Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Nézd át még egyszer, például holnap tiszta fejjel.
Ha minden igaz lenne amit leírsz, akkor nem ez lenne az eredmény...
Azt berakom, igen!
Azt fogom csinálni mert lassan kezdem magam Indiánnak érezni! Azóta ugyanis elfüstölt a 4. is!
Valamit biztos félre kötöttem!
Biztosan.
Holnap meg csapkodod a fejed, hogy ezt hogy nem vettem észre. De nem értek hozzá
Rajzot tegyél fel, az sokat segít. N FET-tel lent kell kapcsolni, valahogy így (link).
100 ohm a pic és a FET gate közé, és javaslom a gate-et 10k-val húzd le a földre, hogy ne lebegjen semmiképpen. FET source a földre, drain a kapcsolt áramkör _negatív_ részére. A FET-re tegyél valami bordát, mert bár elvileg kapcsolóként használva nem kell, gyakorlatilag elfüstölés ellen segíthet
Helló!
Vékony vezetéket feliratal megjelölni mivel célszerű egyszerűen és gyorsan? Utálom, ha eltávolítás után ragacsos marad a vezeték, például szigszalag esetében.
Lehet kapni ráhúzható műanyag számot, betűt.
Vagy használsz több színű drótot... Keresőkifejezések.: Vezetékjelölő szám...
Akár változatos színű befőzőgumit is használhatsz. Vagy alkoholos filccel is jelölheted, akár úgy is hogy van 4 színed és 1-5 csíkot húzol rá, így máris 20 vezeték jelölhető meg.
Ez később alkohollal jellemzően gyorsan lemosható, ha arra van igény.
Mindenkinek mas a vekony vezetek
Ha tartosan kell, akkor a korabban lecsupaszolt vastagabb vezetek szigeteleset huzom ra, kulonbozo szin vagy szinu gyuruk. Ha ideiglenesen kell csak (pl. sorrendhez), akkor siman fekete alkoholossal huzok ra vonalakat keresztben, negy folott egy haromszoros vastagsagu jeloli az otot es igy tovabb.
Célszerű lenne még egy pic nélküli teszt is: a feten kis borda, a 12 voltot rákötöd az áramkörre - a szalaggal sorbakötsz árammérőt, a fet d-s közé pedig feszültségmérőt, a g-s között ott van a 10 kohm, a gate-re dc 5 voltot kapcsolj 100 ohm-on keresztül. Ha ebben az esetben csak akkora az áram, amit a szalag felvehet és az Ud-s 0.1 volt alatt van ( pl. 80 mV ), füst nem lehet 10 perc múlva sem.
Kérdés az, hogy a pic pwm kimenete ténylegesen mekkora és milyen jelet ad ki. Ha ez bármi okból sem meredek fel-és lefutású lesz a gate-n, ill. nincs legalább 4 volt a jel teteje, a problémád ebből adódhat. Nem kapcsoló üzemmód lesz, hanem valami vegyes, analóg és kapcsoló között. Talán a freki nem olyan magas, hogy az előzőek nem teljesülnek normálisan. Egy szkópos mérés sokat elmondana.
Hi Mesterek!Szeretnék egy ilyet venni. VU mérőt akarok belőle késziteni. A kérdésem az lenne hogy a müszer tekercse az ugyanúgy mikro esetleg milivoltos ugye? A sönt meg házon belül van, vagy 450v a tekercs?
Elképzelhető, hogy belül van... ha megveszed, köss vele sorba először egy 100 kohmos ellenállást, kösd rá pl. 12 volt váltóra és ha nem nagyon mozdul a mutató, akkor belső az előtét. Szétszeded és be tudod lőni kisebb feszültségre is, kisebb ellenállással..
Én is erre tippeltem, köszönöm a segítséget.
Én eleve színes vezetékeket használok (0,14). Tiz érig az ellenállásoknál megszokott színkódot használom. Ha csak pár érről van szó, egy kialakult konvenció alapján a piros/fekete a pozitív/negatív, illetve uart esetén a Tx/Rx kék/sárga).
Sziasztok! Abszolút kezdő vagyok, de szeretnék egy olyan áramkört építeni ami 10mA-től 3A-ig tetszőlegesen beállított áramerősséget 1.5V-tól 25V-ig bármikor tartaná és a feszültség sem esne le. Meg lehet ezt egyszerűen oldani? Például beállítok 200mA-t és azt hozza 1.5V-25V között bármikor. Az én tudásszintem ebben a témában a detektoros rádiónál van. Köszi.
Amit akarsz azt labortáp néven sok helyen megtalálod. Van készen boltokban, van itt is rajz a kapcsolások között, van topic-ja is, Kínából is rendelhető olyan áramkör ami szegről-végről képes erre. Lehet kapcsolóüzemű, lináris, hibrid, akármi.
Mondjuk a 10 mA-3A tartományt azért át kell gondolnod, mert ami 3A-t tud annak simán lehet 10 mA hibája, sőt.
Akkor biztosan ismered Ohm torvenyet is.
Az áramkörödben lesz egy ellenallasod, akarsz egy aramot, akkor ebbol a kotelezo feszultseg adott, az nem lehet tetszoleges tartomanyu.
Áramgenerátorra gondol szerintem, max. 25V kimenő feszültséggel, gondolom LED-ek próbálgatásához. De ez csak tipp...
Stabilizálj minden szükséges feszültséget ,szűrjed ,igy megakadályozható a hirtelen változó feszt. ami tönkre teheti az alkatrészeket ,
Ha arra, akkor akár egy ilyen is jó lehet: Bővebben: Link
Elvileg tud 3A-t, lemegy 1,25V-ig, persze kérdés hogy megfelel-e a pontosság. Ha igen, akkor már csak egy DC 28V+ 3A táp kell neki. szerk.: bár az a 3A nagyon csücskös, inkább nagyobb terhelhetőségűt vennék. A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2018
Ez a szerkezet 3A kimenőnél már túlmelegszik. Mindegy, mekkora a kimenő feszültség! A 3A miatt az LM2596 és a dióda fűteni fog nagyon (határon jár). Másik korlát a kb. 24W-os kimenő teljesítmény. Ennél többet nem bíznék rá, még ventivel megtámogatva sem.
Igazad van, szerkesztettem is a hozzászólást miután átgondoltam, csak gyorsabb voltál.
De iránynak megfelelhet, vannak nagyobb terhelhetőségű CC/CV áramkörök olcsón.
Sziasztok!
Guugliztam, de nem igazánntaláltam releváns találatot... UART-nál és I2C nél mi a maximálisan felhasználható "kábelhossz"? Illetve milyen kábelt a legjobb használni?
Nem véletlen nem találtál, mert ezek "nem úgy szabványok".
Gyorsabban végzünk, ha elmondod, hogy mit szeretnél csinálni
Az I2C tipikusan kis tavolsagok athidalasara szolgal, vagyis intra-board communication. Tipikusan a TV paneleken beluli komunikaciora. Max 30-50 cm.
UART komunikacional az athidalhato tavolsag a Baud Rate fuggvenye. Kis sebessegnel termeszetesen nagyobb ez a tavolsag. Nagyobb tavolsagra ajanlatos RS422, RS485 hasznalata. RS485 siman atvisz 1 tekercs (1000 ' (foot) = 304.8 m) cat5 kabelt.
Köszönöm a segítséget! A FET-el kapcsolatban nem tudom mi lehetett a gond, ma reggel ujradugdostam az egészet és ment tökéletesen, ugyhogy Gaflynak lehetett igaza hogy csak azt hittem hogy mindent jó helyre dugtam....
Azért egy könycseppet elmorzsoltam a 4 FET-emért! Egyetlen egy bajom van vele hogy cincog! Mármint a FET... Sajtot még nem kért de lehet az is eljön! Most a következő lépés az lesz hogy csökkentem a frekit a PWM-nek! A kábelezéssel kapcsolatban akkor egy 10-12 méteres kábelban gondolkodom akkor azt simán vinnie kell!
Ha ez segítség, én az UART-ot 15m-es UTP-n 115200 sebességen használom. 10 m-es rs-232 hosszabbító kábel még kapható is, az valahol ugyan az.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2018
Ahogy mások is írták, az I2C pár tíz centiméteres távolságokra van kitalálva. Ennek ellenére 20 éve BRG-s berendezések között nagyobb távolságokon működött az I2C minden gond nélkül évekig. A legnagyobb távolságokra már nem emlékszem, de 2-3 méter ment simán. Az adatáviteli sebességre sem emlékszem, de nem kellett nagy sebesség, csak kapcsolni kellett hangfrekvenciás utakat, tizedmásodperces reakció idő is elég volt. Viszont ha jól emlékszem, nagyobb árammal ment a dolog, mint az ajánlott (kisebb értékű felhúzó ellenállások voltak).
Énis pont erre gondoltam hogy UTP kábelt használnék! Sodrasz össze ereket vagy egy egy kábelen megy csak a kommunikáció?
Köszönöm mindenkinek a gyors választ! Egy lakáson (szobán) belüli kommunikáció miatt kérdeztem számolgattam 16-17 méter lesz a kábelhossz... arra lesznek az UART perifériák felfűzve, majd megoldom úgy hogy a master legyen "középen" és akkor max 10 méter lesz a táv! Erre most nem lőnék el 4-5 rádiós modult!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |