Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3126 / 3963
(#) McAdams válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
7es láb állandó 12V
2es láb 6,91V
R1-R2 közös pontján is 6,91V
(#) proli007 válasza McAdams hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Az a gyanúm, hogy ugyan arra pontra csatlakoztattad a két Jumper átkötőt.
(#) McAdams válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
A felső a jobb kettőn van az alsó pedig a bal kettőn
(#) proli007 válasza McAdams hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Akkor zárlat van ott, ahol a vezetősáv átmegy a Jumper két pontja között. Nem lehet a 2-es és 3-as lábon ugyan az a feszültség, csak akkor ha a kondi már elérte az osztáspont feszültségét.
De ez egy Ohm méréssel tisztázható..
(#) McAdams válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Bocsánat valamit félreírhattam!
A 2 lábon 6,9V
A 3 lábon 0,22V van
(#) proli007 válasza McAdams hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Akkor mérd a 3-as lábat, annak a feszültségnek idővel emelkedni kell. Ha eléri a 6,9V-ot át kell váltani a relének. Ha nem nő, akkor a C2 polaritása fordítva van. (főleg ha tantál van benne)
(#) McAdams válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
A feszültség nő csak eszméletlen lassan 10perc alatt 0,35V-ra
A kondik nem tantál elektolit (jelölés szerint forrasztottam)
Egyenlőre köszi a segítséget... holnap munka délután lehet megjavítom egy jugoszláv gránáttal
(#) proli007 válasza McAdams hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Az 1Mohm-os potit minimumra kellene tekerni, akkor fel fog töltődni a kondi. Ha nem, nagy a szivárgási árama, rossz már az IC (bár azt kipróbáltad), vagy még is fordítva van bent az elkó.. Egyébként 1Mohm és 100µF az 100sec alatt töltődik fel.
(#) McAdams válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Minden esetre veszek egy másik IC-t meg egy potit aztán meglátjuk. Az eredményt megírom! Köszi a támogatást!
(#) proli007 válasza McAdams hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Ha kiveszed az IC-t, úgy is meglátod emelkedik-e a feszültség. Akkor meglátod az IC-e az ok..
(#) Kovidivi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Én tudok vásárolni azonnal is diódát, de ugyanannyi pénzért 100db-ot.kapok Ebayről. Úgyhogt nekem van jó féle Aldis alkatrész tároló 5db, egyik tele ellenállásokkal (smd és normál), sorban, másikban kondenzátorok, a többiben pesig szépen szétrendezve. Led-ek, uC-k, LCD-k, az egyik tároló fele csavarokkal, anyákkal, alátétekkel (M3-M4, süllyesztett, domború), minden ami kellhet. Ebayről tudsz rendelni egész alkatrész csomagokat 1ohm-tól 10M-ig. Ami sűrűn fogy (1K, 10k, 680ohm stb), abból rendelsz később 100db-ot. A legjobb, hogy ha LED elé kell gyorsan ellenállás 370-680ohm között bármi jó, akkor csak kiveszem a fiókjából, és nem kell méregetnem semmit.
(#) sitto hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
FET-el szeretnék kapcsolgatni 2 db sima ohmos terhelés felváltva ki-be (15V 60W).
Összeraktam egy astabil multivibrátort 2db IRF3808 +kondi, ellenállás felhasználásával.
Működik is, csak a fet melegszik iszonyatos módon.

kipróbáltam külön a fet-et sima kapcsolóként, a fogyasztót a D és + közé kötve, S GND-re, G + ra kötve
Na így még jobban melegszik.

Elvileg az IFR3808 RDSon=0.007 ohm, nem kéne ennyire fűtenie, mintha nem nyitna ki a FET.

Mi lehet a hiba?
(#) tbarath válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Hány volttal kapcsolgatod? Milyen a freki? Milyen a meredeksége?

Bár ha nem kapcsolóként használod, akkor nyilván fűt, az nem is kérdés. Kapcsolóként azért nem kellene, mérj feszeket mindenhol.
(#) sitto válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
A freki nagyon alacsony, 0.1Hz
Ez a kapcsolás, csak 15V-ról. (kondi és ellenállás eltérő)

Lamp Flasher
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2018
(#) tbarath válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Az Aldis cucc nálam is megvan, de passzív alkatrészeknél nem nagyon ebay-ezek. Konthában az 1%-os ellenállás 5 Ft, egy 1n4001 4 Ft, szóval egyszerűen nem éri meg Kínából. Legalábbis százas nagyságrend alatt nem, mert 1 dodó alatt nem kapod meg ha csak 5-10 darabot rendelsz se.
A gyakoribb alkatrészeknél (1k, 10k ellenállásoknál) hosszú távon lehet hogy megéri százasával rendelni, de ott is kérdés, hogy mit kapsz. Én egyszer rendelktem egy elkókészletet, azóta is külön megjelölt zacskóban van, hogy nehogy valahova be is építsem. Valahogy a kivitele is hitvány, de elkezdtem számolni, és itthon kiskerben összevásárolva se sokkal drágább. Szóval eltettem magamnak emlékeztetőnek
(#) tbarath válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
A kondi és ellenállat mennyire eltérő? Mert szerintem ott lehet a probléma...
(#) sitto válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
470 µF és 4.7K (ezt próbáltam először, mert ezt találtam itthon)
(#) Bakman válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
"Érdekes" kapcsolások vannak az oldalon. 100 kOhm/MOhm nagyságrendű ellenállások kötve a gate lábakkal sorosan...

Amikor kipróbáltad a FET-et egyszerű kapcsolóként, a FET-nek egyáltalán nem kellett volna melegednie. 15 V/60 W-os terhelés kb. gyerekjáték 140 A-t bíró alkatrésznek. Milyen 15 V-ot kap a FET?
(#) sitto válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
4cella li-ion aksi

Sima kapcsolóként így kötöttem be:
a fogyasztót (fényszóró izzó tesztelésként) a D és + közé, S GND-re, G + ra kötve
(#) Bakman válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Nem cseréltél össze lábakat a FET-en? Ha a Gate lábat a GND-re kötöd, kialszik az izzó?
(#) Kovidivi válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Nekem az a lényeg, hogy ne kelljen a 0fokban elugrani a boltba egy passzív alkatrészért, ezzel minimum másfél órát elveszítve. Erről szól a dolog... Plusz vasárnap is van, esetleg este 8 után lesz 2 órám bármire. Én ezekre készülök fel. A kondenzátor pakk, ami neke dis van, szét van szortírozva a kis fiókokba. Bármikor felhasználható. Itt nem az a lényeg, hogy olcsóbb-e az 5Ft-os ellenállás kínából, hanem hogy nem kell érte elmenned. Se autóval (már a beindítása több benzint eszik, mint 5Ft), se tömegközlekedéssel ne kelljen menni, de számold ki a saját órabéred. Egyébként 2.53$ 600 ellenállás (nem is kerestem olcsóbbat), vagyis 1-2Ft darabja. Ez mégis kevesebb, mint a 4Ft, nem?
(#) tbarath válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Összeraktam az eredeti kapcsolást LTSpice-ban, és nem igazán akar működni.
Persze lehet, hogy elrontottam valamit, dunno...
(#) tbarath válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Én olyan szempontból szerencsés vagyok, hogy 3 bolt is közel van (útba esik), szóval időt nem bukok. Már ha nincs nagy sor, de akkor megyek máskor. Olyan előnye is van még, hogy ha kérek 100n kondit, akkor megkérdezik, hogy kerámiát vagy fóliát akarok.

A szétszortírozás nálam is megy mindennél, az említett pakk azért van egyben, hogy nehogy hozzányúljak (majd lomtanalításnál kidobom). Igazából fotón nem mutatja meg magát, de kézbe véve, forgatva, fénynél megnézve nagyon látszik, hogy mennyire hitvány vacak az összes elkó. Persze nyilván mind ilyen, de ezek után úgy döntöttem, hogy passzívokat inkább itthon. Az 1-2 Ft nyilván olcsóbb mint az 5, de igazából kerekítési hiba.
(#) sitto válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Szerintem nem cseréltem fel.
Kialszik az izzó.
Itt a kapcsolás:
(#) sitto válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Lehet, hogy én drótoztam el valamit, de nálam működik. Villog csak melegszik.
(#) sitto hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
Kicsit méregettem:

Tápfesz.: 16.01V
Az izzón esik 11.2V
Áramfelvétel 5A

Tehát kb 5V esik a FET-en. Ebből már érhető a melegedés 5x5=25W
Na de miért?
RDSon=0.007 ohm
Ennek kéne lennie nem? --> 5x5x0.007=0.175W ?????
(#) tbarath válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Fet gate-en mennyi a fesz? Mert az RDSon 10V UGS esetén igaz. Ha kicsi a fesz, vagy oszcillál, fűthet szerencsétlen.
(#) sitto válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Gate és GND között kb 4V
(#) Bakman válasza sitto hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
Az nagyon kevés. Ezért melegszik a FET. Legalább 10 V-ot kapcsolj a gate-re.
(#) sitto hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
Megfejtettem!!
Köszönöm, de én voltam a hü.....e.
A képen is látszik a bibi.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2018
Következő: »»   3126 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem