Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1975 / 2499
(#) szamóca válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Miért akarsz mindenáron a bevált, dokumentált, kitárgyaltak helyett egy ismeretlent?
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Mindössze a tranzisztor alapkacsolásait kell ismerni a válaszhoz, kérlek végy ennyi fáradságot!
(#) Pafi válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Azt az egész portált mindenestül felejtsd el! Nem kérünk kamu reklámot. Még be sem töltődött a rajz, már be akart jelentkeztetni. Amúgy rakás... a rajz is.
(#) tomi1990120 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
En nem reklamozom csak kerdeztem hogy mukodne e.Akkor elfelejtem azt az oldalt koszonom a segitseget.
(#) tomi1990120 hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Ezt itt az oldalon talltam par napja kerdeztem rola de nem erkezett valasz hogy lehetne e atalakitas nelkul 2x40v rol jaratni.
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Persze cserélem mindig a kondenzátort is, nem drága.Értékre nem emlékszek, most 16:00ig munkahelyen vagyok.
Az élesztéshez vannak kérdéseim:
1.2) Mivel az erősítő működik az egyik felével, az első 2 lépést kihagynám, további megbontás elkerülésére.
4.) Bemenet testrezárás: simán zárlatos RCA-t kössek a bemenetre?
5.) Kimeneti egyenfeszültség? Az a hangszóró kimeneten van?
6.) Nyugalmi áram: én esetemben a TP1 és TP2 =40mV, amit majd az "Idling Current Adj" VR401-gyel beállítok?
Ilyenkor a végtranzisztor helyén lehet a 100 Ohmos ellenállás? Ettől nem mások lesznek az értékek,mint a tranzisztorral? Vagy esetleg ezt majd újra beállítom beszerelés után is?

Eben az esetben az élesztés és a tranzisztor nélküli vizsgálatot egyben képzelem el.
Bocsi hogy ennyit értetlenkedek, de fejben összerakom, jegyzetelek és felkészülök mielőtt hétvégén nekiesek.
(#) Pafi válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Lehet, sőt sokkal inkább mint 50 V-ról. Viszont ez csak egy szimulációs rajz, egy modell, nem pedig teljes, megépítendő kapcsolás. Hiányzik róla a táp hidegítés, és a védelem.

Gondolom a cikkek közt kéne keresgélni.
(#) reloop válasza mucsa hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Az élesztési leírástól, most azért térünk el, mert egy, vagy több hibás alkatrész van az áramkörben.
A tápágat nem tudod kényelmesen megbontani, ezért csak előtét-izzót használj.
A bement lezárását megoldja, ha nullára tekered a hangerőt.
A kimeneti feszültséget mérd az L405 táján, nehogy a kimenetválasztó bezavarjon.
A nyugalmi áramot majd a végtranzisztorok beültetése után tudod beállítani. Ha a segéd-ellenállásokon 0,50V-ot állítasz be akkor nyugodtan beültetheted a végtranyókat.
(#) tomi1990120 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Talan ez az amiben van vedelem ha jol vettem ki a szovegbol.
(#) Pafi válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Hát a semminél többet ér ez a "védelem", de csak egy hangyányit. Rendes visszahajló áramkorlát kellene.

Én ha kezdő lennék, itt keresgélnék, ezeket legalább már egyvalaki megépítette:

https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/_vegerositok.html

Persze hozzáértés nélkül semmire sincs garancia.
(#) tomi1990120 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Hat valamit ertek hozza nem ilyet tanultam de erdekel.Rajzol ossze tudok rakni nem olyan bonyolult dolgokat.Mar raktam ossze vf-6-ot is.
(#) Pafi válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Nos, a kínálatból ha a nagyobb teljesítményű AB osztályúakat nézzük, akkor sorrendben:

- a Draculát dobjuk szépen át jobb kézzel bal váll fölött, mert nem csak védelem és megfelelő (hőfokfüggetlen) nyugalmiáram-beállítás nincs benne, de a kivezérelhetősége is fölöslegesen korlátozott.

- https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/100w8ohm_szimmetrikus_vegfok...l?pg=2
Ez kicsit talán bonyolultra sikerült, de minden van benne ami kell.

- A B5-öt a védelem hiánya miatt nem javasolnám. Amúgy jó, de nem kezdőnek való.

- A "80W-os HF erősítő" védelme nem visszahajló, de legalább van. Az emitter-ellenállások fölöslegesen nagyok.

- Quad405: van benne védelem, és igen sokan megépítették. Nekem speciel nem szimpatikus az aszimmetrikus felépítés és meglehetősen bonyolult visszacsatolási rendszer miatt, de simán lehet jó...
(#) tomi1990120 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Tda7250-el nem epitettel meg erositot neztem azt is az se nehez.Tenyleg tudja a 130w-ot mj-s darlingtonokkal?
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2017 / 1
 
Összeszedtem az alkatrészlistát/helyettesítőket hétvégére, íme 2 nagy tanulság - lehet hogy off:
Első akkora szégyen hogy jobb ha le sem írom: a Q431 NPN helyett valószínüleg egy Q433-as PNP-t raktam be, ezért égett minden kétszer is, mivel másodjára, csak kértem egy ugyanolyat és valamiért azt nem néztem át adatlapról.
Második: az erősítő saját szervízkönyvében el van írva a Q433 értéke: 2SC1264 helyett 2SA1264nek kéne lennie, hiszen ez a Q431nek a párja, ami meg be van írva az valami rádiófrekvenciás tranzisztor.
(#) reloop válasza mucsa hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Nem az első és nem is az utolsó vagy akivel ez megesik. Mivel utána jártál és levontad a tanulságot, küldöm az értékelést
(#) Ge Lee válasza tomi1990120 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Ezt a végfokot felejtsd el fetekkel a végén. Ha mindenképpen ezt akarod megépíteni akkor tranyót tegyél a végére, az ST151-es topikban találsz rá különféle kipróbált megoldásokat, de szerintem ez nem az a végfok amivel érdemes lenne akár foglalkozni is.
Ha meg feteset akarsz akkor sokkal inkább valamelyik VF2 változat, ahhoz is találsz a topikjában rajzokat úgy 50 és 400W között.
(#) tomi1990120 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Koszi utana nezek
(#) Csupasz hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Sziasztok! Kaptam ma egy UNITRA PW80 erősítőt javításra. A hibajelenség az, hogy kb.1/3 hangerőnél a készülék elhallgat. Hol kellene a hibát keresnem?
(#) kowi hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Sziasztok! Egy érdekes vitát olvastam végig... Adott egy erősítő amire rá van írva hogy 2 ohm-on 4ohm-on illetve 8ohm-on mekkora a teljesítmény. A vita arról szólt hogy 2 ohm-on elfüstöl. Akkor miért írják rá hogy 2 ohm-on mennyi a teljesítménye? Az tény hogy ezt a 2 ohm-os adatot csak mostanában látom.
(#) reloop válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Szia! Adj rá jelet hangkártya kimenetről és nézd meg potiállás, vagy hangerő függő-e az elhallgatás.
Ha potiállás, akkor poti vizsgálat ellenállásmérővel, ha a leadott teljesítményen befolyásolja, akkor mérd a végfok és az előerősítő tápfeszültségét, hogyan változik.
(#) reloop válasza kowi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Szia! Autós végfokban pedig elég gyakori. A 2Ω-os csatornák tudják hídban a 4Ω-ot.
Aztán, hogy mitől füstölt el, arra az emberi leleményesség kimeríthetetlen tárházában keresendő a magyarázat
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Kedves reloop és mrkatona: ezer hála a segítségetekért és a biztatásért, jár a hüvelkujj.
Ma, munka után méricskéltem, kicseréltem az említett alkatrészeket 5 tranzisztort, 1 kondit és 1 ellnállást, meg 1-2 eltört szálat beforrasztottam, amik a sok szerelés során letörtek és jó lett az erősítőm.
Az igazi baja az volt hogy egy npn-pnp párost két egyformával helyettesítettem még az elején, régen, azután a leégett helyett ugyanúgy beraktam a hibás kombót új alkatrészekkel.
(#) reloop válasza mucsa hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Remélem szereztél egy kis önbizalmat, az elején nagyon meg voltál ijedve a javítás kezdeti sikertelenségétől.
(#) kowi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Autosba igen. De ez egy behringer pa végfok.
(#) reloop válasza kowi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Vajon melyik, nem említették?
(#) levaitamas válasza kowi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Mert jobban el lehet adni.
(#) tomi1990120 válasza kowi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Nekemis a yamaha 5.1es erositore ra van irva hogy mennyi 2ohmon de azt nemlehet rakotni csak minimum 6ot.
(#) krisz69 hozzászólása Ápr 8, 2017 /
 
Sziasztok eljitottam a Fet vàlogatásig. Irfp240-9240. A kapott eredmények a következők lettek. AV 800le ìrása szerint válogattam. 15v- om nem volt. ìgy 12v 150ohmon keresztűl.
(#) krisz69 válasza krisz69 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
innen
(#) Kovidivi válasza kowi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Sok tényezős ez a dolog. Pl ha egy polcra be van tolva az erősítő úgy, hogy nem tud szellőzni, ráraknak a felhasználók egy hangsugárzót, aminek a névleges ellenállása 2ohm, mégis 80Hz-en 1.5ohm-ra lemegy, esetleg kicsit le van égve a tekercs, és a 2ohm már inkább csak a fele, akkor nem csodálkozok, hogy leég szegény erősítő. Egyébként ezen miért kell vitatkozni? Ez a 2ohm is csak egy saccolás, ha láttál már hangsugárzó impedancia menetet, tudod, hogy nem ennyire fix érték ez a 2ohm. Innentől a saccoláson veszekszetek, amire nincs igen vagy nem válasz...
Következő: »»   1975 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem