Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   54 / 61
(#) czibulak válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Most melegítem a szkópot. Furcsa mód a másik diódát nem leltem meg a rádióban. Lehet hogy egy árnyékolt tokban van valamelyik hangoló tekercs mellett?
(#) proli007 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Régi AM rádióban kell keresni az utolsó KF és a poti között valahol. De ha egy maroknyi rádiót földhöz vágsz, ki fog belőle esni a dióda..
(#) papus51 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
OA1180-at tudok Neked küldeni, ha nem boldogulsz.
(#) czibulak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Igazán segítőkészek az oroszok, egy árva lakatrésznek a rejzjelét sem tüntették föl a nyákon. találtam egy ellenállást ami oda van kötve ahova kell és olyan érték, úgyhogy az kell legyen.

Azóta beleraktam az oszcillátorba de a fentebbi gond továbbra is fennáll.
A gate feszültség -100mV.
(#) czibulak válasza papus51 hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
kiszedtem a rádióból, de nem vagyok benne biztos hogy azt, mivel 2 dióda szerepel a kapcsolái rajzán. A másik valahol el van rejtve. A nyitó feszültségét megmértem, az alapján biztosan Ge.
(#) czibulak válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Ebben a kapcsolásban Bővebben: Link
az 1,2V-os zenert ki lehet váltani két sorba kötött Si diódával?
(#) proli007 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Hello! A referencia azért van benne, mert ahhoz képest állítja be a kimenti szintet. A dióda és a 10k, pedig azért hogy kompenzálja az egyenirányító dióda nyitó feszültségét és hőfokfüggését. Feltéve hogy azonos hőmérsékleten van a kettő. Így lesz a kimeneti jel állandó. (De a kapcsoláshoz kettős tápfeszültség kell!)
(#) czibulak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
A kettős tápfeszültség adott. Ha az 1,2V os zenert kicserélem két soros nyitó irányban lévő diódára kb 1,4V lesz a referencia, vagy ha összeválogatom a diódákat akkor van esély hogy kijön 1,2V. Erre azért van szükség mert nem kapható 2,7V osnál kissebb zener feszültsegu dióda.
(#) proli007 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Akkor már jobb nála egy piros Led. De az LM317 is megfelel, hiszen az is 1,2V-os..
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2016
(#) czibulak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Végül kapott egy 5,6V-os zenert, meg egy trimmert amivel be tudom állítani tetszőleges értékre.
Kérdés: A GS feszültséget hogyan tudnám csökkenteni ebben a kapcsolásban? Ugyanis egy 0 és -140mV közt ugráló négyszög jelet találtam rajta, ami effektíve -70mV, tehát messze nem elég a J-FET lezásrásához.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2016

lt.png
    
(#) proli007 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Hello! A kapcsolás ugyan ez? És a 15µF bent van? Mert annak lenne feladata a jel integrálása.
A Wien híd erősítésének 3-nak kellene lenni. Ebben a kapcsolásban a Fet kb. 2,9..3,3 között tudja az erősítését változtatni. De a Fet csatorna ellenállásának változása függ a típustól is. De a Fetnek csak annyira kell lezárva lenni, hogy az erősítést az elméleti 3-on tartsa.
Azt is meg kell nézni, állandó értéken tudja-e tartani az amplitúdót. Ha kiveszed az OPA kimenete és a Fet közötti 100kohm-ot, akkor az OPA kimenetének el kellene menni a tápig. Feltéve, hogy meg van az oszcillátor kimenti jele. (Vagy is nagyobb mint a referencia.)
De én maximum csak arról tudok beszélni, amit a kapcsolási rajzon látok..
(#) czibulak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Szia!

A kapcsolásból csak a negatív visszacsatolást emeltem ki, a többi maradt a korában feltett cucc.
Végignéztem a viselkedését minden dekádban. Az elsőben, elvileg 10-100Hz négyszög jelet ad, a dekád felső végén kezd már kerekedni, de még mindíg beveri a fejét a jel, 20Vpp +/-12V ról hajtva.
A következő dekádban megint négyszögjelről indul és majdnem eljut a szinuszig 1KHznél. A harmadik dekádban ismétlődik a minta, mig negyedikben, 10-100KHz már egy olyan négyszögjelről indul ahol nem egyforma magasak az egymást követő periódusok, majd a potméter végefelé eléri a színuszt, majd tovább tekerve csökken az amoplitúdó és lefullad az oszillátor.

Az előző kérdésem óta tettem bele egy másik Jfetet, így a GS feszültség -10V-ra ugrott. Erre a feszültségre ül rá egy apró része a kimenő jelnek.

A két 1N4148t-as összekötöttem egy vékony dróttal és cseppentettem rá egy kis viaszt.

A 15µF az majdnem 17 és bent van. Az erősítést én is számolgattam, ugyanerre jutottam.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2016
(#) czibulak válasza czibulak hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Az nem fér a fejembe hogy mitől nőtt ennyit a GS feszültség attól hogy kicseréltem a fetet?
(#) pucuka válasza czibulak hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Már előbb is akartam írni, hogy az általad használt FET jóval érzékenyebb, mint az eredet rajzon szerepló. A tied 1,4 V GS feszültségnél lezár, a az eredeti 4 V körül. A FET -en egyenfeszültségnek kéne lenni, mert előtte egy feszültség kétszerező egyenirányitó van.
(#) proli007 válasza czibulak hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Írtam, hogy a Fet csatorna ellenállása és küszöbfeszültsége függ a típusétól. Nem mindegy hogy pld. egy BF245 A B vagy C típust használunk. És az sem mindegy, hogy az oszcillátornál mekkora csatorna ellenállás tartományban használod a Fet-et.
De én ezt a kapcsolást jobbnak találom, mint a Linear mintapéldáját. Mert itt valóban be tudja tölteni az integrátor szerepét az IC, míg a másik kapcsolásban inkább a csúcs-egyenirányítóra hajaz.
(#) pucuka válasza czibulak hozzászólására (») Máj 25, 2016 / 1
 
Az még színusz jelnél mindegy is lenne, hogy csúcs, vagy átlag,a feszültség szint már nem. Az gate -n ugráló feszültség viszont azt jelzi, hogy nincs integrálás, vagy nem jó az időállandója. Ezért jobb ezen a helyen egy kisteljesítményű izzó.
Más FET használatához át kéne számolni a feszültség osztót, aminek az alsó tagja a FET csatorna ellenállása, hogy az osztás 1:3 körül legyen.
(#) Kefeúr hozzászólása Szept 18, 2016 /
 
Sziasztok!
Régebben találtam 1 leírást 20Hz-20KHz 1 átfogással tudta.
Akkor meg is építettem , de sajna már nincs meg.
Sima opa-kal volt elkészítve.Valami RT ujságban találtam .
Valakinek meg lenne a rajza?
(#) pucuka válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Ha jól emlékszem, ilyen kapcsolás szokott lenni a műveleti erősítők adatlapjain. Át kéne böngészni, néhányat.
(#) dB_Thunder válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Hirtelen EZT ajánlanám.
(#) Medve válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Biztos, hogy "sima" OPA-val ment az? Nem a TeraOhm bementűvel? CA3130? MOndjuk az 1Hz-250kHz.
(#) papus51 válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Szia!
Szerintem Neked erre lesz szükséged.
(#) dB_Thunder válasza Medve hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Elmegy az sima opa-val is pl: TL074el is!
Egy átfogással szerintem elég a 20-20kHz is, hangolni is kell..
(#) Kefeúr válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 19, 2016 /
 
Köszi mindenkinek .
Sajnos nincs köztük amit keresek , de még nem adom fel.
A szóban forgó feszültséggel hangolt volt .
A felépítése kb : bemeneti puffer , vezérelt fázisfordító , integrátor ,smitt trigger , visszacsatoolás a fázisfordítóhoz (invertálás ki/be kapcsolása).
integrátor után van még fet es szinuszosító , és kimeneti erősítő.
Ennyire emlékszem ködösen....
(#) Kefeúr válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 20, 2016 / 2
 
Sziasztok!
Akit esetleg érdekel HE 1993/7 -ben van.
Ne5532 vel teszteltem , és 1 átfogásban 8Hz-től 22400 Hz ig megy föl.
Nem is rossz , a jelelakok is elfogadhatóak .
Torzítás szinusz esetén nem több 1% nál.
Következő teszt CA3130 al.
(#) dB_Thunder válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Bedobhatnál a kacsolásról egy fotót!
Én, meg gondolom még páran nem tudjuk leemelni a polcról azt a könyvet...
(#) Kefeúr válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Sikerült , itt a rajz.
A fet helyett bc546 van most , az időzítőkondi 4,7nF.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2016

DSC0001.JPG
    
(#) pucuka válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Miből gondolod, hogy FET helyett jó a tranzisztor? A FET a csatorna ellenállás változtatásával operál, a tranzisztornak nincs ilyen.
(#) Kefeúr válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Ez igaz, de nem a szinuszosító fokozatról van szó , hanem az ic1/2 nél levő fet ről.
Ennek az a dolga, hogy a műveleti erősítő fázist fordít vagy nem , tehát kapcsoló szerepe van !
(#) Kefeúr válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Nekem megvan nagyon sok papír formában , 1 ruhásszekrény tele van velük.
(#) Ge Lee válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
És miért jó az ha 1 átfogásban hangolja végig az egész sávot? Csak hogy ne lehessen beállítani egyetlen frekit se normálisan? Találsz itt a cikkek között olyat ami ugyan átkapcsolós, de fele ennyi alkatrész sem kell bele, meg a torzítása is a töredéke. Bár az nem függvény csak szinusz.
Következő: »»   54 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem