Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   508 / 967
(#) jdani hozzászólása Feb 6, 2017 /
 
Készítettem egy gyors tervet, hogyan szeretném a ház ujrakábelozását.
Mindenesetre az egészet két részre osztanám.
Tehát szolgáltatótol jövő kábelek, bele egy kinti főkapcsolóba. A földelést a nullásal összekötvi a villanyóra előtt, vagy után?
A villanyóra után rögtön egy FI relé lenne.
Felesleges többet használni? Elég lenne 3 különálló, rögtön a villanyóra után?

A bal részben az FI relé után lenne egy 3fázisos kismegszakító, a 380 dugasz miatt. Egy dugasz lenne a ház elején a pincébe (mert most is van, és kell is oda), és a másik párhuzamosan kötve hozzá, hátul a garázsba, ha kellesz valamikor betonkeverő, mert másra nemigen.
A 3fázisos FI relé után lennének kötve még a kismegszakítók, amire lennének már kötve a fogyasztók.
Ezek a kismegszakitók, és a garáusban lévő 3fázisos dugasz, már a garázsban lenne, egy biztositékszekrényben. Ez azért kell, mert a konyha, és környékére sok áramkör megy, és így rövidebb távon kell húzni a vezetékeket, mint onnan a folyosórol.
Tehát a vi.jpg képen pirossal bekarikázott rész, lenne a haaa.jpg részen a piros rész.
A vi.jpg jobb oldalán lévő külön FIvel elválasztott részekről meg a haaa.jpg kék szobái lennének ellátva.
Vélemények?
(#) bakos13gab válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Nem veszem arrogánsnak, ha tudsz neki jobbat ajánlani, akkor tessék. Nekem is jöhet.
(#) gyuszo válasza jdani hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Az elosztó táblát a lakás elektromos terhelési súlypontjában, vagyis a mérőhely és a nagyfogyasztók között belső térben ( pl : folyosó, előszoba ) kell elhelyezni, hogy a nagyobb keresztmetszetű vezetékek minél rövidebbek legyenek.
A mérőórával az elosztó tábla egy légtérben nem lehet.
A FI-relét a mérőhöz legközelebb eső elosztó táblába kell tenni, így tudja a teljes hálózatot védni.
Természetesen lehet 2 elosztó tábla is, de ezeket a szempontokat is figyelembe kell venni.
(#) gyuszo válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
A teljesség igénye nélkül néhány :
Remélem sokan ráismernek, milyen könyvből valók a képek.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) hegizoli hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Csak befért a kombi Fi AVK a Victrixnek.Nem volt túl drága,14.5 ről > 4450+áfa.
Gyuszo.Szó se róla lehetett volna nagyobb elosztó,legalább min.egy 18 modulos.Arrébb tudnám vésni a helyet neki,régit kivenni és újra kötni mindent.A dupla.24-es csak 5 E lenne.De azt mondták
ne romboljak.Még érintés védelmet húztam be,gázcső-falikazán-vízcső-gázóracső áthidalás.

DSC00029.jpg
    
(#) store92 hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy létezik e olyan relé ami az impulzus relé fordított elvén működik?
Azaz ha kap egy állapot változást akkor kiad egy adott hosszúságú impulzust, amit állíthatok mondjuk 1ms-re is ami épp nekem kell. Töltöttem fel rajzot is a működési karakterisztikáról hogy érthetőbb legyek.

relé.png
    
(#) proli007 válasza store92 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Hello! Olyan relé nincs, ami 1ms-os jelet adna. Maximum áramkör. De az sem lenne villanyszerelési téma.. Pld.
(#) store92 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Értem, köszönöm a választ! Pedig lenne értelme jelzések leadásokhoz, lakás villanyszereléshez, stb.
(#) kowi válasza Gombszem hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Ennyire analfabétának nézek ki? (Nem neked csak általánosságban, sokan ha érdemben nem tudnak hozzászólni valamihez akkor kötözködnek...) Tudom erre jön a válasz hogy én veszem annak Elnézést a "kirohanásért" !
(#) elektroncso válasza store92 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Pl az ELKO EP-nek vannak speciális időzítői, lehet, hogy ilyen is van közöttük. Mindjárt előkeresem a katalógomat, ha megtalálom megnézem pontosan.
(#) elektroncso válasza store92 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Ezeket nézd át: Időrelék
Esetleg ennek az "i" funkciója hasonlít a legjobban, de ez csak felfutó él vezérelt. De lehet, hogy van olyan is ami neked kell, nem néztem végig mindet. Jó keresgélést!
(#) proli007 válasza store92 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Arra akartam rámutatni, hogy 1ms az egy ezred másodperc! Az 50Hz félperiódusa is 10ms hosszú. Mire lehet menni villamos hálózat mellett, egy ilyen rövid jellel? Kb. semmire. A tranziens zavarok is hosszabbak ennél..
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) elektroncso válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Ilyen rövid impulzusra biztos nem talál időzítőt. Ennyi idő alatt nincs az a mágneskapcsoló például ami meghúzna.
A legjobb lett volna, ha leírja, hogy mihez kell ez neki.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) gyuszo válasza store92 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Az ilyen rövid idővel , nem tudjuk mire szeretnéd használni ,, flip flop áramkörrel , billenőkörök háza táján kapsz választ .Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Időrelét, de nagyobb időzítéssel itt is találsz :Bővebben: Link
(#) gyuszo válasza hegizoli hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Idézet:
„Szó se róla lehetett volna nagyobb elosztó,legalább min.egy 18 modulos.Arrébb tudnám vésni a helyet neki,régit kivenni és újra kötni mindent.A dupla.24-es csak 5 E lenne.De azt mondták
ne rombolja”

Szerinted helyes, hogy 3 fázisod van, de csak 2 fázist védi a FI-relé ?
(#) BarnaPili válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Nem csak egy fázis van,és két külön kört véd Fí relével?(Nem olvastam az előzményeket...)
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) sany hozzászólása Feb 8, 2017 /
 
Egy védőcsőbe illetve egy vezeték csatornába hány különböző áramkört lehet behúzni? Én megmondom őszintén úgy tudtam , elméleten úgy tanultuk, csak egyet lehet. De villanyszelő gyakorlaton egy csőbe behúztuk a 2,5 mm2 és az 1,5 mm2 vezetéket is.
(#) ötfelezős válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Bocs, nem értem, mi a baj az OKJ-s könyvvel, ha egyszer pont a régi magyar műszaki előírásokból táplálkozik (egy 1978-as és egy 1981-es műre hivatkozik hátul).

Illetve értem én, hogy mi a baj, a baj az, hogy ma egyetlen szabvány foglalkozik ezekkel a dolgokkal, az MSZ IEC 60617 SN:2014 - az abban nem szereplő jelek értelmezése csak megállapodás kérdése lehet.

Az érvényes szabvány műszaki tartalma azonos a már visszavont MSZ EN 60617 lapjaival, amelyek immár 23 és fél éve voltak először alkalmazandóak, azóta folyamatosan ez kéne használni.
(#) ötfelezős válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ez csak a régi magyar szabványok idejében volt korlátozás, az alapmondat ez volt:
egy védőcsőben elhelyezett különböző vezetékeket általában csak azonos biztosított leágazás vezetőiként szabad felhasználni.
És persze akkor is volt könnyítés, erőátviteli és vezérlő vezeték ugyanahhoz a készülékhez, stb.
(#) gyuszo válasza BarnaPili hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Pedig minden hozzászólásnál érdemes elolvasni az előzményeket. Csak úgy lehet megérteni, érdemben hozzászólni.
Ez volt az eredeti kiinduló Bővebben: Link
De utána volt több kép és hozzászólás is. De a lényeg a 3 fázis és ( 3 fázisra megfelelő FI-relé ) szerintem kicsi az elosztószekrény .
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) sany válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ez azért megkönnyíti a kivitelezést.
Egy másik eseten pedig a következőn gondolkoztam. Ha pl. én egy 2,5 mm2 -es vezetéket fázisként, egy másik 1,5 mm2-es vezetéket szintén fázisként szeretném elvezetni egy fogyasztóhoz ugyanabban a csatornában, akkor ebben az esetben lehet olyat tenni, hogy az 1,5 mm -es vezetékhez tartozó 1,5 mm2-es N -et és PE-et nem vezetem be külön, hanem leágaztatom a 2,5 mm -es vezetékkel a 2,5 mm2 -es vezetékről? Vagy ez így teljesen szabálytalan?

hálózat.jpg
    
(#) papo69 válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Minden áramkörnek külön fázis, és null vezetője kell, hogy legyen. Vagyis szabálytalan.
(#) BarnaPili válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Maximálisan igazad van az elolvasással kapcsolatban. Így tényleg érdekes az elosztótábla kialakítása. De a kivitelező biztosan meg fogja tudni indokolni a miértet.
István
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ha az egy gáztűzhely ( és nincs benne szikragyújtó ) minek annak vezeték. Ha van és a világítás csak egy 10 W-os LED, mindkettőnek elég egy 1,5 mm2 vezeték , leágazással.
Ha viszont az egyik fogyasztó egy villanytűzhely, a másik egy vízmelegítő, az egyik áramkörön folyik 16 A, a másikon 10 A, a N vezetőn már 26 A megy keresztül.
Hát ez a magyarázata, hogy így nem szabályos.
(#) store92 válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Heló!

Bocsi azt elírtam másodpercet akartam írni , de az elko-s listában se találtam ilyen relét.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
És 4 mm2 -es vezetékkel elvileg lehetne?
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Röviden : nem.
A kismegszakító után a védendő ( vezetéknek ) hálózatnak teljes hosszában azonos keresztmetszetűnek kell lennie.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Köszönöm, most már világos lett a dolog.
(#) Barni87 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Szia! Elméleti kérdés: ha több fázis fogyasztóinak nullája egy csillagpontba kapcsolódik, akkor a csillagponttól a nulla sínig kisebb áram fog folyni a legjobban terhelt fázis áramánál?
Jó példa erre a 3fázisú villanymotor, melynél a szimmetrikus tekercsáramok következtében nincsen szükség a nulla bekötésére. Ezek alapján hogyan tud 26A folyni a nullán?
Következő: »»   508 / 967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem