Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3072 / 3979
(#) RoliNyh válasza Fidel hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Én honnan tudjam melyík az a 15x15 kis kocka?
Ha Lxxx a jelölése akkor tekercs, ha Rxxx akkor ellenállás, ha Cxxx akkor kondenzátor...

Az elkók értékét én inkább passzolnám, ha végkép nem ír rá senki semmit, tedd be ebbe a topikba...

Viszont ha aksi nélkül egyáltalán nem indul, az elég sz@r ügy, ugyanis akku nélkül is mennie kellene.
(#) Barret hozzászólása Okt 29, 2017 /
 
Sziasztok! Lehet hogy hülyeséget kérdezek!
Egy ledes elemlámpából kiveszem a ledet,és polaritáshelyesen berakok helyette egy síma diódát.
A lámpa meghajtóáramköre tönkre mehet,vagy csak annyi a különbség,hogy az egyik dióda fényt ad?
(#) Fidel válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Raktam be képeket az alaplapról, azon lehet látni. De akkor ezek tekercsek, csak teljesen le vannak burkolva, gondolom valami ferrit ház van rajtuk.

A kondi tetején gondolom, hozzáértőknek egyértelmű az érték, én viszont nem vagyok teljesen biztos benne.
Szerintem ő a főbűnös a képen keretezve, a tápcsatlakozó közelében.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
(#) Barret válasza Fidel hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Szomszédom tv szerelő,szokott olyat csinálni,hogy hűti,melegíti a gyanús alkatrészeket.
Ha betalál a dolog,egyértelmű a bűnös alkatrész kiléte.
(#) BCsabi72 hozzászólása Okt 29, 2017 /
 
Üdv!Segítséget kérnék!Csináltam egy pingpong adogatógépet,amiben egy elektromotor lövi ki a labdát.Egy állítható feszültségszabályzóval állítottam a fordulatot.Rendben működött,míg nem tönkre ment a motor.Vettem egy X-Fly 400 repülő elektromotort.Összeraktam,max fél perc működés után lelassul és megáll.Mi lehet a baj?Másfajta feszültségszabályzó kell hozzá?
(#) Fidel válasza Barret hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Most azon gondolkozom, hogy kibelezve fogom e tudni próbálgatni, de talán igen.
Gondolom van erre valami speciális spray a hűtésre elektronikai boltban.
(#) nedudgi válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Milyen szabályzót használsz, mekkora áramot engedsz a motorra, mekkora a feszültségszabályzó bemenete?
(#) BCsabi72 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Csinálták nekem a szabályzót.0-12v-ig tudom állítani.De már negyed állásnál leáll a motor.
(#) proli007 válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Hello! Ha nem tudják a népek miről is van szó, hogy vársz választ? Legalább valami fénykép, ami támpont lehetne..
(#) bbalazs_ válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Valoszinuleg az uj motorod erosebb, nagyobb aram kell neki, ezert a "csinalt" fesszabalyzo letilt a nagy aram miatti tulmelegedes miatt.
(#) BCsabi72 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
https://www.conrad.hu/hu/elektromos-repuelomotor-x-fly-400-229115.html.Ezt az elektromotort szeretném működésre bírni.
(#) proli007 válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Bocsáss meg, de nem a motorra gondoltam, hanem a szabályzóra. De ha van lehetőséged, akkor próbáld meg valami fix tápról járatni, amiben nincs szabályzó, és akkor talán kiderül a motor problémás vagy a szabályzó.
(#) BCsabi72 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Igen,ez biztos.Csak nem tudom a megoldást!
(#) bbalazs_ válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Vagy masik motor vagy masik szabalyzo. Esetleg szabalyzo FETjeinek hutobordara szerelese (szilikon szigetelovel!!). Nagyobb hutoborda.
De ezt ellenorizheted, ha a motor leallasakor NAGYON forroak a FETek (nyalazott ujjal probald, persze csak ha nem halozati fesz alatt van!), ha sisereg, az mar nem jo. Ha eppen birja meg a kezed, az jo.
(#) ktamas66 válasza BCsabi72 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
A motor adatlapján azt látom: üzeni feszültség 3-6V. Biztos, hogy negyed állás alatt is forognia kellene?
(#) BCsabi72 válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Negyed állásnál már min3V-ot kap a motor.
(#) pucuka válasza Fidel hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Hűtőspray:
Bővebben: Link
Igen, ezzel fel lehet deríteni a melegedő alkatrészeket, kontakt hibákat, még félvezetőn belül is. Működő berendezésben, óvatosan, és módszeresen használva.
(#) speedbump válasza pont hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Na most hagy kérdezzek már egy ilyen hülyeséget, hogy a vezérlő feszültségnek mi köze ahhoz, hogy milyen teljesítményt / feszültséget lehet vele kapcsolni? Mármint komolyan kérdezem hogyan kapcsolódik össze a kettő. (használtam én már 12V-os automotive szolenoidot 500A felett is, persze mondjuk nem arduino kimenetéről vezéreltem )
Előre is köszi.
(#) Fidel válasza pucuka hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
HQ-ban is találtam 1500Ft körül, majd kipróbálom.
Ismerősöm egy üzemelő szerver tápját fújta meg portisztító spray-al, csak épp fejjel lefelé tartotta. Volt nagy aggódás, amikor elment a kép!
(#) RoliNyh hozzászólása Okt 29, 2017 /
 
Elérhető kezdőknek szánt új videó a csatornámon.: Ellenállás mérés labortápegységgel...

A videóban megnézhetitek, hogyan lehet nagyon kis értékű akár mΩ értékű ellenállásokat is pontosan megmérni milliohm mérő nélkül.
(#) nedudgi válasza speedbump hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Nem a tekercs meghúzó feszültsége (szerinted vezérlő feszültség) számít, hanem a kapcsolt(megszakított) áramkör. Az érintkezők által kapcsolt feszültségre gondolj.
(#) pont válasza speedbump hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
A tekercs feszültségének nincs jelentősége, viszont amit linkeltek neked, az gépjárművekbe való, így az általa tervezetten kapcsolt feszültség is 12v (NC (normál állapotban zárt) 30A, 14V), a gyártó ennek megfelelő izolációs, szigetelési megoldásokat választott hozzá, felelősséget is csak azért vállal.
(#) belepes hozzászólása Okt 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Van két ellenállásom, 5ohm 10W és 4ohm 20W. Hogyan számolom ki a rájuk kapcsolható maximális feszültséget és áramot párhuzamosan ill. sorosan kapcsolva?
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
(#) Kovidivi válasza belepes hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
U=R*I, P=U*I,
5ohm 10W ellenállás: P=10W, R=5ohm. Be kell helyettesíteni.
Ellenállások párhuzamos kapcsolása: 1/R1+1/R2=1/Reredő (=2.22222).
Soros kapcsolás: simán összeadod a két ellenállás értéket.
(#) speedbump válasza pont hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
A kutyafáját ezt benéztem. Most látom, hogy a linket relé 14VDC-re van méretezve, valamiért azt hittem, hogy a meghúzó feszültségről beszélünk. Így persze világos!

Egy kicsit visszatérve az eredeti kérdésre: ebből az áramkörből könnyen kiszedhető a relé és lecserélhető egy combosabbra, de ugye marad az eredeti dilemma, hogy a NYÁK bírja-e. Nem tudom milyen szélesnek/vastagnak kellene lenni a vezetősávnak, hogy 10A ne égesse el. (egyébként gyanítom, hogy ez az abszolút max áram amit a mosógép igényel és az esetek többségében (illetve a programokon belül is amikor nem melegíti a vizet) ennél jóval kevesebb delejjel is beéri.)
(#) belepes válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Köszönöm, de a kérdés nem ez volt. Hanem hogy mekkora a rájuk adható maximális feszültség és áram. Gondolom nem az eredő határozza meg hogy mekkora a rá adható feszültség, hanem hogy az adott ágban lévő ellenállás mekkora áramot képes elviselni. Nem azt kell kiszámolni hogy melyik ellenálláson mekkora áram folyhat maximum? Tehát 5ohm 10W az 1,41A, 5ohm 20W pedig 2,24A. Így ebben az esetben soros kapcsolásnál 1,41A 7,05V, míg párhuzamos esetén meg valahogy arányosítva kellene kiszámolni nem? Mert hogy nem mindegy hogy 5ohm 1W vagy 5ohm100W.
(#) gg630504 válasza belepes hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 

http://hg9ieg.uw.hu/szamolo/_sz/IU_GPR.html
R = 5 Ω
P = 10 W
► 4 számjegy ►
I_eff = 1,414 A
U_eff = 7,071 V



R = 4 Ω
P = 20 W
► 4 számjegy ►
I_eff = 2,236 A
U_eff = 8,944 V


Párhuzamosan a legfeljebb annyi feszültséget kapcsolhatsz, amennyi a kisebb, ez az 5 Ω-os ellenállás U_eff = 7,071 V-ja.
Párhuzamos eredő ellenállást számolása után tudsz áramerősséget számolni.

Sorosan legfeljebb akkora áramerősség folyhat, amennyi a kisebb, ez az 5 Ω-os ellenállás I_eff = 1,414 A-e.
Soros eredő ellenállás számolása után tudsz feszültséget számolni.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
(#) belepes válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Tehát párhuzamos esetén mindkettőnél kiszámolom az áramot és utána a kisebb áramot adom meg maximumként? Viszont valamiért nem fogadják el ezt jó megoldásként méréstechnikán.
(#) gg630504 válasza belepes hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Párhuzamos esetén egyformák a feszültségek, a legkisebb feszültségtűrésű alkatrész határozza meg a feszültséget.
Megjegyzem, ez kondenzátorra, Z diódára, VDR-re is igaz.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
(#) belepes válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Vágom hogy párhuzamos esetén egyforma a fesz. De mint írtam, az általad adott - és általam is előtte lévő hozzászólásomban ugyan azt számolt - megoldást mégis hibásnak mondják zh-n. Ezért nem értem.
Következő: »»   3072 / 3979
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem