Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Szia!
Kíváncsi lennék a progira is. Tudja egy időben figyelni a feszültséget és a bejövő impulzusokat? Vagy esetleg megszakítás keretében figyeli a 400V-ot? Ez utóbbi a hibája Radu Mothisan egyszerű GM detektorának is, amit a népszerű atmega328-ra épített meg. Vagyis alacsony beütésszámnál még nincs jelentős eltérés a valódi és a mért érték között. Azonban ahogy nő a sugárzás, egyre több beütés történik a 400V-ot figyelő megszakítás alatt (amit a proci nem mér) és így egyre nagyobb lesz az eltérés a két érték között. Persze programozással ez kiküszöbölhető, ha teszel bele egy olyan átlagolót, ami a bejövő impulzusokból kiszámolja a megszakítás alatt várható impulzusok számát és hozzáadja a mért értékhez. Vagy a másik lehetőség, hogy a mérés ciklusidejét a megszakításokkal megnöveled (alacsony sugárzásnál, ahol akár 1 perc is lehet a mérési ciklus, több megszakítási időt számolsz bele, majd ahogy rövidül a ciklus, úgy egyre kevesebbet.) És akkor még beszélhetnénk a cső linearitási hibáinak a kompenzálásáról, (mert a kisülés után van egy rekombinációs idő) azonban erről nagyon kevés hiteles adatot lehet beszerezni az egyes csövekről és mint mondani szoktam, akkora sugárzást, ahol ez a hiba jelentkezik, nagyon nem szeretnék mérni.
Szia!
Hétfőn feltöltöm majd a proramot és a paneltervet. Előzetesben annyit, hogy a 400 vot figyelés ciklusból történik, viszont a becsapódást megszakításból érzékeli. Így nem marad ki egy sem. Viszont a hangjelzés ideje nyújtott, így egy becsapódási szint fölött már folyamatosan fütyülne. De ezt én nem szeretném hallani.
Hello,
Nemrégiben "BroHogan" tett közzé egy Arduino Pro mini-re írt változatot. Ebben már mindent a mikrovezérlő csinál. Bővebben: Link A leírás szerint így is elmegy 250000 CPM-ig, ami nagyon szép érték. (kb az SBM-20 maximuma) Én most ennek az OLED-kijelzős változatával foglalkozom, amit véletlenül találtam YouTube-on. Bővebben: Link Sajnos kijelzőm még nincsen, de próbaképpen feltöltöttem a programot egy Arduino Pro mini-re, és úgy fest működik. Vagyis amit kijelző nélkül megtudtam nézni az megy.(LED-ek vezérlése, PWM jel) Amint lesz kijelzőm letesztelem élesben is. Amúgy Radu Atmega8-ra épített, és lehet nála a mikrovezérlő "gyengesége" okozta a belassulást.
Sziasztok.
Amint ígértem, itt a program, valamint a hex és a nyákterv. A nyákterven pirossal bekarikázott tranzisztor és ellenállás nem szerepel a kapcsolási rajzon. Az csak akkor kell, ha nagyobb teljesítményű, vagy nagyobb feszültségigényű hangjelző kerül bele. A panel ehhez a dobozhoz van méretezve. A doboz eredetileg 2db AA elem számára kialakított elemtartóval rendelkezik, de tökéletesen passzol bele a 9V-os elem csatlakozóval együtt. A program assemblyben van írva. A könnyebb érthetőség kedvéért végig kommenteztem.
Sikeres után-építést kívánok.
Igazad van! Azt elírtam.
Ilyen kijelzővel megy?
Egy kicsit részletezhette volna a gombok funkcióját. Legalábbis én nem találtam. A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2017
Szia!
Ha már a huzalozást felraktad, felraknád a kapcsolási rajzot is EAGLE-ben? Köszi.
Igen elvileg kell mennie. Amit Ő használt annak pont fordítva van a VCC és a GND lába, de valamelyik eladónál olvastam, hogy ez nem probléma csak figyelni kell a bekötésnél.
Én ilyet vettem. Sajnos még mindig nem tudtam kipróbálni mert a 15mH induktivitás miatt 4 napig állt a rendelésem. A gombokról nincs semmi csak a videó, meg majd kitapasztaljuk. Holnap megjön a kijelző, majd beszámolok róla hogy hogy megy.
Köszi! Várom
OK! Ezt nem tudtam. De köszönöm. Viszont lenne egy kérésem. Mivel én kuka vagyok PIC programozásban, felraknád a programnak csak a 400V előállítására szolgáló PWM részét? És egy kérdés: FET kapcsolóval nem próbálkoztál? Kisebb feszültség veszteség, gyorsabb kapcsolás?
Eredetileg én is FET-et szerettem volna tenni bele, csakhogy nem találtam megfelelő feszültségűt.
Ha csak a PWM részt akarod használni a szabályzó kőr nélkül, akkor a tranzisztor is, és a tekercs is túl fog melegedni. Ha csak a jelfeldolgozó rész nem kell, akkor egyszerűen ne kösd be. A feszültség növelő működik anélkül is.
Igazság szerint megtetszett a kapcsolás, és az Arduino verzióhoz szeretném használni a 7555 kapcsolás helyett, mivel sokkal korrektebb.
Örülök, hogy tetszik.
Ha nagyon akarod, kiveszem belőle a jelfeldolgozó részt, de mint írtam, mivel az megszakításból működik, ha nincs jel, akkor kizárólag a 400V előállításával foglalkozik.
Valakinek nincs elfekvőben valami régi füstérzékelő? Természetesen teszt céljából
Köszi, de igazából ha a PIC RA3 bemenetét R9-el felhúzom, az R7, R8, C2, C3 T2, Z2 és a Buzzert nem rakom be, akkor simán működik, ha jól értem. Vagy a buzzer maradjon?
Még egy kérdés: a 400V-ot szoftverből is tudom állítani, vagy a feszültségosztót változtassam, ha pl. 450V-ot szeretnék előállítani?
Idézet: „Vagy a buzzer maradjon?” Felesleges. Ha az említett alkatrészeket kihagyod, a buzzer nem csinál semmit. A 400V-os mérőkőrt itt találod. Kb 125.öt kell beírni a 450V-hoz.
De ha nem éri el a 450V-ot 2 másodperc alatt, a védelem lekapcsolja. Márpedig valószínű nem fogja elérni, mert szkóppal nézve 9V-os tápról csak 420V-os csúcsokat láttam. Ahhoz növelni kellene a tápfeszültséget.
Nos összeraktam. A kijelzővel megszenvedtem, először azt hittem hibás mert az egész el volt csúszva két pixellel balra, de aztán megtaláltam eBay-en ugyanezt a típust és kiderült, hogy nem SSD1306-os a vezérlője hanem SSH1106. Szerencsére nincs nagy különbség köztük. Az SSH vezérlő 132x64-es kijelzőhöz való, de mivel 128-ast kapott ezért két-két pixel két oldalt le van "csúszva”. Csak a start pozíciót kellett átírnom 0-ról 2-re. De mire rájöttem hol kell átírni...
A számláló hiba nélkül kb: 130,000 CPM-ig megy, afelett a bargraph megkergül és az "ALARM” helyett oda-vissza rohangál a kijelzőn, de ettől függetlenül továbbra is jól számol. Egy véletlenek köszönhetően (lógva hagytam a bemenetet, és a vezetéke közel volt az induktivitáshoz) kiderült, hogy simán elszámol akár 4-500 ezer CPM-ig (2200-2500usv/h olvastam le). A kapcsoláson feltüntetett feszültségosztó (10M/49,9k) nem jó. A helyes érték 10M/68k. A progihoz mellékelt foton látszik, hogy Ő 680k ellenállást használt, vagyis a felette lévő SMD ellenállások összértéke 100Mohm. Érdemes az osztó értéket 100Mohmos nagyságrendre növelni, mert a 10Mohm ezeket a kis teljesítményű tápokat nagyon leterheli (az induktivitás hangosan cicereg). Próbálgatás közben sikerült ráküldeni a 400V-ot az Arduinomra, úgyhogy meghalt szegény. A képen ennek folyománya látható egy Arduino pro mini "klón”. A saját tápjában, mivel nincs visszacsatolás nem bíztam meg, ezért a méricskéléshez a GK-B5 deszkamodellemet használtam. Sajnos a menüben nem lehet állítani a display period értékét, az fix 1,5 másodperc. Én ezt keveselltem, ezért visszaírtam 5 másodpercre. Belinkelem ide is a progit.
Szia Shance!
Mivel sikerült helyettesítened az STX0560 tranyót?
Hello,
Én KSP44-et használtam, de a MPSA42 is jó lehet. Mondjuk a 300V kicsit határeset, de az OLED-es kapcsolásban az van. A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017
Már nem engedte szerkeszteni. Egy kicsit benéztem, MPSA44 van benne.
Sziasztok!
Egy amatőr kérdésem lenne, megépítettem én egy számlálót ami teszi szépen a dolgát, annyi a gondom vele hogy mR/h ban mér, hozzáteszem vagyok otthon a mértékegységekben. Találtam egy online táblázatot, miszerint 1mR/h az egyenlő 10usv/h. Egy attiny2313 van a számlálómban, megvan a forrásfájl, elvileg egy hozzáértő ember át tudja állítani hogy usv ben mérjek, és nem röntgenben? Bővebben: Link Köszönöm!
Az egyszerűbb TTL IC-s műszerek is csak a tizedes pontot rakják arrébb.
Értem, köszönöm, akkor már csak valaki kell aki ért a programhoz!
Bővebben: Link
Üdv, mellékelek egy képet, ha valaki esetleg megépítette már ezt, hátha tudja hogy az IC5 melyik verziója kell. A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2018
Ebay-en oda kell figyelni kitől rendel az ember, elsőre küldött egy rossz csövet, majd ezt küldte cserének, az tény hogy működik...
Még jó hogy vettem egy másiktól akitől rendben ideért, vicc.. A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2018
Lehet csak a szállítás során gyűrődött meg. Egy jókora negatívot neki majd megtanulja hogy kell csomagolni. A gáznyomás biztos megváltozott benne így tuti nem a karakterisztikának megfelelő jelet ad.
Szia! 5V-os táp kell (LM2574N-5G: [ 32-19-74 ] Lomex)
Szia!
Nekem is van egy ilyen nyomott csövem, azt véletlenül én tekertem meg. Nem lett zárlatos vagy lyukas, teljesen jól működik.
Üdv, az IH-81 típusú magyar katonai számláló szondájáról valaki tud többet nálam?
Annyit látok, hogy elvileg félvezetős, valami adatlap jó lenne, nem tudom van e szovjet megfelelője. |
Bejelentkezés
Hirdetés |