Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3014 / 3972
(#) nedudgi válasza Flatlander hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Minden bántás nélkül kérdezem, miért kell titkolózni, hogy mit, honnan vettél? Most szerencsém volt, könnyen megtaláltam. Miért kell a válaszadónak még külön megkeresni,
miről van szó?

A kimeneten nincs valami védő ellenállás sorbakötve? Ennek tulajdonképpen ellentmond, hogy mással is halkan szól. A lejátszót próbáltad mással haználni?
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2017
(#) Flatlander válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Itthon vettem,valószínű kinti cucc mivel se egy név,tipus vagy bármi amivel beazonosítható lenne ezért nem is tudok róla semmit így talán képpel egyszerűbb volt. Közben kaptam egy olyan segítséget,hogy a fejen állítható az aux bemenet szintje egy rejtett menüben... teljesen le volt véve,remélem ez megoldja a gondot.Nem próbáltam mással a lejátszót,de mivel más eszközről is ugyan ezt tapasztaltam gondoltam nem ebben van a hiba,csak jó lenne erősíteni a kimenő jelen.
(#) nedudgi válasza Flatlander hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
A lényeg az, hogy megoldódott.
(#) tbarath válasza zsszami hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Az elkókat a panelben mérted? Az a 2x 102 µF mérés nem úgy jött ki véletlenül, hogy a két 100µF elkó párhuzamosan van kötve a nyákon?

Illetve attól hogy a kapacitás - X műszer szerint - jó, attól még az ESR miatt lehet hogy cserélni kell azt a kondit. De még ha jó is, 10-20 Ft körül van darabja, és az ilyen "fáradásos" dolgok mögött többnyire az elkók meghibásodása áll.
(#) gazspe hozzászólása Jún 14, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy 12V-os li-pol telepről szeretnék egy elektromágnest csinálni. Egy 3-5 mm-es hüvelyt tekernék körbe, a furatban egy rugó tetején ülne egy mágnes. A cél, hogy egy mikrovezérlő létre tudjon hozni alternáló mozgást az alábbi feltételekkel: 30 mm-es távon (a mágnes két szélső helyzete közti táv) az elektromágnes leküzdjön ~2N körüli rugóerőt. Csak a két szélső állapotra lenne szükségem.
Kérdéseim lennének: mennyire kivitelezhető, mekkora árammal, menethosszal kellene számolnom, valamint nem szeretném külön áramgenerátorral meghajtani, a tekercs ellenállásával (esetleg lecserélni a rezet acélra vagy ellenálláshuzalra) le lehet e fogni a teljesítményt?
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2017
(#) bozsika003 hozzászólása Jún 14, 2017 /
 
Helló Segítséget kérhetnék ?

Standby ben ! mérések ez ki marat !
Végtranziztór A1803
B-E: -4V
B-C: 16,4V
E-C:14,2V

c4688 transistor
B-E: 4V
B-C:10V
E-C:5V

regulátor lehet a gond ? pioneer A 103

Végfok.PNG
    
(#) kaposznyak hozzászólása Jún 14, 2017 /
 
Sziasztok.

Napelemes lámpa probléma:

1 db 600mA-es, 1.2 V-os NiMh AA akkuval megy, illetve többnyire nem megy. Gondolom a napelem nem bírja eléggé feltölteni az akkut.

Pár kérdés:

1. 2100mAh-s alacsony önkisülésű akkut beletehetek? Hamar tönkreteszi a napelemes töltés?
2. Illetve hol van ezeken az időkapcsoló? HX-CP-2 jelölésű kis áramkör működteti az egészet, de a neten nem találtam semmi infót.

Előre is kösz!
(#) kaposznyak válasza kaposznyak hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Most leszedve a hátlapon lévő tájékoztató címkét, felfedeztem 2 gyárilag fúrt lyukat.

Az ezen keresztül bejövő fény vezérelné a ki-be kapcsolást?

Akkor nem csoda, hogy nem működnek már. Mentek éjjel-nappal (csak nappal nem látszott) és eddig bírták az akkuk.

Jól gondolom?
(#) Pafi válasza kaposznyak hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Szerintem jól, és én kapásból reklamálnék is a boltban. Akár van garancia, akár nincs, ez az árult termék kezdetektől meglévő hibája amit a címke ráragasztója okozott.
(#) attika válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Szia proli007.
Megépítettem EZT a kapcsolásodat amit rajzoltál nekem és első indítás után a 82 ohm-os ellenállás füsté vállt
Mit rontottam el vajon?
Ez normális lehet?
(#) lelkes amatőr válasza attika hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Az nem 820 millohm akar lenni?
(#) kaposznyak válasza Pafi hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Kösz, ha így működik, örülök.
(#) sdavid96 hozzászólása Jún 14, 2017 /
 
Sziasztok!

Kezdő vagyok az elektronikában. Valaki tudna segíteni egy olyan áramkör megépítésében, hogy egy motort szeretnék vezérelni, hogy egyszer az egyik, egyszer a másik irányba forogjon. A motort arduino-val szeretném vezérelni. A motor 3V-os. Már ott elakadtam, hogy hogyan csináljak -3V-ot a motor visszafelé pörgetéséhez.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2017
(#) nedudgi válasza sdavid96 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
nem kell -3V, a kivezetéseket kell felcserélni.
(#) sdavid96 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Arra is gondoltam, de az a gond, hogy azt sem tudom megcsinálni.
(#) RoliNyh válasza sdavid96 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Nézz utánna a H híd kapcsolásnak kicsit, az kell neked. Aztán ha még úgy sem világos, gyere vissza...
(#) sdavid96 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Köszi. Akkor nekem egy ilyen kapcsolás jó lenne?
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/h-hid_avagy_egyszeru_motorve...l?pg=2

3.3V-tal is működne?
(#) RoliNyh válasza sdavid96 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Ez bizony, feltéve ha egyenáramú DC motorról van szó. És ha a H2 pontra csak 3.3V -ot adsz, akkor annyi fog a motorra jutni. Persze a tranzisztorokon esik nélmi feszültség, de az nagyon kicsi...
(#) sdavid96 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
És arduino-val 3.3V-on vezérelhetem (H1, H3)?
És tegyük fel, ha 12v-os motort szeretnék vele használni, akkor is tudom 3.3V-tal vezérelni?
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2017
(#) RoliNyh válasza sdavid96 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Úgy van. De ha kissebb feszültséggel vezérled, elképzelhető, hogy a bázisellenállásokat is csökkentened kell majd. Viszont nagyon nem szabad lecsökkenteni sem, csak annyira, hogy a procid kimenetén megfelelően korlátozza az áramot, és ne lépd túl amit a processzor kivezetése elbír.
(#) sdavid96 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Köszönöm. Lehetne még egy gyors kérdésem? Miért van az, hogy olyan relét, amiben nincs optocoupler, nem tudom kapcsolni arduinoval? Megmértem hogy egyszer 0V van, és aztán 3.3V, tehát rendesen vátozik a feszültség, de a relé nem kapcsol.
(#) RoliNyh válasza sdavid96 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Igazából 3.3V -os relét még nem láttam (de ez nem zárja ki, hogy nincs).
Az 5V -os relének gyanítom kevés a 3.3V hogy meghúzzon. A másik, hogy talán a 20mA kevés amit az arduino tudtommal maximumban képes leadni a kimeneten. De a processzor kimenetére sose tegyél relét illesztés nélkül (lehet az akár optocsatolós akár tranzisztoros akár fetes), mert előbb utóbb túlterhelés miatt kinyiffan az adott processzor kivezetése (vagy akár az egész is túlmelegedés miatt).

Egyébként csak hozzáfűzném, hogy szerintem arduinos, vagy pices környezetben ajánlottabb szilárdtest relét (van belőle egyen és váltóáramú típus is) használni a hagyományos mágneses helyett. Egyrész mert azt akár direktbe is lehet körni a proci kivezetésére, másrészt kissebb a fogyasztása, harmad részt pedig nem generál zavart sem...
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2017
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Hello! A 82ohm az hiba volt, mert 0,82ohm (vagy is 820milliohm ahogy írták is) lenne az. De a biztonság kedvévért nézzél körül ezen kívül nem követtél-e el valamit. Mert az 1,2W-os izzó maximum 100mA áramot engedne meg az emitterben. De így a 82ohm-ra közel az izzó teljesítményének fele juthatna. Nem tudom milyen teljesítményű az ellenállásod, de hirtelen nem mehetett volna tönkre, hanem lassan füstölne el. Ezért célszerű körülnézni az áramkörben amit elkövettél. Mert ha a 81ohm közvetlen 12V-ot kap, akkor 1,7W-ot kellene elfűtsön. És az már lehet hamar megárt neki.
(#) szili83 hozzászólása Jún 14, 2017 /
 
Adott a mellékletben található kapcsolás. Az 500Hz és a 2kHz esetében az összes LED világít. Nem jövök rá, hogy mi okozza. A kimeneten 4-6V van, azért világít az összes LED. Valakinek valami ötlete, hogy mi okozza? Esetleg leírás, hogyan is működik?
(Main board : a LED panelen keresztül hajtja meg a LED mátrix manelt)
(#) attika válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Fordulaton füstölt el,először kis füst és utána nagyobb és el is égett.
Izzóval még nem tudtam kipróbálni, így egy 5mm-es piros ledet tettem rá egy 1k-s ellenálláson keresztül.
A led az rögtön világítani kezdet ahogy gyújtást adtam rá.
Lehet ott rontottam el, hogy nem leddel kellett volna próbálnom?
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Ez a kapcsolás nem egy Led-hez való, hanem kimondottan az 1,2W-os izzóhoz. Hiszen az izzó árama folyik át az emitter ellenálláson, ami a visszacsatolást okozza. Tehát az áram ugyan úgy lényeges, mint az izzó árama (teljesítménye-feszültsége). Viszont ha Led volt a helyén soros 1kohm-al, akkor maximum nem működik a dolog megfelelően, de a 82ohm nem éghet el.. Tehát valami más hiba is van.
Az hogy, "Fordulaton füstölt el" azt feltételezi, hogy nincs az áramkörben aksi és feszültség szabályzó. Mert ha van, akkor a feszültség maximum 12-ről 14,5V-ra emelkedik fel, ami nem drasztikus..
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Jún 14, 2017 / 1
 
Hello! Esetleg pld. az IC4b 5-ös lába lóg a levegőben. De több csatornád is van, ami ezek szerint működik. Nem lenne célszerűbb a jó és rossz csatornák között összehasonlító mérést végezni?
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Méregettem, de nem tudom, hogy mi okozza. Ha a C24-et levettem, akkor eltűnt a kivezérlés, és a kimeneten 0V lett. Ha az IC4v 5 lába nem lenne GND-n, akkor is így viselkedne? Az a fura, hogy a NYÁK elvileg jó, mert másolva lettek IC-nként.
A forrasztások nem tűntek rossznak. IC felcserélésre sem változott semmi sem. Illetve a kondikat próbáltam megcserélni, illetve ellenállásokat megmérte, de minden látszólag jó.
(#) attika válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Máshol lehet akkor a hiba mégis csak mert volt feszültségszabályzó mert egybe építettem meg a kettőt és akkumulátor is volt rajta. Azzal is van egy kis problémám mert fordulaton szinte üveghangon sem ment feljebb az akkumulátor feszültsége 13,3 voltnál, viszont szabályzó nélkül meg 17voltot is eléri, de ekkor már nem volt rajta semmi csak egy graetz kocka ami gyári a motorba.
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Jún 14, 2017 /
 
Azt a hozzászólást is láttam. De vagy nem működik rendesen a szabályzó, vagy zéner diódák nem megfelelő feszültségűek.
De itt nem éghetett volna el semmi, a Led+1k-val.
Következő: »»   3014 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem