Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Ennyi az egész, igen. A tápegységből annyi áramot vesz fel amennyire szüksége van. A hálózatból felvett áram arányos a kimeneten folyó árammal. Nem fog jobban melegedni.
Márpedig igenis értelmezhető feszültségkülönbség. Ideális műveleti erősítőre ez éppen nulla, de minden más esetben eltérhet nullától. Én pedig még sosem vettem ideális műveleti erősítőt. Te igen?
Vagy egyik sem. Akár még jól is működhet az OPA sebességétől és a kialakítástól függően, akár lineáris akár kapcsoló üzemmódban. Persze oszcilláció esetén sokféle probléma adódhat.
Ha hülyeséget írok javíts ki nyugodtan, nincs ebből probléma
Nem azt mondtam, hogy nincs, hanem azt, hogy NEM értelmezhető. Van az ideális és van a reális (igen, egy csomó dolog miatt. pl. nincs végtelen feszültség erősítés, nincs nulla hőfokfüggés, nincs nulla deltaU/deltaT, nincs végtelen tápfesz, stb.), ennek ellenére mégsem értelmezhető. Az ideálisnak nincs, a reálisnak elhanyagolhatóan kicsi. Amelyiknél lehet vele számolni, az nem műveleti erősítő, még ha annak is próbálja valaki hívni. Én ezt így tanultam és már a gondolatára is karó volt a jutalom, ha valaki ilyesmire mert vetemedni, hogy feszültségkülönbséget keresett 2 bemenet között. Ezt belém verték, mint ahogyan azt is, hogy az alkatrészeknek nincs lábuk, hanem kivezetésük van, és sorolhatnám. De ha szerinted van értelmezhető feszültség, akkor te használd így, nem vitatkozok, ki tudja, talán fejlődött már annyit a tudomány, hogy már lehet vele számolni, de ezidáig nincs róla tudomásom. De szerintem szigorlaton ne hangoztasd, mit lehessen azt tudni
Sziasztok,jó reggelt!
Az lenne a kérdésem ,hogy van egy egyszerű tápom ami 230 Ac -ből 9 Volt Dc -t csinál.Na most ezt szeretném minimum 15 de maximum 32 voltra emelni.lehetséges e és hogyan?Válaszotokat köszönöm. A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
Pákám meg ónom az van. Multimétert ebay-ről rendeltem, szerintem kb. két hét múlva megjön. Köszi a segitséget.
Lehetséges. A hogyan az függ a kialakításától. (trafó vagy kapcsolóüzemű) Jelenleg mekkora áramot tud leadni? Az emelt feszültségű verziónak mekkora áramot kell tudnia leadni?
Hát egy régi magnóból szettem ki. Jelenleg 9 voltot tud leadni és 15 vagy 32 voltot szeretnék.Őrolla lenne szó.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
Kapcsoló üzemű, ez a transzformátor méretéből egyértelmű.
Gyakorlatilag reménytelen az átalakítás. Mit szeretnél azzal a 15(32) volttal kezdeni? Idézet: „Nem azt mondtam, hogy nincs, hanem azt, hogy NEM értelmezhető” Ez az ami extrán értelmetlen. Van de nem értelmezhető?!? Nem vagy tisztában az értelmezhető szó jelentésével. Értelmezem neked a bemeneti feszültséget: bemeneti feszültség az invertáló és neminvertáló bemenet potenciáljának különbsége. És csak akkor hanyagolható el (mint mérnöki közelítés, nem pedig mint alapelv!) ha már valaki biztosított róla, hogy teljesül a stabilitási kritérium, és a vizsgált frekvenciasávban a nyílt hurkú erősítés sokkal nagyobb mint zárt hurkú erősítés osztva a kívánt számolási precizitással. Plusz még az offset feszültség hatását is ellenőrizni kell hogy elhanyagolható-e. Ez része a tervezési feladatnak. Viszont ha eleve nem foglalkozol azzal, hogy létezik ez a feszültség és nem nulla, akkor esélyed sincs a tervezés során rájönni hogy van-e stabilitási tartalék, van-e kellő erősítés az adott áramkör megfelelő működéséhez. Egy OPA adatlapján minimum 5 jellemző van, ami csak a (differenciális) bemeneti feszültséggel együtt értelmezhető. Amikor én tanultam, technikusi szinten sem volt megengedhető azt feltételezni hogy nincs bemeneti feszültség, számolni kellett a nyílt hurkú erősítés frekvenciafüggésével. Köszönöm szépen a jóindulatú figyelmeztetést, de én szigorlaton már legfeljebb a vizsgabizottságban leszek jelen, és ha valaki olyat talál mondani, hogy nem értelmezhető az OPA bemeneti feszültsége, az biztos hogy nem távozik diplomával. Idézet: „Amelyiknél lehet vele számolni, az nem műveleti erősítő, még ha annak is próbálja valaki hívni. Én ezt így tanultam és már a gondolatára is karó volt a jutalom, ha valaki ilyesmire mert vetemedni, hogy feszültségkülönbséget keresett 2 bemenet között. Ezt belém verték” Az ilyen ember nem érdemli meg a tanár nevet szerintem. Egy barátom ki is rúgatott egy tanárt (BME-ről) ennél kevésbé súlyos hibákért. Lehet hogy tanítani kellene a diákokat, nem pedig verni? A Puskásban a legjobb tanárunk vezeték helyett hol madzagot, hol derótot mondott, mégis pontosan értettük. Tőle tanultam meg például, hogy mi a gradiens.
Egy végfok meghajtására kellene amibe egy tda1512q ic van. Ha jól olvastam az ic adatlapját 15 és 35 volt között működik. Remélem jól olvastam.
Az igazság az ,hogy elindult 9 volttal is de a 15 volt lehet hogy többet hoz ki belőle teljesítményileg.Nem tudom jól gondolom?
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
Egy ekkora táppal legfeljebb fülhallgató végfokot érdemes működtetni.
Sima lemezes (EI) transzformátor, nem kapcsolóüzemű. Csak a 4 dióda és 4 kerámiakondi, meg egy biztosíték ül a panelen. Mérete kicsi, mert kicsi a teljesítménye...
Sólyomszem. A körítéssel nem foglalkoztam, csak a mérettel.
Nagyon pici szerintem ez a trafó ehhez a végfokhoz. Nagyobb trafó kellene mind feszültségileg, mind teljesítményileg...
Az előbb volt egy teljesen hasonló a kezemben, csak annak volt "egy kis" szaga, meg fekete színe...
Akkor ennek a trafónak lehet növelni a szekunderét? Érdemes?
Ha tekersz rá még pár menetet, a feszültsége nőni fog, de a teljesítménye nem. Nagyobb feszültségen kisebb áramot vehetsz ki belőle. P=U*I, ahol -jelen esetben- P állandó, U nő, I csökken... Keresni kell egy komolyabbat, ezzel (ehhez az alkalmazáshoz) nem érdemes foglalkozni.
Ha jól sejtem, 24W-os erősítő építhető belőle, én egy 10-12V 50VA-es trafót keresnék erre a célra. A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
Igen egy 24W-os erősítőről van szó. Már megépítettem ,szól is szépen.Csak akkor normális tápot kell néznem.Köszönöm a segítséget.
Rendes táppal jobban fog szólni
Minden jót!
Sziasztok!
Alkalmas ez a kapcsolás átméretezve 100 mA-ra egy 555 és egy teljesítmény FET kihajtására?
Átméretezni felesleges, alkalmas rá, de a galvanikus leválasztás hiánya miatt az áramütés veszélye fennáll, ahogy a rajzon is ott van.
Most próbáltam ki a laptopom tápjával az erősítőt.A táp 65WA 19.5V és 3.33A. Azzal sokkal jobb.
Köszönöm, 300V-ot trimmel tovább, nem fog senki hozzányúlni. 15V-os párhuzamos zénerrel hogy lehet 12V a kimenet (15V is jó, csak megzavart)?
A rajzon szereplő 12V valószínűleg egy számított vagy mért érték, 300mA terhelésen. Stabilizálva nincs, a valóságban biztos, hogy el fog térni, de egy 555-ösnek meg fog felelni.
A 15V-os Z dióda szerintem azért van ott, hogy az üresjárási feszültség ne emelkedjen az egekbe. |
Bejelentkezés
Hirdetés |