Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nosztalgia - elektroncsövek, és (h)őskori technikák
Lapozás: OK   8 / 14
(#) oldman válasza cua hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Ez egy bareter maradványa. (Vas- Hidrogén elllenállás, áram stabilizálásra használták.) A feltüntetett érték valószínűleg az üzemi fesz. tartomány, ehhez tartozik egy áram érték is (amit stabilzál az adott fesz tartományban)
(#) oregtamas0202 válasza huba hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Huba NE ADD FEL! Még most kezded a szakmát,ez a szépsége. Modulokat egységeket a betanított munkás is megolja,most meg a robot.
(#) tamjan válasza huba hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
Szia Huba
Ha még nem sikerült volna megoldani - mondanám, hogy az EZ80 cső 3 lába és az 1 es valamint ha jól látom a 7 lábra egy-egy közönséges diódát bevágsz mondjuk. polaritáshelyesen alulra a lábakhoz akár 1n 4007-est is.
A cső akár maradhat is hogy élethű legyen. De a rádió hangminősége jelentősen javulna ha alul kiegészítenéd egy két tápszűrő elkóval.
A rajzot látván a két 220 ohms ellenállás végöl összegzi a kimenő áramot. A feszültséget elsősorban az elkók felirata mínusz 20% adja vagy a cső katalógus szerinti anódfeszeje
(Szerintem 220V x gyökkettő -ből egy kis veszteség és ennek a félperiódusa - vagyis kb 160 - 175 v) A kondik a kiszáradás miatt szétdurranhatnak! csöveket méregdrágán a thököly úton, vagy a lehel úton kapsz. Az EM-ritka!. Ha csak PL-es van nem kell megijedni csak kalibrálni kell a fűtőáramot.
sok sikert hozzá! tamjan
(#) huba válasza tamjan hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
Tényleg szerencsém volt az EM-el, hogy kaptam relatív jó árba kb 850ft-ért ideadta az öreg. EZ80 nem volt már benne mikor idekerült a rádió. A rajzot nézve és számolva a csöveket már idulásbol rájöttem a turpisságra, hogy egy másik szerelő lecserélte diódára. Mint irtam ezután én leforrastottam a hálozati trafót és kész volt a káosz. Végül maradt a dióda és az eredeti kondi mögé még felkötöttem egy új elkót mert eléggé bezúgott a hálozat. Amúgy eléggé veszélyes szerkezet életvédelmi szempontbol, mert normál územ melett nyugisan rákerül a hálozati a fázis a kasznira.
Néha bekapcsolom és meghalgatom a helyi rádiót. Antenna hiányába távoli adókat nem tudok rendesen fogni és lehet kicsit már el is hangolódott.

Ui. Közbe meg is találtam Makai István Rádiohibakeresés, javítás, behangolás cimü könyvét. Neki lehetne fogni, de nincs kedvem szétgányolni.
(#) wargapityu hozzászólása Márc 15, 2008 /
 
használt Tungsram 6AQ5 cső érdekel valakit? mert láttam hogy borsos ára van egy ilyennek (számomra) 2200ft a rádióvilágba és arra gondoltam hogyha valakit érdekelne megyegyezhetünk van 2 másik csövem is az 1iket nem tudtam leolvasni hogy micsoda erre (poros is volt) nedves ronggyal megtöröltem és még a maradék festék is lejött asszem valami 44 volt a vége azt tudtam kiolvasni a másik kicsi 6AL5 ha valakit érdekelne... remélem nem gáz hogy ideírtam! nem a biznisz vezérelt hanem a jóindulat
(#) WD40 hozzászólása Ápr 2, 2008 /
 
Sziasztok!
Tegnap szereztem egy tök jó állapotú Videoton Rómá-t, azaz RA3101-es csöves rádiót. Ehhez kellene nekem kapcsolási rajz, ha valakinek van, az ne fogja vissza magát
Előre is köszi!
(#) WD40 hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Heló újra,

hogyan lehetne a legegyszerűbben (értsd: még nem csináltam ilyet ) áthangolni a régi rádiót (RA3101)?
Vagyis hogyan tudnám megoldani, hogy OIRT frekik helyett fogja a CCIR-t ?
(#) masi1 válasza WD40 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Legegyszerübben Oirt-CCIR-t konverterrel.Szerintem még a meur.hu-n árulják.K4-es volt az átkapcsolhato(nyujtottsávos) tipusszáma.
(#) oldman válasza masi1 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Szerintem a fordítottjára CCIR > OIRT van szüksége, ha konverterrel akarja használni. De igazából "áthangolás" ról szól a kérdés.
(#) masi1 válasza WD40 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Elméletileg a rajza eggyezik az r 4902-vel.

ra.pdf
    
(#) masi1 válasza oldman hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Igazad van, elirtam.Egyébként ezeket a csöves URH egységeket elég nehéz áthangolni.Már csak azért is, hogy a sávátfogáson is változtatni kellene.
(#) huba hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Ma kis városunkba lomnatanítási akcó volt elektronikai készülékek terén. Elég rossz időpontra esett, mert egész délutánig az itteni egyetemen voltam egy programozási csapatversenyen. Esett az eső meg minden. Mikor kiszabadultam kezdett alábbhagyni az eső. Biciglivel végigjártam az utcákat és szeméttárolokat, amennyire ismerem a környéket. Elég sok régi csöves fadobozos tv-t dobtak ki, amiket a kissebségek szétvertek és elhordták a vasat. De találtam egy érintetlen darabot. Eleinte ott akartam hagyni, mert nem volt nálam csak egy szerencsétlen csavarhúzó, de meggondoltam magam. Hasonló készüléket szedtem szét bő 8-9 évvel ezelőtt, ott ahonnan származik a rádióm is . Már akkor is elavult volt. Kikapkodtam a csöveket, valahogy letörtem a kimeneti trafót is. A hangszorót jó állapota miatt nem volt szivem otthagyni. Gondoltam lessz belőle erősitő, de itthon észrevettem hogy az pcl86 meg van repedve, de volt benne pcl85 is ami ugy néz ki elmegy helyette.

P4180298.jpg
    
(#) oregtamas0202 válasza huba hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Üdv fiuk. Alakul a készlet leltár: csövek kész, trafók rendezés alatt, de sok kimenőm van új és bontott ECL 86/ PCL 86- hoz ,potméterek .stb. Este leszek és több dologról tudatlak .Pl Vieoton RA 6360-S gyári alaplap ,inditott rádió egység trafó végfok modul stb /előlap/fedél
(#) Atis57 válasza tungsram hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Sziasztok
ez egy földelt anódos RF erositó + hf oscillátor/ AZAZ szupreg elvű / + egyebáramú erősitő egyvelege ,
ez ek elég jól működtek az 1910++1920 közötti csövekkel .
a maiakkal kicsit játszani kellene .
tényleg egyszerűbb a Magyari féle könyvekből épiteni....
(#) Atis57 válasza huba hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Szia!
a PCL 85 és a PCL 86 nem helyettesiti egymást -más anódmunkaellenállás más rács adatok illetve a frekvencia átvitel......
szerintem....
(#) Imi65 válasza huba hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
A PCL86 kifejezetten hangfrekire fejlesztett cső, a 85-ös pedig a függőleges eltérítést látta el. Egymástól eléggé eltérő követelmények alapján alakították ki őket.
Nem egyforma a lábkiosztásuk. Teljesen eltérő (főleg a pentódáknak) a munkapontja.
Alapvetően alacsonyabb segédrácsfeszt állíts be, és a katódellenállás is 470 Ohm legyen. A triódánál az anódfesz kb féltáp legyen.
(#) huba válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 10, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat. Már egy ideje elkészült az erősítő vele. Első csövesnek örvendtem hogy megszólalt. Szerintem türhető a hangja.
(#) cleetus hozzászólása Okt 7, 2008 /
 
Sziasztok!
Gugli sajnos nem tudott rajtam segÍteni,csak egy fizetős oldallal.Van 3 db zz1040-es egyenirányÍtó csövem,ami nem volt eddÍg használva,csak semmit sem tudok róla,ha valaki meg tudna dobni egy adatlappal,azt nagyon meg tudnám köszönni
(#) edgar válasza cleetus hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Az az erzesem , hogy stabilizator cso!!

Egyenlo az STR100/60 -al.
(#) cleetus válasza edgar hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Ez ilyen régi cső lenne,hogy ide került át?(elnézést,amiért a választ még véletlen a másik topikba Írtam,nem vettem észre hogy át lett helyezve)
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Amennyiben jol emlekszem , akkor egy gyujtoelektrodas stabilizator cso.
A radiotechnikai Zsebkonyv-ben 1975 megkapod az adatait (kozben eszembe jutott es megneztem).
(#) cleetus válasza edgar hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
És ez mit csinál?Milyen értelmes dologra lehetne használni?Sajnos az elektroncsövekben egyáltalán nem vagyok otthon.
(#) masi1 válasza cleetus hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Csak egy link:Bővebben: Link
Itt letölthetö az adatlapja
(#) edgar válasza cleetus hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Referencia feszultseg stabilizalas, valtofeszultseg stabilizalas stb.
Neked nincs mire hasznalni.
Esetleg egy csoves erositobe becsempeszed mind "Terplasztika" , hogy a baratok az irigysegtol essenek hanyat amint meglatjak a sok csovet.
Adatlap:
http://scottbecker.net/tube/sheets/128/z/ZZ1040.pdfBővebben: Link[/url
Irtad:
Sajnos az elektroncsövekben egyáltalán nem vagyok otthon.
Itt az ideje, hogy belevagj a temaba.
(#) cleetus válasza edgar hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Köszönöm a segÍtséget,én is valami látványdologban akartam hasznosÍtani,csak sajnos a csövekbe nem akarok még belekezdeni,az alapokat is meg kellene értenem.Majd kirakom dÍsznek.Vagy eladom,majd eldöntöm
(#) oldman válasza cleetus hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Nagyjából olyan mint egy zener dióda, ugyanarra használható. A jelen példány 100V -os. Erősítőben előfokozatoktápstabilizálására, nagyteljesítményű végfokoknál előfeszültség, segédrácsfeszültség stabilizálására használták. Tápegységekben referenciaelmként. Egyébként szép pirosan világít, lényegében egy glimm lámpa. (1-3kohm sorbakötésével 150V egyenről kilehet próbálni)
(#) cleetus válasza oldman hozzászólására (») Okt 7, 2008 /
 
Akkor glimmlámpa lesz belőle.Szerencsére foglalattal együtt vannak a csövek,erre egyszerűbb lesz a vezetékforrasztás,vagy ez barbár módszer lenne?
(#) DuMatyi válasza cleetus hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Igen, barbárság lenne!

Amellett meg túlhevíted a lábat, megrepedhet az üveg (hajszálrepedés!!!), és megszűnik működni! Mindenképp foglalat!

Egyébként a glimmstabilizátorokból felépített kaszkód stabilizátok nagyságrendekkel jobbak, mint a legjobb zéneres! A 60-as évekből!

(Magyari: Rádióamatőrök zsebkönyve. Müszaki kvk., 1963. p. 639)



(#) korgs2 hozzászólása Nov 29, 2008 /
 
Szeretnék építeni 1 egycsöves fm vevőt. Valakinek van hozzá esetleg kapcsolási rajza? Az a lényeg hogy még ma is beszerezhető alkatrészek legyenek benne és természetesen egyszerű legyen
Üdv:korgs2
(#) cleetus válasza DuMatyi hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
És ezt a csövet hogyan is kell akkor bekötni?ahogy olvastam 150v-ot sztabilizál.Lehet hogy nekem magas egy kicsit ez az adatlap.
Következő: »»   8 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem