Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Akkor ez is megoldva, köszi a kérdező nevében is.
szepi003: Javallatom: az ellenállás végeinél, ahova a bilincs jön, az ellenálláshuzalt közvetlenül, szorosan, damil nélkül kéne tekerni, jó pár menetet, az érintkezés miatt. Ne csak úgy át legyen dugva a drót, oszt' jó'van az úgy...
Hobbyjaninak válaszolva írtam neked megoldási ötletet.
Ez szigeteletlen huzalból készülhet. A menetek között távolságot kell tartani. Például lehet úgy tekercselni, hogy a huzal mellé egy másik, távtartó huzalt tekerek. Így szép egyenletes lesz a térköz. Végül ezt a távtartó huzalt letekerem. De szerintem szemre is megy ez.
Valaki javasolta nekem, hogy célszerű 1375 Ohm-ra választani, mert 230V van. Ha 9m dolgozik, akkor 152 Ohm/m huzal kellene, 0.15mm átmérőjű manganin. számolni könnyen lehet itt: http://skory.gylcomp.hu/tablazatok/huzal.html A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
Én inkább Kanthalból csinálnám, mert a hőterhelhetősége jobb, mint a manganinnak (ez nem való meleg-ellenálláshoz). Nagyobb fajlagos ellenállás, -átmérő, rövidebb huzal, könnyebb elkészíthetőség.
Nahát, ilyen apró részletből...
Egy ekkora "villanyrezsót" nehéz lehet elfelejteni ....
Hol voltak akkor még a "ződek" ... meg hatásfok ?! ... A teljes energia felvétel nagy részét azon az ellenálláson fűtötték el az 1 2 W szobahangerő elérés érdekében . Lehet hogy egyszerűbb " olcsóbb " lehetett mint tényleges trafót tekerni hozzá. Habár ha hiány gazdaság is volt, akkor abból készült ami éppen volt eszköz a raktárban.
Akkor még volt egyenáramú hálózat, ott nem lehetett hálózati trafót használni...
EDISON nagy örömére ... valóban akkoriban eléggé vegyes volt az villamos energiaellátási környezet.
Ha van vasutas biztberes ismerősöd, ott sokféle huzalellenállást használnak, valamelyik huzal biztosan megfelelő lenne a számodra.
Kondenzátorral jobb lett volna a megoldás,_valahogy úgy, mint a ledLED-es izzóknál,_és nem lett volna kávéfőző belöőle._Aztán a röhelyj az egyenes vevő,_amit már abban a korszakban már csak az uúttörők és amatőrök épiítettek,._Llegelőször, mikor megláttam egy ilyen rádiót,_azt hittem ,_hogy valamilyen épiítő kit a játéküzletből._És méghozzá Orion,_abboól a korszakboól,_mikor már a Pacsirtát gyártották.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
Moderátor által szerkesztve
A kondis megoldás az egyenáramú hálózaton nem igazán működött volna.Így univerzális lett.Az energia nem veszett el,mert fűtötte a szobát.
Anno, a Tihany (vagy a Badacsony?) rádiót ilyen kitként árulták is, hogy az ifjúság tudjon játszadozni.
Sziasztok. Kösszönöm mindenkinek a tanácsát,ugy néz ki, hogy kapok egy belevaló eredeti ellenállást.Ha összejön akkor a tekercselést megúsztam. Mégegyszer köszönöm mindenkinek a segítségét. üdv szepi003
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
sziasztok .Van még egy rádióm amit nem tudok beazonosítani.Sajnos nincs meg a dobozza a képeken látható kinézetű.Táskarádió méretű,hátha valaki felismeri a képek alapján.
Idézet: „amit nem tudok beazonosítani” Szedett-vedett házi tákolmány Ami nem baj, mert pont ilyen másnak biztosan nincsen De nem értek hozzá... Azért az alsó része még lehetett valamikor valami. Egy levegős egyenirányító cső az van benne. Forgóból hiányzik legalább egy golyó. Hangszóró meg nem látszik. A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
Attól függetlenül,hogy amatőr készitmény,még lehet egy szép példányt restaurálni belőle,ilyen még volt ebben a topicban,rádión kivűl emlékszem még egy szignálgenerátor is,és nem kommentált senki,úgyhogy bátran nekiálhatsz és elsősorban készits neki egy szép dobozt,ahogy kinéz,ez egy klasszikus szuper ,a forgót ki kellene cserélnni,ezt nehéz javitani,azt hiszem az egyencső is levegős,sok sikert a felújitáshoz.Egy amatőr rádió is lehet múzeális
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
Sziasztok. R-311-es készülék kis problémájával fordulnék hozzátok. Tápfeszültség okés (2,55V) vibracső megy (hangja van) , a rádió előlapján mérve a 2,5V mindenhol megvan,viszont a 80V-os kivezetése mindössze 5V-ot mérek az is erősen ingadozik. Mit nézzek át először?
Meg kell próbálni külső tápról. Ha úgy megy akkor általában hibás a vibrátor, attól hogy rezeg, még nagy lehet a belső ellenállása a beégett érintkezők miatt. Szét kell peremezni és az érintkezőket "jusztírozni" kell, vagyis finoman le kell csiszolni. Erre a legjobb szerszám egy vekkeróra rugójából köszörült finom reszelő. Lehet viszont, hogy utána újból be kell állítani az érintkezőket. Babra meló.
Szia, külső tápról kiválóan üzemel, a saját tápja hibás sajnos. A vibracső lehet a gondja ezek szerint?
Igen
Szétszedtem a vibracsövet, az egyik érintkező erősen korrodált, kissé égett is. Minden esetre 5-6x áthúzom rajta az 1000-es csiszolót minden érintkező pogárcsáján.
Tapasztalatból tudom, hogy nem jó a csiszoló papír. Kell csinálni egy kis csiszoló, reszelő szerszámot a képek szerint. Én is a postásoktól lestem el, még crossbár időkben. Ezzel szoktam kireszelni tisztítani a relé érintkezőket.
Rendben,akkor először a szerszámot készítem el,aztán javítok. Köszönöm a válaszokat.
Szia. Köszönöm a válaszodat, én is valami olyan dobozt gondoltam amit kivűlről is látható.Amit Janó bácsi csinált.De előtte működésre kell birnom.üdv szepi003
Kérem olyan fórumtársak segítségét, akik jól ismerik az 1945 és 50 közötti rádiók lelkivilágát. Egy jó állapotú és eléggé szépen zengő Orion 449-es készülékhez jutottam. Solt, Pécs még antenna nélkül is szól (Komlón, hegyen). Egy kis brumm miatt cserélném a két 16 mikrós elkót. 47 mikrósok vannak itthon - nem merész dolog (vagy kockázatos) ezeket alkalmazni? Esetleg mit kellene még (óvatosságból) azonnal cserélni?
Előre is köszönöm a segítséget. A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2017
Az AZ1-es egyencső maximálisan 60µF-ot "láthat" a szűrőkondikból, tehát a 2 x 47µF sok lesz oda.
Adatlap
2x47µF sok lesz. Szerezz inkább 2x16µF-ot, eredetileg is az volt benne. Mást csak akkor cserélnék, ha szemrevételezéssel, illetve méréssel nem jó.
2-3 db. 47µF-ost köss sorba az első 16-os helyére. Ha még marad brum, akkor a második helyére is. Így nem terheled túl az egyen-csövet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |