? A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2016
Nem úgy nem működik, hanem magát a programot nem lehet a PC-n elindítani, de most talán találtam egyet ami jó lehet, holnap meglátjuk...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |