Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   581 / 973
(#) bancsi15 válasza sámli hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Köszi!

Amúgy a FI reléken ez a névleges áram értéket fázisonként kell értelmezni vagy pl. a négypólusúnál a 3 fázisra összesen?
(#) sámli válasza bancsi15 hozzászólására (») Márc 16, 2018 / 1
 
Fázisonként.
(#) maszek0005 válasza bancsi15 hozzászólására (») Márc 16, 2018 / 1
 
A fi relénél a 30mA- es hibaáramra leoldó a jó. Négypólusúban a 40A-es a legközelebbi szabvány érték. 3*40 A/ 0,03 A-es hibaáramkioldású.
(#) sámli válasza bancsi15 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Hol lesz elhelyezve? Kint, vagy lakáson belül?
(#) bancsi15 válasza maszek0005 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
értek mindent!
(#) bancsi15 válasza sámli hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Lakáson belül.
Az építész még 14 éve nem rakott be, én pedig szeretnék. Sose árt plusz egy védelem.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) sámli válasza bancsi15 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Akkor nincs egyéb követelmény.
(#) Macsek71 válasza maszek0005 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Nekem is ez lenne a szimpatikus (támogatom ha a nagyfogyasztónak saját kismegszakítója is van), de itt a panelban nincsenek a falban csövek, kötődobozok ...
A padlónál lévő konnektorokhoz is a padló-fal találkozásnál vannak elvezetve a vezetékek ( gyári megoldás '70-80 körülről ...)
(#) sonny007 hozzászólása Márc 17, 2018 /
 
Sziasztok.
Egyik épületből szeretnék a másikba átvinni áramot.
Ezt a levegőben tenném, drótot feszítenèk ki, ehhez hozzáfogatnám a gége csövet és ebben menne a vezeték. A kérdés , hogy milyen 230V-os 3 eres vezetéket ajánlotok?
Sodrott vagy tömör, esetleg valami speciális kell vagy a sima natúr vezeték is megfelelne?

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) pont válasza sonny007 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Semmit nem írtál, hogy milyen messze, mekkora áramfelvételre, de a levegőbe, légkábel való...
(#) sonny007 válasza pont hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Lakás padlás terètől menne a garázsba (kb 15-20M). Garázsba csak 1 lámpa lesz, plusz 1-2 konnektor ha valami gépnek kell áram (fúrni, flekszelni ilyen apróbb dolgoknak) akkor onnan vagy ott be tudjam dugni.
(#) Spanyol 5 válasza sonny007 hozzászólására (») Márc 17, 2018 2 /
 
Szia. Nyugodtan vidd ahogyan leírtad, arra ügyelj, hogy a gégecsöved lazább legyen a feszítő drótnál. 16A elég a 3X1.5 és nyugodtan viheted MTK kábellel, vagy ha más van az is jó pl:MBCU
(#) sonny007 válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Szia. Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Viszont azt szeretném meg tudni, hogy sodrott vagy tömör legyen?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2018
(#) Bakman válasza sonny007 hozzászólására (») Márc 17, 2018 / 2
 
Lehetőleg UV álló gégecső legyen. Az igazi az lenne, ha eleve UV álló kábelt használnál, azt nem kellene gégecsőbe húzni. 3 x 2,5 mm2 -es kábelt ajánlok, tömört.
(#) Spanyol 5 válasza sonny007 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Amit írtál fúrógép flex világítás, elviszi bőven a 3X1.5 ha gondolod rakhatsz 2.5 is az pedig teljesen mindegy sodrott vagy tömör, ami van.
(#) Gabó válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 / 1
 
Mérted már a mai 1,5ös MTK-t vagy MBCU-t?? Látszik, hogy nem.
(#) pont válasza Bakman hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Kérdés, hogy amire ráköt a lakás padlásterében odáig elmegy-e a házban a 2.5-es. Mindenesetre biztosítani a legvékonyabb vezeték keresztmetszethez kell, mert az élet nem áll meg lesz abban a garázsban még hegesztés is, esetleg fagyasztóláda stb...a nagyflexnek meg kell a 20 A.
(#) Bakman válasza pont hozzászólására (») Márc 17, 2018 / 1
 
Melléképületnek illik a fogyasztásmérőtől/lakáselosztótól különálló kábelt húzni, figyelembe véve a kábelen keletkező veszteséget is. Az sem baj, ha a kábel jóval többet kibír, mint a várható terhelés, gondolván a jövőre.
(#) sonny007 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Az fogysztásmérőtől a padlásra megy fel a fő vezetékek amik egy nagy dobozból vannak szétosztva, és onnan vinném el a garázshoz.
Én 2,5-est raknék ez biztos, csak maga a vezeték típusába nem voltam biztos.
Szerk.: A ház 2 éve lett teljesen újra vezetékelve. (Nem én végeztem, viszont azért nagyjából tudom mi merre megy és, hogy hova)
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2018
(#) Spanyol 5 válasza Gabó hozzászólására (») Márc 17, 2018 1 /
 
Nem mennék bele senkivel vitába de egy 15 m hosszúságú kábel vesztesége elhanyagolható. Jelentéktelen csak gondolj bele a lakásodon belül a legtöbb helyen 1.5 vezeték figyel, és 16A terhelhetőség a maximális árama. Egyébként ha egy 20 m hosszabítót sem csinállsz vastagabb keresztmetszettel.
(#) Spanyol 5 válasza sonny007 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Azért nézd meg milyen áramkörre kötsz rá. És ha már itt járunk nem ártana neki egy külön kismegszakító sem, még a csatlakozási pontnál.
(#) Gabó válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Inkább nem mondok semmit.
Próbáld újra értelmezni amit írtam...
(#) sámli válasza Gabó hozzászólására (») Márc 17, 2018 1 / 1
 
Igazad van. Ismét egy önjelölt villanyszerelő.
(#) Spanyol 5 válasza sámli hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Kicsit tévedtek az önjelölt felől. Csak nem értem mitől vagytok olyan biztosak. És ha megmagyaráznád, hogy miért nem elég a 3X1.5 mm MTK kábel 15-20 méterre? Na erre kíváncsi lennék? És hogy ki az önjelölt arról beszélgethetünk, de szerintem ez a fórum a segítségnyújtásról szól és nem a méregetésről és fitogtatásról!
(#) Gabó válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Segítek! Kiemelem a lényeget jó?
Idézet:
Mérted már a mai 1,5ös MTK-t vagy MBCU-t??”

Megoldás:
Igen keresztmetszet... Jó ha megvan az 1,2mm2
(#) sámli válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 / 1
 
Így igaz, segítségnyújtásról és nem félrevezetésről. Már ott bukik a javaslatod, hogy a 1,5-es vezeték nem biztosítható 16A-re. A mértékadó feszültségesést illik a max. áramra kiszámolni, ebben az esetben 20m-en túl nagy 1,5-es vezetéken.
(#) Spanyol 5 válasza sámli hozzászólására (») Márc 17, 2018 1 /
 
Nézd ebben nem vitatkozom. Van igazság abban amit mondasz, de ennyire nem kell ám szigorúan venni a dolgokat. Itt a lényeg az, hogy természetesen egészségesebb a 2.5 mm-s, de az ő igényeit tökéletesen kielégíti az 1.5mm is.
Hiszen ahogyan írtam egy 15-20 m hosszabbítóval sincs gond. Itt a terhelés a mérvadó.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) sámli válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 / 3
 
Most annyi amennyit írt. Néhány hónap, 1-2 év múlva...? Az elvem az, ha már tanácsot adsz, adj "bolond biztosat". Ami a terhelhetőséget illeti: Minap cseréltem 4-es Mt kábelt, mert nagyon melegedett. Áramfelvétel stabil 19,2A volt. A 4-es vezeték 20A-ra biztosítható, mégis ki kellett cserélni.
(#) Spanyol 5 válasza sámli hozzászólására (») Márc 17, 2018 1 /
 
Ebben igazad van. Idővel egyre nagyobb az igény most egy másik gép még ezt is azt is. Igaz jobb nagyobra méretezni. De alapesetben meg tette volna az én javaslatom is. De szerintem fölösleges vitatkozni, csak a leszóló megnyilvánuláson gurult el a gyógyszer.
(#) sámli válasza Spanyol 5 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Egy óriási vigyori fejet tettem mögé.
Következő: »»   581 / 973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem