Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1924 / 2208
(#) FordPrefect válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 5, 2017
Így van. Elég ingoványos talaj, tudományos érvek ellenérvek. Dunát lehetne velük rekeszteni.
De:
- Anno a csöveket hidegindításra fejlesztették ki.
- A régi erősítők nem alkalmaztak előfűtést, késleltetett indítást
- Az újabb, mostani erősítőkben (még a méregdrágáknál is) is ritka a késleltetés.
- A zenekari erősítők más műfaj, ott úgyszólván a kezdetektől kötelező a STAND-BY. A zenészek megitták...az üdítőt, rákapcsolják az anódfeszt, és rögtön folytatódhat a buli
(nem a mai nyálaskodó zenélésről? beszélek)
(#) silent15 válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 5, 2017
A cső felépítését megnézve már nem válik vitássá a dolog. A késleltetett anódfeszültség azért szükséges hogy ne sérüljön semmiképpen se a katód. Ahogy elkezd fűteni a cső (és az anódon ott a teljes táp), a katódon nem egyszerre hanem foltokban indul meg az anódáram. Ha a katód kis pontjából hirtelen a teljes terhelést szeretnék kivenni akkor történik a süketség nevű jelenség, egyszerűen tönkremegy az emissziós réteg azon a ponton és kisebb emittáló képességű lesz összességben a felület.
Viszont ha megvárjuk amíg felfűt a teljes felület (mindenhol elérődik a kilépési munkához szükséges hőmérséklet ) akkor az anódáram a teljes katódfelületről megoszolva tud megindulni és ezzel meg lehet hosszabbítani a cső élettartamát. (Bár egy GU50-nél feleslegesnek tartanám, például egy KT88 ára miatt már nem pesztrálnám hideg indulással)
(#) FordPrefect válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Fenti magyarázat csak nagy teljesítményű csöveknél (lehet) igaz. A hosszú előfűtésnek is vannak hátrányai.
Summa - summárum: Ha valaki mutat egy mérési eredményt, ahol két egyforma cső, ahol egyik késleltetve volt, a másik nem, teljesen azonos üzemi körülmények között élettartamban szignifikáns eltérést mutat, máris meg vagyok győzve. Addig viszont hiába idézgetünk pro és kontra okosságokat.
(#) Gafly válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Idézet:
„- A régi erősítők nem alkalmaztak előfűtést, késleltetett indítást”

Viszont volt bennük egyenirányitó cső, ami meglehetősen lassan fűtött fel...
(#) silent15 válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Ezzel a hozzászólásommal nem vitát szeretnék indítani

Szerintem nem kell mérési eredmény, nehéz lenne 2 ugyanolyan típusú csövet összemérni, mert kevés a 2 ugyanolyan cső (válogathatunk persze, de akkor se biztos hogy minden ugyanolyan lesz). Maradhatunk abba hogy aki amit szeretne. A legjobb tényleg a csöves egyenirányítás (ha van rá hely/lehetőség stb) és akkor késleltetve indul, semmi nem szól bele a hangba és semmi bonyolult technikát nem igényel.
Mérési eredményt én sem láttam még, de jobbnak tartom az előfűtést.
Kiegészíteném, hogy igazad van azzal hogy csak a teljesítménycsöveknél lehet fontos ez. Előfoknál a minimális áram miatt nem kell sokat kiszívni a csőből , ott kevésbé állhat fent az általam leírt jelenség.
(#) Rahed Lee hozzászólása Ápr 6, 2017
Az én végfokomon gyárilag van előfűtés. Két kapcsoló van rajta és mindkettő mellett egy-egy led. Ha rákapcsolom a hálózati feszt, akkor kb 20 mp után virít fel az anódfesz kapcsoló feletti led és addig hangja sincs. Amikor megvettem, nem volt tökéletes állapotban ezért felvettem a gyártóval a kapcsolatot. A főmérnök sokat segített, a bekért mérési adatok alapján mondta, hogy mit kellene cserélni. Azt is javasolta többek között, hogy a másik kapcsolót ne használjam, az legyen mindig bekapcsolva, csak a hálózatival gépészkedjem. Azt mondta, hogy igazán nem használ a csöveknek, az MK II-es verziónál el is hagyták. Egy Beard P35 erősítőről van szó, EL84-es csövekkel.
(#) pucuka válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Nyugodj meg, semmi bajuk nem lesz közönséges csöveknek, ha nem késlelteted az anódfeszt. Ennek akkor van jelentősége, ha az anódfeszültség több kV -os, ilyen azért egy hangfrekvenciás erősítőben nemigen fordul elő. Majd akkor gondolkozz ezen, ha 10 kW -os csöves adóvégfokot tervezel.
Ahol anódfesz egyenirányítását szelén egyenirányítóval végezték, ott sem alkalmaztak késleltetést, sőt neves gyártótól csöves műszerek Si egyenirányítású tápjainál sem, pedig ha valahol, akkor ezesetben akár indokolt lehetne.
(#) bta válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 6, 2017
"Nagyobb" teljesítményű közvetlen fűtésű csövekhez is szokták ajánlani a késleltetést (talán a relative kicsi emittáló felület lehet a magyarázat). Főleg manapság, amikor (több okból is) divatba jött a feszültségszabályozott áramgenerátoros fűtés.
(#) jani1987 hozzászólása Ápr 6, 2017
Elküldtem a trafó vasat tekerésre de amíg nem készül el nem tudok építeni.
(#) bta válasza djcaveman hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Még nem mondták, hogy az álmoskönyvek szerint nem tanácsos ilyen szorosan egymás mellé szerelni a trafókat? Megnyugtató megoldást itt csak kétrétegű [kívül 1mm acél, belül oldalt 0.8...1mm-es teljes magasságú átlapolt-rövirdezárt rézcsík] árnyékolókockával + GPeti1977 megoldásával tudnál elérni. Ha pontosan dolgozol, a réz"bélés" szépen belefeszül, és talán ragasztani sem kell.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2017
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Hol? Melyik műfajban, árkategóriában?
(#) djcaveman válasza bta hozzászólására (») Ápr 6, 2017
A legutobbi pozíciók, amiket már fejhallgatóval állitottam be, annyira minimális az egymásrahatás, hogy alig hallható..
(#) Peter_S válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 6, 2017
Idézet:
„egy GU50-nél feleslegesnek tartanám”

Pedig pont annál ajánlják, adócsöveknél szokásban van.

Напряжение на анод и сетки вторую рекомендуется подаватъ через 1 мин. после включения Напряжения накала.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) pucuka válasza Peter_S hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Idézet:
„Pedig pont annál ajánlják, adócsöveknél szokásban van”

Ha (nagyfrekvenciás) adócsőnek használod, 1000 V -ot megközelítő feszültséggel.
(#) szili83 válasza Peter_S hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Én amikor építek mindig építek be anódfesz késleltetést.
Hogy miért? Óvni a csövet, nem ártok vele, az biztos, hiába csak 0.5kV körüli anódfesszel dolgozok. A másik, pedig akkor nem kell hallhatni, hogy egyre nő a hangerő, nem áll be állandó értékre. A 6C33C-nél igaz csak egy oldalt fűtök, de a 120s is amit beállítottam időnként kevés, kb 30s-ig még nő a hangerő...
(#) bta válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Mivel én direktfűtésűről beszéltem, illetve ott van értelme, nehéz erre mást felelni, mint hogy a "DHT árkategóriában" És abban szerintem nincs vita, hogy az (ma már) kifejezetten drága műfaj.
(#) szebee hozzászólása Ápr 7, 2017
Sziasztok.
Kezdő vagyok, nézétek el nekem a kérdést. BEAG TK202-A trafóból lehet tekerni SE-hez kimenőt? GU-50-eshez kellene.
(#) bta válasza szebee hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Nem ugrik be, minek a kimenője volt ez, de gyakorlatilag 3 lehetőség van:

1) Légréses az M vas, és nagyobb a légrése, mint ami neked kell -> nem jó
2) Légréses M vas, és kb. akkora a légrése, mint ami neked kell -> "csak" át kell tekerni
3) Nem légréses -> vagy elfelejted, vagy nekiállsz egyenként hézagot reszelni a trafólemezek középső nyelvére

Méret alapján SE trafónak kb. 8W-ig használható.
(#) pucuka válasza bta hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Az M vas mindíg légréses (hogy mennyi, az más kérdés). Különben nem tudod összerakni. Ha légrés nélkül kell, váltakozva kell összerakni.
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Ápr 7, 2017
Nem volt egyértelmű. Tényleg drága..
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 8, 2017
Sziasztok. Ezt a kis egyszerű kapcsolást építgetem és csak két kérdésem volna ezzel kapcsolatban. Az első hogy a GU50 alatti 150ohm-os ellenállás mekkora teljesítményű legyen? A másik pedig hogy adott a trafón 2db 6,3V-os tekercs. Sorba kötöm a két tekercset,ráteszem a GU-50-est,viszont az egyik 6,3V-os "féltápra" rárakom az ECC85 fűtését is. Így nem lesz gond? Korábban már csináltam így de GU-nál még nem. Bemenetre mekkora potméter ajánlott? A válaszokat előre is köszönöm.
(#) jani1987 válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Én 100 kilos potit szoktam a bemenetre rakni. A többiek majd kijavítanak ha nincs igazam.
(#) szikorapéter válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Köszi. Régi TV légréses képkimenőjét használhatom ideiglenesen mint kimenőt,mivel még egy bontható 12V-os trafót se találtam amit átlemezelhetnék légrésesre egy próbakör erejéig. (Régi csöves Orion TV képkimenője).
(#) Cinema válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 8, 2017
A 150Ohm-os ellenállásnak érdemes 5W-os típust betenni.
A hálózati transzformátor bírja el a csövek fűtőáramát, ez a lényeg, a két cső fűtését bekötheted úgy, ahogy írtad, de akkor ne kösd le a testpontra, hanem a végcső katódhoz az egyik vezetéket. Ez a megoldás pozitív potenciálra emeli a fűtést és csökkenhet a búgás és egyéb zaj, ami a fűtőkörből jön.
A 100nF helyett Én betennék 470nF-ot.
A kimenőtranszformátor akár toroid is lehet, ha a táp kellően szűrt, akkor nem fog búgni.
Építettem hasonlót 230/12V-os, halogén-izzóhoz való transzformátorral, - igaz 160VA-es - prímán működik.

Üdv!
(#) szebee válasza bta hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Köszönöm! Majd szétszedem és kiderül.
(#) szikorapéter válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Van egy toroidom trafóm is de nem légréses sajnos (100V 100W / 6ohm illesztés).
(#) Peter_S válasza szebee hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Már másban is felmerült itt a kérdés, próbálj rákérdezni hogy mi lett a vége:
Bővebben: Link
(#) Cinema válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 9, 2017
A toroid transzformátor többnyire nem légréses, az enyém sem volt az, ennek ellenére jól működő SE végfok kimenője lett belőle. A légrés csak azért szükséges, hogy ne telítődjön a vasmag a nagyobb teljesítmény esetén, mert az nagyon durva torzítást okoz. Ha kellően túlméretezzük, akkor nem okvetlenül szükséges a légrés. Normál lemezes vasak esetére is igaz ez, a mai, jobb minőségű vasak kedvezőbb viselkedést mutatnak.
Negatív visszacsatolásos végfoknál a torzítás tovább csökkenthető.
Csak a sima, visszacsatolás nélküli SE-végfokozatok torzítanak, mint az állat, mindegy milyen a kimenőjük.

Üdv!
(#) szikorapéter válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 9, 2017
A toroid kimenőnek a szekunder ellenállása 5,5ohm a primere 0,4ohm ellenállású (100 watt 6ohm / 100W 100V elvileg az illesztése normális esetben ,de itt ugye fordítva kötném be). Gondolom ez a DC ellenállás a 100V-os oldalon nem jó.
(#) pucuka válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 9, 2017
Nem csak a telítődés gond a légrésnélküli kimenőnél, hanem az átfolyó egyenáram előmágnesezi a vasat, ezzel a vas munkapontját feljebb tolja a mágnesezési görbén a laposabb tartományba, ezzel a nemlineáris tartomány miatt nő a torzítás, viszont csökken a ur értéke ami az induktivitást is csökkenti, azaz a mélyátvitelt.
Következő: »»   1924 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem