Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3136 / 3969
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Amit linkeltél, az gyanúm szerint csak egy fázishasítós tirisztoros AC feszültségszabályozó.
Az nem változtatja a kimeneti frekvenciát, csak a feszültséget. Nem tudom te mit mértél...
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Szerintem potméter mert oda kell bedugni, ahol írja,hogy throttle.A hall szenzor dugasznak 5 bemenetele van.Ezen látható is
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) Olits válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Nem nyitja meg a linket.Talán itt.
https://kepfeltolto.tk/image/Tm1Y
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Kevered a dolgokat. Az 5 bemenetes hall szenzor az BLDC motor érzékelője.
Ami neked van, gázkar de szintén hall szenzoros.

Tápláld meg a piros vezetékét 5V -al. Feketére a testet. Feszültséget mérj a fekete és zöld szálak közt...
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
A vezérlőt úgy tesztelheted, hogy egy 10k-s potmétert teszel a trottle bemenetre.
Piros szál poti egyik sarka, fekete poti másik sarkára, harmadik szál a poti közepére...
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Ott ahol írja ,hogy throttle a képen,ha a piros és fekete közt mérek feszültséget, akkor 5V,ha a piros és zöld között, akkor 2,5V,ha a fekete és zöld között, szintén 2,5v.A hall szenzor az az 5 bemenetes.
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Miből lehet tudni, hogy a 10k-s poti pont jó ehhez a vezérlőhöz?Ha van nekem potim, akkor hogy tudom kimérni, hogy hány k-s?A két szélső sarkán mérek ellenállást?
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2018
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Nem igazán az érték a lényeg, hanem a feszültségosztás.
De ha attól jobban érzed magad, próbáld nagyobbal.
Mondjuk 100k, ha megy maradhat, ha nem próbáld 47k -val, aztán akár 10k-val...
Várhatóan mindhárommal müködni fog....
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Csak kérdeztem.Nem értek a pot méterekhez.
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Szerinted helyes ez a mérés amít fennt írtam?(Ott ahol írja ,hogy throttle a képen,ha a piros és fekete közt mérek feszültséget, akkor 5V,ha a piros és zöld között, akkor 2,5V,ha a fekete és zöld között, szintén 2,5v.)Merthogy a vezérlő 36 volttal müködik.Nem kevés az az 5 volt a piros és fekete között?
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Ott 5 V -ak kell lenni a fekete és piros közt, az a gázkar tápfeszültsége. A középső meg lebeg gondolom azért van rajta fesz. Ha bekötöd a potmétert, müködnie kell. Ha nem működik, vagy rosszul kötöttél valamit, vagy valami hiba van a rendszerben...
(#) Olits hozzászólása Márc 5, 2018 /
 
Nem müködik.Épp ezért gondoltam,hogy rossz a gázkar pot métere.
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Na de mivel nem müködik, a gázkarral vagy a sima potméterrel?
Azt is leírtam a gázkart hogyan ellenőritheted...
Nem vagyok gondolatolvasó. Az akkufeszültség amúgy rendben van? Új a vezérlő, vagy használt?
Milyen motort használsz? A hall érzékelők be vannak kötve? Jók? Még egy vezetékezési képet sem láttunk tőled.
(Mindent fogóval kell kihúzni belőled...)
(#) Olits hozzászólása Márc 5, 2018 /
 
Csak gázkarral próbáltam,mert nincs potméterem más.Egyéb minden rendben van.
(#) Moderátor hozzászólása Olits hozzászólására (») Márc 6, 2018
 
A további beszélgetést kérem ebben a témában folytatni!
(#) amda hozzászólása Márc 6, 2018 /
 
Sziasztok! Egy energiatakarékos izzóból kioperált áramkört lehet másra használni, mint az eredeti rendeltetése? Vagy ez az áramkör a fénycsőben lévő gáz begyújtására használható csak?
Milyen árammá és feszültséggé alakítja a hálózati 230V-ot?
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) Tamas1640 hozzászólása Márc 6, 2018 /
 
Sziasztok!
Mit gondoltok erről a volt- és ampermérőről? Mennyire megbízható, mennyit ér?
Az 50 A-es verzióra gondoltam, sönttel.
A lényeg az, hogy szabadtéri bulikat csinálok majd nyáron, többek között olyan helyszíneken is, ahol nincs hálózati áram. Ezért egy 12 V-os akku, D osztályos autóerősítő, PA hangfalak szettet szedegetek most össze.
Csinálok majd egy kis állványt is, és arra gondoltam, hogy egy ilyen mérő bekötése hasznos lehet majd abban, hogy folyamatosan nyomon tudjam követni az akku töltöttségi szintjét, illetve az aktuális teljesítményfelvételt.
Így könnyebb lesz elkerülni azt, hogy esetleg a vége felé már nagyon kifogyjon az akkuból a szufla, és megálljon az erősítő - meg persze az akkut se szeretném csontig lemeríteni.
Vagy rosszul gondolom?
(#) Stewe válasza Tamas1640 hozzászólására (») Márc 6, 2018 / 1
 
Egész használható darabok, de nem csak ez számít.
Nagyon jó a pillanatnyi fogyasztás mérésére az ampermérő, de az akku töltöttségi szintjét a feszültségmérővel elég nehézkes meghatározni, mert nem lineáris a töltöttség-feszültség görbe, és még a kisütő áram is meghatározza az akku effektív tárolóképességét.
Milyen hosszú egy ilyen buli?
Ha csak húsz ampert vesz fel a teljes hangrendszer+világítás, egy 88Ah-s akkut még optimális esetben is alig több mint 4 óra alatt csontig lehet meríteni (10,5V-os kapocsfeszültség közelébe).
Kérdés, hogy ilyen táplálás mellett hogy is szól egy 14,4V-ra tervezett autós erősítő?
Ha igazán jót akarnál, akkor egy integráló fogyasztásmérővel kellene kezdeni.
Gonosznak ható, de jóindulatú megjegyzésem: mit ér a figyelés, ha nincs elég akku? És minek a figyelés, ha van? Logisztikával foglalkozom, és tudom, hogy az 50% tartalék is olyan mintha nem lenne...
A merülő akkumulátor feszültségéhez azért elég a feszültségmérő, hogy időben cserélni lehessen, viszont a lemerült akkumulátort érdemes azonnal tölteni, elkerülni a szekunder szulfátosodást!
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2018
(#) Tamas1640 válasza Stewe hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Persze, én is tisztában vagyok azzal, hogy nem kaphatok egzakt eredményt ezáltal, csak úgy gondoltam, hogy ezt a néhány forintot megéri az, hogy nem teljes vakrepülést folytatok, vagy hogy nem kell majd félóránként multiméterrel rámérni az akkura, és abból következtetni a várható "hasznos időtartamra". Az ampermérő azért valami támpontot csak tud majd nyújtani egy sima feszültségmérőhöz képest…
A bulik a tervek szerint kb. 3,5-4 órásak lesznek, és az autóerősítőn kívül legfeljebb egy laptop lesz még rákötve az akkura, egy 19 V-os step up konverterrel (de ezt csak később akartam megkérdezni, úgyhogy ezt még hagyjuk)
Tehát én úgy számoltam, hogy ha szeretnék például 2*75 W-ot, akkor az 80 %-os hatékonysággal, mondjuk 12,5 V-on pont 15 amper. (Nyilván ahogy merül az akku, ez változik majd)
4 órában, némi ráhagyással, stb. ez cirka 70 Ah, és akkor még maradnia kell az akkuban egy kevés tartaléknak is, mert nem szeretném azért teljesen lemeríteni.
Viszont ez csak elméleti számolgatás - a mérő pont ahhoz kéne, hogy valamennyire figyelemmel tudjam kísérni a történéseket, és például egy kicsit lejjebb tudjam majd venni a hangerőt, ha úgy látom, hogy már necces lenne a buli vége.
(#) tbarath válasza Tamas1640 hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Szabadtéren nagyon más teljesítményt igényel adott - szubjektív - hangerő elérése, mint zárt térben. Nem tudom hány embernek, mekkora területen és milyen zenét szeretnél játszani, de a 2*75W elsőre nekem kicsinek tűnik.
(#) Tamas1640 válasza tbarath hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Igen, így van – viszont a PA (mondjuk azt, hogy „rendezvényhangosító”) hangfalakat pont ilyenre találták ki, ezért nagyságrendekkel jobb a hatékonyságuk, mint a szobai hi-fi hangfalaknak.
Amilyen nekem van, az pedig a PA hangfalak között is kimagasló hatékonyságú, úgyhogy elvileg elég lesz ez a teljesítmény – talán még sok is, de ez csak a gyakorlatban derül majd ki.
Egyébként átlag kb. 100, vagy maximum 150 fővel számolok – és persze nem koncertélményt kell majd nyújtani, mert ez egy abszolút amatőr hobbi-buli.
(#) Epu2 válasza Tamas1640 hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Ekkora bulira , kell egy 120 Ah-ás akkumulátor.
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Szia.Ma vettem egy potmétert,de sajnos csak 500-k kaptam,mert a másik üzlet be volt zárva.(azt írja rajta,hogy B500K).Szerinted ezzel is meg lehet próbálni?
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Azzal is meg lehet próbálni.
A baj csak az, hogy az már annyira lekorlátozza a vezérlőfeszültség áramát, hogy esetleg nem elég a vezérlő IC -nek, és akkor esetleg nem megy. Azért ajánlottam a 10KΩ -ot.
Átalában olyat használnak, kb 10-100KΩ közötti érték a jellemző, felette már nem nagyon...
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Köszi.Majd veszek akkor egy olyant.
(#) Bendex hozzászólása Márc 6, 2018 /
 
Üdv.
Azt szeretném kérdezni, hogy egy Ganz GFK3 típusú alkonykapcsoló bekötéséhez milyen típusú kontaktort használjak? 1 fázisú lámpatestet kapcsolna.
Köszönöm
(#) proli007 válasza Bendex hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
A GFK3 16A-t (Ohm-os) képes kapcsolni minek ahhoz kontaktor (vagy is ha jól értem mágneskapcsoló). De mivel az egyfázisú lámpatestednek sem teljesítményét, sem induktív/ohmos jellemzőjét nem írtad, hogy lehetne ahhoz bármit választani?
(#) vision61 válasza amda hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
Ha működőképes, akkor a teljesítményétől függően hagyományos fénycsőhöz is használhatod. Ekkor értelemszerűen az armatúrában lévő folytót és gyújtót nem kell bekötni.
(#) HiMen hozzászólása Márc 7, 2018 /
 
IRF530N MOSFET-el megépítettem ezt:
Kacsolás
A motor helyén egy egyszerű relécske.

Amikor a +5V -ot G -re tettem a relé csak rezgett, de behúzni nem tudta... Elvileg 10 V-on 17 A kellene kapcsolnia, nem igaz, hogy 5V vezérlés nem húz be egy relét... Természetesen a D-S -en 12 V volt.
Eztán rányomtam a G -re 12 V-ot, hátha az már elég lesz, mire lekapcsolt a táp zárlat miatt.
Sebaj, táp be, arduino +5V újra a G-re, ezt nem kellett volna... Most a az egész arduinóm füstölt el...

12V a Gate-en átégeti az IRF530N szigetelő rétegét ? Elvileg 20V-ig kellene bírnia...
(#) tbarath válasza HiMen hozzászólására (») Márc 7, 2018 /
 
100 Ohm nem ártott volna a fet és az arduino pin közé.
A kapcsolást egyébként IRLZ34-et, vagyis logikai FET-et írt.
Következő: »»   3136 / 3969
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem