Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   586 / 982
(#) Spanyol 5 válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Ez így igaz. Csak annyira ment a filozófia, hogy ha megszakad a védővezető ha meghibásodik ez meg az akkor mi lessz! Az ember nem a hibára épít, természetesen számolni kell vele, hiszen jelen van és bármikor bármi megtörténhet. De ha valami jól megvan csinálva az jó és működőképes. Otthon sem ellenőrzi senki sem, hogy szakadt e valahol a hálózati védővezető, vagy van e hiba. Ha van tudni kell mit és hogyan kell keresni illetve megszüntetni.
(#) BarnaPili válasza habazutty hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Köszönöm a tippeket.Van egy Lidl-s fúrókalapácsom,azzal megpróbálom.Ha nem megy,akkor meg a vizes módszerrel.
(#) erbe válasza habazutty hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Homokban el lehet nyomni vízzel a csövet. Próbálja meg valaki jó kemény agyagban vagy ha még kavics is van közte!
Nem sokat vertem le eddig, de hagyományos módon, egyedül. Agyagban. Viszont a szonda teteje ~80 cm-rel a talajfelszín alá került, onnan már csak a vékony(abb) drót jött föl. Az is inkább 12-es, mint 8-as.
Nem rossz ötlet ez a vésőgép, nem is gondoltam rá, pedig már nekem is volt akkor. De talán nem kell többet.
(#) sámli válasza BarnaPili hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Lemegy az, csak kitartás, állóképesség és egy jó nagy kalapács kell hozzá
(#) elektroncso válasza erbe hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Azt azért tegyük hozzá, hogy a vésőgép nem fog érte szeretni. Kisebb ütvefúróval meg meg sem kell próbálni, mert el is dobhatod utána. Szétveri a mechanikát ahogy a földelőszonda "visszarúg".
Múltkor itthon kellett földelőszondát telepíteni, bár nem erősáramú célból (RF földelés adóantenna alatt). Itt nálunk jó kötött agyagos talaj van, volt mit csinálni, mire az 1m mély gödröt kiástam és az aljában elütöttem a 2m hosszú kör keresztmetszetű földelőrudat (kézzel, nagykalapáccsal). 10Ω lett az eredmény egy szondára. Még fog lekerülni egy másik is 10m-rel odébb (antenna túlsó végén) a kettő pedig a föld alatt össze lesz kötve (1m mélyen) szalagföldelővel. A terveim szerint 4Ω körül leszek a végére ami bőven megfelelő ez esetben.
De múltkor a szolgáltató szakemberei az utca végén a trafónál 1Ω alá küzdötték le a földelési ellenállást. Elütöttek kb. 12m földelőrudat.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2018
(#) KTobi válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Nekünk a ház alapjában körbeszaladó szalaggal sikerült a hivatalos mérés szerint 2Ohm alatti értéket elérni (1,5-1,6 nem tudom már pontosan), 60 folyóméter szalag biztos volt. Viszont ebben nem volt különösebb fizikai plusz kihívás (az alapot mindenképp ki kellett ásni)

Ha már belemelegedtünk a földelés témában, kérnék véleményeket javaslatokat az előző kérdésemben felrakott "földhurokra".
Itt
Idézet:
„EPH kiépítéséről szeretnék többet megtudni. Nagy fém tárgyakat be kell kötni EPHba, ha ezeken van elektromos eszköz, azt pedig az villamos földhálózatba(sárga-zöld PE) kell kötni. Itt kialakul földhurok, ezzel mi az eljárás?
Egy térben van több 1kw alatti villanymotor fém tartókon, ezekre a védőföld mellett EPH-t is kellene kötni, valamint a fém ablakokat be kellene kötni az EPHba. Hogy ne legyen egyszerű, az ablakokat valószínűleg 4x25mm-es villámhárító szalaggal kell összekötni, mert lehet számítani rá, hogy a villám is megnézi (villámhárító hálózat részét kellene, hogy képezze). Hogy nézne ez ki szabályosan?”
(#) tzolesz hozzászólása Márc 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Olyan panel-lakásban lakok, ahol a szobában csillár egy jól látható kábelen keresztül egy magasan elhelyezett konnektorba van bekötve. A villanykapcsoló két billenős, három ágú csillár egy vagy két égője kapcsolható vele.

A kérdésem az lenne, hogy ismeri-e valaki ennek a konnektornak a bekötését?
Új, LED -es világítást szeretnék kiépíteni extra kábelezés nélkül.

Feltételezem, hogy mivel egy ilyen vezérléshez legalább 3 kábel kell (vagy egyenirányítók), ha csak simán bedugom a konnektorba a LED tápját, nem tudom fog -e menni...

Hálás lennék ha valaki tapasztaltabb megírná, hogy szokták ezt bekötni... (esetleg a föld a null, és a két fázis a konnektor két "lyuka, konkrét földelés meg nincs ?)
(#) sámli válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Nem eredeti kivitelezés. Eredetileg itt földeletlen dugalj volt és egy pólusú kapcsoló. Valaki ezt már átbuherálta. Csak a helyszínen lehet kideríteni mit műveltek.
(#) Hp41C válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Tudom, hogy nem felel meg a szabványnak, de a tapasztalt valóságos bekötést írom le...
A villásdugó két "rendes" ere egy-egy fogyasztóhoz kapcsolódik, a fogyasztók másik kivezetése közösítve a dugó védőföld érintkezőjéhez kapcsolódik. Jó esetben az aljzat védőföld érintkezőjére a nulla van kötve. A csillárkapcsoló az aljzat két "rendes" érintkezőjére kapcsolja a fázist. Így lehetőség van a két kör független kapcsolására.

Dugalj megszüntetése, 4 eres sorkapocs alkalmazása lehetővé teszi a szabványnak megfelelő bekötést.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) sany válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Igen szerintem is így van, de így láthatatlanban csak találgatás. Nekem az a gyanúm, hogy a védővezető nincs behúzva a dugaszolóaljazathoz csak a nulla.
(#) sámli válasza sany hozzászólására (») Márc 21, 2018 / 2
 
Ezekben a lakásokban még nem kellett védővezetőt vinni a csillárokhoz, viszont szigetelt lámpahorgot kellett használni. Ezért volt ott valamikor földeletlen dugalj.
(#) sany válasza sámli hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Értem, de most majd kell.
(#) sámli válasza sany hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Amennyiben felújítás akkor kell.
(#) gyuszo válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 21, 2018 1 /
 
Azt a konnektort legjobb megszüntetni. Kapcsolótól a világításig legyen a vezeték.
Teljes csere a legjobb megoldás, ha felújítasz.
(#) habazutty válasza erbe hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Én is aképpen csinálom, mint Te, ráadásul nálunk rengeteg agyagos föld van. Rendesen cuppog, feltapad. Csináltunk a videó alapján egy adaptert a fúrókalapácshoz és megpróbáltam az előbb említett talajba egy "T" földelőt leütni vele. Nekem sajna nem ment, viszont majdnem megsüketültem, így hát maradt SAMU.
Viszont élőben láttam ahogy trafóháznál bontókalapáccsal a 2 m-es szondát seperc lenyomták, mind a négy sarokra. Igaz a bontókalapács jóval nagyobbat üt, mint a fúrókalapács.

Csak mégegyet érdekességképpen: HILTI
(#) Gafly válasza habazutty hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Idézet:
„trafóháznál bontókalapáccsal a 2 m-es szondát seperc lenyomták,”

2 m-es szonda az mire jó?
Nekem is az van, kettő együtt (párhuzamos, nem soros!) kemény 55 Ohm volt, amikor mértem
(#) kendre256 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Jó lehet a 2 m-es szonda is, ha 60 centire van a talajvíz. Meg ott seperc alatt le is lehet nyomni.
(Mondjuk nem túl sok ilyen hely lehet az országban..)
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Nem mindegy, hol: a falu alján, a Böngyérben (Balaton part) 1 m-nél már talajvíz van. Nálam a hegyen 5 m is épp hogy elég, mert agyagtalaj. Száraz, töltött (sitt), törmelékes talajban, meg 10 m is kevés.
(#) tzolesz válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Köszi a gyors választ.
Ilyen esetben az igazi földelés nem is elérhető?
Értem ezalatt, hogy ideális esetben ha lekapok egy konnektort, 3 kábel van mögötte: a fázis, a null és a föld. Itt akkor gondolom földelés nem lesz, mert azon megy a null, tehát olyan megoldást kell keresnem ami ezt nem is igényli...

Van egy multiméterem, azzal ki tudom keresni elvileg, hogy melyik micsoda, viszont nem lesz baja, ha véletlenül a két fázisra kötöm rá?
(#) tzolesz válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Jó lenne, de nem felújítok , csak világítást kell cserélnem...
Le akarom szedni a csillárt, és LED-szalaggal körbehúzni az egész szobát... A táplálást ebből a kókányból szeretném megoldani, hogy ne keljen sokat kábeleznem, ezért kérdezem, hogyan van ez össze rakva...
(#) tzolesz válasza sámli hozzászólására (») Márc 22, 2018 1 /
 
nem felújítás... pár hülye haver összetörte a csilláromat, és gondoltam ha már új, akkor rákérdezek a bekötésére
(#) gyuszo válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Oda csak a nulla és egy ( kettő ) kapcsolt fázis megy.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2018
(#) Tomi111 válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Szerintem a legtöbb led tápegységnek nem kell földelés. Úgyhogy simán ráköthető a dugalj helyére. (azt jobb lenne megszüntetni, mert szabálytalan a bekötése) Csak rá kell mérni, melyik a nulla és a fázis.
(#) tzolesz válasza Tomi111 hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
15 méter led-szalagról van szó, amihez alsó hangon 8-10 amperes (kimeneten) tápot javasolnak... 6A felett nem találtam olyat aminek nem kell földelés, egyszerre több tápot meg nem szeretnék használni, de ha elkerülhetetlen akkor lehet ráfanyalodok...
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2018
(#) Hp41C válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Erre a dugaljra nincs rákötve a föld vezeték. Valahol a környéken van normál konnektor is, onnan behúzható ide.
(#) erbe válasza tzolesz hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Már a 24 W-os (2 amperes) iparinak kinevezett LED tápnak is kell földelés. Sőt, nem is alánlom anélkül bekötni, mert a tervezésénél, gyártásánál nem ügyeltek a kúszóáramutakra.
(#) sámli válasza erbe hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Bőven akadnak védővezető nélküli tápok.
(#) BarnaPili válasza Gafly hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Mennyi a minimális érték,amit megcélozzak?Ha most mérem,mikor vizes a talaj,az nyárra mennyivel nőhet meg?
(#) sámli válasza BarnaPili hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Nincs reális arány, talajszerkezettől függ. 10 ohm már elfogadható értéknek számít.
(#) BarnaPili válasza sámli hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Köszönöm! Még a hétvégén meg kellene próbálnom a szondát leverni,mivel jól át van vizesedve,nem nagyon kellene locsolgatni.
Következő: »»   586 / 982
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem