Fórum témák
» Több friss téma |
Igen, pontosan.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
Moderátor által szerkesztve
Természetesen nem mindegy. A helyes megoldás az volna, hogyha a lakáselosztóba érkező 5 vezetékről ágaznál le (3 fázis, nulla, földelés) és egy 16A-es három fázisú biztosítékkal védenéd le + egy 30mA-es hibaáramú ÁVK-val ami a tűzbiztonság miatt kell. A vezeték legalább 4mm2-es legyen.
Én ezért bíznám olyan valakire, aki ért hozzá, hogy legalább jól legyen kiépítve a hálózat. Mert szerintem így ez csak találgatás.
Van valami ötleted, hogy hogyan tudnám biztonságosan letesztelni?
Én nem játszadoznék a nullával. Ha mind a három gép menni fog (egyforma terhelések fázisonként) akkor a nulla vezetőn nem fog áram folyni. De ha az egyensúlyi helyzet felborul akkor komoly áramok fognak folyni. Ha a nulla vezető megszakad vagy drasztikusan megnő az átmeneti ellenállása. Akkor komoly problémáid fognak adódni. Pl. ha az egyik gép kikapcsol (kikapcsolod) akkor a másik két gép 99%-os eséllyel túlfeszültség miatt meg fog halni.
Ezt kifejtenéd bővebben, kérlek. Tegyük fel, hogy van 3 (konkrétan 3) gépem. Mind a 3 gép külön fázison van. Ha az egyik gép kiesik akkor a másik kettőn miért lesz (fordulhat elő) túlfeszültség? (Vagy rosszul fogtam fel amit irtál?)
Kicsit kalkulálva 30-35 gép. Az az érzésem a nulla hiánya lesz a legkisebb gond
A fázisok külön vannak igen, de a munka nulla közös. A nullának valójában az a feladata az elektromos hálózatokon, hogy fixen tartsa a csillagpontot. Ha a nulla vezető megszakad akkor két lehetőség van:
1. Ha a fázisokon egyforma a terhelés akkor az ú.n. csillagponton (ez a nullpont) 230V lesz mérhető a fázisvezetőkhöz képest. 2. Ha a fázisokon a terhelés nem egyforma akkor "elmászik" a csillagpont potenciálja annak függvényében, hogy a másik két fogyasztó milyen arányban veszi fel az áramot. Ilyenkor az egyik fogyasztó túl kevés feszültséget kaphat a másik túl sokat. Erősen torzított példával élve hasonlít a dolog a feszültségosztóhoz.
Ha jól értem akkor vastag 3-4mm -es kék ér kell a padlásig és a padláson fázisonként külön vigyek kéket (2.5mm) mind a 3 konektorhoz? (a külön kék fázisonként amúgy tervben volt)
áá a garázsig is vastag ér kell A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
4mm2-es vezetékkel kell kimenni minimum (fázis, nulla, védőföld mind ennyi legyen) kint fel kell szerelni egy kis elosztószekrényt. Ha több géped van akkor tanácsos több különálló 10A-re biztosított 1 fázisú kört kiképezni és a szekrényből 2,5mm2-es vezetékkel elmenni a konnektorokig. Tanácsos egy tűzvédelmi főkapcsolót is felszerelni.
Pl. a mellékelt rajz. U.i.: A kék pötty csak véletlenül került oda. A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
Köszi. Holnap leszedem a szekrény burkolatát és megnézem,hogy honnan es hogyan lehetne elvinni az 5. vezetéket. (feltéve ha eleg vastag a másik 4)
Tervem, hogy megcsinálom magam, felhivom a villanyszerelőt, megnézi hogy jó-e és ha igen akkor olcsón megúszom. Köszi mindent.
Majd azért amit látsz mutasd meg nekünk is. 3x32A mellett a 4mm2-nl vastagabbal kell találkoznod a plombált szekrény felől. Már persze ha minden szabványos.
Sziasztok !
A következő kérdésem lenne. Adott egy lakatos műhely. A 3 fázis és a vezérelt áram külön földkábelen van elhozva a fogyasztásmérő helytől (kb 100 m ). Ki kell építeni egy tűzvédelmi, 3 fázisú főkapcsolót a műhely részére. A kérdésem az lenne, hogy a vezérelt áram részére is kell-e külön tűzvédelmi főkapcsoló ? Ha igen akkor a kettő mehet e egy közös tokozatba ? Köszönöm.
Nézd mit találtam: Villanyszerelők Lapja
Idézet: „Tűzeseti főkapcsolóként csak akkor alkalmazható egy eszköz, ha az önmagában vagy az általa vezérelt készülék által, segédeszköz nélkül biztosítja az üzemi áram megszakítását, jól hozzáférhető és felismerhető, továbbá a tűzeset a beavatkozás előrelátható körülményei mellett a tűzoltó számára kezelhető. A tűzoltó számára kezelhetőség tekintetében a tűzoltósági beavatkozási központban megfelelő a védőkesztyű nélküli kezelhetőség biztosítása, de azon kívül a főkapcsolónak védőkesztyűben is kezelhetőnek kell lennie. A tűzeseti főkapcsolókat jól megközelíthető helyen, megfelelő kezelési magasságban (javasolt magasság 1-1,5 méter) kell kialakítani oly módon, hogy a tűzvédelmi főkapcsolók egymás közelében úgy legyenek elhelyezve, hogy a lekapcsolást „áttekinthető módon” lehessen elvégezni. Az áttekinthetőség előírásban eddig nem szereplő új szempontja azt jelenti, hogy a tűzeseti kapcsolók helyzetét (a lekapcsolás pillanatnyi állapotát) a beavatkozó tűzoltó képes legyen anélkül átlátni, hogy eközben helyzetet kellene változtatnia. A tűzeseti lekapcsolások tekintetében nem mehetünk el szó nélkül a valami okból a tűzoltó egységek beavatkozását biztosító követelmények közé került napelemekkel kapcsolatos szabályozás mellett.” Ugyan nem értek hozzá, de abban biztos vagyok, hogy az üzemi és a vezérelt áramnak is kell tűzvédelmi kapcsoló, és egymás mellett. Azaz a tűzoltó beront, lát két nagy kapcsolót megfelelő táblákkal, lekapcsolja őket és nincs áram az egész csarnokban, lehet locsolni... Esetleg ha van türelmed, érdemes lehet utána is olvasni: Idézet: „A TvMI-k másik előnye, hogy azok teljes egészében magyar nyelven hozzáférhetők, szabadon letölthetők az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapjáról.”
Kapcsolóüzemű tápegységű terhelés esetén
( akár három egyforma terhelés esetén is ) a nulla vezetőn akár a fázisvezetőnél nagyobb áramerősség is folyhat.
Azt is figyelembe kellene venni, hogy a három fázis egymáshoz képest 120fokos eltolással van jelen! Ez nem kicsit bonyolítja meg a problémát. Arról nem is beszélve, hogy kapacitív és induktív terhelés esetén a folyó áram sincs szinkronban a feszültséggel. Tehát ez nem ilyen egyszerű, hogy csak felrajzolom a három fázist meg a nullavezetőt. DC feszültségnél ilyen lenne. De ez váltóáram.
Vektorgrafikus számítással le lehetne "könnyen" vezetni, de hogy én nem állok neki az biztos. Sok olyan adat kéne hozzá, amit a kérdező biztosan nem fog tudni megadni. Ajánlottam neki 4mm2-es vezetéket 16A-re biztosítva fázisonként. Ez biztosan el fogja bírni. De fel lehet szerelni 4 pólusú kismegszakítót és figyeltetni vele a nullán folyó áramot is. De ezt már enyhén túlzásnak érzem.
Az más kérdés, hogy az induló áramfelvétel bekapcsoláskor lehet akkora, hogy a 16A-es kismegszakítót le fogja oldani. Ezért is ajánlottam a több különálló kisebb kört, aminek segítségével kisebb körönként helyezheti feszültség alá a gépeket. Mivel a gépparkja 24/7 üzemű lesz nem fog gondot okozni a bekapcsoláskori kényelmetlenség. Itt nálunk az egyik suliban még a 3x63A-es biztosítékot is képesek voltak rendszeresen kiverni azzal, hogy egyszerre sok számítógépet helyzetek feszültség alá a tűzvédelmi főkapcsolóval.
Azért ha a FI re van kötve a három fázis, a továbbiakban a maradék érrel nincs semmi vitának helye, vagy nulla, vagy védőföld. olyan nincs hogy mindkettő....
Ha az a mondás igaz, hogy a lakás betáp négy vezetéke tovább van kötve egyenesen a garázsra, és nincs rajta FI relé, mivel elég nagy teljesítményekről beszélünk, és meg van a szükséges 10mm" réz keresztmetszet, akkor a garázsban ismét csinálva egy EPH-t meg van oldva a kérdés. Ha a betápnál van FI relé akkor ez a rész bukta.( szerintem egy helyben szétnéző villanyszerelő sokat lendítene a dolgon. Ez így nem egyértelmű akkor hogy is van az a három fázis ott.)
Még jó, hogy én nem ohmos, nem induktív, nem kapacitív,
hanem kapcsolóüzemű tápegységű fogyasztóról írtam, ahol a kis folyási szögnél folyó áramot egyszerűen fel lehet rajzolni 90 és 270 fok környékén. Az meg megy papíron ceruzával is. Például 90 foknál a 0. fogyasztón áram folyik, de sem az 1., sem a 2. fogyasztón nem folyik áram, tehát csak a nulla vezetőn folyhat vissza az áram.
Ne csináljátok már, olvassatok vissza. A kábel vagy vezeték 2,5-es.
Az ok, hogy itt oldalakon át megy neki a tanácsadás, de azt nem értem, hogy ha valaki belelapátol egy ilyen rendszerbe több milliót, (igen milliót, mert nem 100ftos alkatrészek az ilyen vasak), akkor annyira spúr, hogy megcsináltassa a rendszert normálisan pár száz ezerért??!! Főleg, ahogy kiveszem a szavaiból kb annyit konyít az egészhez mint a lakatos a szívműtéthez.... Na meg az ilyen rendszerhez már minőségi UPS se ártana... Az se filléres tétel.
Javítani is akartam, de már elkéstem. A két hely távolságáról sem igazán volt még szó.
Szerintem itt már elsősorban nem a "mit csináljon a kérdező" az eszmecsere tárgya. Sokkal inkább egymás között vitatjuk meg a dolgot.
Ha már UPS akkor azt is meg kell oldani, hogy nehogy áramkimaradás esetén "visszatermeljen" a hálózatba. Egyrészt áramütés veszélyes, másrészt az összes szomszéd az ő villanyából fog dolgozni.
De akkor már belemehetünk a meddő teljesítmény kompenzálásba is, mert 6kW-nyi PC már ezt is tud szépen termelni, attól függően, hogy milyen a bennük lévő táp ebből a szempontból.
A gyári UPS leválaszt a hálózatról. A meddő kérdéses, az csak melegít. Fogalmam sincs van-e meddő kompenzálás a tápegységekbe, de ha a szerver parkokból indulok ki kell lennie (igaz soha nem szereltem szerver park ellátását szolgáló vill. hálózatot).
Azért a jobb UPS nem úgy működik, hogy a szomszéd is megkapja Persze be lehet úgy kötni, de.... az inkább ássa el magát az ásd el magad szettel
Pont ez az, hogy ez már se nem hobbi elektronika, se nem hobbi villanyszerelés ahol "hogyan kössem be az alternatív kapcsolóm" vagy egyéb általános felhasználás a cél. De ott van a hőtermelés, hűtés megoldás, az is fogyaszt és nem szoba ventilátor kell hozzá, stb. sámli: Ok, de vannak szabályok amiket be kell(ene) tartani, ilyen az átjelölés amit NEM szabad a védővezető esetében, stb. De ezeket úgy se érti meg az sose, aki még nem "tenyerelt a jóba" ilyen miatt
És ezzel szerintem nincs is semmi gond, ezzel tanulunk és tanulnak belőle mások is.
Elég komoly akkuparkú UPS kéne folyamatos 6kW teljesítményhez. Ezt már inkább úgy szokják megoldani, hogy az UPS csak áthidal addig amíg beindul a dízelaggregátor, ami viszont már könnyen visszatermel. Itt nálunk esett már le karóról villanyszerelő azért mert egy marha úgy oldotta meg a háza elektromos ellátását áramszünetkor, hogy dugó-kábel-dugó kombinációval csatlakoztatta az aggregátort a háza egyik konnektorához. Csak éppen a főbiztosítékot nem kapcsolta le.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |