Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3119 / 3963
(#) Sanyesz5 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Itt szépen látni, mindegyik a középső lábra megy, ami a bázis az adott tranzisztor szerint

BqO6Hkt.jpg
    
(#) RoliNyh válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Semmit nem jelent, hogy a középső lábra van forrasztva a LED. A használt tranzisztor adatlapjában nézd meg a lábkiosztást. Akármilyen hihetetlen számodra, nincs kőbevésve, hogy a középső a bázis...

Hát ez érdekes, két verzió van, akkor vagy a rajz helytelen, vagy a fénykép...

(Bár azt továbbra is fenntartom, ha ez valami adószerkezet akar lenni, akkor a csatlakozó a bázisra megy, rajz szerint.)
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) tbarath válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Hát én a fotókból sokat nem láttam, aztán valamelyik képen ott volt a rajz, én arról beszéltem.

Aztán vagy talált egy egzotikus lábkiosztású tranyót, vagy elrontotta a kapcsolást
(#) pucuka válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Nem szeretnélek elkeseríteni, de nagyobb áramú tranzisztoroknál jellemzően a középső láb a kollektor.
Például: BC635 , 637, 639
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) tbarath válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Ez a képen 2n3904
(#) (Felhasználó 71690) hozzászólása Jan 31, 2018 /
 
Van egy kis gondom egy SSR modullal, amivel egy 12voltos 15 wattos ventilátort akarok kapcsolgatni. Raspberry pi gpio-ról vezérelném, ami megy is, csak terhelés alatt nem kapcsol a relé. Amikor a gpio high állapotba kerül, akkor a panelen a kontroll led világít, de a relé csak akkor húz be, ha lehúzom róla a ventilátort. Kikapcsolásnál ugyan az a helyzet. gpio low állapotban kialszik a kontroll led, a relé nem enged al, csak akkor, ha lehúzom róla a ventilátort. Vagy bármi mást.
Kipróbáltam, hogy a ventik helyett egy darab kicsi 12voltos relét kötöttem, de azzal sem húz be.
Hogy lehet megoldani, hogy terhelés alatt is kapcsoljon? Van mi a megolds?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018

1.jpg

2.jpg
   
(#) pucuka válasza tbarath hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Akkor passz. Így viszont elég értelmetlen, a két bázis között a két dióda. Ott nemigen folyik akkora áram, hogy a LED világítson. Lehet a tranzisztor nem is tranzisztorként működik, hanem csak valahogy a diódát használják.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Szerintem ezzel szilárdtest relével csak váltóáramot tudsz kapcsolni.
(#) (Felhasználó 71690) válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Mindjárt kipróbálom.
(#) bandika válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Gondolom a 12 V az DC. Ezt akarod az SSR-el kapcsolni. Az SSR-ed AC-t tud kapcsolni. Valószínű ez lehet a gond.
(#) elektroncso válasza tbarath hozzászólására (») Jan 31, 2018 / 3
 
Nem! A képen 2N3904C van aminek a középső lába a kollektor. Adatlap.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) vargham válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Nézd meg az adatlapban! Zero cross-ra kapcsol. Olyan DC-nél nem lesz, hiába is várja. Amúgy ha egyenáramú, akkor 12 Voltos ventillátort FET-tel kapcsolj.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) tbarath válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Akkor ez a megfejtés
(#) (Felhasználó 71690) válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Igazad van, ezt benéztem.
(#) ottbanz hozzászólása Jan 31, 2018 /
 
Miért nem tudok nagyobb frekvenciát mérni az, UNI-T UT804 műszeren, csak 40 MHz-ig? Pedig 400 MHz a hiteles határ, mit tudok tenni, hogy egy FM rádió oszcillátor frekvenciáját megmérjem?
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) elektroncso válasza ottbanz hozzászólására (») Feb 1, 2018 / 1
 
A doksi mit ír? Van olyan érzésem, hogy a 400MHz egy elméleti határ, vagy még nagyobb eséllyel TTL szintű négyszögjelre vonatkozik. Szerintem az általad megmérni kívánt jel olyan kis szintű, hogy a DMM nem tud vele mit kezdeni. A jelet erősíteni kell, egy gyors schmitt-triggerrel formálni, gyakorlatilag egy előfokozatot kell építeni.
Közben megkerestem a neten a doksiját. Hát nem lettem okosabb. Idézet a doksiból:
Idézet:
„The requirement of Input amplitude “a” is as follows:
When 10Hz~40MHz: 200 mV < a < 30Vrms;
40MHz: Un-specified”

Innentől kezdve a fene sem tudja 40MHz fölött a műszer érzékenységét.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) (Felhasználó 71690) válasza bandika hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
És ha leszedem a panelről az ssr-t, és bekötök a helyére egy sima 5vdc relét akkor az működni fog?
(#) nedudgi válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Nem valószínű, mert a jelfogó meghúzásához feltehetően nagyobb áram kell, mint amit a kontroller biztosítani tud. A jelfogót egy tranzisztorral kellene kaapsolni. A tranzisztor bázisát ellenálláson keresztül kösd a kimenetre.
(#) (Felhasználó 71690) válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
És ha ezt venném meg? Ezzel tudnám vezérelni a ventiket?
Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Igen.
(#) vargham válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Feb 1, 2018 / 2
 
Ha DC 12 Voltról megy a ventillátor, akkor elég egy FET, egy dióda, és két ellenállás. Olcsóbb, kevesebb helyet foglal, szükség esetén pedig fordulatszámszabályzásra is jó lehet. (Átmegy rajta PWM, míg a relén nem. )
(#) (Felhasználó 71690) válasza vargham hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Köszi, de arról fogalmam nincs, hogy kell összerakni. Ha készítesz nekem egy 4 csatornás verziót, azt akár meg is fizetem.
(#) tbarath válasza vargham hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Igen, annyi megszorítással, hogy FET-ből olyan kell, amit a Páj 3.3V-ja ki tud nyitni.
(#) vargham válasza tbarath hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Pl AO3400: RDS(ON) = 24 mOhm @ VGS = 2,5V
(#) vargham válasza (Felhasználó 71690) hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Nagyon szívesen. De jól gondold meg, mert ennél a készen kapható modulnál többe fog kerülni.
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 1, 2018 /
 
Új videó elérhető a csatornámon.: AQH3213 DIP8 SSR teszt...
(#) ricsi779 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Igen arra gondoltam,köszönöm a kijavítást.Na és hogyan tudnám ezt kivitelezni?
(#) Firefighter1 hozzászólása Feb 1, 2018 /
 
Sziasztok!

Segítsetek légyszives, mert a harmadik FET-emet füstölöm el... és nem tudok rájönni mi lehet a gond!

A feladat az lenne hogy egy PIC PWM jelet ad a FET-nek ami egy ledszallagot "hajt meg"
Namost ha teszt céljaból a FET a PIC és a led ( teszt esetén csak egy led az is előtétellenállással) mind 5 volton van akkor semmi gond!

De a ledszallagnak 12 volt kell ugyebár,
Jol tudom hogy ilyen esetben úgy "kellene" bekötni hogy:
G lábra megkapja a PIC től a jelet ( G S láb 10 KOhm al összekötve)
A +12v bemegy a szallagba, kilépve a FET D lábára csatlakozik és S lábra pedig a 12v GND-je,
plusz a 12v GND-jét és az 5v GND-jét közösíteni kell azaz FET S lába 5v GND re is bekötve?!

Mert ha így csinálom akkor kb 3 másodperc alatt zártra ég a FET / IRLZ34N/
Pedig mindenhol ezt mondja a fáma..
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) ottbanz válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Köszönöm a válasz adást ,, megépítek egy jel előérősítót !
(#) reloop válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Szia! Pusztán illendőségből tegyél a gate elé egy 100 Ω soros ellenállást, hogy a gate töltés árama korlátozva legyen. A 12 V-os kísérletet kezd szóló LED-del, mint azt az 5 V-nál tetted!
Következő: »»   3119 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem