Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tekercs induktivitás kiszámítása
Mellékeltem 3 féle geometriát. Azt gondolom az adatok jól értelmezhetőek.
Elsőnél 25-ös belső átmérő, és 25 mm tekercsszélességnél, 2 sorban 25+22 menet. A többinél is minden adva van, csak ahogy csökken az átmérő és a hossz, úgy nő a menetszám, és sorok száma, ott van pontosan mennyivel. Ez sem atombiztos, de nálam jól bevált, ellentétben egyéb számolgatókkal.
Én ezt a progit használom, nélam jól bevált. Sacc/kb. menet pontos. Ami eltérést tapasztaltam az lehet mérés hiba eredménye is.
Sziasztok!
Szeretnék készíteni egy tekercset, amin 3-4 amper folyna keresztül, és 15-16 uH az induktivitása. Milyen ferritgyűrűre tekerjem milyen vastag huzallal? Eddig nem igazán volt dolgom tekercsekkel. Olvastam, hogyha bevágom a gyűrűt, akkor a jelentősen lecsökken az Al értéke, így nem csak 1-2 menet fog kelleni. Előre is köszönöm a segítséget. (Hestore, esetleg Lomex esik útba)
Remélhetőleg nincs DC komponens.
250 kHz-en kapcsoló D osztályú erősítő kimeneti szűrése lenne.
Ferritgyűrűre arra ne, inkább porvasra. De arra sem kell, rossz PC tápból tudsz bontani ilyen rövid ferritrúdra készült tekercseket. A bal oldali az 1 soros és 10uH, a jobb oldalin 2 sor huzal van az 26uH. Mivel nem zárt a mag nem fog nagyobb áramon sem betelíteni.
A szintén PC-ből bontható 27mm átmérőjű sárga-fehér porvas gyűrű (szekunder fojtó) Al értéke pedig 115, így nem nehéz kiszámolni hogy azon 12 menet kell a 16uH-hez.
Akkor az más tészta, oda a PC porvas nem lesz jó. A rúd, illetve a monitor tápokban használatos I mag viszont jó, de 3-4A-re kapsz készen is tekercset, vagy az I maggal, vagy a lapos kivitelűt, ami úgy néz ki mint ha összepréselt fazékmag lenne.
A készen kapható az félsiker, mert kellene a kimenetre egy közösmódusú fojtótekercs, azt viszont nehéz beszerezni és jóval drágább.
De akkor keresgélek I magosat.
Szia! Van egy 8 mm átmérőjű és 50 mm hosszú ferritrudam.A rajzon 0,3 as drótból kellene rá 120 menet nekem csak 0,5 ös drótom van. Abból mennyit kéne rátekernem ,hogy ugyanazt az induktivitást elérjem? Köszi a választ
Ugyanannyi, ha geometriailag nem tér el nagyon.
Tekerd meg kétsorosan, akkor kb. ugyanolyan tekercshosszban elfér a 0.5-ös drót és pár menetet elhagyhatsz esetleg.
Kb 5-6 menettel kevesebbet.
Sziasztok!
Toroid ferrit gyűrűnél változik az induktivitás értéke ha vastagabb huzalt használok? Ilyesmi: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2017
Nem. A menetek száma számít. Vastagabb huzalt az átfolyó egyenáram nagyságához kell mérni. A nagyfrekvenciás áramoknál figyelembe kell venni a skin hatást, a frekvenciától függően nem a teljes keresztmetszetben folyik az áram. Ez rezgőkörök esetén ohmos ellenállás növekedést jelent, ami csökkenti a rezgőkör jóságát, így járulékos veszteséget okoz.
Zománchuzal helyett használhatok műanyag szigetelésű vezetéket is? Tömörnek kell lennie vagy jó a sodrott is?
Ha a mostani átmérőjű vezeték helyett vastagabbal fogom tekerni akkor még jót is tehetek azáltal, hogy csökken a huzal ellenállása így kevésbé fog melegedni? (4-5A) Az nem gond ha teljesen betekerem a gyűrűt és a magban alig marad hely?
Ebből a vasmagból: Bővebben: Link készítettem hasonló tekercseket, csak fel kell vágni kicsi, vékony flexkoronggal. 10...15uH tekercsnek, és közös módusú tekercsnek is jó. Ugyanakkor a lomexben simán kapsz több A-re is jó SMD tekercseket. A lomex weblapja most éppen nem működik nekem, de esetleg valami ilyesmit vegyél mint ez: Bővebben: Link
Minél vastagabb a szigetelés, annál kevesebb menetet tudsz rátekerni, annál kisebb az induktivitás. Két menet közötti szigetelésnek nincs túl nagy jelentősége, a menetek közötti alacsony feszültség miatt. A melegedés többnyire nem a rézvezető elégtelen átmérőjétől, hanem a nagyfrekvenciás áramnak a vasmag veszteségeire való hatásától.
Sziasztok!
Leéget a villanymotorom, ami 0,8mm átmérőjű alumínium zománchuzallal volt tekercselve. Milyen átmérőjű rézhuzallal lehet újra tekercselni? Hogy kell kiszámolni? Magam szeretném megcsinálni.
Ha hasonlóvel tekered meg, akkor még jobb is lesz mint volt...
Ha minden tekercs aluminium, akkor az átmérő egyezhet. Csak jobb lesz. Gyártottak olyan motorokat, ahol csak az indító tekercs volt aluminium. Ha direktbe kapta a feszültséget, ott számít az ellenállás is, tehát átmérő választásnál figyelembe kell venni. vagy kell az indító ellenállás. (Lásd mosogép motorok hőskora. Hattyú mosógép.)
Az oroszok kedvence volt az aluminium tekercselésú transzformátor. Spóroltak. (Robbanós TV.)
Nem fog melegedni, ha ugyanúgy 0,8mm-es rézzel tekerem meg?
A segédfázis 2x0,8mm, a főfázis 3x0,8mm. Ez egy egyfázisú 3000W-os villanymotor.
Igen, minden tekercs alumínium. A segédfázis is és a főfázis is.
Vezető anyagok fajlagos ellenállása sorban:
Ezüst: 0,016; réz: 0,0167; arany: 0,0204; alumínium: 0,026 . . . ohm*mm2/m Láthatod, hogy az alumínium vezetőképessége alig rosszabb, mint a rézé. Az alumínium viszont sokkal olcsóbb, mint a réz. A villanymotorok segédfázis tekercsét viszont sárgarézből készítik, Mert annak a fajlagos ellenállása nagyobb mint a rézé, és a szükséges fázistolást LR fázistolóval érik el, és jóval egyszerűbb, strapabíróbb, mint egy különálló kondenzátor. A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2017
Akkor teljes nyugalommal tekercselheted azonos átmérőjű rézzel. Az indulási áram, lehet pár amperrel több, de talán nyomatékosabb is lesz.
Tehát azt mondod, hogy a segédfázis mehet vissza 2x0,8- a főfázis meg 3x0,8mm-es rézzel?
Nem fog nagyon melegedni, illetve a 2x30µF kondi is maradhat ? A teljesítmény meg talán több is lesz?
Abban azért ne nagyon reménykedj, hogy sokkal jobb lesz a motorod. Némileg csökken a tekercselés miatti veszteség, ezt azért nem nagyon fogod észrevenni.
De jobban jártál volna, ha a kérdésedet valamelyik motoros topikba tetted volna fel, ott működnek gyakorló motor tekercseléssel foglalkozók is.
Talán nem teljesen passzol ide, de kissé zavarban levés van...
Van egy ilyen műszerem: Voltcraft LCR 4080 Az induktivitás mérésnél lettem elbizonytalanítva. Van 2 féle mérési mód az induktivitást illetően. Idézem a magyar leírásból: Idézet: „D3. “PAL/SER”: párhuzamos vagy soros impedancia A gomb nyomásával a műszert párhuzamos (PAR) vagy soros (SER) módba teszi. Nagy impedanciánál általában a “PAR”, kis impedanciánál a “SER” módot használják. Másodfunkció: ENTER (beadás nyugtázása” Na most ettől okosabb lettem? Vajon mi számít nagynak és mi a kicsi? Mert erről nem szól a mesekönyve. Az elkészült kimenő trafóm mérése: Nyitott szekundernél PAR módban 110H, SER módban 77H A méréshatára egyébként 7 dekádon át: Induktivitás (vizsg. frekvencia 1 kHz) 2000uH - 2000 H A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2017
Nem tudom (nem ismerem a műszered) csak okoskodok.
Az impedancia mérés nem annyira egyszerű dolog, mert vektoros mennyiségeket kell mérni. A mért impedanciából egyszerűen számolni az induktivitást sem egyszerű. A műszer kiviteléből, meg az instrukciókból gondolom, hogy a mérés maga egy ellenállásméréshez hasonlatos egyszerű módszer, van egy váltóáramú áramgenerátor konstans árammal, és akkor a mérendő impedanciával arányos a rajta eső feszültség. De ilyen nagy induktivitásnál, elég magas a rezisztív ellenállás, meg az önkapacitás is, ezért megeshet, hogy a rezonancia közelébe esik a mérés. Akkor bizony elég nagy a hibalehetőség. Gondolom.
A mérendő induktivitásod a "Nagy" kategóriába tartozik, tehát a soros mérés csalhat. Gondolom, a mérőfrekvencia szinuszos.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |